Blues - koren rocka :)

B

bocke

Gost
Rokeri... Da li ste upoznati sa korenima? ;)

Da li ima neki blueser/band koga volite... John Lee Hooker?

Da li neko svira blues/rock?

Ne znam koliko ste upoznati uposte sa ritmom, zato cu navesti par domacih rock/pop pesama baziranih na bluesu:

Nemam nista s tim - Djordje Balasevic
Jos jedna tuzna pesma - Djordje Balasevic
Blues u parku - Smak
Sumadijski blues - Smak
Blues za moju bivsu dragu - Bijelo Dugme
Kao ti i ja - Azra

Toga sam uspeo da se setim sada... :) Cisto da dobijete osnovnu sliku... Ali blues je i nesto vise:

Robert Johnson
Elmore James
B.B. King
Stevie Ray Vaughan
Kenny Wayne Shepperd
 
Willie Dixon bese... (rekao tu recenicu)

Da. Volim blues... A pomalo i svirkam... ;) Nista ozbiljno... Samo za svoju dusu...

Eh, da... Na kraju ispada da sam ja rocker koji svira blues. Pa, tako nekako i jeste... :lol: Ili mozda blueser koji svira rock. :lol:

Zavisi kako ko gleda. ;)
 
blues mi je jedna od omiljenih vrsti muzike, ako ne i omiljena. Moj omiljeni bend - stonsi, imaju bluz korene (poslusajte prve albume). Blues, rnb fenomenalno! Ali pravi rnb! Obozavam to. Omiljeni blueser: Muddy Watters na prvom mestu pa onda Bo Diddley, BB King, Johnny Lee Hooker, Elmore James, Willie Dixon...
eto to je to, ako neko ima mp3 albume ovih likova neka se hitno javi! Ja imam od Muddy Watersa, BB Kinga, Hookera, ali mi treba nesto vise... Imam ovako pesme od diddleya i dixona ali nemam nijedan album...
 
Imam Hookera i B.B.ija... Neku kompilaciju S.R. Vaughana, kompilaciju Robert Johnsona... (sve u MP3)...

Jest. Stonesi su poceli svirajuci u blues klubovima u Engleskoj... U ovim klubovima uglavnom se skupljala crna publika... Tako da su bili vrlo zacudjeni kad su videli belce... :) Originalno su se zvali The Rolling Stone po pesmi Muddy Watersa... Itd...

Ali nisu stonesi jedini (Da mr. Elmo, znam da ti znas, ali ima onih koji ne znaju. ;) ):

Hendrixovi poceci su vezani za blues. Svirao je cak i u pratecem bendu B.B. Kinga. Poznata je njegova obrada "Born under bad sign". A, mnogi se secaju i Woodoo Chile, Catfish Blues, Hear my train comin', Red House....

Clapton je poceo sa John Mayallom svirajuci blues... Da bi posle u "Creamu" obradjivao "Spoonfull" i "Born under bad sign"--- Jedan od uzora mr. Claptona bio je R. Johnson... Obradjivao je "Walking blues", "Crossroads"...

Led Zeppelin je takodje obradjivao blues pesme... Najpoznatija je obrada Howlin Wolfa "Bring it on Home"...

Jim Morrison je bio opsednut zvukom bluesa... Njegov uzor je bio John Lee Hooker... Sami Doorsi su obradili nekoliko blues standarda "Backdoor man", "Crawling king snake", "Little Red Rooster"... Ali su takodje imali i svoje blues pesme: "Cars hissing by my window", "Been down so long", ...

Da pomenemo samo najznacajnije.

A, ako me pitate za Beatlese... Nisu direktno obradjivali nijedan blues (koliko ja znam)... Ali blues ritam je zastupljen u recimo: Get Back ili I miss you(so bad)...
 
svaka cast majstore,

Rollin' Stones Blues je fenomalna pesma Muddy Watersa. Stonesi su se u pocetku zvali Rollin' Stones, da bi kasnije negde pisalo The Rolling Stones, dok kasnije nisu konacno usvojili ovo drugo.

jel znas da su hendrixa izbacivali razni bendovi zato sto je postajao glavna zvezda svirki!

A John Mayall and the Blues Brakers mmmmmm
tu je svirao Mick Taylor koji je kasnije presao u Stonese posle smrti Briana Jonesa (koji se udavio u bazenu,a cije je umetnicko ime dok je nastupao solo pre Stonesa bilo Elmo Lewis).

Doorsi, hmm, takodje veoma veoma duboki blues koreni, pa pogledajte sta su svirali na koncertima, kao sto je rekoa iluzionista! svaka cast! (if u see my little red rooster please drive it home), a Who Do You Love od Bo Diddleya! Fenomenalno su je odradili Doorsi! Fenomenalan uvod na bassu!

A Beatlsi, ko sto je bill wyman (bivsi bassista stonesa) rekao u svojoj knjizi Rolling With The Stones upordjivajuci beatlsi: koreni beatlsi - rock n roll stonesi - blues
hmm fenomenalno je uradio paralele izmedju stonsa i beatlsa onako kada se otvori knjiga sa jedne strane stonsi sa druge bitlsi... super knjiga..

Od Vaughana imam sve albume! Vaughan je fenomanal gitarista, saradjivao je i sa mnogim muzicarima od kojih je najpoznatije njegovo sviranje albuma Davida Bowie-a last dance iz 1982...
 
Tek sam danas pogledao ovu situaciju i moram da zapazim sledece: Pominjanje Djordja Balashevica u bilo kom kontekstu vezanom za SVETU RECH - BLUES, dovodi do paradoksa.
Da nije tako nesrecno zapocheta pricha, mozda bi i imala shansu... :!:
 
Da,uticaj bluza na rock je ogroman i nisu samo rolling stonesi bend koji nosi ime zahvaljujuci bluzu.Tu su jos jedni rock giganti.Pink Anderson i Flojd Kaunsil,stari americki bluzeri ocigledno su imali veliki uticaj na clanove grupe pink floyd.A ako pogledamo i whitesnake je imao obrade nekih bluz pesama(a i par svojih),Ain't no love in the heart of the city,help me thro' the days...
A sam cesto citiram Coverdalea,I'm walking in the shadow of the blues
 

Back
Top