Okrsaji nasih komandosa tokom 1990-ih?

  • Začetnik teme Srpski-Kamikaza nb.1
  • Datum pokretanja
S

Srpski-Kamikaza nb.1

Gost
Dali je bilo okrsaja nasih specijalnih jedinica protiv nekih od zapadnih elitnih jedinica tipa SAS, Legije Stranaca ili Delta Forcea? Cuo sam da je bilo nekih okrsaja sa Deltama u okolini Gorazda. Ima li u tome istine? :twisted: Pozdrav za svu Bracu Srbe!!!

Sve za Srbiju, Srbiju ni zasta.
 
Bilo je okrsaja jedinica iz tadasnjeg korpusa spec.jedinica na Kosovu, konkretno znam za okrsaj sa SAS-om, cini mi se u rejonu Prizrena, u svakom slucaju nije bio u pogranicnom podrucju, i znam da su britanci imali mrtve. Inace je intezivnih okrsaja bilo u pogranicnom podrucju (djeneral Jankovic itd.).
Nisam upoznat za okrsaje u periodu pre Kosova.

Pozdrav
 
Hvala Bogu da ne bi zelio da teroristi urade nesto slicno onom u Rusiji. U slucaju da se to desi, u sta sumnjam, mislim da bi Kobre ili SAJ mogli da urade dobar posao. Ne znam cemo toliko podcjenjivanje nasih specijalaca koji sigurno spadaju u jedne od iskusnijih i svjetu. :twisted:
 
Spadali a sad su spali na to da neki budu sirotinja kao i ostatak vojske, ili jos gore placene ubice......

Nekad bilo sad se pripoveda, pusti se tih prica. Uostalom koliko nam vrede takve jedinice najbolje govori podatak da je propali narednik iz Legije stranaca (koja i nije bas nes poznata po uspesima posto je slavna po bitkama u kojima su slavno izginuli) postane pukovnik i komadant nekakve spec jedinice :roll:
 
Pa ne znam, al' nisam vidio da su SAS-ovci ili Legionari razbucali neke od jedinica VRS sa kojima bi dosli u kontakt. Na protiv redovno bi bili odvraceni bez ikakvog uspjeha. U Hrvatskoj je 50 njemackih specijalaca poginulo u sukobu sa regrutima, koji su manje vise bili djeca skoro bez ikakve obuke. Gdje su bili SAS-ovci da spasu one pripadnike U.N. koje smo vezali za bandere? Gdje su bili na Kosovu da se sukobe sa nasom specijalom? Legija je po Sarajevu pomlatio Muslimane ko niko prije ili poslje njega. Na Kosovu su isto tako pokazali da su odlicni. Pa onda akcije izvlacenja regruta iz opkoljenih kasarni koje su vrsili padobranci iz 63. padobranske. Rezultati govore za sebe. Nasi nema cega da se stide. Svaka im cast. :twisted:
 
Srpski-Kamikaza nb.1:
Pa ne znam, al' nisam vidio da su SAS-ovci ili Legionari razbucali neke od jedinica VRS sa kojima bi dosli u kontakt. Na protiv redovno bi bili odvraceni bez ikakvog uspjeha. U Hrvatskoj je 50 njemackih specijalaca poginulo u sukobu sa regrutima, koji su manje vise bili djeca skoro bez ikakve obuke. Gdje su bili SAS-ovci da spasu one pripadnike U.N. koje smo vezali za bandere? Gdje su bili na Kosovu da se sukobe sa nasom specijalom? Legija je po Sarajevu pomlatio Muslimane ko niko prije ili poslje njega. Na Kosovu su isto tako pokazali da su odlicni. Pa onda akcije izvlacenja regruta iz opkoljenih kasarni koje su vrsili padobranci iz 63. padobranske. Rezultati govore za sebe. Nasi nema cega da se stide. Svaka im cast. :twisted:

Aj ne lupaj vise majke ti :roll: Jedino tacno je za izvlacenje ljudstva iz kasarne u Capljini, znaci jedna jedina takva akcija a ne izvlacenja opkoljenih regruta iz kasarni, i to je bio zadnji trzaj onoga sto je valjalo u nasim spec jedinicama.
Koliko je ljudi ostalo po hrvatskoj ni danas se o mnogima nista ne zna:evil:


Nego kojih je to 50 nemackih specijalaca poginulo u hrvatskoj???? Mozda mislis na njihove instruktore koji su izginuli kad je bombardovano ono raketno postrojenje, ako si zaboravio pilota koji je to izveo, BND je ubio u sred Beograda.

Sa kojim su to jednicama VRS doalzili u borbeni kontakt Legionari ili SAS pa oni su bili u sastavu UNPROFOR-a bili su u svakodnevnom kontaktu.

Ma kad porestes malo ukapiraces i sam neke stvari. Lepo je sanjati o nekim stvarima ali sto vise sanjas to je gore kad se probudis.
 
Bilo je jos akcija 63. padobranske. Oni su evakuisali i neki aerodrom iz Slovenije, bilo je i sukoba po Hrvatskoj. Jel' ti to kazes da Legionari, SAS-ovci, Rendzeri i Delte nisu ucestvovali na strani Muslimana i Hrvata? :lol: Gledao sam par snimaka americkih specijalaca u Hrvatskoj koji su obucavali Hrvate i borili se protiv JNA. Bilo ih je par hiljada u Bosni, gdje su ratovali kao placenici, i nigdje nisu uspjeli da postignu rezultate, a protiv sebe su imali VRS, koja je po standardima takvih ko ti, bila vojska pijanica i dezertera. Mudzahedini koji danas razvaljuju Amere po Iraku su redovno bili iskasapljeni od strane VRS. Sta bi sa Svabskim specijalcima kad su pokusali da uhapse onog Srbina, ja mislim da je to bilo u Visegradu? Covjek ih cetvoricu sa sobom povuce u smrt. :twisted:
 
Наше специјалне јединице САЈ,КОБРЕ,"ЖАНДАРМЕРИЈА",63 ПАДОБРАНСКА су врхунске јединице које и поред лосег финансиског стања у војсци као и држави држе свој професионализам и патриотизам на високом нивоу јел ниједан припадник није тамо због пара већ због љубави према својој земљи и зато неблатите њихово име!
 
Srpski-Kamikaza nb.1:
Bilo je jos akcija 63. padobranske. Oni su evakuisali i neki aerodrom iz Slovenije, bilo je i sukoba po Hrvatskoj. Jel' ti to kazes da Legionari, SAS-ovci, Rendzeri i Delte nisu ucestvovali na strani Muslimana i Hrvata? :lol: Gledao sam par snimaka americkih specijalaca u Hrvatskoj koji su obucavali Hrvate i borili se protiv JNA. Bilo ih je par hiljada u Bosni, gdje su ratovali kao placenici, i nigdje nisu uspjeli da postignu rezultate, a protiv sebe su imali VRS, koja je po standardima takvih ko ti, bila vojska pijanica i dezertera. Mudzahedini koji danas razvaljuju Amere po Iraku su redovno bili iskasapljeni od strane VRS. Sta bi sa Svabskim specijalcima kad su pokusali da uhapse onog Srbina, ja mislim da je to bilo u Visegradu? Covjek ih cetvoricu sa sobom povuce u smrt. :twisted:

На Плесу ( аеродром у хрватској ) су били под опсадом са редовном војском 72 дана док је део официра побегао задњим авионом ( морали су да се дигну хелихоптери и да круже око аеродрома да би прекрили буку авиона који би безбедно полетео са својим "драгоценим" товаром ) тада је 63 држала морал целој војсци која је била разочарана и деморалисана због одласка официра. Па ако су они у тим го*нима веровали припадницима 63 онда је узалудно доводити њихово име и спремност у питање.
 
Ovaj Srbin sto su ga Svabe pokusali uhapsiti se zovao Janko Janjic i zivio je u Srbinju. Upala specijala a on rucnu bombu aktivira i ubije sebe i njih cetvoricu. Eto vidis sta jedan obicni borac VRS, sa srcem i mudima, uradi specijali. Slava mu i hvala. :evil:
 
Anonymous:
Ljudi izgleda da sam ja pogresio sto sam se upustio u ovu raspravu... .
Nisi pogresio jer forumi i sluze za raspravu.
Ono gde gresis, po mom skromnom misljenju, je teorija koliko para toliko muzike, koja kod specijalnih jedinica nije primarna.
Naime, kod specijalnih jedinica presudnu ulogu igraju taktika i psiho-fizicka priprema.
Naravno dobra oprema i naoruzanje je neophodno a pripadnici npr. Kobri i SAJ-a imaju sasvim solidno naoruzanje.
Koliko su nasi spec. takticki sposobni, obuceni zaista ne znam, i retko ko zna, ali ostale preduslove ispunjavaju.
Sto se tice medjusobnih duela mislim da su bili prava retkost ili ih nije bilo jer spec. jedinice deluju u pozadini neprijatelja tj. tamo gde obicno nema neprijateljskih specijalaca. Duela sa placenicima koji su bili nekada clanovi spec. jedinica je bilo ali to nista ne govori
 
Pa nase spec. jedinice imaju vrhunsku opremu. Uniforme od Goratexa, MP-5 automate, Kalasnjikove, Sako snajperske puske, motoroline uredjaje za komunikaciju itd. Ne mozes cjelu VRS diskreditovati zbog nekoliko budala koji su to radili. Vecina je pokazala, u datim okolnostima, hrabrosti disciplinu za pamtiti. Baruta sam se dobro "namirisao". Cjeli rat sam zivio 200-300 metara od prve linije i vjerovatno znam kako je bolje nego ti.
 
vlater:
[Ono gde gresis, po mom skromnom misljenju, je teorija koliko para toliko muzike, koja kod specijalnih jedinica nije primarna.
Naime, kod specijalnih jedinica presudnu ulogu igraju taktika i psiho-fizicka priprema.
Naravno dobra oprema i naoruzanje je neophodno a pripadnici npr. Kobri i SAJ-a imaju sasvim solidno naoruzanje.

Pogresno si me razumeo, kad sam rekao koliko para toliko muzike, tu nisam uopste mislio na naoruzanje i opremu, uostalom to je obicno i najjeftiniji deo cele price. Ono na sta sam mislio je da obuka kosta ito kosta mnogo. Po nekoj mojoj slobodnoj racunici ja sma na svojoj obuci, koja nije bila nista specijalno tek nesto malo vise nego bilo kji vojnik tadasnje JNA, kroz razne cevke "proterao" jednog solidnog Golfa, znaci samo utrosak raznih vrsta municije a gde su tu svi ostali troskovi a sad izracunaj koliko ti je potrebno za jendog specijalca, pa valjda su jedino piloti skuplji od njih ali ni to nije neka velika razlika.

Najlakse je kupiti fency oruzje i uniforme "od Goratexa" (mada goratex uopste nije tkanina al necemo sad o tome :wink: ) obuci "specijalce" u sarene dzigi-bau uniforme i slikati ih za novine. Ali to je najmanje vazno.
 
Srpski-Kamikaza nb.1:
Pa nase spec. jedinice imaju vrhunsku opremu. Uniforme od Goratexa, MP-5 automate, Kalasnjikove, Sako snajperske puske, motoroline uredjaje za komunikaciju itd. Ne mozes cjelu VRS diskreditovati zbog nekoliko budala koji su to radili. Vecina je pokazala, u datim okolnostima, hrabrosti disciplinu za pamtiti. Baruta sam se dobro "namirisao". Cjeli rat sam zivio 200-300 metara od prve linije i vjerovatno znam kako je bolje nego ti.


Nemam nameru da diskreditujem celu VRS cak i ne pricamo o istoj vec o spec jedinicama.
Omirisati barut ne znaci da zivis u blizu prve linije nekog rata vec da u istom uzmes aktivno ucesce, tako da ne bih o tome ko sta zna bolje :wink:
 
Anonymous:
vlater:
[Ono gde gresis, po mom skromnom misljenju, je teorija koliko para toliko muzike, koja kod specijalnih jedinica nije primarna.
Naime, kod specijalnih jedinica presudnu ulogu igraju taktika i psiho-fizicka priprema.
Naravno dobra oprema i naoruzanje je neophodno a pripadnici npr. Kobri i SAJ-a imaju sasvim solidno naoruzanje.

Pogresno si me razumeo, kad sam rekao koliko para toliko muzike, tu nisam uopste mislio na naoruzanje i opremu, uostalom to je obicno i najjeftiniji deo cele price. Ono na sta sam mislio je da obuka kosta ito kosta mnogo. Po nekoj mojoj slobodnoj racunici ja sma na svojoj obuci, koja nije bila nista specijalno tek nesto malo vise nego bilo kji vojnik tadasnje JNA, kroz razne cevke "proterao" jednog solidnog Golfa, znaci samo utrosak raznih vrsta municije a gde su tu svi ostali troskovi a sad izracunaj koliko ti je potrebno za jendog specijalca, pa valjda su jedino piloti skuplji od njih ali ni to nije neka velika razlika.

Najlakse je kupiti fency oruzje i uniforme "od Goratexa" (mada goratex uopste nije tkanina al necemo sad o tome :wink: ) obuci "specijalce" u sarene dzigi-bau uniforme i slikati ih za novine. Ali to je najmanje vazno.
I dalje ne razumem. Cena metka za pesadijsko naoruzanje je od 0,5 do 1,5 Eura, upotreba vecih kalibara, granata, raketa kod spec. jedinica je retkost (posebno ako gledas npr. primenu u situaciji sa taocima). Generalno ako si prosao rat znas da se dobri strelci dobro snalaze sa svim vrstama oruzja i da se lako naviknu na upotrebu bilo cega. Spec. jedinice imaju obuku koja je prvenstveno zasnovana na koriscenju lakog naoruzanja a do iznemoglosti vezbaju akcije da bi u njima bili totalno sinhronizavani i uigrani. Tako da mi i dalje ne pije vodu varijanta da je njihova obuka najskuplja posle pilotske...
Gde je mornarica, borbena gadjanja artiljerije?
Nezaboravi da spec. jedinice broje par desetina ljudi.
Uostalom ako je tako kako kazes zasto najbogatije zemlje nemaju i najbolje specijalce recimo Kuvajt, Emirati, Svedska?
Od arapskih zemalja najpoznatije spec. jedinice ima Egipat koji je po moci i bogatstvu daleko iza gore spomenutih.
Ruske Alfe i Vege su medju 5 najboljih spec. snaga u svetu, a obican ruski vojnik po mesec dana ne vidi meso u tanjiru.
Na kraju, naravno da je bolje ako drustvo ima vise novca jer se to odrazi u svim segmentima odbrane ali isto tako siromastvo drzave ne oseca se svuda jednako.
Pozdrav!
 
Prvo specijalne jedinice ne broje par desetina ljudi odakle ti to?
Drugo svi rodovi koje si pomenuo imaju gadjanja jednom-dvaput godisnje, iole valjaniji specijalci imaju gadjanje MNOGO cesce, pored toga moraju da koriste i vezbaju sa svim naoruzanjem koje poseduje predmetna vojska a korisno je ako koriste i opremu i naoruzanje potencijalnog suparnika.
Zatim, sta mislis koliko kosta npr jedna vezba ulaska u objekta kada se za doalzak koriste helikopteri a koliko puta je tu stvar potrebno ponoviti da bi se uvezbala, a narvavno pri vezbanju koristis bojevu municiju (inace dzaba ti vezbanje).
Kao sto vidis troskovi jako brzo rastu i gomilaju se a jos nisam pomenuo izgradnju i odrzavanje poligona, vozila koja su u sastavu jedinice i koja se po potrebi uzimaju iz drugih jedinica i njihovi troskovi eksploatacije i odrzavanja, o takvim "trivijalnostima" kao sto su hrana, stan, plata neki vid obezbedjivanja porodice ako se nekome desi nesto ili pogine...........
O ruskim specijalcima radije ne bih, videli smo u vise navrata kakvi su, i pri tome ne mislim na same akcije vec na kompletan pristup poslu, da ne pominjem kako su u oba slucaja teroristi obezbedili pristup objektima, mislim lepo je sto ruski vojnik ne vidi meso po mesec dana, mozda je to neka moderna dijeta za zdravlje ali ocigledno da je gladnog vojnika previse lako kupiti i to za relativno male pare; Ko zna mozda ce posle ovoga i oni, kao Nemci posle 72. i Minhena, da se prizovu pameti pa pocnu ozbiljno da razmatraju delovanje takvih jedinica.

Sto se pomenutih bogatih arapskih zemalja tice pa kakve vojske takve i specijalne jedinice, uostalom oni su najbolji primer da super skupa oprema i dzigi-bau uniforme ne cine jedinice, Da je NOVAC potreban ali ne i dovoljan uslov za specijalne jedinice najbolje je shvati Sultan od Bruneja, naime kada su ga svojevremeno vojnim pucem "smenili" on je lepo prvo unajmio novu vojsku da ga vrati na vlast a od tada za debele pare od Engleza iznajmljuje batljon SAS plus neso Gurki pride, tek da se nadju :wink:

Na kraju stvarno ne znam odakle ti to da je neko ko je dobar strelac sa jednim oruzjem dobar strelac sa bilo kojim i da se lako navikne na bilo koje oruzje (na stranu sto nekom ko pretenduje da bude pripadnik spec jedince nikako nije dovoljno da se "navikne" na oruzje, mislim zamisli situaciju treba da oslobadjaju taoce a neko im podeli nove automate i kaze ma ispucajte par metaka da se naviknete :lol: :lol: ). Uostalom Jasna Sekaric je fenomenalan strelac ali ja nikako ne bih voleo da me ona oslobadja iz ruku terorista (kad smo vec kod nje kako to da ona nikako da se navikne na MK pistolj :roll: )

Na kraju potpuno si u pravu kad kazes da se siromastvo u drustvu ne oseca podjednako u svim segmentima OS (da se ogranicimo samo na njih), najpre i najvise se oseti upravo u onom elitnom delu vojske kome su po prirodi stvari velika sredstva prosto neophodna za normalno fukcionisanje.
 
Ukratko, koliko je to moguce.
Nase spec. jedinice broje 100-200 ljudi, a udarne snage u njima par desetina. Ovde mislim na elitne jedinice tipa SAJ, Kobre a ne na zandrameriju, 63. Padobransku i sl.
Ove jedinice se neobucavavaju da gadjaju iz haubica, topova, niti da koriste tenkove, avione, brodove... Prosto to im ne treba, a logika specijalci znaju sve da koriste i voze je samo holivudska magija.
Teorija o potrebi ispucavanja miliona metaka takodje pada u vodu, jer nijedan specijalac nece upropastavati svoje oruzje koje je upucano bas za njega i na koje se navikao. Naravno da imaju skoro svakodnevana gadjanja samo to je zanemarljiv trosak. Nismo bas toliko sirotinja.
Takodje znas da se u vrhunske spec. jedinice regrutuju oni koji su u toku standardne obuke pokazali nadprosecne rezultate a ako si bio u ratu onda bi trebalo da znas da dobar strelac sa recimo AK-47, savim dobro gadja i iz M-84, TT-ca i sl.
i vrlo brzo uz cesce gadjanje postize odlicne rezultate.
Povlaciti paralelu izmedju vezbe koju si naveo sa upotrebom herlikoptera i recimo godisnjeg gadjanja u koju je ukljuceno par razaraca ili fregata sto se tice troskova je apsurd. Kolicina tada potrosenog goriva i cena ispaljenih projektila, plus gorivo za recimo avione koje vuku mete...
Sto se tice poligona, tu zaista mislim da nema potrebe za komentarom.
Cinjenica da bogati mogu da priuste moderne, automatizovane i pre svega bezbedne poligone je naravno plus za njih ali ne bas presudan.
P.S.
ako bi morao neko da upuca teroristu koji me drzi sa cevkom ispod brade pre bih pustio Jasni Sekaric nego bilo koga drugog (naravno posle ispucanih 100-tinjak) metaka. Njena greska se krece od 0.5-2 mm sto mi je sasvim dovoljno. :D
 
Srpski-Kamikaza nb.1:
Bilo je jos akcija 63. padobranske. Oni su evakuisali i neki aerodrom iz Slovenije, bilo je i sukoba po Hrvatskoj. Jel' ti to kazes da Legionari, SAS-ovci, Rendzeri i Delte nisu ucestvovali na strani Muslimana i Hrvata? :lol: Gledao sam par snimaka americkih specijalaca u Hrvatskoj koji su obucavali Hrvate i borili se protiv JNA. Bilo ih je par hiljada u Bosni, gdje su ratovali kao placenici, i nigdje nisu uspjeli da postignu rezultate, a protiv sebe su imali VRS, koja je po standardima takvih ko ti, bila vojska pijanica i dezertera. Mudzahedini koji danas razvaljuju Amere po Iraku su redovno bili iskasapljeni od strane VRS. Sta bi sa Svabskim specijalcima kad su pokusali da uhapse onog Srbina, ja mislim da je to bilo u Visegradu? Covjek ih cetvoricu sa sobom povuce u smrt. :twisted:
Brate ja znam za akcije nasih PJP-a da su razvaljivali mudzahedine u okolini drenice,98 i 99,oko junika,babaloca,srbice,panicno su bezali.
 

Back
Top