Koji fakultet bi trebao upisati? - Stomatologija, IT ili Mediji/PR

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

justyce4ever

Zainteresovan član
Poruka
259
Pozdrav svima, uskoro treba da donesem neke odluke pa rekoh da se informišem pre toga. Trenutno se premišljam i smatram da je najbolje da čujem od ljudi koji se već bave nekim od tih poslova kako je u toj branši, recimo, koje osobine zahteva? Šta je najteže u tom poslu?

Trenutno razmišljam o tri opcije:

1)Stomatologija


Šta studenti stomatologije a i sami stomatolozi misle o ovoj branši? Kakvo je studiranje, koliko je teško upisati? Koliko je stresno sa obzirom da je prisutna stalna izloženost ljudskom bolu? Koje se osobine cene, koje mane su apsolutno nedopustive?

2) Informacione tehnologije

Koliko znam ima ovaj smer pri ETF-u, a i na FON-u, pa u čemu je razlika? Šta se konkretno radi sa diplomom IT stručnjaka, koji je opseg poslova? Kakvo je stanje na tržištu?

3) Mediji/PR/

Ovo je ujedno i grana(e) o kojoj sam najmanje obavešten, ali koja me lično najviše privlače. Naime, moje najbolje osobine su to što brzo razmišljam, snalazim se u nepredvidjenim situacijama, nemam strah od kamere niti bilo kakvog eksponiranja i znam da pričam.
Meni to deluje kao savršeno za posao nekog voditelja/PR-a/političara. Medjutim, ne znam koji fakultet tačno ide za to, i kakve su uopšte šanse da se nadje posao kao neki voditelj, kako je teško da se probije kao političar. Takodje, u ovom segmentu nemam nikakve veze. Tražio bih od vas da me uputite na neke opcije koje dolaze u obzir kao i u neke osnovne stvarri o ovome.

Hvala unapred svima!
 
Poslednja izmena od moderatora:
medije ti ne bih preporučio s obzirom na psimenost, al ti nije ni relevantno, tu je bitno da parlaš, da pratiš svakodnevne površne stvari, fino izgledaš i primarno da se umuvaš negde... to ako su u fazonu megatrend kultura i mediji i pod medijima podrazumevaš pink isl. FPN u smislu komunikolegije opet zahteva i veze i inicijativu i grabljenje i krvav rad i muda... diplomatija... vot d fak

IT nemam pojma može biti perspektivno

stomatologija, isto perspektivno, ako si spreman na krvav rad, nisi preosetljiv i imaš motoriku i poželjno imaš neku bazu da otvoriš ordinaciju posle...
 
ove tri stvari su ti najudaljenije moguce stvari izmedju kojih se troumis. Mozda pod 4 da si stavio primenjenu umetnost i pokrio bi pun krug.

Pretpostavljam da te na stomatologiju neko nagovara, posto ona nema blage veze ni sa jednim od ova dva. Jel mozes uopste da zamislis sebe kao zubara?

Sto se tice IT-a, to ti je toliko sirok pojam da u ovom kontekstu u kom si ti napisao malo sta znaci. Sta te najvise zanima u toj oblasti? Racunarske mreze? Programiranje? Telekomunikacije? Prodaja u okviru IT sektora? Razmisli... Ja sam taj smer na ETFu zavrsila, i to je onako poprilicno cimanje za nekoga ko je u startu toliko neodlucan kao ti... Sto se tice FONa, nemam pojma. Oni imaju prilicno razlicit program od nas, ali verujem da su za poslove prodaje u IT sektoru bolji.

Medjutim, ako se dvoumis izmedju medija i FON-a, to vec nije dvoumljenje. Upises neki od menadzerskih smerova tamo, i eto. Mislim, FON moze lepo da ti objetini tvoja interesovanja za tehnologiju i PR menadzment. Moj fakultet ne moze.

Eto, nadam se da sam bila od pomoci
 
A sta tebe interesuje od navedenog? Sta ti se svidja ili sta smatras da bi moglo da te interesuje?

Nije toliko bitno da li je odredjena profesija cenjena, dobro placena i sl...bitno je DA TE INTERESUJE to sto upisujes...ako te interesuje, verovatno ce se razviti i ljubav prema tom poslu, moces da se usavrsis, da imas ideje...
Ako nema zanimanja, teze ces se "prebijati" kroz godine na fakultetu a mozda i ne zavrsis..

Dok kad nesto volis da radis i imas talenata, smisla za to, sva vrata su ti otvorena, postoji bezbroj opcija...

ne biraj fakultet samo zbog mogucnosti da ce u buducnosti biti posla u toj struci...ne zna se sta ce biti za dve godine a kamoli za 4-5 koliko ce ti trebati da zavrsis ili + koju godinu ako zaglavis ne daj Boze...BIRAJ ONO STO VOLIS, INTERESANTNO TI JE I PRIVLACI TE...

Bila sam off topic, nadam se da postavljac ne zamera...ako nisi skroz siguran koji te vise interesuje, pretpostavljam da imate dane kad se fakulteti obilaze i predstavljaju (ne znam kako se kod vas to kaze) ali se dobro raspitaj oko predmetnika...stosta zvuci fino i primamljivo ali kad ti ukratko pojasne sta se predaje na tom predmetu, mozda shvatis da te i ne zanima....
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, uskoro treba da donesem neke odluke pa rekoh da se informišem pre toga. Trenutno se premišljam i smatram da je najbolje da čujem od ljudi koji se već bave nekim od tih poslova kako je u toj branši, recimo, koje osobine zahteva? Šta je najteže u tom poslu?

Trenutno razmišljam o tri opcije:

1)Stomatologija


Šta studenti stomatologije a i sami stomatolozi misle o ovoj branši? Kakvo je studiranje, koliko je teško upisati? Koliko je stresno sa obzirom da je prisutna stalna izloženost ljudskom bolu? Koje se osobine cene, koje mane su apsolutno nedopustive?

2) Informacione tehnologije

Koliko znam ima ovaj smer pri ETF-u, a i na FON-u, pa u čemu je razlika? Šta se konkretno radi sa diplomom IT stručnjaka, koji je opseg poslova? Kakvo je stanje na tržištu?

3) Mediji/PR/

Ovo je ujedno i grana(e) o kojoj sam najmanje obavešten, ali koja me lično najviše privlače. Naime, moje najbolje osobine su to što brzo razmišljam, snalazim se u nepredvidjenim situacijama, nemam strah od kamere niti bilo kakvog eksponiranja i znam da pričam.
Meni to deluje kao savršeno za posao nekog voditelja/PR-a/političara. Medjutim, ne znam koji fakultet tačno ide za to, i kakve su uopšte šanse da se nadje posao kao neki voditelj, kako je teško da se probije kao političar. Takodje, u ovom segmentu nemam nikakve veze. Tražio bih od vas da me uputite na neke opcije koje dolaze u obzir kao i u neke osnovne stvarri o ovome.

Hvala unapred svima!

Iz naslova kako si napisao, najbolje bi bilo da upises masinstvo. Posto ne znas srpski, tamo te niko nista nece pitati inteligentno, nego samo bubaj i crtaj, a pricaj kako hoce. Ako naucis srpski, onda mozes da probas i nesto drugo, eto, srpski. A stomatologiju?! Hm, mozda bi ti to bilo dobro, jer obicno kod nas se ljudi trpaju u ono sto se ne razumeju, pa tako i ti. Trpas se oko jezika, a cak ne znas ni da govoris.

I cisto da znas tema na srpskom bi trebalo da glasi:
Koji fakultet bi trebalo da upisem? ;)
 
Dobro, ne morate tako odmah da me napadate, pisao sam ovo u žurbi i naravno da mi pravopis nije bio odmah na prvom mestu :) Izvini Moderna Pevacice ali ti mene ni ne poznaješ a odmah napadaš moju inteligenciju, a sve to propraćeno komentarom da idem negde gde me "niko nista nece pitati inteligentno" i da samo bubam i crtam. Nemam zaista nameru da se ovde bilo kome dokazujem, uostalom imam 16 godina i još dosta za naučiti. Zamolio bih sve koji nemaju nešto što bi pomoglo dodati da ne odmažu. Hvala.

Jeste, sve tri opcije su vrlo razdvojene i nezavisne jedna od druge ali šta da radim, takav sam po prirodi, manje-više za sve oblasti sam otvoren, svestran. U svim tim oblastima se mogu pronaći i videti sebe kroz nekoliko godina.
Stomatologija mi je izbor prvenstveno zbog sigurnosti, a i u toj oblasti imam i odredjene veze koje bi m dosta značile. Volim biologiju, i da pomažem ljudima.
IT oblast mi je opcija zbog moje ljubavi prema kompjuterima, znam da sedim satima na kompjuteru otkrivajući nove stvari nekog programa (pri tom ne mislim da programiranje, već na recimo Adobe-ovu paletu programa), učeći po raznoraznim tutorialima. U svojoj okolini i nemam nekoga sa kome bih mogao pričati o svemu tome i prilična mi je nepoznanica po pitanju praktične primene.
I na kraju, ti neki mediji/PR, rekoh već gore da mi je možda i najbolja osobina što poprilično dobro znam da pričam, dobra mi je dikcija i akcenat, nikad nisam imao tremu prilikom nastupa pred dosta ljudi ili kamerom. Opet, i ovo mi je nepoznanica, a verujem da dosta zavisi od veza, pogotovo u medijima.

Hvala.
 
Dobro, ne morate tako odmah da me napadate, pisao sam ovo u žurbi i naravno da mi pravopis nije bio odmah na prvom mestu :) Izvini Moderna Pevacice ali ti mene ni ne poznaješ a odmah napadaš moju inteligenciju, a sve to propraćeno komentarom da idem negde gde me "niko nista nece pitati inteligentno" i da samo bubam i crtam. Nemam zaista nameru da se ovde bilo kome dokazujem, uostalom imam 16 godina i još dosta za naučiti. Zamolio bih sve koji nemaju nešto što bi pomoglo dodati da ne odmažu. Hvala.

Jeste, sve tri opcije su vrlo razdvojene i nezavisne jedna od druge ali šta da radim, takav sam po prirodi, manje-više za sve oblasti sam otvoren, svestran. U svim tim oblastima se mogu pronaći i videti sebe kroz nekoliko godina.
Stomatologija mi je izbor prvenstveno zbog sigurnosti, a i u toj oblasti imam i odredjene veze koje bi m dosta značile. Volim biologiju, i da pomažem ljudima.
IT oblast mi je opcija zbog moje ljubavi prema kompjuterima, znam da sedim satima na kompjuteru otkrivajući nove stvari nekog programa (pri tom ne mislim da programiranje, već na recimo Adobe-ovu paletu programa), učeći po raznoraznim tutorialima. U svojoj okolini i nemam nekoga sa kome bih mogao pričati o svemu tome i prilična mi je nepoznanica po pitanju praktične primene.
I na kraju, ti neki mediji/PR, rekoh već gore da mi je možda i najbolja osobina što poprilično dobro znam da pričam, dobra mi je dikcija i akcenat, nikad nisam imao tremu prilikom nastupa pred dosta ljudi ili kamerom. Opet, i ovo mi je nepoznanica, a verujem da dosta zavisi od veza, pogotovo u medijima.

Hvala.

Pokusaj da naucis i otkrijes pravopis srpskog, jer si u tim godinama, kada bi trebalo da znas osnovne stvari. Nisam prozvala tvoju inteligenciju, vec sam ti rekla da ne zamaras mozag, odn. da ne trosis tu inteligenciju, za koju bih rekla da mislis da imas u nepresusnim kolicinama.
Sto se PR poslova tice, dikcije, akcenata i sl. Mislim da sam ti vec sada odogovrila. ;) Srecno sta god odaberes.
 
Dobro, ne morate tako odmah da me napadate, pisao sam ovo u žurbi i naravno da mi pravopis nije bio odmah na prvom mestu :) Izvini Moderna Pevacice ali ti mene ni ne poznaješ a odmah napadaš moju inteligenciju, a sve to propraćeno komentarom da idem negde gde me "niko nista nece pitati inteligentno" i da samo bubam i crtam. Nemam zaista nameru da se ovde bilo kome dokazujem, uostalom imam 16 godina i još dosta za naučiti. Zamolio bih sve koji nemaju nešto što bi pomoglo dodati da ne odmažu. Hvala.

Jeste, sve tri opcije su vrlo razdvojene i nezavisne jedna od druge ali šta da radim, takav sam po prirodi, manje-više za sve oblasti sam otvoren, svestran. U svim tim oblastima se mogu pronaći i videti sebe kroz nekoliko godina.
Stomatologija mi je izbor prvenstveno zbog sigurnosti, a i u toj oblasti imam i odredjene veze koje bi m dosta značile. Volim biologiju, i da pomažem ljudima.
IT oblast mi je opcija zbog moje ljubavi prema kompjuterima, znam da sedim satima na kompjuteru otkrivajući nove stvari nekog programa (pri tom ne mislim da programiranje, već na recimo Adobe-ovu paletu programa), učeći po raznoraznim tutorialima. U svojoj okolini i nemam nekoga sa kome bih mogao pričati o svemu tome i prilična mi je nepoznanica po pitanju praktične primene.
I na kraju, ti neki mediji/PR, rekoh već gore da mi je možda i najbolja osobina što poprilično dobro znam da pričam, dobra mi je dikcija i akcenat, nikad nisam imao tremu prilikom nastupa pred dosta ljudi ili kamerom. Opet, i ovo mi je nepoznanica, a verujem da dosta zavisi od veza, pogotovo u medijima.

Hvala.
Imas 16 godina. Daklem, nigde ne zuris jos...:)
Koji predmeti u skoli ti najbolje idu? Pretpostavljam da si u nekoj gimanziji, posto imas te rasplinjavajuce simptome, hehe... ;):D

Ovo sa vezama ti je, po mom misljenju, jos uvek rano da razmisljas o tome. Kad nesto volis, nadjes i nacina, veze su u tom slucaju nebitne... A ako stvarno volis biologiju i da pomazes ljudima, to je druga prica. Ja licno nikad ne bih bila zubar posto mi se tako nesto prosto gadi i strah me od zubara, al prihvatam da neko mora i to da radi. Sad razmisli, na tom faksu se ne uci samo biologija, a na poslu se ionako primenjuje vrlo mali delic toga sto se uci na faksu.

Sto se tice IT-a, on ti vrlo male veze ima sa Adobom. Npr, ja mnogo volem da se igram sa Fotoshopom i Flashom, znam super Corel, pomalo Auto Cad, ali to NIJE moja struka. To su samo usluzni programi na koje treba da gledas kao na tvoje eventualno sredstvo za rad. Mada, verovatno ne ni to... Probaj da se zainteresujes npr za racunarske mreze. Malo kopaj literaturu o tome. Imas Tanenbauma npr, to ti je bas pocetnicka knjiga, svako moze da ukapira a jako je zanimljivo. Plus ako ces se baviti IT-jem onda ce ti puno znaciti a vidis u sta se upustas. Daklem, sacekaj neki malo duzi raspust, posto ovo ima jedno 1000 strana, nadji u Mikroknjizi i procitaj da vidis koliko te sta zanima. Ako ti se svidja, onda imas dobre sanse da budes nas covek, mreznjak.

Ako ne, paaaa uvek mozes da budes voditelj na radiju. Kad malo sredis gramatiku. :p

SRECNO!
 
Ja prosto ne mogu da verujem o čemu se ovde radi???????Odvratno je to što radiš(mislim na MODERNU PEVAČICU)da jadnog dečka ponižavaš na ovakav način. Ovim nećeš pokazati koliko si pametna,već koliko si jadna i iskompleksirana osoba. Seti se sebe u tim danima. Da li ti je bilo lako?Prva bitna odluka u svom životu. Ne znam čime se baviš ili šta studiraš,možda kniževnost?Ali ne zaboravi da je vreme Leonarda da Vinčija odavno prošlo i da danas ne moraju svi sve da znaju.A što se teme tiče razmisli dobro i upiši ono što najviše voliš,shodno svojim afinitetima i željama. Ne obaziri se na druge ,već slušaj sebe!
PS Nadam se da nisam napravila neku gramatičku gresku!!!!!!!
 
Ja mislim da je osnovna stvar da ljudi nauce da citaju i pisu. Svi ne moraju da znaju sve, ali bar to treba da znaju. Ako ne mogu da govore, mogu da nauce znakovni jezik. To je osnovna stvar. Sutra ce tako zavrsiti fakultet, pa ce postati akademski gradjanin i njegovo misljenje ce se a priori uvazavati, iako ne zna ispravno da govori. Svi pljuju na Pink I saleta Popovica, a, eto, vi kvazi erudite ste gori.
 

Da, kada pljujes nekoga (ko ti stoji pred nosom), a kada nekog pljujes u prenesenom znacenju, (opanjakavas) onda koristis "na". Eto, i ti si neka akademska gradjanka, a pravis se pametna.

Moderna pevacica na vecini foruma na kojima sam bio ima funkciju provokatora i iako verujem da to ne radi iz lose namere, povremeno zaista prelazi granicu.

Decko, meni se, na osnovu tvoja dva posta cini da si za svoj uzrast vrlo pismen, a to sto ne znas sta zelis da studiras i sto si se toliko rasplinuo, nije nikakvo cudo. Neki ljudi su tako reci ''rodjeni'' za jednu oblast, za to su talentovani pa im je lakse da nacine izbor. S druge strane, postoje ljudi kod kojih su razliciti oblici sposobnosti i inteligencije razvijeni ili razliciti talenti prisutni, pa im je teze da se odluce.
Ja sam u tvojim godinama bio neodlucan izmedju psihologije, FDU, knjizevnosti, novinarstvam, veterine i molekularne biologije. :) Ne bih preporucivao svoj metod selekcije, mislim da sam u neku ruku kukavicki birao fakultet, ali sam pri tom isao i srcem.

Birati srcem, a imati negde na pameti i mogucnosti materijalnog potkrepljenja. To je, cini mi se, najbolja formula. Ja ovo drugo nisam imao na umu pa se s vremena na vreme pokajem.

Iz svega sto si napisao, cini mi se da bi se ti lepo snasao na nekom drustveno orjentisanom fakultetu, ako si zaista elokventan, ako se lepo izrazavas, a vidim da i dosta lepo razmisljas - ja ti preporucujem politicke nauke. Ili odsek za novinarstvo ili za medjunarodne odnose.
 
Moderna pevacica na vecini foruma na kojima sam bio ima funkciju provokatora i iako verujem da to ne radi iz lose namere, povremeno zaista prelazi granicu.

Decko, meni se, na osnovu tvoja dva posta cini da si za svoj uzrast vrlo pismen, a to sto ne znas sta zelis da studiras i sto si se toliko rasplinuo, nije nikakvo cudo.

Za razliku od svetovida, koji optuzuje ljude da su provokatori, iako oni samo zele da pomognu i da se druze, ja nikog ne optuzujem. Iskrena sam. Ti nemas pojma sa pismenoscu. Tvoj stil je veoma izvestacen, jer zelis da ispdnes, upravo ono sto je i poverovao svetovid, a, eto, sam njegov nik ti govori o tome koliko je merodavan da bilo sta komentarise. Reci cu ti ja jedan prijateljski savet, pored pravopisa, koji pod hitno moras da naucis: "Drz' se ti Moderne Pevacice!" Ona nikada ne gresi.
 
Ja ne delim tvoje mišlenje,jer u ovoj našoj Srbiji postoje ljudi i iz Leskovca,Niša... čiji se govor znatno razlikuje od standardnog,pa i među njima ima fakultetski obrazovanih ljudi koji su genijalni u svojim oblastima, i šta onda umesto da im čestitamo mi treba da im se podsmevamo zbog govora. Daj molim te, sećam se u srednjoj školi da oko neke jezičke nedoumice nisu mogli svi profesori srpskog da se slože šta je tačno. A ovo da si provokator je tačno,sa tim što ja mislim da to radiš namerno!!
 
Iz naslova kako si napisao, najbolje bi bilo da upises masinstvo. Posto ne znas srpski, tamo te niko nista nece pitati inteligentno, nego samo bubaj i crtaj, a pricaj kako hoce. Ako naucis srpski, onda mozes da probas i nesto drugo, eto, srpski. A stomatologiju?! Hm, mozda bi ti to bilo dobro, jer obicno kod nas se ljudi trpaju u ono sto se ne razumeju, pa tako i ti. Trpas se oko jezika, a cak ne znas ni da govoris.

I cisto da znas tema na srpskom bi trebalo da glasi:
Koji fakultet bi trebalo da upisem? ;)
Nije mi jasna ova konstatacija da decko upise masinstvo zbog toga sto tamo ne pitaju nista inteligentno. Da li je doticna studirala masinstvo pa zna da pitaju samo gluposti a izbegavaju inteligentno?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top