Penzije

Lеon

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
246
Svi viču penzije su male. Možda i jesu.
Svi viču kriva je ova vlast, odnosno ovi od 2000. pa na ovamo (jeste da su od tada skoro svi vedrili i oblačili ovom državom, ali da pokažemo prstom na Ds. Ma šta na DS, na Tadića lično!).

E sad, mene zanima recimo dve stvari. Pod terminom "mala penzija" se podrazumeva nešto nedovoljno za opstanak penzionera, tako da čovek mora da se dovija na razne načine da preživi. Međutim, kad god se pomene ta "mala penzija" dodaje se cifra 5 hiljada ili 8 hiljada dinara (ipak se mora ići malo i na psihologiju, pa još ako dodamo ono "u dva puta", gde ćeš veće radosti za pljuvače). Dakle, šta je po vama "mala penzija"?

I druga stvar, zašto je ta penzija "mala"? Ko je uzročnik tome?
Ovde imamo jednu činjenicu te bih se poslužio njome da ukažem na nešto, a graničnu godinu ću uzeti to famoznu 2000.

Naime, čovek koji je radio pun radni staž u firmi koja je je uplaćivala doprinose sada ima penziju 40000 dinara. Moj otac je primer. Znači nekih 35 godina staža i eto penzije koja je iznad prosečne plate. Milina jedna.

Ali...

Da li će moj otac da bude zahvalan Tadiću na tome? Ili DS-u? Naravno da neće. Jer mu je staž uplaćivao neko drugi, neko ko je vladao do pre 2000. godine.


S druge strane imamo ljude kojima je penzija 5000 ili 8000 dinara. Razlog za to je što nemaju pun radni staž ili su firme u kojima su radili nisu nešto muljale ili štagod.

Da li ti ljudi da budu "zahvalni" Tadiću i DS/DOS-u na tome? Ili je uzrok toga neko drugi?
 
Poslednja izmena:
Misliš da su svi uplaćivali? I da li su uplaćivali minimalac ili koliko? ;)

I kako to da se niko ne uključuje u jako bitnu socijalnu temu?
 
Ne pa nisi uopste u pravu. Ko je radio u zdravstvu npr (pa i u zeleznici) sa SSS, on nema penziju od 40.000, vec jedva od 20. 000.

A to je mala penzija.
Da li imaju pun staž? Ako nemaju, zašto je kriva sadašnja vlast?

Moj otac ima SSS.
S 35 godina staža ima 40000 penziju.

A i neka je tako kao što pričaš, ko je kriv onda? Oni koji mu nisu uplaćivali tj. koji su uplaćivali manje nego što je trebalo? Ili su ljudi radili tada u firmama koje su davale i manje plate?
Zar nije odgovoran taj poslodavac za muke današnjih penzionera?
 
Poslednja izmena:
Zašto je kriva sadašnja vlast? Pazi, ako je onda sve rađeno pošteno i korektno, u tom slučau ljudi sada imaju dobru penziju.
A ako je onda neko muljao, zašto se napada sadašnja vlast?
 
Moj otac ima SSS.
S 35 godina staža ima 40000 penziju.

A i neka je tako kao što pričaš, ko je kriv onda? Oni koji mu nisu uplaćivali tj. koji su uplaćivali manje nego što je trebalo? Ili su ljudi radili tada u firmama koje su davale i manje plate?
Zar nije odgovoran taj poslodavac za muke današnjih penzionera?

Naravno da je "kriv". Zato sto sve firme nisu podjednako dobro stajale, pa se tako desava da masinski inzenjer koji je celog zivota radio u (polu)propaloj fabrici ima manju ili istu penziju kao farmaceut sa SSS.

Znaci, sve je do iznosa koji je uplacivan godinama, a ne do Tadica ili Slobe i sl. Sada ce i tu valjda nesto da bude promenjeno, ali sjajno ne moze da bude.

Mala pezija je penzija od 20.000, jer tu treba da uracunas troskove zivota. A pogotovu sto retko ko za sebe zadrzava celu penziju, vec pomaze decu, unuke i sl. Jad i beda.
 
Naravno da je "kriv". Zato sto sve firme nisu podjednako dobro stajale, pa se tako desava da masinski inzenjer koji je celog zivota radio u (polu)propaloj fabrici ima manju ili istu penziju kao farmaceut sa SSS.
Pa znači krive su te loše firme u kojima su ljudi radili posle WWII pa sve do 2000.?
Kakve veze ima sadašnja vlast sa ondašnjom situacijom?
 
Pa znači krive su te loše firme u kojima su ljudi radili posle WWII pa sve do 2000.?
Kakve veze ima sadašnja vlast sa ondašnjom situacijom?

Ih, pa to je duga prica. Ne moze da stane tek tako u par postova. Sustina je da penzije treba da sde uskladjuju bar sa troskovima zivota ( a u nekom procentu i sa platama), sto kao sto znas nije slucaj.
 
Pa usklađene su, kako nisu? Sadašnja penzija gde je normalno uplaćivano socijalno osiguranje tokom celog radnog staža je iznad prosečne plate u Srbiji. Naveo sam i primer za SSS.

Ne možeš da uzimaš za primer nekog penzionera koji kuka na Tadića i DS što mu je penzija 8000, a ima 19 godina staža u firmi koje ga je levatila. Na osnovu čega da mu se dodeli penzija kao mom starom?
Zašto se priča okreće ka sadašnjoj vlasti,a ne ka stvarnim uzročnicima problema?
 
Pa usklađene su, kako nisu? Sadašnja penzija gde je normalno uplaćivano socijalno osiguranje tokom celog radnog staža je iznad prosečne plate u Srbiji. Naveo sam i primer za SSS.

Ne možeš da uzimaš za primer nekog penzionera koji kuka na Tadića i DS što mu je penzija 8000, a ima 19 godina staža u firmi koje ga je levatila. Na osnovu čega da mu se dodeli penzija kao mom starom?
Zašto se priča okreće ka sadašnjoj vlasti,a ne ka stvarnim uzročnicima problema?

Pa ne, evo ti tacni podaci:

Prosečna penzija u kategoriji zaposlenih iznosila je 21.724 dinar ili 69 odsto prosečne zarade u tom mesecu, penzionera iz kategorije samostalnih delatnosti 21.291 dinar, ili 67 odsto prosečne zarade, dok su poljoprivredni penzioneri u proseku dobili 8.146 dinara, što je učešće od 26 odsto u prosečnoj zaradi. Najviše penzionera iz kategorije zaposlenih, odnosno oko 14,49 odsto primilo je penziju koja se kretala od 21.725 do 26.500 dinara, oko 10,86 primilo je i penziju koja se kretala u rasponu od 15.673 do 17.9113 dinara, dok je penzije od 13.434 do 15.673 primilo oko 9,02 odsto penzionera.

http://www.srbijanet.rs/vesti/drust...m-2009-registrovano-1-600-313-penzionera.html

Penzija od oko 21-22.000 nije nikako iznad prosecne plate, vec 69% prosecne plate sa tendencijom pada. prema tome, informisi se malo o ovoj problematici bolje.;)
 
Ma znak ja to sve, ali tražim gde je uzrok tome.
Kakve ima veze kolika je prosečna penzija ako se dobija za npr. 20 godina staža? Da imaju pun staž, penzija bi im bila dva puta veća. Kao mom starom.

Ne može da ima istu penziju onaj od čije zarade je odvajano 20 godina, sa onim od čije zarade je odvajano 35 godina. I da uzmemo u primaru čak i isto radno mesto, samo drugog poslodavca. Zar ne? Slažeš li se?
Problem je, znači, u onome što se dešavalo u poslednjih par decenija prošlog veka.
 
Ma znak ja to sve, ali tražim gde je uzrok tome.
Kakve ima veze kolika je prosečna penzija ako se dobija za npr. 20 godina staža? Da imaju pun staž, penzija bi im bila dva puta veća. Kao mom starom.

Ne može da ima istu penziju onaj od čije zarade je odvajano 20 godina, sa onim od čije zarade je odvajano 35 godina. I da uzmemo u primaru čak i isto radno mesto, samo drugog poslodavca. Zar ne? Slažeš li se?
Problem je, znači, u onome što se dešavalo u poslednjih par decenija prošlog veka.

Da, ima dosta invalidskih penzionera. Naravno, za to nije kriva ova vlast. pre je kriva prethodna i prethodna i sve tako unazad, jer je dozvoljavala da sve i svako (uz mito) ode u invalidsku.

Medjutim, ima nesto sto je cinjenica, a to je da mi jesmo 'bolesna" nacija, jer se decenijama ne sprovodi prava motivacija na poslu, pa veliki brohj ljudi rad i posao dozivljava kao muku. I zato ide u penziju.

Druga je stvar sa bombardovanjem, otkad smo se svrstali s pravom u najbolesnije nacije od da ne pominjem bolje kojih bolesti.:(

Znaci, nije bas ni slucajno sto ima toliko invalidskih penzionera, i onih koji su ranije otisli u penziju.
 
Za invalidsku penziju se slažem. Tim ljudima treba dati maksimalno, ali o tome ćemo drugi put.
Hoću samo da vidim zašto se u pričama oko malih penzija niko ne seti da pokaže prstom na prave krivce, na preduzeća gde su sadašnji penzioneri radili, na preduzeća koja ili nisu uplaćivala socijalno ili su nedovoljno uplaćivala.
Evo npr ja sad ne mogu da se zaposlim u normalnoj firmi, više od pola dosadašnjeg radnog veka sam radio neprijavljen (skoro cele '90-e). I ako se ovakav trend nastavi, imaću manje od 20 godina staža na kraju.
Treba li onda, te 2040. da psujem one koji će tada biti na vlasti? Ili koga?
 
Za invalidsku penziju se slažem. Tim ljudima treba dati maksimalno, ali o tome ćemo drugi put.
Hoću samo da vidim zašto se u pričama oko malih penzija niko ne seti da pokaže prstom na prave krivce, na preduzeća gde su sadašnji penzioneri radili, na preduzeća koja ili nisu uplaćivala socijalno ili su nedovoljno uplaćivala.
Evo npr ja sad ne mogu da se zaposlim u normalnoj firmi, više od pola dosadašnjeg radnog veka sam radio neprijavljen (skoro cele '90-e). I ako se ovakav trend nastavi, imaću manje od 20 godina staža na kraju.
Treba li onda, te 2040. da psujem one koji će tada biti na vlasti? Ili koga?

Pa i jedne i druge.

Zato sto ovi prvi (gde si radio, pretpostavimo), nisu uplacivali velike doprinose (losa firma, socijalizam, dogovorna ekonomija i sl), a ove druge zbog toga sto tu ionako malu penziju dodatno smanjuju raznim zakonima i uredbama, pa dodjes na kraju na to da ti bude zaledjena (takva kakva je - mala). E, pa to je stvarno da puknes od muke, jer nisi bio kriv sto tad nije postojalo dodatno penzijsko osiguranje i sl., a imas pravo na dostojanstvenu starost kad si vec celog zivota marljivo radio.
 
Pa i jedne i druge.

Zato sto ovi prvi (gde si radio, pretpostavimo), nisu uplacivali velike doprinose (losa firma, socijalizam, dogovorna ekonomija i sl), a ove druge zbog toga sto tu ionako malu penziju dodatno smanjuju raznim zakonima i uredbama, pa dodjes na kraju na to da ti bude zaledjena (takva kakva je - mala). E, pa to je stvarno da puknes od muke, jer nisi bio kriv sto tad nije postojalo dodatno penzijsko osiguranje i sl., a imas pravo na dostojanstvenu starost kad si vec celog zivota marljivo radio.
Pa i sa smanjenjima moj stari ima 40000. Znači nije do smanjenja, zar ne?
Ali osim toga se slažem. A i da sačekamo još nekoga.
 
Pa i sa smanjenjima moj stari ima 40000. Znači nije do smanjenja, zar ne?
Ali osim toga se slažem. A i da sačekamo još nekoga.

Sacekaj koga hoces, zato ti ljudi ne odgovaraju, jer ti ni tema ne odgovara realnosti.

Tvoj "stari" prima toliko i dobro je. Vecina ljudi ne prima takoreci ni pola od toga.

Zavrsena prica.
 
Sacekaj koga hoces, zato ti ljudi ne odgovaraju, jer ti ni tema ne odgovara realnosti.

Tvoj "stari" prima toliko i dobro je. Vecina ljudi ne prima takoreci ni pola od toga.
Ne primaju toliku penziju, pa da ipak sačekamo još poneki komentar.

Radili celog veka oni - radio celog veka moj stari.
U istoj zemlji bili oni kao i moj stari.
U istoj zemlji i pod istom vlašću i uslovima su sad i oni i moj stari.


Znači sve isto, kako su penzije različite? Gde se razilaze "oni" i npr. moj otac?
E pa vidiš, razlika je u ondašnjim poslodavcima i godinama staža.
I dođosmo do uzroka zašto nemaju svi penziju 40000 sada, a tolika penzija je sasvim realna u današnjoj Srbiji. Malo li je?
Zato, hajde da na pomen penzija pokazujemo u nekom drugom pravcu.
 
Moja majka ima pun radni staz 35 godina i ima penziju 29000 din.
Zakoni su se menjali xy puta. Gledali su se razni parametri - ceo radni staz, najboljih 10 godina, poslednjih 10 godina itd... Od dolaska DS se ide na to da se radniku pri odlasku u penziju obracuna sto manji iznos... Tako da je koliko je neko uplatio manje bitno od toga kada je i po kom zakonu otisao u penziju...
 
Moja majka ima pun radni staz 35 godina i ima penziju 29000 din.
Zakoni su se menjali xy puta. Gledali su se razni parametri - ceo radni staz, najboljih 10 godina, poslednjih 10 godina itd... Od dolaska DS se ide na to da se radniku pri odlasku u penziju obracuna sto manji iznos... Tako da je koliko je neko uplatio manje bitno od toga kada je i po kom zakonu otisao u penziju...
Pa nije moj ćale imao platu kao direktor EPSa ili kao neki ministar bre! :lol:
Valjda se i njemu obračunavala penzija kao tvojoj majci!

Ona i on se razlikuju samo po onome kako su se njihove firme (TADA) ophodile prema njima. U svemu ostalom su isto tretirani. Isti zakoni, iste države, sve. Samo firme različite.
 
I da malo pokrenemo temu:

Tadić ima ljubavnika!

Kosovo je Srbija!

Kosovo nije Srbija!

Živeo Ratko Mladić!

Stop haškoj tiraniji!

Dole kvislinški režim Borisa Tadića Francetića!

Dole Tadićevi batinaši!

Rusija je majka!

Dole NATO!

Ustaše u zatvor!

Pobiti šiptare!



Jel sad tema po merilima forumaša Krstarice? :D
 
Poslednja izmena:
Pa nije moj ćale imao platu kao direktor EPSa ili kao neki ministar bre! :lol:
Valjda se i njemu obračunavala penzija kao tvojoj majci!

Ona i on se razlikuju samo po onome kako su se njihove firme (TADA) ophodile prema njima. U svemu ostalom su isto tretirani. Isti zakoni, iste države, sve. Samo firme različite.

Gresis. Zakonima su se menjale i osnovice za penziju, odnosno broj i (dis)kontinuitet godina ako ti to nesto znaci...a trebalo bi. Ne znam koje si godiste, ali ne razumes celokupnu materiju. Ne razumem je potpuno ni ja, daleko bilo, ali ne bih otvarala temu o onome sto ne razumem i krivila druge sto se ne odazivaju.
 

Back
Top