Jedini normalan (mada i on ima dosta mana i nejasnoća)

Malavanja

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
461
Intervju sa Vojislavom Koštunicom


Srbiji je mesto u eu
Zapad nam već postavlja ultimatum ‘’Kosovo ili EU’’, zbog čega sam uveren da će pitanje Kosova biti još teže od haškog. Možemo u EU, ali samo celoviti


BEOGRAD - Lider DSS Vojislav Koštunica za Kurir govori o ponovnom izboru za predsednika DSS, odnosu s Tomislavom Nikolićem, ultimatumu Kosovo ili EU, hapšenju Ratka Mladića, ‘’drugoj Srbiji’’...

Na nedavno održanoj skupštini DSS niste imali protivkandidata?
- Zaključili smo da je najcelishodnije da i posle desete skupštine predvodim DSS.

Da li vidite sebe na čelu DSS i kroz četiri godine?
- U ovom trenutku vidim samo izbore, koji bi bili spas za Srbiju.

Da li je na skupštini DSS bilo tonova samokritike, pošto ste već drugu godinu u opoziciji?
- Vreme je pokazalo da je DSS bio u pravu i kad je bio na vlasti, a da je još više u pravu danas, kad je u opoziciji.

Da li ste zadovoljni pozicijom u kojoj se DSS danas nalazi?
- Zadovoljan sam politikom koju vodimo i potpuno sam uveren u njenu ispravnost.

Znači, raspisivanje izbora pre dve godine nije bilo pogrešan potez?
- Nije. Nisam hteo opstanak vlade po cenu trulog kompromisa i da kao njen predsednik sprovodim politiku koja nije u interesu Srbije. Kako se stvari dalje odvijaju, postaće jasno na osnovu informacija koje dolaze iz imenovanih i neimenovanih izvora iz EU, da će to pitanje odnosa Kosova i EU ‘’morati da se razjasni’’.

Mislite li da će Zapad postaviti taj ultimatum Kosovo ili EU?
- Uveren sam da će pitanje Kosova biti neuporedivo teže od haškog. Taj ultimatum će se javno postaviti kad na dnevni red dođe pristupanje Srbije EU.

Kako doživljavate kritike koje dobija Vuk Jeremić, koga često optužuju da vodi vašu spoljnu politiku?
- Naše spoljne politike se suštinski razlikuju.

U čemu?
- Da li je potrebno da pitam koja je svrha Euleksa na Kosovu? Zakamuflirana pomoć za stvaranje nezavisne države! Ili protokol između Euleksa i MUP Srbije, kojim se praktično priznaje granica između Srbije i Kosova?

Smatrate li sebe evroskeptikom?
- Ja sam evrorealista. Taj tip političara je sve više u većini i u samoj EU.

Hoće li Srbija biti deo EU i da li će to biti s Kosovom ili bez njega?
- Srbija treba da bude u EU, ali samo celovita, s Kosovom.

Koliko se vaš evrorealizam kosi sa onim što vam Tomislav Nikolić često prebacuje u poslednje vreme, da niste dovoljno jasno opredeljeni za EU?

- Dela govore za sebe. Iza moje biografije stoji ukorenjenost u evropsku tradiciju i kulturu.

Da li vam smeta kad vam Nikolić deli lekcije o tom pitanju?
- Pretpostavljam da se i Nikolić zalaže da Srbija uđe cela u EU, a ne bez Kosova.

Kakav je vaš odnos s liderom SNS? Da li biste za njega mogli reći da je vaš prijatelj u politici?
- Ni za koga s kim sam sarađivao nisam upotrebljavao tu kvalifikaciju.

Nikolić vam je juče u jednom intervjuu prebacio da iz vas progovara sujeta i da zbog toga među vama nema čvršće saradnje?
- Pošto Srbija tone u sve dublju i veću ekonomsku i političku krizu, građanima pored sopstvene muke sigurno nije do jalove rasprave o sujeti u politici. Zato prepuštamo Nikoliću da se, ako hoće, i dalje bavi problemom sujete i analizira ga. Za DSS je jedina prava tema izvlačenje Srbije iz ove sve teže krize.

Nikolić smatra da ste vi pre za saradnju s radikalima nego sa SNS?
- Ono što je zajedničko opoziciji jeste cilj da se raspišu izbori, i u ostvarivanju tog cilja sam za saradnju sa svima u opoziciji.
SNS i NS upravo prikupljaju milion potpisa za raspisivanje izbora. Upadljivo je odsustvo DSS.
- Podržavamo svaku akciju opozicije za raspisivanje vanrednih izbora. Ne takmičim se s drugima.

Koliko je česta komunikacija između vas i Nikolića?
- Dovoljno česta.

Kad ste se poslednji put čuli telefonom?
- Znate šta, s nekim ljudima se ne morate čuti telefonom da biste održavali komunikaciju.

Strahujete li da vas možda prisluškuju?
- Nisam opterećen time. Javno sam mnogo kritičniji nego u telefonskim razgovorima.

Da li biste bili deo vlade u kojoj bi Nikolić bio premijer?Rekli ste da će najjači određivati premijera.
- Preduslov za formiranje vlade je da građani glasaju za programe stranaka koje mogu da se objedine pod zajedničku politiku. Naravno, drugi preduslov je broj osvojenih glasova.

Kako do izbora? Prikupljanjem potpisa to teško da će biti moguće.
- Na sve moguće načine. Potpisima, kritikom u parlamentu...

Sve je to jalovo.
- Nije ako vidite da je najviše za raspisivanje izbora uradio sam narod u Lapovu ili Kuršumliji, tamo gde se loše živi. Time narod šalje vrlo jasnu poruku vlasti.

Narod je pre dve godine na izborima vrlo jasno rekao i šta misli o radu vaše vlade.
- U tom trenutku se glasalo na osnovu dve velike obmane: da su Kosovo i EU dva odvojena procesa, odnosno da nema nikakve veze što je 19 zemalja EU koje su priznale Kosovo stavilo potpis na Sporazum o SSP. Da ne govorim o „Fijatu“, besplatnim akcijama...

Šta bi DSS konkretno uradio da prekine ekonomsku agoniju?
- Sve dok je velika vest da smo dobili kredit, ne piše nam se dobro. Valjda postoji i poljoprivreda, energetika, neke privredne i industrijske grane koje su sada zapostavljene ili uništene.

Šta vas je sprečavalo da u prethodne dve vlade koje ste vodili oživite privredu?
- Pogledajte pokazatelje i shvatićete da je sve bilo drugačije i bolje nego danas.

Čekajte, da je narod bio zadovoljan, on ne bi na izborima glasao tako kako je glasao.
- Srbija je između istine i laži izabrala ovo drugo. To je na kratak rok donelo pobedu sadašnjoj vlasti, ali kako stvari na duži rok stoje, pokazuju nesrećni ljudi širom Srbije.

Zamerate li sebi što ste G17 plus i Mlađanu Dinkiću prepustili kompletno vođenje finansija u državi?
- Ta vlada je bila zasnovana na kompromisu, ali su najbolji ekonomski pokazatelji upravo iz tog perioda.

Kako je moguće da je taj isti Dinkić onda sprovodio dobru ekonomsku politiku, a sada je situacija katastrofalna?
- Ekonomsku politiku tada je vodila cela vlada, a istina je da je sada pod ovom vladom stanje u zemlji katastrofalno.

Treba li Srbija da uhapsi Ratka Mladića i izruči ga Hagu?
- Srbiji je potrebna potpuna saradnja s Haškim sudom. Ta saradnja se mora okončati, jer je u interesu zemlje.

Kako doživljavate višegodišnje napade predstavnika tzv. druge Srbije, koji u vama vide neku vrstu političkog kišobrana za ubice Zorana Đinđića?
- Ne mogu imati ozbiljan odnos prema nečemu što je neistina. Razlika između mene i ‘’drugosrbijanaca’’ jeste u tome što ja njima ne osporavam pravo na drugačije mišljenje. To je njihov odnos prema demokratiji, ali i nastavak mentaliteta kakav je postojao u komunizmu.


Nisam znao za braću Šarić

Priča se da su braća Šarić prljav novac iz narkobiznisa najviše investirali u legalne poslove upravo u vreme vaše dve vlade?

- Ima različitih procena kada su se oni obogatili. Ja sam, recimo, čitao o kupovini velikih zemljišnih poseda 2009. Borba protiv korupcije i kriminala započela je u vreme moje prve vlade. Setite se svih onih mafija s kojima smo se suočili. U drugoj vladi s nama je bio DS, pa ako je bilo Šarićevih ulaganja, to su i onda mogli da uoče.

Kad ste prvi put čuli za braću Šarić?
- Kada su mediji objavili njihovo ime.

Znači, u vreme dok ste bili premijer njihova imena su za vas bila nepoznata?
- Apsolutno. Zanimljivo je da ni mediji tada nisu pisali o Šarićima.

Smeta mi luksuziranje

Kad pročitate da je neki vaš saradnik učestvovao u sumnjivim privatizacijama ili da vozi luksuzan auto, a da ne ume da objasni odakle mu, da li ga pozovete i raspitate se o čemu se radi? Pomenućemo samo Predraga Bubala i Dejana Mihajlova.
- U tim slučajevima se ne radi o istini.

Kurir je fotografisao Mihajlova ispred sedišta vaše stranke u luksuznom BMW?
- Ali, to nisu njegova kola! Da li to nešto znači?

Da li vam smeta, kao deklarisano skromnom čoveku, kada se vaši saradnici eksponiraju na taj način?
- Smeta mi o kome god da je reč.

Reč je o firmi ‘’Beton plus’’, koja je Mihajlovu dodelila automobil koji se ne dodeljuje baš svakom. Ostaje nejasno čime je on to zaslužio.
- Imate li neko načelnije pitanje od ovog? Dao sam vam odgovor na to.

Moj život je nenasilna borba

Pre nekoliko dana bila je dvogodišnjica mitinga ‘’Kosovo je Srbija’’. Kako danas gledate na taj skup?
- Uvek se prvo setim okolnosti koje su dovele do tog mitinga, a to je jednostrano proglašenje nezavisnosti.

Ipak, niko nije odgovarao za paljenje ambasada, nerede na beogradskim ulicama i smrt mladića?
- Godinama sam se borio za rešavanje problema mirnim putem. Ja sigurno nisam neko kome biste mogli pripisati nasilno rešavanje bilo čega.
Šta pravnik u vama kaže, ima li prostora za bilo čiju odgovornost, pa i vašu kao jednog od organizatora?
- Politici za koju se zalažem, a i Srbiji, nijedan oblik nasilja nije odgovarao. To nasilje koje nije moglo da se kontroliše moglo je samo da nam šteti. Ceo moj život je nenasilna borba.

Niko to ne spori. Šta ćemo sa odgovornošću?
- Muči me još jedna vrsta nasilja, a to je pravno nasilje. Šta ćemo sa odgovornošću svih onih zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova?

Volim Toma Vejtsa

Koji biste film sa ovogodišnjeg Festa preporučili?
- Film pratim, ali s zaostatkom.

Koji je najbolji album Igija Popa, a koji Rolingstonsa?
- Nisam neki pobornik Igija Popa, mada cenim njegovu muziku. U mom muzičkom izboru su druga imena. Recimo, Elvis Prisli, Leonard Koen ili jedan za naše uslove ekstravagantan i neobičan autor, a to je Tom Vejts. Posebno mi se dopada njegova muzika u Džarmuševim filmovima.

Da li vam se dopada kako vas predstavlja karikaturista Marko Somborac u Blicovom stripu?
- Ne smeta mi.
 
Nadji jos nekog normalnog medju politickom "elitom", argumentuj svoj izbor i dam ti veeeliku cokoladu sa lesnikom. ;)

Pa ne mogu da se složim s "još" nekim, jer je koštunica licemerna štetočina i budala.

S druge strane, Rasim Ljajić, Vuk Jeremić, Dulić i još poneki meni spadaju u normalne i racionalne. Ali moje mišljenje je da se vlada ne sastavlja samo od normalnih, već i od ajkula i podobnih za određene funkcije, tako da sama "normalnost" ništa ne znači...

U svakom slučaju ovo spuvana individua je imala prilike da uništi sve što se moglo uništiti tokom svog mandata, tako da nikako ne moža da bude primer nekog ko treba da ima udela u politici Srbije, kako unutrašnjoj, tako i spoljašnjoj.
 
Pa ne mogu da se složim s "još" nekim, jer je koštunica licemerna štetočina i budala.

S druge strane, Rasim Ljajić, Vuk Jeremić, Dulić i još poneki meni spadaju u normalne i racionalne. Ali moje mišljenje je da se vlada ne sastavlja samo od normalnih, već i od ajkula i podobnih za određene funkcije, tako da sama "normalnost" ništa ne znači...

U svakom slučaju ovo spuvana individua je imala prilike da uništi sve što se moglo uništiti tokom svog mandata, tako da nikako ne moža da bude primer nekog ko treba da ima udela u politici Srbije, kako unutrašnjoj, tako i spoljašnjoj.

Sta je lose uradio......
molim konkretan odgovor a ne neka opsta mesta POPUT "usporio put ka eu", "podrzao crvene beretke" i slicne stranacke mantre.

Njegove vlade su najvise uradile u saradnji sa Hagom, standard nam je bio na najvisem nivou, najvise zakona u saglasnosti sa EU usvojeno, najvse sporazuma potpisano sa EU, povecane deviyne rezerve, gomila nkakvi mafija uhapsena...........naravno, ima i mnogo losih strana, ali u odnosu na ove sadasnje je bio odlican.
 
U odnosu na ostale.............jedini.
P.S.
Nikada nisam glasala za njega ali mislim da sam pogrešila.
Jedini političar sa nepromenjenom licnom imovinskom kartom i jedin i koji je odbio sve privilegije...........za pocetak - dovoljno.
И ја сам то мислио кад сам био мали, међутим, погледај имовинске карте његових најближих сарадника па ће ти бити јасно.
 
Sta je lose uradio......
molim konkretan odgovor a ne neka opsta mesta POPUT "usporio put ka eu", "podrzao crvene beretke" i slicne stranacke mantre.

Njegove vlade su najvise uradile u saradnji sa Hagom, standard nam je bio na najvisem nivou, najvise zakona u saglasnosti sa EU usvojeno, najvse sporazuma potpisano sa EU, povecane deviyne rezerve, gomila nkakvi mafija uhapsena...........naravno, ima i mnogo losih strana, ali u odnosu na ove sadasnje je bio odlican.

od tih silnih stecajnih,djubretarskih i ostalih nazovi mafija jel neko osudjen do danasnjeg dana?,kakve veze ima kostunica sa povecanjem deviznih rezervi,nbs odredila 45% obavezne rezerve i zbog toga su porasle devizne rezerve,a standard je podignut vestackim putem,silne pare od privatizacija +1.5 milijardi eura od mobtela je tislo u potrosnju, i okolnost da je euro sa 88 pao na 76dinara,kilometar autoputa nisu napravili u godinama kad je nas rast bio 7 %,a ceo svet rastao oko 4%,i sad se javlja kad je ceo svet u krizi pa i mi da deli lekcije iz ekonomije,a on i ekonomija :rotf::rotf:
 
И ја сам то мислио кад сам био мали, међутим, погледај имовинске карте његових најближих сарадника па ће ти бити јасно.

To je i pomenuto kao nedostatak............međutim njegova imovinska karta je nepromenjena a to je izuzetak među našim političarima.
 
od tih silnih stecajnih,djubretarskih i ostalih nazovi mafija jel neko osudjen do danasnjeg dana?,kakve veze ima kostunica sa povecanjem deviznih rezervi,nbs odredila 45% obavezne rezerve i zbog toga su porasle devizne rezerve,a standard je podignut vestackim putem,silne pare od privatizacija +1.5 milijardi eura od mobtela je tislo u potrosnju, i okolnost da je euro sa 88 pao na 76dinara,kilometar autoputa nisu napravili u godinama kad je nas rast bio 7 %,a ceo svet rastao oko 4%,i sad se javlja kad je ceo svet u krizi pa i mi da deli lekcije iz ekonomije,a on i ekonomija :rotf::rotf:


nastavi i dalje da glasas za tadica sve dok ti caletu i kevi plata ne bude ispod 100 evra :super:

jedine dve bezgranicne stvari svemir i ljudska glupost, mada za svemir i nisam bas siguran z:D
 
Jedini koji je ostao i bice uvek cist pred narodom.

To je i pomenuto kao nedostatak............međutim njegova imovinska karta je nepromenjena a to je izuzetak među našim političarima.

Sta je lose uradio......
molim konkretan odgovor a ne neka opsta mesta POPUT "usporio put ka eu", "podrzao crvene beretke" i slicne stranacke mantre.

Njegove vlade su najvise uradile u saradnji sa Hagom, standard nam je bio na najvisem nivou, najvise zakona u saglasnosti sa EU usvojeno, najvse sporazuma potpisano sa EU, povecane deviyne rezerve, gomila nkakvi mafija uhapsena...........naravno, ima i mnogo losih strana, ali u odnosu na ove sadasnje je bio odlican.
Је л' ви стварно овако сами мислите, или сте само необавештени (:roll:) као и ваш шеф? :think:
 
Је л' ви стварно овако сами мислите, или сте само необавештени (:roll:) као и ваш шеф? :think:

Ma mani se praynih prica, koji je jedini politicar (koji je usput bio na najvisim funkcijama) a cija se imovinska karta nije promenila?

Na zalost za pojedince iz njegovog okruzenja se to ne moze reci i to je po meni najveca primedba.
 

Back
Top