Takmicenje iz Biologije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1. Da li iko zna kada (u koliko sati) je opstinsko takmicenje iz biologije
2. Iz koje knjige treba da se uci za takmicenje (za sedmi razred) i sta sve treba?
Vecno zahvalan,
cooler2

Počinje u 11 h, prekosutra (subota), treba doći ranije da se svi rasporede po učionicama
Uči se iz svih knjiga koje postoje (a postoje tri) :eek: Nastavnici navodno treba da imaju sve knjige pa da ih kombinuju dok spremaju učenike za takmičenje.
Potrebno je sve do nervnog sistema, uključujući i nervni sistem.

E pa puno sreće :super:
 
Počinje u 11 h, prekosutra (subota), treba doći ranije da se svi rasporede po učionicama
Uči se iz svih knjiga koje postoje (a postoje tri) :eek: Nastavnici navodno treba da imaju sve knjige pa da ih kombinuju dok spremaju učenike za takmičenje.
Potrebno je sve do nervnog sistema, uključujući i nervni sistem.

E pa puno sreće :super:

Hvala mnogo. Nego, da li se pod "sve knige" podrazumeva ona stara knjiga za 8. razred?
 
Hvala mnogo. Nego, da li se pod "sve knige" podrazumeva ona stara knjiga za 8. razred?

Ne znam po kojoj knjizi sada radiš, ali postoje dve knjige od različitih autora za sedmi razred u izdanju Zavoda za udžbenike. Jedna od njih je ista ili skoro ista kao ta stara za osmi razred (autor Katica Pišteljić ili tako nekako), samo su dodali par novih lekcija. Druga je sasvim različita. Postoji i treća knjiga, mislim od Bigza? Nisam pažljivo pratio kada su o tome pričali jer mi nije trebalo.

Inače za sledeću godinu (osmi razred) u najavi su tri udžbenika: Zavod za udžbenike, Klett i Novi Logos, a možda se pojavi i još neko četvrti. Doduše Klettov udžbenik za sedmi razred nije prošao na konkursu ove godine, tako da ko zna.
 
Evo da iskopiram moju poruku sa teme Takmičenja (malo je zatrpana):

* * *

Vrlo je slično kao u sedmom razredu: recimo imaš bar dve fotokopirane slike (koje "niko do tada nije video" dakle ne iz udžbenika) sa puno, puno detalja (npr. nekih delova mozga ili kostiju ili čegaveć) na kojima treba da obeležiš delove (npr. 10-12 stvari) i tu jako lako može da se omane tačan odgovor (iako uopšte ne izgleda tako ), recimo napišeš "kičmena moždina" a to daje 0 poena jer treba da napišeš "zadnji rogovi kičmene moždine". Onda imaju rečenice za koje treba da kažeš da li su tačne ili pogrešne (a vrlo je zakučasto; mi smo te godine kao komisija dva puta zvali "centralu" jer se nismo slagali sa rešenjima iz ključa pa da vidimo da li je štamparska greška ); moguće je da ima ili ukrštenica ili neka tabela da se popunjava; ima uvek nešto sa refleksnim lukom, njega ne može da ne bude; imaju abcd pitalice na početku da se prevariš kako je lako pa da se opustiš, a one nose samo po jedan-dva poena; onda ima nešto gde treba da poređaš stvari nekim redosledom (tu ti od komisije zavisi da li će ti priznati ili ne ako obrneš dve od tih desetak stvari - a posle ako je prolaznost na nekoj opštini prevelika dolazi komisija sa fakulteta da pregleda da li je pravilno bodovano); onda imaju zadaci "iz stvarnog života" (tipa "Pera je u 6 sati poslepodne išao autobusom na košarkašku utakmicu svog omiljenog tima i autobus je iznenada zakočio jer je belorepi jelen iz lovišta Karađorđevo iskočio na put; Pera nije pao, kako to? Nacrtaj ceo refleksni luk") sa previše podataka tako da počneš da sanjariš pa se pogubiš; onda neki zadaci sa računanjem (slično kao kad u 7. razredu dobiješ ono sa dubinom jezera i atmosferama)

Sve u svemu taj test prilično meri inteligenciju i biološku pismenost (što će reći "koliko si uvežban za rešavanje takve vrste zadataka")
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top