Шта је то национализам?

VladimirPutin89

Aktivan član
Poruka
1.308
Национализам је у нас у потпуности добио негативну конатацију иако није сасвим јасно шта се под њим подразумјева, а најчешће се изједначава са шовинизмон и ксенофобијом. Што наравно није тачно! А.Д.Смит показује ( Антhony D. Smith, (1971) Theories of Nationalism, London) да постоје различите доктрине национализма (етнички, полицентрични, државни национализам итд.), као и шаролике дефиниције које обухватају и националне сентименте, тежње ка независности и јединству нације, политичке програме којима то треба остварити, а често и претпоставке о "изабраном народу", По њему, национализам спаја тежње ка колективном самоодређењу, независности народа, изражавање националног карактера, и индивидуалности, одбрану идентитета посредством интеграције, јединства и моћи, припадности "признатој" нацији.
Па не видим зашто је данас у Србији проблем бити националиста и шта је у томе погрешно?
 
Код нас су комунисти а потом ова власт жутих,
национализам представили у негативном светлу, док је појам национализма
у свету сасвим нормалан, тако да се о томе и не прича.
:D

А ти исти људи из свијета у којем је појава национализма природна ствар, чуде се нашем национализму као да не знају шта је то! Звучи мало лицемерно!?
 
А ти исти људи из свијета у којем је појава национализма природна ствар, чуде се нашем национализму као да не знају шта је то! Звучи мало лицемерно!?

Па ти исти људи у свету се чуде, због наших анационалних
политичара, који воде рачуна о својој позицији уз помоћ националних мањина.;)
 
Poslednja izmena:
Najpre, treba naglasiti da se u našem društvu odomaćilo veoma površno i gotovansko razumevanje (tačnije, usvajanje) nekih ključnih pojmova. Dakle, treba razumeti da: Nacionalizam nije isto što i šovinizam, nacionalizam podrazumeva izrazitu ljubav prema svojoj naciji, a šovinizam idolatriju sopstvene nacije i mržnju prema drugim nacijama. Za razumevanje nacionalizma je veoma značajno reći da treba biti i ostvarivati se kao ličnost, recimo u ljubavnoj zajednici sa drugima i drugačijima od sebe bez ikakvih predrasuda, slobodno od njih, ma kakve bile (rasne, nacionalne, verske, klasne, socijalne, političke,...), ali u isto vreme i biti autentičan i originalan, imati sopstveni identitet.Postoji jedna fraza koja se često koristi a ona glasi "jedinstvo u ratličitosti" ,ona znači da treba biti u neraskidivoj zajednici sa drugima, ali zadržati svoj identitet, svojstva svog bića.

Ako pogledate trenutni trend u Srbiji, videćete da je on takav da se ljudi nepromišljeno i ostrašćeno gade svega što je srpsko, nacionalno, svoje, i da je odricanje od sopstvenog identiteta nešto "krajnje poželjno i napredno", dok se na drugoj strani žigoše kao "konzervativno" i "nazadno" sve ono što nije kao ovo prethodno. Kad se malo bolje pogleda, već je i taj stav o nekritičkom usvajanju tuđeg postao konzervativan.
Sve u svemu, jedna obična isključivost i prazna sujeta, u kojoj se oni koji se gnušaju "nacionalnog" (a u stvari misle na "šovinističko", mada iz sopstvene površnosti trpaju to u isti koš sa "nacionalnim" i "patriotskim") ponašaju zapravo isto kao i šovinisti, samo u suprotnom smeru.

Treba pogledati pažljivo, a to znaju svi oni koji su putovali po zemljama EU pa se lično uverili, da je kod svih razvijenih i jakih država veoma snažno zastupljen nacionalizam, i da sve do jedne imaju nacionalni program i strategiju. A ponekad i taj njihov nacionalizam prelazi u pravi šovinizam. Ovo je apropo našeg ugledanja na razvijene zemlje EU i manipulisanje neupućenim narodnim masama onih koji svoje svakojake ideje proturaju uz etiketu da je "tako u EU i da ako tako i mi ne činimo da smo propali"...
 
Poslednja izmena:
Nacionalizam je kad ja prvo pet puta pljunem zlikovce prema mom narodu pa tek onda nekog iz mog naroda..i to samo ako se zaista,bez dvoumljenja uverim da je kriv.....a obrnut redosled,koji je danas zastupljen u Srbiji se zove buljizam.....po principu-pljuni po svome i okreni bulju neprijatelju da slucajno ne pomisli da mu zameras sto te je ubijao...
 
nema ni jedne drzave sveta chiji gradjani nisu nacionalisti
a istinski izmedju nacionalizma i shovinizma i nema razlike niti je shovinizam losh,naprotiv,samo sinonim za puno znachenje nacionalizma kao jedinog pravog istinskog i zdravog odnosa pojedinca spram naroda iz kog potiche i kome pripada
to da su kao nacionalisti umereniji a neki tamo shovinisti iskvareni nacionalisti je marxistichko poimanje nacionalizma slichno kao i poimanje "nekadashnje crkve koja je bila dobra i bogobojazljiva a ova danas je uzas majku im bozju kapitalistichku gde popovi voze audije kamione,avione"
totalni debilizam,propagandzna zvaka i mazanje ochiju masi da se opravda borba i protiv crkve i protiv jedinog prirodnog odnosa u politici:
"interesuje me i volim samo moje i ne dam ga drugome a za tudje ako je na njegovu shtetu a moju korist me zabole"
a te mondijalistichke idiotarije se prosipaju samo kolonijama i slichnim porobljenim rezervatima da se narod uveri kako je moralno i ispravno shto ga robovlasnik satire
eto i odgovora zashto se kod nas od dela otpada koji vlada a koji bi voleo jako da ga zovu elita lol potura kako je nacionalizam prevazidjen lol
 
Nacionalizam je kad ja prvo pet puta pljunem zlikovce prema mom narodu pa tek onda nekog iz mog naroda..i to samo ako se zaista,bez dvoumljenja uverim da je kriv.....a obrnut redosled,koji je danas zastupljen u Srbiji se zove buljizam.....po principu-pljuni po svome i okreni bulju neprijatelju da slucajno ne pomisli da mu zameras sto te je ubijao...
To ti je već šovinizam- jer se nisi prvo potrudio da ustanoviš ko je kriv...
Kada imaš dva moguća krivca, od kojih si jednom možda privržen, svakako da ćeš prvo istražiti da li je krivac onaj kome nisi privržen. Onda ćeš, ako nije on kriv, proveravati onog drugog.
ALI, ako bez razmišljanja prvo pljuješ po onome kome nisi privržen, i to više puta, a tek onda proveravaš da nije onaj tvoj kriv, to ti je onda nepravedno, jer je taj kome si privržen uzdignut na jedan viši nivo, a drugi "kažnjeni" zbog toga.
 
To ti je već šovinizam- jer se nisi prvo potrudio da ustanoviš ko je kriv...
Kada imaš dva moguća krivca, od kojih si jednom možda privržen, svakako da ćeš prvo istražiti da li je krivac onaj kome nisi privržen. Onda ćeš, ako nije on kriv, proveravati onog drugog.
ALI, ako bez razmišljanja prvo pljuješ po onome kome nisi privržen, i to više puta, a tek onda proveravaš da nije onaj tvoj kriv, to ti je onda nepravedno, jer je taj kome si privržen uzdignut na jedan viši nivo, a drugi "kažnjeni" zbog toga.

ja jesam utvrdio dobro...a ti..?ako mi on prvo ubija narod onda je naravno on kriv...i ti si jedan od onih nesreca koji su za buljizam...:sad2:....evo gledaj sta se desavalo...ako nisi znao,zasto nisi proverio pre nego sto si pljunuo svoga...ako si znao onda si pristalica buljizma...gledaj....mozda ti se istopi ta santa u grudima koju imas prema svom narodu(ako si uopste Srbin)....

 
Poslednja izmena:
Национализам је у нас у потпуности добио негативну конатацију иако није сасвим јасно шта се под њим подразумјева, а најчешће се изједначава са шовинизмон и ксенофобијом. Што наравно није тачно! А.Д.Смит показује ( Антhony D. Smith, (1971) Theories of Nationalism, London) да постоје различите доктрине национализма (етнички, полицентрични, државни национализам итд.), као и шаролике дефиниције које обухватају и националне сентименте, тежње ка независности и јединству нације, политичке програме којима то треба остварити, а често и претпоставке о "изабраном народу", По њему, национализам спаја тежње ка колективном самоодређењу, независности народа, изражавање националног карактера, и индивидуалности, одбрану идентитета посредством интеграције, јединства и моћи, припадности "признатој" нацији.
Па не видим зашто је данас у Србији проблем бити националиста и шта је у томе погрешно?
Национализам је афирмативан.
 
Nacionalizam je jedna vrsta plemenske povezanosti ali samo na vecem nivou jer ljudi kada su se ujedinjavali da prave drzavu, morali su ujediniti plemena i dati naziv tom ujedinjenom narodu a ime tog naroda je nacija.Nacija je skup plemenskih zajednica.

Na primjer Slaven nije nacija i kao Slaveni ljudi nisu bili svjesni toj pripadnosti i bili su podijeljeni na vise plemena i na osnovu istih obicaja i jezika ljudi su na osnovu Slavenstva pravili nacije.
 
Poslednja izmena:
Nacionalizam se kod nas shvata kao mržnja prema drugom a ne kao ljubav prema svojoj naciji.U tome je problem.Nacionalistima je najveci uspeh u životu to sto su rodjeni kao pripadnici odredjene nacije i nista ne cine da bi unapredili sebe a samim tim i svoju naciju.Za sve su im krivi pripadnici nekih drugih nacija i tako imaju dezurnog krivca za sve svoje nesposobnosti i mane.Na taj nacin se uljuljkavaju i nista ne cine za dobrobit svoje nacije.Mada oni u svojim razmisljanjima najvise doprinose svojoj naciji time sto su nacionalisti.Time u vecini slucajeva prikrivaju svoju nesposobnost da stvarno pomognu svojoj naciji i na neki nacin lece svoje komplekse.
 
Nacionalizam se kod nas shvata kao mržnja prema drugom a ne kao ljubav prema svojoj naciji.U tome je problem.Nacionalistima je najveci uspeh u životu to sto su rodjeni kao pripadnici odredjene nacije i nista ne cine da bi unapredili sebe a samim tim i svoju naciju.Za sve su im krivi pripadnici nekih drugih nacija i tako imaju dezurnog krivca za sve svoje nesposobnosti i mane.Na taj nacin se uljuljkavaju i nista ne cine za dobrobit svoje nacije.Mada oni u svojim razmisljanjima najvise doprinose svojoj naciji time sto su nacionalisti.Time u vecini slucajeva prikrivaju svoju nesposobnost da stvarno pomognu svojoj naciji i na neki nacin lece svoje komplekse.

jos jedan pristalica buljizma....gledaj i placi...manje ces da pisas...

 
Какве пиче о племенима и бакрачи?
Највећо националисти на свету су Американци...
Да не би пуно дужио...ДА ЛИ СТЕ ПОГЛЕДАЛИ И ЈЕДАН АМЕРИЧКИ ФИЛМ,
А ДА БАРЕМ НА МОМЕНАТ НИСТЕ ВИДЕЛИ АМЕРИЧКУ ЗАСТАВУ?
ОНИ И ПОРНИЋЕ СНИМАЈУ УЗ ЊУ....
:D
 
jos jedan pristalica buljizma....gledaj i placi...manje ces da pisas...


Nisam pisao o nekom posebnom nacionalizmu.Pisao sam uopste o nacionalizmu. O muslimanskom,o hrvatskom ,o srpskom , o crnogorskom ,o makedonskom i o bilo kojem nacionalizmu.Nacionalizam je po meni zlo koje moze samo da unazadi nas narod kao i bilo koji drugi narod, iako nacionalisti misle verovatno suprotno.Sto se tice buljasa mislim da su vecina nacionalista pritajeni buljasi i da sa nacionalizmom lece svoju impotenciju bilo koje vrste.To je moje misljenje bez namere nekoga da uvredim ili omalovazim.
 
Какве пиче о племенима и бакрачи?
Највећо националисти на свету су Американци...
Да не би пуно дужио...ДА ЛИ СТЕ ПОГЛЕДАЛИ И ЈЕДАН АМЕРИЧКИ ФИЛМ,
А ДА БАРЕМ НА МОМЕНАТ НИСТЕ ВИДЕЛИ АМЕРИЧКУ ЗАСТАВУ?
ОНИ И ПОРНИЋЕ СНИМАЈУ УЗ ЊУ....
:D

Amerikanci nisu nacionalisti vec vole svoju zemlju koja je visenacionalna.Ne znam kako bi nazvao ljubav prema svojoj zemlji ali to nema veze sa nacionalizmom.Pogotovo kod njih.
 

Back
Top