raštan

smeh:
Vidim čovek prodaje raštan na pijaci. I kupim. Ali nemam pojma šta se radi sa njim i kako se priprema...
Zna li neko?
Raštan je vrsta kupusa dosta tvrdog i žilavog lišća. Traži dugo kuvanje istiha, a po Crnoj Gori i Dalmaciji ga najčešće kuvaju sa ovčetinom. Dok se kuva "ćuje se" tri bloka okolo, ali je ukusan. :lol:
 
Uh... A meni ličilo na blitvu, zelje i tako to...
:( . Ni pomislila nisam na kupus!
Hvala u svakom slucaju...
Ako neko "čuje" da nek' zna šta se dešava - to ja kuvam raštan! :lol:
 
Rastan se moze spremiti kao prilog i to dobro ga skuvati i iseckati,pomesati sa kockicama kuvanog krompira i zaciniti kao salatu(ovo je vec stvar ukusa,dodati maslinovo ulje ,sirce ili limunov sok, so, beli luk, neke egzoticnije zacine u zavisnosti sa kakvim ga glavnim obrokom mesas). Odlican je prilog uz ribu, ovcije i junece meso.
 
ljilja br.0905967:
Rastan se moze spremiti kao prilog i to dobro ga skuvati i iseckati,pomesati sa kockicama kuvanog krompira i zaciniti kao salatu(ovo je vec stvar ukusa,dodati maslinovo ulje ,sirce ili limunov sok, so, beli luk, neke egzoticnije zacine u zavisnosti sa kakvim ga glavnim obrokom mesas). Odlican je prilog uz ribu, ovcije i junece meso.

Konacno da neko kaze nesto konkretno! :wink:
Rastan stoji u frizideru jos od subote... taman cu spremiti laganu veceru ...
U stvari, kad sam ga kupovala imala sam neke slicne ideje pa su me zabunili sa ovcetinom... :?
Hvala :)
 
smeh:
ljilja br.0905967:
Rastan se moze spremiti kao prilog i to dobro ga skuvati i iseckati,pomesati sa kockicama kuvanog krompira i zaciniti kao salatu(ovo je vec stvar ukusa,dodati maslinovo ulje ,sirce ili limunov sok, so, beli luk, neke egzoticnije zacine u zavisnosti sa kakvim ga glavnim obrokom mesas). Odlican je prilog uz ribu, ovcije i junece meso.

Konacno da neko kaze nesto konkretno! :wink:
Rastan stoji u frizideru jos od subote... taman cu spremiti laganu veceru ...
U stvari, kad sam ga kupovala imala sam neke slicne ideje pa su me zabunili sa ovcetinom... :?
Hvala :)
Ideja nije bila u zbunjivanju. Naravno, sve može da se sprema na različite načine, ali raštan zbog svog specifičnog ukusa nije baš podoban za salatice tog tipa. Traži "jako" meso da bi se arome "poklopile". Stoletno iskustvo govori da je najbolja kombinacija sa ovčrtinom, dobra kombinacija je i sa sitno seckanom jagnjećom plećkom. Sve ostalo naginje receptima "čuvenog" kulinara Džejmija Prolivera! :lol:
 
Espanol:
smeh:
ljilja br.0905967:
Rastan se moze spremiti kao prilog i to dobro ga skuvati i iseckati,pomesati sa kockicama kuvanog krompira i zaciniti kao salatu(ovo je vec stvar ukusa,dodati maslinovo ulje ,sirce ili limunov sok, so, beli luk, neke egzoticnije zacine u zavisnosti sa kakvim ga glavnim obrokom mesas). Odlican je prilog uz ribu, ovcije i junece meso.

Konacno da neko kaze nesto konkretno! :wink:
Rastan stoji u frizideru jos od subote... taman cu spremiti laganu veceru ...
U stvari, kad sam ga kupovala imala sam neke slicne ideje pa su me zabunili sa ovcetinom... :?
Hvala :)
Ideja nije bila u zbunjivanju. Naravno, sve može da se sprema na različite načine, ali raštan zbog svog specifičnog ukusa nije baš podoban za salatice tog tipa. Traži "jako" meso da bi se arome "poklopile". Stoletno iskustvo govori da je najbolja kombinacija sa ovčrtinom, dobra kombinacija je i sa sitno seckanom jagnjećom plećkom. Sve ostalo naginje receptima "čuvenog" kulinara Džejmija Prolivera! :lol:
Da ne bude zabune - ja volim kad me neko "prosvecuje" (ovo nije ni najmanje ironicno) i uci onome sto ne znam... I uopste ne sumnjam u ono sto si naveo po pitanju ovcetine i rastana - samo bas nisam ljubitelj tih "aromaticnih" jela... dakle, jedini zakljucak da je rastan propala investicija...
Ovako u "salatici" - moze da prodje.
Hvala jos jednom (ne samo za rastan) i pozdrav
 
Raštan ti nije uopšte propala investicija. "Aromatičan " je samo u fazi pripreme, a gotov je da poližeš prste. Uostalom, šta te košta da probaš, komšiluk će par sati da se pita šta se to "ćuje", a ti ćeš posle svega da uživaš! :lol: :wink:
 
Espanol:
Raštan ti nije uopšte propala investicija. "Aromatičan " je samo u fazi pripreme, a gotov je da poližeš prste. Uostalom, šta te košta da probaš, komšiluk će par sati da se pita šta se to "ćuje", a ti ćeš posle svega da uživaš! :lol: :wink:
Ali gde da nadjem ovcu da prikoljem !?
(joj... sta bi sad rekli oni sa zrnevljkem! :lol: )
 
smeh:
Espanol:
Raštan ti nije uopšte propala investicija. "Aromatičan " je samo u fazi pripreme, a gotov je da poližeš prste. Uostalom, šta te košta da probaš, komšiluk će par sati da se pita šta se to "ćuje", a ti ćeš posle svega da uživaš! :lol: :wink:
Ali gde da nadjem ovcu da prikoljem !?
(joj... sta bi sad rekli oni sa zrnevljkem! :lol: )
Ne budi bukvalista. Pošto nisi ljubitelj "jake arome" savršena zamena je lepa jagnjeća plećkica koju možeš da pazariš u svakoj kasapnici. Dalje spremaš ovako:
Iseckaš sitno poveću glavicu crnog luka i prodinstaš na ulju (još bolje na malo domaće svinjske masti). Kad se lepo ucakli dodaš jagnjeće meso sečeno na kockice 3- 4 cm i nastaviš da dinstaš još desetak minuta. Naliješ vodu, dodaš kocku gotove "supe" ili neki od začina "C", "BIO" i sl., na komade sečene listove raštana i istiha kuvaš bar 2- 3 sata. U finalu dodaješ klasičnu zapršku (ulje, brašno, aleva paprika + malo ljute tucane). Još bolja (i blaža varijanta) je da pred sam kraj kuvanja u sve dodaš pola čašice pavlake dobro umućene sa malo mleka i preko svega sveži sitno seckani peršun. Probaj, garantujem lizanje prstiju i zahtev za "repete".
 
e, moze i sa krompirom, sad pitala mamu (imamo dalmatinskog u familiji ;)..tako moze i blitva, a i tikvice, ne znam koliko se to zna ovde, to je valjda dalmatinski nacin!
ako se rastan dugo kuva, onda prvo to stavis da se kuva (iseces ga al krupnije), pa dodaj krompir na komade, kad se skuva procedis, dodas maslinovo ulje, so, beli luk ieto. tako ide i blitva, samo se ona ne kuva nesto mnogo dugo, pa pocne zajedno s krompirom. znaci ne znam ovo za rastan, pretpostavljam
inace kako ovcetinom..oni tamo imaju valjda uglavnom koze! posto one mogu da skakucu po ?kamenjarima...ovcetine su neke skotske varijante?! ;)
 
a...bilo je vec s krompirom..ja se zaletela
ali moze tako i blitva i tikvice...i moze da se kuva odjednom..tikvice mogu i da se zgnjece s krompirom, ne znam tacno kako, ali tako ispadne bolje
 
Espanolu ja sam se ruzhno ponela ail ja volim Dz.O. i dalje mislim o njemu lepo! ali necu da chitam analize samo da znash da mi se ne svidja moja poruka..ovo je glede teme HLEB

p.s. on ima i sajt, pa mozes da mu licno kazes koliko je jadan! :evil:

a ja pojela 4 bublanjine! znate shta je to
eeeee pa posto lici na leba bice gore.to je sa visnjama i sigurno ste jeli kod mame al neka
 
jagodica:
Espanolu ja sam se ruzhno ponela ail ja volim Dz.O. i dalje mislim o njemu lepo! ali necu da chitam analize samo da znash da mi se ne svidja moja poruka..ovo je glede teme HLEB

p.s. on ima i sajt, pa mozes da mu licno kazes koliko je jadan! :evil:

a ja pojela 4 bublanjine! znate shta je to
eeeee pa posto lici na leba bice gore.to je sa visnjama i sigurno ste jeli kod mame al neka
Ne mislim uopšte da je Dž. O. jadan. Cenim što se dečko trudi i reklamira, to je pravo svakog od nas. Sledeće pravo je da to upražnjavamo ili ne, sve zavisi od kulinarskog iskustva. :wink:
 
jagodica:
...a ja pojela 4 bublanjine! znate shta je to
eeeee pa posto lici na leba bice gore.to je sa visnjama i sigurno ste jeli kod mame al neka

nemam pojma sta je to, ali ako je sa visnjama, daj napisi recept (a ja cu da dam mami da napravi, nama ne radi rerna :) ).
 
sanja:
jagodica:
...a ja pojela 4 bublanjine! znate shta je to
eeeee pa posto lici na leba bice gore.to je sa visnjama i sigurno ste jeli kod mame al neka

nemam pojma sta je to, ali ako je sa visnjama, daj napisi recept (a ja cu da dam mami da napravi, nama ne radi rerna :) ).
Zaposli mladoženju. Grejač košta par stotki (din) a operacija zamene traje max. 15- 20 minuta. :wink: :lol:
 
sanja:
i kakav je rastan bio?
na kojoj si ga pijaci nasla?

sorry... Ovaj post se "zavukao" izmedju dva pa ga tek sad vidim...
Rastan je kupljen van Beograda, a na kraju ce zavrsiti ko zna gde (na zalost) jer nikako da stignem da mu se posvetim. Sramota :oops: ali jos je u frizideru u sirovom stanju.]
Nikako da stignem po tu jagnjetinu... uz duzno postovanje i zahvalnost svima - Espanol je autoritet...
:wink:
 
smeh:
sanja:
i kakav je rastan bio?
na kojoj si ga pijaci nasla?

sorry... Ovaj post se "zavukao" izmedju dva pa ga tek sad vidim...
Rastan je kupljen van Beograda, a na kraju ce zavrsiti ko zna gde (na zalost) jer nikako da stignem da mu se posvetim. Sramota :oops: ali jos je u frizideru u sirovom stanju.]
Nikako da stignem po tu jagnjetinu... uz duzno postovanje i zahvalnost svima - Espanol je autoritet...
:wink:
Ništa ne brini. Raštan je u frižideru OK i po dve nedelje. Zato juriš po tu jagnjetinu i za početak probaj blažu varijantu. :wink:
 

Back
Top