Da li je Bog prijatelj ili neprijatelj coveka?

Da li Bog prijatelj ili neprijatelj coveka?

  • Prijatelj

  • Neprijatelj

  • Neutralan

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ako uzmemo predpostavku da Bog postoji,tada je prijatelj čoveka.Kako bi mogli da zamislimo neku veličinu kao što je Bog a da na ljude gleda kao na zamorce ili na objekte koji mu služe za zadovoljenje sujete ,da ga obožavaju,da ga slušaju a imaju slobodnu volju,da ih kažnjava.To bi moglo neko biće razvijenije i jače od čoveka a nesavršenije od Boga.
 
Tako sam i ja mislio dok mi ovo nije palo na pamet.
U hriscanstvu postoji izraz "prvi greh" koji u stvari znaci da svi Adamovi potomci su gresni samim cinom radjanja, u istocnim filozofijama, covek je opisan kao bice koje zivi u oblasti strasti, sto ga opet cini rodjenjem pogresivim i losim.

Sa druge strane Bog pokazuje veliko zanimanje, za one ljude koji su voljni da se odreknu nekih osobina prosecnog coveka. Ovo ne dozivljavam kao sujetu, vec kao odvajanje zita od kukolja. Pored toga postoji izraz, Bog voli onoga koga kaznjava ili testira.
 
Tako sam i ja mislio dok mi ovo nije palo na pamet.
U hriscanstvu postoji izraz "prvi greh" koji u stvari znaci da svi Adamovi potomci su gresni samim cinom radjanja, u istocnim filozofijama, covek je opisan kao bice koje zivi u oblasti strasti, sto ga opet cini rodjenjem pogresivim i losim.

Sa druge strane Bog pokazuje veliko zanimanje, za one ljude koji su voljni da se odreknu nekih osobina prosecnog coveka. Ovo ne dozivljavam kao sujetu, vec kao odvajanje zita od kukolja. Pored toga postoji izraz, Bog voli onoga koga kaznjava ili testira.
На који начин, по твом мишљењу, Бог показује занимање уопште? А поготово за једну категорију људи?
 
На који начин, по твом мишљењу, Бог показује занимање уопште? А поготово за једну категорију људи?

Recimo, sisao je na Zemlju, vaskrsao i rekao "Svi koji veruju u mene ce se spasiti".
Boga zanimaju samo oni ljudi koji u njega veruju, ostali mu nisu bitni, sto pokazuje i Otkrovenje.
 
Postaknut izjavama mnogih korisnika zapitao sam se da li je Bog prijatelj obicnog coveka, punog raznih mana, koji voli da slaze ponekad, ukrade kad ima priliku (mada ne i svaki put kad ima priliku), koji voli sex u i van braka... prosecanog coveka?

Ako misliš na avramskog boga bilo bi lepo da tako nasloviš temu, a i u anketu dodaš još koju opciju (bog je neutralan, ne znam, i jedno i drugo, itd.).
 
Ako misliš na avramskog boga bilo bi lepo da tako nasloviš temu, a i u anketu dodaš još koju opciju (bog je neutralan, ne znam, i jedno i drugo, itd.).

Ne mogu da podvedem pod avramskog Boga, jer mislim i na sve varijante vrhovnog uzvisenog bica, bilo da o tome govori ateista, hriscanin, neko ko postuje Bramana itd.
Nemam nista protiv da izneses svoje vidjenje i da se ogradis od svega sto mislis da nije odgovarajuce.
Ne znam kako da promenim anketu, ali moglo bi da se doda Ne znam i neutralan.
 
Recimo, sisao je na Zemlju, vaskrsao i rekao "Svi koji veruju u mene ce se spasiti".
Boga zanimaju samo oni ljudi koji u njega veruju, ostali mu nisu bitni, sto pokazuje i Otkrovenje.

који не верују су се сами искључили, врата су им отворена и рука стално пружена, савршен је на располагању...

анкета је у супротности са средњим путем, дрветом добра и зла.
 
Poslednja izmena:
Mi,ljudi imamo tendenciju da Boga oblikujemo po svojim shvatanjima,znaći iskustvima koja poznajemo.Ako smo nekad i imali neko neposrednije iskustvo sa Njim ono je duboko u podsvesti i nejasno ali se i takvo nejasno probija u dnevnu svest kao potreba za religijom.Tu mislim i na ateiste oni samo drugčije tumače te nejasne impulse pod uticajem nekih loših iskustava u vezi sa religijom.Ja kada razmišljam o Bogu predstavljam ga kao apsolut u kome je kreirano sve postojeće.Njegovo stvaranje je inicirano ljubavlju,stvaralačkom energijom koja stvara.Zašto ljubav? Pa pogotovu što danas u 21 veku sasvim zasigurno znamo o međupovezanosti celokupnog univerzuma.Znači ljubav i saosečaj su kohezioni faktor ako se želi održati harmonija.Ovde u ovoj dimenziji i na ovoj planeti vladaju takvi zakoni vezani za fizički i psihički život.Zakon uzroka i posledice.I ako pogledamo sva verovanja širom sveta ne samo tri-četiri dominantne vere,nego i eskima i bantu crnaca i ljudi prašuma,celokupnog čovečanstva,kad izbacimo tradiciju i rituale videčemo sličnost u osnovi.Svi Boga opisuju kao kao uzvišeno biće koje neimerno voli i slične etičke principe kao božje zakone,kazne smo dopisali mi ljudi jer neznamo šta bi sa neistomišljenicima.Tada Bog nema potrebe da nikog kažnjava,niti da mu sudi.Dao je znanje o opstanku i sreći ovde (zakon uzroka i posl.)na svakom delu planete.Svo zlo smo mi stvorili,samo je lakše izbeči odgovornost pa sve svaliti na čudljivu volju Božiju.Ja prosto nemogu da vidim Boga drukčije,a pogotovo da samo jednom narodu da mogučnost nekakvog izbavljenja i time ih favorizuje u odnosu na drugu svoju kreaciju.Kada su Dalaj Lamu na svetskom kongresu religija pitali šta misli o drugim religijama,rekao je:sve su lepe,da je bašta lepša kada ima raznolikog cveća.Problem je što ljudi više traže greške u tuđim verovanjma nego što dragocenu energiju troše na upražnjavaju svoju kad su več izabrali da je slede.
 
Ja glasao prijatelj. Imaginarni. :mrgreen:
harvey.jpg


Један од лепших филмова.
 
Poslednja izmena:
Recimo, sisao je na Zemlju, vaskrsao i rekao "Svi koji veruju u mene ce se spasiti".
Boga zanimaju samo oni ljudi koji u njega veruju, ostali mu nisu bitni, sto pokazuje i Otkrovenje.
Са друге стране, људи који не верују у Бога, веома вероватно не верују ни у откровење чиме их чињеница ко тачно занима Бога такође не интересује.
Малко ме подсећа на врзино коло...
 
Са друге стране, људи који не верују у Бога, веома вероватно не верују ни у откровење чиме их чињеница ко тачно занима Бога такође не интересује.
Малко ме подсећа на врзино коло...

Ne radi se o tome sta misle drugi ljudi, vec sta misli Bog o ljudima.
Ateisti sa druge strane se ne vezuju za Bibliju, ali iznose druge dokaze, zasnovane na njihovom razumevanju sveta i Boga.

Mozes li da ubacis u anketu opciju 3. neutralan i opciju 4. ne znam. Posto ne znam kako to da uradim i da li mogu.
 
Ne radi se o tome sta misle drugi ljudi, vec sta misli Bog o ljudima.
Ateisti sa druge strane se ne vezuju za Bibliju, ali iznose druge dokaze, zasnovane na njihovom razumevanju sveta i Boga.

Mozes li da ubacis u anketu opciju 3. neutralan i opciju 4. ne znam. Posto ne znam kako to da uradim i da li mogu.
Ако сам добро разумео, интересује те да претпоставимо шта Бог мисли? Ух, мислим да ће то у потпуности бити одраз мишљења свакога од нас појединачно. Али, за вернике је и то доказ божијег деловања, тако да има смисла.
 
Ако сам добро разумео, интересује те да претпоставимо шта Бог мисли? Ух, мислим да ће то у потпуности бити одраз мишљења свакога од нас појединачно. Али, за вернике је и то доказ божијег деловања, тако да има смисла.

Da. Imamo razlicite svete spise, iz njih mogu da se izvuku zakljucci sta Bog misli o ljudima. Ne oduzimajuci pritom nista od Bozijih osobina Ljubavi, Moci i ostalog.
 

Back
Top