Emancipacija.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

NN76

Aktivan član
Poruka
1.532
Hajde jedna ozbiljna tema. Znam, kada vidite da sam ja otvorio temu, odmah pomislite na mojih 11.2cm i “skriveni”;) shovinizam.
Ali sada me stvarno zanima vase misljenje o emancipaciji zena.
Da li je emancipacija postigla zeljeni cilj, ili ga je premasila pa se ta ista emancipacija vratila zeni kao bumerang?
Koje su prednosti a koje mane emancipacije?
Da li je emancipacija zena isla/ide samo u prilog zenama, ili su i muskarci “profiteri”zenske emancipacije?

Koliko je emancipacija zena uspela u Srbiji, a koliko u zapadnoj Evropi?

Molim, ne mesajte emancipaciju zena sa feminizmom. Feminizam u pravom obliku u Srbiji malte ne ni ne postoji.


Kao postavljac teme, moram prvi i da dam svoje vidjenje…

Licno, ne mogu da zamislim da se neko bori za bilo kakav vid musko-zenskih odnosa osim za totalnu ravnopravnost medju polovima.
Takodje, ne zvuci mi bas zanimnjiv 19 vek gde su muskarci samo radili, 7 dana sedmicno po 12h, a zene sedele kuci. Iako je muskarac bio apsolutni vladar situacije, mislim da je lepse sedeti kuci 12h, istrpeti muskarca 4h da gazduje kada Dodge kuci i ispratiti ga u krevet.
Sa te strane gledano, emancipacija je donela i muskarcu dobrobit. Nije vise jedini koji ima glavobolju ako porodica ne moze da se prehrani, sada je odgovornost 50% i na zeni. Sad ruge strane, velika prednost emancipacije za zene je njena nezavisnost. Ne zavisi vise od muskarca i sama moze da kroji svoju sudbinu.
Postavlja se pitanje da li je zena, emancipacijom, dobila previse obaveza? I da radje decu i da ostaje na porodiljskom i da se vrati na posao i da juri karijeru i da odgaja decu a treba i kucu spremiti. Opet, sa druge strane, muska sujeta je povredjena, muskarci teze podnose ako se zena ne povinuje njegovoj volji. A zena ne mora, vise rinta, ali se vise i pita.

Emancipacija u Srbiji? Mislim da je Srbija i dalje macho drustvo i da nije jos postigla zeljeni nivo. Iako bi se po forumu mislilo kako je svaka od ovih forumasica veoma zayebana i da kod nje nema cile-mile, cinjenica je da je ovo ipak macho okolina.
U zapadnoj Evropi, gde ziveh 3 godine, cini mi se da su zene ne ravnopravne, vec i vodeci pol. Ili se to meni kao balkancu samo ucinilo.


PS: Please, pricamo u globalu. Bez odgovora tipa “moja familija je jos pre 3.000 godina cenila ravnopravnost i za nju se borila” Znam, svi poticemo iz divnih, emancipovanih familija gde se od pamtiveka cenilo isto i musko i zensko i gde su svima roditelji zeleli bas pol koji su dobili.
Dakle, bez personalizacije teme, please tema u globalu…
 
...ja cak i ne razumem toliko poviku oko emancipacije...ko je emancipovan svakako nece drzati vakelu o svom jel uspehu...meni se cini da emacipaciju najvise pominju u negativnom kontekstu muskarci...cela moja generacija je ravnopravna od I razreda osnovne i nikada nismo ni pomislile da smo bolje-gore od muskaraca, ja sam, kunem se zivotom, prvi put na forumu videla zaokupljenost ovom temom...verujem da je to tako jos od '50 proslog veka samo sto su ljudi generalno imali manje sense ma sta se pricalo sada o tom preiodu...
 
...ja cak i ne razumem toliko poviku oko emancipacije...ko je emancipovan svakako nece drzati vakelu o svom jel uspehu...meni se cini da emacipaciju najvise pominju u negativnom kontekstu muskarci...cela moja generacija je ravnopravna od I razreda osnovne i nikada nismo ni pomislile da smo bolje-gore od muskaraca, ja sam, kunem se zivotom, prvi put na forumu videla zaokupljenost ovom temom...verujem da je to tako jos od '50 proslog veka samo sto su ljudi generalno imali manje sense ma sta se pricalo sada o tom preiodu...

Nije se samo o tome pricalo posto je taboo tema a na svakom koraku se vidi navodno da su muskarci na visim pozicijama i imaju vece plate..malo zene politicara..zene domacice muz donosi kesh itd itd
 
...ja cak i ne razumem toliko poviku oko emancipacije...ko je emancipovan svakako nece drzati vakelu o svom jel uspehu...meni se cini da emacipaciju najvise pominju u negativnom kontekstu muskarci...cela moja generacija je ravnopravna od I razreda osnovne i nikada nismo ni pomislile da smo bolje-gore od muskaraca, ja sam, kunem se zivotom, prvi put na forumu videla zaokupljenost ovom temom...verujem da je to tako jos od '50 proslog veka samo sto su ljudi generalno imali manje sense ma sta se pricalo sada o tom preiodu...

Dobro Svedjanko, rekli smo da necemo da personalizujemo temu.
Ako je tako kod tebe to je veoma lepo. Ali tvoje odeljenje/drustvo/kraj nisu slika cele Srbije, a jos manje slika celog sveta.
A o tome ovde pricamo

Ili, po tebi, ravnopravnost je 50-50% zastupljena u celoj Srbiji i nema potrebe bilo sta menjati?
 
...pa iskreno mislim da se o tome vise govori nego sto je realnost...hajde da uzmemo pravo...vecina sudija za organizovan kriminal kao i sudije Vrhovnog suda su zene, ministarka pravde je zene, takodje su zene pretezno profesori na Pravnom fakultetu a i u advokaturi ih ima puno, verovatno procentualno vise nego muskaraca...skoro su sev udate i imaju decu...izvoli razvileni ti to meni...
 
...pa iskreno mislim da se o tome vise govori nego sto je realnost...hajde da uzmemo pravo...vecina sudija za organizovan kriminal kao i sudije Vrhovnog suda su zene, ministarka pravde je zene, takodje su zene pretezno profesori na Pravnom fakultetu a i u advokaturi ih ima puno, verovatno procentualno vise nego muskaraca...skoro su sev udate i imaju decu...izvoli razvileni ti to meni...

To je veoma pozitivno.
Cemu onda tolika frka oko nezastupljenosti zena u parlamentu, kvota poslanicnih mesta za zene
 
..kunem se zivotom da ja ne poznajem zenu domacicu, mahom i ove sa foruma sve rade i donose novac u kucu...

ma kakva zena domacica u Srbiji
Svi moraju da rade da bi se rpezivelo.
U bogatijim zapadnjackim zemljama zene rade part time ili uospte ne rade dok deca ne porastu
mi u Srbiji moramo da spajamo plate da bi preziveli
 
ma kakva zena domacica u Srbiji
Svi moraju da rade da bi se rpezivelo.
U bogatijim zapadnjackim zemljama zene rade part time ili uospte ne rade dok deca ne porastu
mi u Srbiji moramo da spajamo plate da bi preziveli
... u srbiji je problem i kad zena zarajuje vise i kad zaradjuje manje = u srbiji su problem muskarci a ne zene
 
To je veoma pozitivno.
Cemu onda tolika frka oko nezastupljenosti zena u parlamentu, kvota poslanicnih mesta za zene

..nisam u potpunosti upucena ali sam sigurna da su zastupljene u makar obaveznom broju...30% parlamenta po zakonu moraju da cine zene i kod nas ih ima u tom broju najmanje...Odavno si studirao pa si zaboravio ali na skoro svim fakuktetima glavnu rec vode zene...cak i ovde na forumu vidi koji je broj zena moderatora a koliko muskaraca uopste ima na toj funkciji...veoma malo...
 
..nisam u potpunosti upucena ali sam sigurna da su zastupljene u makar obaveznom broju...30% parlamenta po zakonu moraju da cine zene i kod nas ih ima u tom broju najmanje...Odavno si studirao pa si zaboravio ali na skoro svim fakuktetima glavnu rec vode zene...cak i ovde na forumu vidi koji je broj zena moderatora a koliko muskaraca uopste ima na toj funkciji...veoma malo...

Zasto postoji obavezan broj ako je po tebi totalna emancipacija?
Vecina zena na fakultetu u Srbiji? Neistina. Daj zvanicne podatke ;) pa uporedi sa totalnim brojem zena u fakultetskoj generaciji.
Forum stvarno nije merilo. Iako volim forume, priznajem da je na forumima uglavnom zenska populacija. Logicno je da je onda i vecina zenskih moderatora.
Posebno na ovakvim pro zenskim forumima. Ako odes na sprotske/ratne/auto/erotske forume videces apsolutnu dominaciju muskaraca
 
Zasto postoji obavezan broj ako je po tebi totalna emancipacija?
Vecina zena na fakultetu u Srbiji? Neistina. Daj zvanicne podatke ;) pa uporedi sa totalnim brojem zena u fakultetskoj generaciji.
Forum stvarno nije merilo. Iako volim forume, priznajem da je na forumima uglavnom zenska populacija. Logicno je da je onda i vecina zenskih moderatora.
Posebno na ovakvim pro zenskim forumima. Ako odes na sprotske/ratne/auto/erotske forume videces apsolutnu dominaciju muskaraca

...vec sam objasnjavala bwe i to bas cini mi se bas tebi...elem, fora je u tome sto su istorijski zene bile na margini i onda su takvi zakoni i procenti bili neophodni ali vise cak i nisu, zena bi bilo u politici i bez obaveznih procenata, zene dobro voze iako ih bije glas da su lose, zene trce maratone, gaje decu, odlaze u svemir, pisu knjige, bave se kick boksom, razvode se, nalaze mladje ljubavnike, nose kratke suknje u pedesetim, putuju, mlate se po prasumama i dzunglama, brane svoje stavove zato sto NE ZAVISE VISE...sve je to donela emancipacija koja je zavrsena. Krenula je sa Klarom Cetkin (kapa do zemlje) preko Meri Kvant, preko hipi pokreta i biznis, model, sport amazonki iz '90 proslog veka...mi vise ne osecamo da smo sputane, problem je sto VI zelite da nas predstavite sputanim a mi to nismo, danas zene imaju izbor...mogu da zaradjuju ako zele, mogu da rode vanbracno dete ako zele (pazi po Porodicnom zakonu na osnovu dokazivanja ocinstva vanbracno dete je izjednaceno sa bracnim tako da svaka zena moze muskarcu da upropasti zivot samo li odluci da rodi vanbracno njegovo dete, on je duzan da ga izdrzava a to dete deli zaostavstinu sa bracnim potomcima), mogu da varaju, lazu, odu same na putovanje, izvedu sebe na rucak, popiju kafu u drustvu knjige, presele se same u drugu drzavu, zive same sto je sve ranije bilo nezamislivo a danas je svuda oko nas ...ali VAMA to ne odgovara, vi zelite da emancipaciju prikazete kao neko zlo i vratite nas iza sporeta..taj smederevac vise ne postoji...
 
muskarci su dakle iskompleksirani ako:

a. zena zaradjue manje
b. zena zaradjuje vise
c. zaradjuju podjednako


I onda se meni rpebacuje da sam shovinista a srpskim muskarcima da imaju ruzno misljenje o zenama? ;)
...povrsnim i iskompleksiranim ljudima obicno smeta ono sto ne bi trebalo da im smeta a ne smeta im ono sto bi trebalo da im smeta :)
 
Poslednja izmena:
...vec sam objasnjavala bwe i to bas cini mi se bas tebi...elem, fora je u tome sto su istorijski zene bile na margini i onda su takvi zakoni i procenti bili neophodni ali vise cak i nisu, zena bi bilo u politici i bez obaveznih procenata, zene dobro voze iako ih bije glas da su lose, zene trce maratone, gaje decu, odlaze u svemir, pisu knjige, bave se kick boksom, razvode se, nalaze mladje ljubavnike, nose kratke suknje u pedesetim, putuju, mlate se po prasumama i dzunglama, brane svoje stavove zato sto NE ZAVISE VISE...sve je to donela emancipacija koja je zavrsena. Krenula je sa Klarom Cetkin (kapa do zemlje) preko Meri Kvant, preko hipi pokreta i biznis, model, sport amazonki iz '90 proslog veka...mi vise ne osecamo da smo sputane, problem je sto VI zelite da nas predstavite sputanim a mi to nismo, danas zene imaju izbor...mogu da zaradjuju ako zele, mogu da rode vanbracno dete ako zele (pazi po Porodicnom zakonu na osnovu dokazivanja ocinstva vanbracno dete je izjednaceno sa bracnim tako da svaka zena moze muskarcu da upropasti zivot samo li odluci da rodi vanbracno njegovo dete, on je duzan da ga izdrzava a to dete deli zaostavstinu sa bracnim potomcima), mogu da varaju, lazu, odu same na putovanje, izvedu sebe na rucak, popiju kafu u drustvu knjige, presele se same u drugu drzavu, zive same sto je sve ranije bilo nezamislivo a danas je svuda oko nas ...ali VAMA to ne odgovara, vi zelite da emancipaciju prikazete kao neko zlo i vratite nas iza sporeta..taj smederevac vise ne postoji...

Vidis, parlamentarizam je u Srbiji uveden(vracen) 1991 godine. Zakon o minimumu zena u parlamentu ne postoji, vec zakon o minimalnom procentu zena na izbornoj listi postoji i uveden je tek pre 5-6 godina, 10 najvise. ne secams e tacno. Dakle to nije zakon iz 16 veka pa da se pozovemo na to da je neka zaostavstina iz nekih dalekih vremena.
Ako se pogleda parlament Srbije, nisam bas projao, ali preko 15% zena nema. mozda 20% maximum. Ako se pogledaju ministri, nisam opet projao, ali sam siguran da je barem 75% muskaraca. Ako se pogledaju vodje stranaka...Velja, Toma, Cheda, Vuk, Boris, Kostunica, Seselj, Ivica, Canak, Rasim, Palma, Verko...95% muskarci.
Dakle voja prica o zenskoj margini iz davnina i zakoni koji su tu cisto jer ih niko nije zadnjih 200 godina menjao ne pije vodu. Jednostavno to je neistina. jedina zena na celu stranke u Srbiji je bila vesna pesic. Realno, nikada njen GSS ne bi usao u parlament da im nije bilo koalicionih partnera. Svi premijeri do sada muskarci, svi predsednici muskarci...i 3-4 zene na mestu ministara do sada. Dakle o izjednacenosti se tu tesko moze pricati.
Slazes se samnom?

Zene stvarno lose voze auto. Ali stvarno. Haj manje vise voznja na autoputu, ali parking, voznja unazad...stvarno to slabije ide zenama. Bezveze je da tvrdis suprotno ako hoces da ostanemo realni u prici

Zene i sport. Ima zena u sportu. Ali su ti sportovi daleko manje placeni i daleko manje poseceni. Pogledaj recimo zaradu Noleta i zaradu Ane. Pogledaj zaradu broja 10 u muskoj konkurenciji i broja 10 u zenskoj.
Pogledaj psoecenost u muskoj ksoarci kao i zaradu, i isto u zenskoj.
ne sporim da se zene bave sportom, ali je to daleko manje placeno i daleko manje medijski propraceno.
Slazes se samnom?

nalazenje mladjih ljubavnika je totalno OK. Nema potrebe da smao muskarci jure mladje.
Razvod je takodje totalno OK. Zasto bi muskarac mogao da se razvede a zena ne?
Ne razumem sta si sa tim o ljubavnicima i razvodu htela da kazes?
Kao neko dostignuce emancipacije?

Ko zeli da vas predstavi sputanima?
naprotiv, ja pokusavam da napisem da je zenska emancipacija donela mnoge pozitivnosti covecanstvu u celini, ali i muskoj populaciji. Kao sto rekoh, sada se obaveze dele na 2, sada oboje moraju da zarade da bi domacinstvo opstalo. A rpe 70 godina je zena sedela kuci i muskarac radio 7*12h, tj 84 h sedmicno. Sada oboje rade po 40h
Naravno, time je zena dobila na nezavisnoscu, a zar to i nije odlicno?
Zena moze da rodi vanbracno dete, muskarac mzoe da ga napravi a da pre sexa obeca eni da ce ga vaditi pre svrsavanja.
Mislim, obe opcije su ogavne, ali iste opcije imaju oboje. Pa ako se zena predomisli ide pod noz da abortira i da reskira eventualnu trudnocu u buducnosti. Muskarac nece morati pod noz.

Zene mogu da varaju i lazu sada? Hoces reci da se u 16 veku nije varalo a da zenske lazi ne postoje od nastanka covecanstva? Ili hoces da kazes da sada mogu da prodju nekaznjeno?
Zene se presele same ud rugu drzavu? pa ti zaboravljas da 70% Srba mladjih od 30 godina nije putovalo van drzave ni na odmor a da do pre 2 meseca nismo bez vize mogli ni u Albaniju? Zasto idealizujes nesto sto ne postoji?
Zasto bi nekome smetalo ako zene same izadju?
pa kako ce muskarac kresnuti van braka ako zene ne izlaze same?
Zamisli kafanu gde su samo muskarci ili muskarac sa svojom zenom, bez zena koje nemaju nadzor muskarca.
Zamisli koliko bi to dosadno bilo, i koliko bi manje izbora za avanturu bilo.

Pokusala si da sve prikazes kao nesto prelepo, ali si se izgubila u toj prici
od procenta sa zenama u politici do bajki iz USA filmova kako se Srpkinja rpeseljava u drugu drzavu, sama
;)
Simpatican pokusaj, priznajem
Posebno za zene u sportu i zene u saobracaju ;)

PS: ne bih ja vas vratio pored sporeta nikada. kao sto rekoh, od 1 plate se ne moze ziveti. Dakle na posao....;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top