Uši su crnogorski brend

Poruka
3.617
Uši su crnogorski brend
subota, 20 februar 2010 13:38

karikatura-usi-oci.jpg


RIJEČ SATIRIČARA BAĆKA J. MILAČIĆA NA PROMOCIJI KNjIGE MOMIRA VOJVODIĆA „UŠI SA OČIMA”

Nema toga špijuna il’ žbira
da se nije pozna’ kod Momira.
Svakoj majci treba da je dika
kojoj Momir nije potomka naslika’!

Braćo i sestre, dragi prijatelji, pomaže Bog!

Dozvolite mi da i večeras u vaše i moje ime pozdravim policajce u civilu i stručno osoblje Agencije za nacionalnu bezbjednost koji prate ovo, kao i sva naša okupljanja. Skrećem im pažnju da smetnje na vezama nijesu tehničke prirode, nego poručite gospodaru da narodu krče crijeva. Pozdravljam za svaki slučaj i ležeće policajce...

Kada me profesor Momir Vojvodić pozvao da ilustrujem njegovu knjigu “Uši sa očima” nijesam se dvoumio. Pristao sam i odlučio da se odreknem honorara u korist izgradnje džamije u Vašingtonu. Izgleda da su sredstva greškom prebačena na žiro račun izvjesne NVO „Crkva pod ceradom” za postavljanje januarske tende na cetinjskom trgu. Mediji su izviještavali o tom nemilom događaju. Ja se ograđujem od mojih zalutalih sredstava i iskreno žalim zbog žrtava koje, srećom, nijesu bile ljudske. No, ni prvi ni poslednji cirkus kome se oburdala šatra. Na ovim prostorima je uvijek postojao veliki jaz između želja i mogućnosti.

Ozvučeni skupe,

pred nama je, dakle, zbirka poezije profesora Momira Vojvodića „Uši sa očima”. Knjiga je napisana na srpskom jeziku, a može se čitati i slušati i na drugim, stranim jezicima koji se zbore na sunećenom srpskom. Ubijeđen sam da je izazvala pažnju „onijema te prate” i da je već „privedena” na crnogorski „tamo đe treba”. Sumnjam da će profesor za ovo djelo dobiti Nobelovu nagradu, ali me ne bi čudilo da ga dašanje vlasti „časte” jedno dvije godine, uslovno šest mjeseci. Da su bili pametniji to bi uradili i njihovi prethodnici, takođe komunisti.

Vojvodić dokazuje da su na ovim prostorima od Adama do dukljana, pa od dukljana do Vukana... i od Vukana do Djukana, uši mnogima bile osnovno sredstvo za rad. Profesor negira Darvinovu teoriju evolucije, ali ne isključuje mogućnost da su špijuni nastali od majmuna, i obratno.

Organi čula sluha predstavljaju dosta složen sistem koji ima svoje periferne i centralne djelove. Centralni slušni sistem je smješten u mozgu i naučno je dokazano da mu za to nije potrebna neka pamet. Vojvodić predviđa da će budući žbiri imati i oči na ušima, takozvane periferne oči, kako bi mogli bolje da vide ono što čuju. Sinhronizovanim funkcionisanjem slušnog, vizuelnog i govornog sistema špijun radi na principu časovnika i stalno „otkucava”.

Braćo Srbi, visokorizični skupe, na poslednjem u Crnoj Gori je bilo 620.145 stanovnika. Ako uzmemo u obzir da svaki ima u prosjeku po dva uva, dolazimo do impresivnog broja od 1.240.290 uva. Malo li je? Riječ je samo o spoljašnjem uvu (na latinskom - auris externa). Dodamo li tome srednje uvo (auris media) i unutrašnje uvo (auris interna) zadovoljno kažemo – blagoš nama! Neka od tog broja, recimo, svako petnaesto uvo ima stalno zaposlenje, dolazimo do zaključka – prednjačimo u regionu! Ušili smo i uševnije narode! Sve auris do aurisa! U pojedinim krajevima Crne Gore i danas kažu za ušato dijete – Auu risa, biće nešto od njega. Žuti ris nam je na grbu i zastavi. Možemo sa sigurnošću tvrditi da su uši crnogorski brend. Imamo su čim izić’ pred Evropu i pred druge svjetske integracije. To je sila i snaga. I NATO pakt računa na to.

Špijuniranje u Crnoj Gori oduvijek služi i u vaspitne svrhe. Špijanjem prijete đeci. Na primjer: „Pojedi to da te ne rečem tati... Makni prs’ iz nosa kazaću te majki”.

Ili, kako je zborio veliki vojvoda Mirko, sinu Nikoli, budućem knjazu i kralju Crne Gore: „Ne diraj muricu, reć’u te strini“.

Pretpostavlja se da je i prvo pomagalo za uši nastalo na ovim prostorima. Pouzdano se ne zna ko ga je i kad izmislio. Prototip prvog, takozvanog stapa za čačkanje uva, čuva se u Dukljanskoj akademiji, pri katedri za etnogenetsku ušologiju. Izrađen je od lučeve štice, pedu dužine, mali prst debljine, vretenastog je oblika i na krajevima ima navoje od bijele vunjene rudice. Danas je proizvodnja toliko napredovala da bi se pronalazač stapića za uši oduševio masovnim korišćenjem njegovog izuma, kako u Crnoj Gori, tako i šire.

Skupe pod prismotrom,

podržavam ideju profesora Vojvodića da se ustanovi orden ukrštenih ušiju sa lentom i predlažem da se svakom nosiocu tog odličja, u krštenici pored godine rođenja i ostalih podataka napiše i – Ubačen te i te godine. To bi bilo značajno za razvoj ušne istorije čeljadi sa ovog podnevlja i za naučna istraživanja, stručnjacima sa crnogorskog ušiverziteta.

Ovo poučno štivo bih preporučio osobama oba pola. Mogu ga čitati i čoek-žene. Mislim da bi „Uši sa očima” morale da imaju u bibliotekama sve ustanove od šireg društvenog značaja i oni pojedinci koji drže do vlasti i čuvaju posao, liše dostojanstva.

Ova knjiga je opomena svima koji se bave doušničkim radom. Nadam se da će barem nekima od njih nekad doći iz uši u glavu, pa da jednom za vazda kažu – Vala, nećemo više da špijamo, može nas viđet’ Momir.

Dragi prijatelji, uvaženi profesore,

završio bih moju večerašnju priču, mada bih imao još mnogo toga da kažem. No se bojim da me ne čuju, čula ih čuma.

http://www.srpskenovinecg.com/broj002/4285-usi-su-crnogorski-brend
 
Ne znam kakve ovo veze ima sa politikom, ali zaista interesantan tekst :)
Текст је врло интеренсантан а има везе са политиком.Указује на дугу традицију шпијунирања у Црној Гори, што има и те какве везе са политиком.
Михаило Лалић је у својим делима веома лепо обрадио феномен шпијунирања у ЦГ.
Пише о томе и Матија Бећковић у поеми "Шпијун у Ровца".
 
Текст је врло интеренсантан а има везе са политиком.Указује на дугу традицију шпијунирања у Црној Гори, што има и те какве везе са политиком.
Михаило Лалић је у својим делима веома лепо обрадио феномен шпијунирања у ЦГ.
Пише о томе и Матија Бећковић у поеми "Шпијун у Ровца".

Pa vise ima veze sa istorijom nego sa politikom, jer spijunaza je manje zastupljena u stereotipu sadasnjih Crnogoraca. Sad se manje vise sve zna, svi javno pricamo o svemu.

A sto se tice te tradicije, reci cu ti jednu stvar, mozda se nekim mojim zemljacima nece svidjeti, ali ovo je ziva istina.

Kroz istoriju, spijuni su svugdje zlatom placani, a spijuna u svijetu je vrlo malo, a kod nas u CG je spijunaza najmanje placena, a najvise spijuna.

Mnogi italijanski generali su svedocili o tome kako u Crnoj Gori za vrijeme Drugog svjetskog rata najvise spijuna je bilo na Cetinju, i to je jos bio volonterski rat, dok svudje drugo u svijetu su ih zlatom placali i bilo ih je malo.
 
Pa vise ima veze sa istorijom nego sa politikom, jer spijunaza je manje zastupljena u stereotipu sadasnjih Crnogoraca. Sad se manje vise sve zna, svi javno pricamo o svemu.

A sto se tice te tradicije, reci cu ti jednu stvar, mozda se nekim mojim zemljacima nece svidjeti, ali ovo je ziva istina.

Kroz istoriju, spijuni su svugdje zlatom placani, a spijuna u svijetu je vrlo malo, a kod nas u CG je spijunaza najmanje placena, a najvise spijuna.

Mnogi italijanski generali su svedocili o tome kako u Crnoj Gori za vrijeme Drugog svjetskog rata najvise spijuna je bilo na Cetinju, i to je jos bio volonterski rat, dok svudje drugo u svijetu su ih zlatom placali i bilo ih je malo.

e moj ti jeddnom kad se otvore arhive udbe iznenadices se ko je sve bio njihov saradnik
 
Pa vise ima veze sa istorijom nego sa politikom, jer spijunaza je manje zastupljena u stereotipu sadasnjih Crnogoraca. Sad se manje vise sve zna, svi javno pricamo o svemu.

A sto se tice te tradicije, reci cu ti jednu stvar, mozda se nekim mojim zemljacima nece svidjeti, ali ovo je ziva istina.

Kroz istoriju, spijuni su svugdje zlatom placani, a spijuna u svijetu je vrlo malo, a kod nas u CG je spijunaza najmanje placena, a najvise spijuna.

Mnogi italijanski generali su svedocili o tome kako u Crnoj Gori za vrijeme Drugog svjetskog rata najvise spijuna je bilo na Cetinju, i to je jos bio volonterski rat, dok svudje drugo u svijetu su ih zlatom placali i bilo ih je malo.
А тек за време Првог св. рата.У књизи Михаила Лалића "Гледајући доље на друмове" стоји да је шеф црногорске полиције предао Аустругарској окупаторској власти списак шпијуна или ти жбирова и да су они наставили да раде свој посао за окупаторе и да су били плаћени.
Али да се разумемо.Заиста мислим да је и са другим народима тако, да није ни у Србији,Македонији,Немачкој... другачије. За тај посао се каже" Од оца је остануло сину". Ретко се сасвим нови људи примају у шпијунско-жбирске редове уосталом
као и у саму полицију.:rtfm:
 
Podgorica -- Početkom marta NATO će dati procenu ostvarivanja Individualnog akcionog partnerskog plana, jednog od programa u procesu pridruživanja Crne Gore Alijansi.

Crnogorskog ministarstva odbrane navodi da će posle te procene, uslediće sastanak NATO-Crna Gora, na kome će se razgovarati o ostvarivanju Akcionog plana za članstvo, dogovorili su se u Briselu crnogorski ministar odbrane Boro Vučinić i zamenik generalnog sektretara NATO-a Klaudio Bisonijeri.

Bisonijeri je, kako je saopšteno, izrazio zadovoljstvo uspesima u realizaciji IPAP-a, a Vučinić je ponovio da je Crna Gora odlučna da uđe u NATO.
 

Back
Top