Однос Србије и Црне Горе

Србија и Црна Гора треба да буду...

  • у савезу независних држава

  • у заједничкој држави

  • две независне, блиске, пријатељске државе

  • у веома хладним и суздржаним односима


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Многе државе у Европи су преовлале куд и камо озбиљније несугласице од наших.
Многе земље у ЕУ имају међусобно либералније економске односе него СРБ и ЦГ, дакле за разлику од њих, између СРБ и ЦГ плаћа се царина уколико пребацујете робу из једне државе у другу.
Преко 198.000 илити 32.00 % становништва Црне Горе се изјашњава као Срби.
У Србији живи велики број људи који су пореклом из ЦГ.
Србија Црној Гори, а и Црна Гора Србији представљају значајне спољнотрговинске партнере. Какав модел односа Србије и Црне Горе бисте волели да видите, независно од Ваших антипатија/ симпатија према властима у обе државе ?
Унапред захваљујем дискутантима на учешћу у дикусији.
Извињавам се због грешака у правопису, рачунар гута слова...
 
Paaaa... voleo bih da vidim Crnu Goru i Srbiju u drzavnoj zajednici kao shto su nekad' bile... mada, kako stvari stoje, nema nishta od toga.
Исти случај. Сво политичко "деловање" ми је било усмерено ка томе и то ми је била највећа политичка жеља али данас је то далеко од стварности...
 
to se postize zreloscu, a toga bas nema na ovim prostorima.
ovde vlada ili inat ili ona "da bi komsiji crkle dve krave, neka crkne meni jedna"
:ok:
Није ни смак света ако су Србија и Црна Гора две одвојене државе али би требало да влада слога, разумевање и сарадња између њих.
 
Upravo velika sličnost, štaviše identičnost, istorije, naroda, jezika, kulture i tradicije Srbije i Crne Gore utiče na ovako zategnute odnose.
Tu prednjači crnogorska vladajuća ekipa koja po svaku cenu želi da predstavi razlike i nesuglasice u svemu i da to predstavi kao neki konflikt ili hegemoniju Srbije.

Moje predviđanje je da će se Srbija i Crna Gora tokom godina ponovo zbližiti i nastaviti da budu ono što su vekovima bile - sestre. To naravno ne mora da znači ponovnu državnu zajednicu. Bratski odnosi su mogući i sa susedima. Granice su ionako ljudska fikcija.

Usled mnogih skorijih događaja afinitet ljudi iz obe zemlje je porastao. Takav afinitet ja lično nikada nisam delio. Ne mogu i ne želim da Crnogorce otpišem kao prijatelje čak ni kada neki od njih više ne mogu da shvate da su prijatelji. Nažalost, mnogi su se upecali u tu zamku koja je namerno postavljena da bi nas udaljila.

I mi pravimo greške u politici i mišljenju prema CG. Niko ne može poreći specifičnost crnogorske istorije, jezika, tradicije i kulture. Međutim, u poslednje vreme se pokušaji da Crna Gora afirmiše te svoje specifičnosti ismejavaju i osuđuju, što mislim da je pogrešno. To što Crna Gora želi da ozvaniči razlike koje postoje ne mora da znači da će da se udalji od onoga što zajedno delimo.
 
У истој држави под именом Србија. То је Слоба могао средити, али то је још једна његова грешка, што је читаву своју причу базирао на континуитету са СФРЈ.

To mu je onda pametnija stvar u karijeri , da je ne daj Boze to uradio nikad se ne bi otarasili brdskih parazita .
 
A nijesmo ni jednojajcani blizanci, pa da smo toliko vezani da ne mozemo jedni bez drugih. Previse emocija u medjudrzavnim odnosima nas i dovodi do toga da se poslije mrzimo. Ovako, cist racun, duga ljubav.

Nismo, jasno.

Ne tražim ja patetičnu politiku između naše dve zemlje. Samo odbijam da prihvatim da se ta politika zasniva samo na interesima.
 
Ne volim brda , osim na skijanju , mada ima i postenih brdjana recimo Bosanci ili Srbijanci koji doduse nisu tolike dobricine , al su nasi . :mrgreen:

Не лажи. Мрзиш све који су изнад 300м надморске висине. И мене нервира оно новосадско дугачко причање корз нос, па не знам дал то има мање везе са тиме јесу ли Срби ил дал су пошптени људи.
 
Не лажи. Мрзиш све који су изнад 300м надморске висине. И мене нервира оно новосадско дугачко причање корз нос, па не знам дал то има мање везе са тиме јесу ли Срби ил дал су пошптени људи.
Ti sto pricaju kroz nos imaju problema sa sinusima garant . :(
Nego gde nadje tih 300 metara ? :mrgreen:
 
Pa sad je josh gore jer imaju svoju drzavu,a josh ih se nismo otarasili. Naprotvi cini mi se da josh vishe iz "Monaka" beze ovamo :lol:

Pa da , al sve jedno odvajanje je bilo korisno posto se sve manje okrecu kao Beogradu i Srbiji , a ovo su sada ostaci prethodnog vremena , ne mos to tek tako odmah da se resi ...
a i ne treba primenjivati neke radikalne, fasisticke mere da se odmah svi proteraju natrag , najure sa univerziteta ,poslova i slicno , oni koji su vec dosli treba da ostanu ako zele i imaju puna prava kao i svi ostali gradjani Srbije , a treba raditi da u buducnosti bude sve manje toga .
 

Back
Top