Tekst : MLADI A RAZVEDENI ..................Pročitaj !

srdjanstankovic

Početnik
Poruka
13
Čuli ste za takve slučajeve, sigurno. U stvari, verovatno imate nekoliko takvih poznanika. Nije im još ni 30 (ili tek što su prešli tridesetu), a razvedeni su. Nije da su se venčali kao "klinci" - znate već, suviše mladi da bi znali šta rade. Ne, venčali su se u drugoj polovini dvadesetih; brak je potrajao godinu, dve ili tri - i razveli su se. Neki su posle toga zlovoljni; neki ćutljiviji i, možda, malčice mudriji i iskusniji. Pojava razvedenih mladih ljudi postaje prilično česta, dovoljno česta da se zapitate: o čemu se tu radi?

Kad bi se radilo o dvoje jako mladih ljudi, možda još uvek srednjoškolaca, koji su se venčali zato što je devojka zatrudnela, a onda im se brak vrlo brzo raspao, jer su jednostavno bili premladi za takav čin, tu ne bi bilo ničeg neobičnog. Međutim, ovde se vrlo često radi o dvoje mladih, ali ne premladih ljudi; o ljudima sa završenom srednjom školom ili fakultetom; o ljudima koji uglavnom rade već koju godinu; ukratko: o ljudima za koje biste očekivali da znaju šta hoće u životu, zrelim ljudima, pa kad se oni venčaju, to je, valjda, ono pravo.

Kada se malo pažljivije pogledaju takvi brakovi, vidi se da te osobe često nisu bile emotivno dovoljno zrele da bi ušle u brak, ili da su se venčale relativno kratko nakon neke teže krize. Najčešći obrazac za ovakve brakove je da su se ljudi venčali relativno kratko nakon što su počeli da se zabavljaju (naravno, osećali su se sigurno da je baš ta osoba "ona prava" - ali zar ne osećamo to prilično često za one u koje smo zaljubljeni?); neretko su u tu vezu ušli nakon neke duge, ali neuspele veze. Druga varijanta je da su se zabavljali duže vremena; jednom od partnera bilo je potpuno jasno da nije zaljubljen u ono drugo, ali je veza postala stvar navike - i na prvi nagoveštaj da bi ta udobna veza (bez stvarne ljubavi, ali svejedno udobna) mogla da se okonča, nezaljubljeni partner je požurio da predloži brak.

U obe varijante brak je sklopljen prebrzo i iz pogrešnih razloga, pa stoga nije ni mogao da se održi. To je, u suštini, bila još jedna neuspela veza - s tim što je razvod uvek teži i znatno duže traje od raskida, naročito ako su u međuvremenu rođena i deca. Posle takvog razvoda, ljudi najčešće ostaju veoma povređeni, neretko i ogorčeni, i znatno manje sposobni (na ne baš kratko vreme) da ponovo stupe u ozbiljnu vezu. Osećaju se veoma ranjivo (i muškarci i žene) i često su nepoverljivi prema osobama suprotnog pola (naročito ako se desilo da se tokom tog braka partner zaljubi u drugu osobu i nakon razvoda započne novi život s njom). Šta uraditi? Kako prebroditi takvu situaciju?

Zvuči kao kliše, ali ono staro "vreme leči sve" zaista pomaže, ma koliko u početku situacija bila bolna. Pomaže i stavljanje stvari u perspektivu, to jest shvatanje da je to bila još jedna neuspela veza - što ne povlači za sobom nesposobnost da se ima lepa, duga i uspešna veza. Budite optimisti! Premda je ovakvo iskustvo sigurno bolno, ono nas ipak nauči nečemu - ako ničemu drugom, onda makar da sledećeg puta sporije i pažljivije biramo. Valjda i iskustvo nešto vredi.

Ako vam se dopada ova tema,ostavite utisak i nadograđujte je u forumu.Sve ovo je moje mišljenje i savet svima koji misle da u braku sem kreveta,postoje i mnogo bitnije i važnije stvari.

Pozdrav ! Srdjan srdjanstankovic@neobee.net
 
Тебе све то још увек жестоко дрма! Час си у дубокој депресији, час пуцаш од оптимизма! Сад причаш како следећи пут треба спорије и паметније бирати, а данима нас буквално засипаш порукама у којима тражиш било какву девојку!Дај, прикупи се мало...
 
Srdjo,postao si kao SSSM.Hiljadu tema i u svakoj filozofiras.Ono o cemu ti pises vecina nas je odavno prosla i o o tome vise i ne razmislja.Mislim da je ona devojcica pre mene u pravu:tebe to jos drma.Ili ti je povredjena sujeta.Sto ne prestanes o tome da razmisljas:opterecujes i sebe i druge.Budi malo sam a vec ce se neko pojaviti.I jos nesto da ti kazem.Moj bivsi muz je voleo da gleda boks a ja ne ali zbog toga nikada nisam razbila TV. :?: :idea: :wink:
 
Desilo se, ides dalje. Nisam siguran da ti neko zrelo razmisljanje moze pomoci da odaberes pravog partnera i imas srecan brak.Prosti ljudi se lakse naviknu na sve, istrpe ceo zivot i sve u njemu pa i brak mnogo lakse od obrazovanih i duhovnih. Mozda nisam u pravu, lepo bi bilo. Ipak velikih broj jako duhovnih i pametnih ljudi oko mene imao je ili ima nesretne brakove. Da li trazimo mnogo, idealno, velicanstveno. mozda brak tako nesto nikada nece ni biti.
Sta ce ti pomoci drugi put. Da ne bude ono Mesino da niko nikome ne moze da pomogne. Imam utisak da ti razum i biranje pomoci nece. Mozda sreca.I da li ces biti zadovoljan ili traziti nesto vise, bolje.

Ja nemam savet za resenje na osnovu mog iskustva.Ono sto bih ja uradio da krecem od pocetka je nikako brak pre iskrene i proverene ljubavi i pre sigurne provere da mozete zajedno ziveti. Ako ne ide volite se brak vam i ne treba.
 
Tu sam i ja. Veca i jos neke osobe me znaju. Spadam u grupu mladih, razvedenih, ali najsrecnijih osoba zbog moje decice. Vencali smo se posle 7 godina zabavljanja, 4 godine u braku, a podnela sam zahtev za sporazumni raskid braka u 5. mesecu trudnoce sa drugim detetom... I nijednom nisam poklekla i rekla da sam pogresila. Kada ne ide, ne ide. Treba to tako prihvatiti i preuzeti odgovornost za svoje odluke. Najlakse je razvesti se? Nije tacno. To je najpametnije. Trpeti zbog dece? Razvod je bolji nego los brak. I posle takvih iskustava covek promeni svoje stavove, pogled na brak i vecnu ljubav i shvati da nije istina da se samo jednom ljubi. Deca su uvek na prvom mestu, i osoba isto tako moze da voli i bude voljena, samo ponovni brak, potpuno poverenje, pozrtvovanost, prava ljubav ... jako tesko...
 
srdjanstankovic:
Nije valjda da,moji dragi drugovi sa foruma,nikoga ne zanima ovako ozbiljna tema.
Dakle,dragi Srdjane..tema je sasvim ozbiljna pa tako samim tim i suvoparna.Da li zaista mislis da je neko ovde dosao da bi filozofirao na temu sta i kako posle jednog neuspelog braka? :roll:
Pazi,ne kazem ja uopste da je to nesto nebitno i nesto za potcenjivanje...samo,negde duboko (iako i sama "podpadam" pod slucaj sa tvoje teme),mislim da tu covek sam i podvlacim SAM, mora skupiti svu svoju mudrost,hrabrost i snagu..i razresiti sve svoje krize,nedoumice i dileme...Pozdrav tebi i samo napred!
 
Svakim danom je sve vise ljudi koji prolaze kroz to. Razvoj civilizacije poremetio je mnogo toga, pa i musko zenske odnose. Poznajem dosta ljudi sa tom pricom, mnogi od njih su mi prijatelji. Brak su dozivljavali mnogi poput rama koji ih sputava, ogranicava im slobodu, kreativnost, a sve to kao posledica slabljenja ljubavi. Niko ne zeli da se zrtvuje u takvom braku, i uglavnom se bez prevelikih dusevnih patnji odlazi ukoliko je brak bez dece. Kada su tu deca, tada je stvar slozenija, ozbiljnija, ali resiva. Ipak je deci daleko bolje da imaju dva srecna roditelja, nego da ne daj Boze izgube jednog, i to je pokrice za mnoge razvode.
Primetio sam i kako se dosta tih ljudi posle razvoda prosto preporodi, spolja deluju kao da prolaze kroz renesansu svoje jos zive i vitalne mladosti. Kada se upustis sa njima u pricu, vidis da to nije bas tako, itekako su ranjivi i oseljivi. Od slucaja do slucaja se razlikju oni koji posle razvoda nadju spas u nekom drugom zagrljaju, i oni koji se odluce za samocu. Mislim da su ovi drugi bolje izabrali, mada recepta nema. Sigurno je da je period rehabilitacije potreban, a posle njega, svakom ce se ukazati nova sansa za srecu.
Nista novo nisam rekao, ali sam bar ubio ovih 10ak minuta u korisnom razmisljanju, pozz :)
 
I ja sam prosao kroz to.Bio sam u braku sa osobom koja nikako ne odgovara onome sto sam ja zeleo....evo,da se i najomrazeniji clan foruma oglasi....Ali sta sada?Evo me tu sam,znao sam da to nije to,da su emocije slabile,i slabile do totalnog sivila,da bi se potom sasvim ugasile.
I ne mogu da se slozim da je u ovakvim slucajevima potrebno vreme da bi se odbolovalo bilo sta,jer sada sam ja licno sasvim spreman na novu vezu.
Ali opet,tu je onaj problem koji se iz proslosti uvukao u sadasnjost,a to je totalna izolacija od ljudi,znaci nemam nikoga,ni prijatelje,ni poznanike,sve zahvaljujuci pogresnoj investiciji u pogresno vreme.
I sada se zaista pitam sta da radim kada me ova usamljenost sasvim ubija,totalno.
Ko ce meni da izadje u susret?Ja to ne znam.
Mozda mi je potrebna pomoc forumasa ako iko smatra bilo sta vrednim od mojih 900 i nesto postova.
 

Back
Top