Sezonski posao u Grčkoj

Pratim vas diskusije vec duze vreme i posebno mi je interesantna jedna pojava, koja je bas evidentn, mada ja nemam objasnjenje zasto je to bas tako.
Dobar deo diskutanata trazi poslove branja voca u Grckoj, sto znaci naj nizu vrstu poslova, naj manje placenu i tome slicno, a ti isti ne zele prihvatiti tu vrstu posla kod svoje kuce, za istu sumu novca. U Vojvodini ima hronican nedostatak radnika, plata(dnevnica) je ista, pa cak i veca nego u Grckoj, ali niko ne zeli da radi. U isto vreme cela armija se pokrene, ode od kuce, radi isti taj posao u nekoj stranoj zemlji, gde borave ilegalno i gde im ostane manje para nego sto bi im ostalo da su radili kuci.


Pitanje je: Dali je to samo glupoca i cinizam ili je to malo ozbiljniji mentalni poremecaj?

Opservacija 2:
Primetio sam da svi traze nekakav debilan posao, uglavnom nize placen, fizikalije. Interesantno da sa niko ne interesuje za zanatske poslove, za strucnije poslove, koji bi po logici stvari trebalo biti i bolje placeni. Na primer, niko nije postavio pitanje kako se moze naci posao u nekom auto-servisu, kao mehanicar, auto-elektricar. Niko nije postavio pitanje kako se moze naci posao u nekom elektro-servisu, kao elektricar, elektro-instalater ( nemoj samo da mi kazete da toga ima u Grckoj dovoljno i da im ne trebaju elektricari). Niko nije postavi pitanje kako dobiti posao u nekom PC servisu (sve te komjutere i kase po prodavnicama i lokalima mora neko obsluzivati).
Ja dolazim do zakljucka da se ovde skuplja samo nekvalifikovana i neobrazovana radna snaga, cast izuzecima koji su vec u Grckoj pa nesto konkretno i rade, ovo ostalo sve sami sljakatori.


sve sto je posteno dobro je. pravise se DASA u ovoj najvecoj krizi gde je svaki posao dobro dosao, da se uzme neki dinar i prezivi..sram te bilo.
kad bi svi znali u Vojvodini gde se placa preko 500e mesecno za branje voca, svi bi pohitali tamo. ajde napisi gde se to radi, pa da idemo. rad u prodavnicama ne mozes, jedino ako gazda hoce da rizikuje pa da plati kaznu ako naidje imigracija. a i ti bi bio proteran GOSPODINE. drugo, nisu svi pametni ko ti pa da rade kao elektro instalateri, elektricari, ..za to najmanje ima posla. O PC SERVISU DA I NE PRICAMO. nismo u EU da mozemo da radimo gospodske poslove.
 
Poslednja izmena od moderatora:
sve sto je posteno dobro je. pravise se DASA u ovoj najvecoj krizi gde je svaki posao dobro dosao, da se uzme neki dinar i prezivi..sram te bilo.
kad bi svi znali u Vojvodini gde se placa preko 500e mesecno za branje voca, svi bi pohitali tamo. ajde napisi gde se to radi, pa da idemo. rad u prodavnicama ne mozes, jedino ako gazda hoce da rizikuje pa da plati kaznu ako naidje imigracija. a i ti bi bio proteran GOSPODINE. drugo, nisu svi pametni ko ti pa da rade kao elektro instalateri, elektricari, ..za to najmanje ima posla. O PC SERVISU DA I NE PRICAMO. nismo u EU da mozemo da radimo gospodske poslove.

Pa vi ako ne mozete da radite gospodske poslove, slobodno mozete da radite klosarske. Ja nisam imao nameru da vas sprecavam u tome. Moje pitanje je bilo zasto se bas svi odlucuju i interesiraju za te i takve klosarske poslove.
Inace samo bih ispravio nekoliko netacnih navoda u gornjem komentaru.
Ja ne bi bio proteran iz dva razloga: 1. ja ne bi ni pokusavao da radim na crno; 2. ja bih dosao sa EU pasosem, pa ne bih imao problema.
 
izvini molim te, kako to posao moze da bude klosarski? Jel znas ti uopste sta znaci biti klosar? i to ako si ti u situaciji da mozes da biras posao ili da ne radis nista a da te roditelji izdrzavaju, to ne znaci da nema ljudi koji hoce da rade bilo sta, da bi preziveli ili bolje ziveli. Sto se tice Srbije ja sam iz Beograda i konkurisao sam za preko 10 poslova u poslenjih 6 meseci a kad odes na razgovor 15 ljudi ceka pre tebe. I izmedju ostalog traze se devojke u vecini oglasa koji se pojave. Znam ja dobro da je kriza svugde u svetu ali u Srbiji je kriza za radnicku klasu vec 30 godina i zasto onda neko kome roditelji nemaju benzinsku pumpu ili su uvoznici tostera iz Kine, ne bi otisao negde gde ce na prvom mestu naci posao a na drugom vise zaradjivati.A najvise mmi se gade oni koji su se vec tamo negde u inostranstvu snasli i onda pricaju kako to ne valja , kako to ne treba da radite. Pa hajde, vratite se u Srbiju ako je tamo tesko i ako je bolje ovde da skapavate od gladi
 
Pozdrav ljudi, interesuje kako najlakse doci do posla u Grckoj? Interesuje me branje pomarandzi, mandarina, maslina....znaci posao na plantazama, ako neko ima neki kontakt i naravno ako je voljan da podeli neka posalje na pp, bicu zahvalan. z:poz: i svima najbolje u novoj 2011. :zskace:
 
I pored toga sto zivim veoma dugo, u grckoj... ne mislim, da moze (relativno) lako da se nadje takav posao-bar ne u ovo vreme.
A da bih skrenuo paznju na neke "biznismene", koji obecavaju putem oglasa, takve poslove.... prenecu ovde, reportazu iz jutarnjeg programa grckog "alter tv chanel": " U centralnim delovima atine, primecen je nestanak i kradja veceg broja kucnih ljubimaca (misli se, na pse i macke), koji se uglavnom kradu iz parkova ili ispred super marketa, i to uglavnom od starijih osoba. Takodje, u gradu Patra ( luka prema Italiji-zap. evropi), primecena je velika pojava postavljenih zamki za hvatanje golubova. Nakon novinarskih i drugih istraga, doslo se do podataka, da kako kucne ljubimce, tako i golubove hvataju nezakonito doseljeni stranci, koji se broje stotinama hiljada.Hvataju ih i kradu iste, da bi ih.....pojeli.
U medjuvremenu, pregledah i jutarnju stampu, u kojoj se vec pise o tome: http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/metanastes-trwne-katoikidia-gia-na-epibiwsoyn

Za posao.... ko god, govori ili razume koliko-toliko engl. jezik, moze se "spustiti" do Atine u periodu od 25 maja do 10 juna, i ukrcati se na brod ka ostrvima santorini,mykonos,rodos... i ako bude radio posteno,slusao poslodavca i ne bude jurio scandinavke i engleskinje, vratice se u srbiju u septembru, sa par hiljada evro.
Na "dobrim" ostrvima, skoro niko vam ne moze pomoci u sezoni da nadjete posao- jer se zivi "200 na sat".. ali, u navedenom periodu se bas traze i primaju radnici.
Dva-tri posla se moze naci dnevno-na pomenutim "dobrim" ostrvima.....ako u toku dana, "pokucate" na 20-ak vrata.
Na kraju, da dodam da su nasi ljudi kao narod i nacija veoma cenjeni....ali, kao radnici-ne bas nesto posebno.
Nase ljude, na zalost "bije glas" da vole da zavuku ruku u kasu, ali i da se nakon mesecak dana opuste, pa se ponasaju kao turisti, a ne radnici.
Najbolji primer za dobre radnike, sam cuo kada me je pitao jedan prijatelj-grk.... da li sam primetio, da vecina radnika iz Bugarske dodje da rade u sezoni, vozeci svoj mercedes ili bmw - zaradjen u grckoj...., dok njegovi radnici (ima troje Srba svake sezone), uvek pred dolazak, traze novac da im posalje za put.
Mislite o tome.....
 
Poslednja izmena:
Brak sa drzavljaninom EU... (primera radi, kao nase dame udate za Grke), omogucuje tim ljudima,samo neogranicen stalni boravak u Grckoj, na osnovu tog braka. Sto se inace,i u narednih vise godina godina i produzava-overava, kao privilegija (pravo na to). Ta osoba, koja nema grcku licnu kartu,pasos i PIB i kojoj nije domovina zemlja iz EU, treba da podnese zahtev za PIB i da podnese zahtev, za dozvolu za rad.Dosta je komplikovano i sporo ide, narocito nakon ove ekonomske krize.
U svakom slucaju,to se resava sa pozitivnim ishodom, ali moze da potraje, ako se ne "pogura". Dok bi recimo,isti pokusaj, "obicnog smrtnika", koji nije iz zemlje EU i nije u braku sa drzvljaninom iz EU,u ovom trenutku bio... nemoguca misija.
Takodje, drzavljanin EU koji nije i drzavljanin Grcke, ne moze tek tako, legalno da radi u Grckoj. I on mora da se prijavi, izvadi PIB i zatrazi dozvolu za rad.
Medjutim, za razliku od gradjanina koji dolazi iz zemlje koja nije clan EU, njemu je taj proces mnogo brzi i laksi.
Da napomenem, da gradjani Bugarske i Rumunije, jos uvek nisu po svim osnovama clanovi EU, pa se po pitanju zaposlenja, za njih primenjuju propisi kao i za ostale strance koji su van EU. Jedina im je prednost, sto nemaju ogranicenja po pitanju ulazaka i duzine boravka u Grckoj.
Zaboravih da dodam.... da boravak u Grckoj i boravisne dozvole, imaju neposredne veze i olaksice, za najblize clanove porodice onoga koji vec ima boravisnu dozvolu (decu iz prethodnih brakova,roditelje,bracu i sestre...), ALI... radna dozvola, nema nikakve veze sa bracnim drugom ili drugim clanom porodice. Te dozvole, su isklucivo individualne, i grcki OAED, ne zanima da li ste u braku,imate li decu,da li ste udovac,razveden i slicno.Jedino postoji "neka veza", kada se vec dobije radna dozvola, oko poreske izjave (zajednicka,recimo), oko decjeg dodatka, socijalne pomoci ili neke druge vrste beneficije.
 
Poslednja izmena:
Brak sa drzavljaninom EU... (primera radi, kao nase dame udate za Grke), omogucuje tim ljudima,samo neogranicen stalni boravak u Grckoj, na osnovu tog braka. Sto se inace,i u narednih vise godina godina i produzava-overava, kao privilegija (pravo na to). Ta osoba, koja nema grcku licnu kartu,pasos i PIB i kojoj nije domovina zemlja iz EU, treba da podnese zahtev za PIB i da podnese zahtev, za dozvolu za rad.Dosta je komplikovano i sporo ide, narocito nakon ove ekonomske krize.
U svakom slucaju,to se resava sa pozitivnim ishodom, ali moze da potraje, ako se ne "pogura". Dok bi recimo,isti pokusaj, "obicnog smrtnika", koji nije iz zemlje EU i nije u braku sa drzvljaninom iz EU,u ovom trenutku bio... nemoguca misija.
Takodje, drzavljanin EU koji nije i drzavljanin Grcke, ne moze tek tako, legalno da radi u Grckoj. I on mora da se prijavi, izvadi PIB i zatrazi dozvolu za rad.
Medjutim, za razliku od gradjanina koji dolazi iz zemlje koja nije clan EU, njemu je taj proces mnogo brzi i laksi.
Da napomenem, da gradjani Bugarske i Rumunije, jos uvek nisu po svim osnovama clanovi EU, pa se po pitanju zaposlenja, za njih primenjuju propisi kao i za ostale strance koji su van EU. Jedina im je prednost, sto nemaju ogranicenja po pitanju ulazaka i duzine boravka u Grckoj.
Zaboravih da dodam.... da boravak u Grckoj i boravisne dozvole, imaju neposredne veze i olaksice, za najblize clanove porodice onoga koji vec ima boravisnu dozvolu (decu iz prethodnih brakova,roditelje,bracu i sestre...), ALI... radna dozvola, nema nikakve veze sa bracnim drugom ili drugim clanom porodice. Te dozvole, su isklucivo individualne, i grcki OAED, ne zanima da li ste u braku,imate li decu,da li ste udovac,razveden i slicno.Jedino postoji "neka veza", kada se vec dobije radna dozvola, oko poreske izjave (zajednicka,recimo), oko decjeg dodatka, socijalne pomoci ili neke druge vrste beneficije.
Kao supruga grckog drzavljanina, tvrdim da je ovo netacno. Zajedno sa boravisnom vizom na osnovu braka momentalno su mi izdali i radnu dozvolu. To je automatski i nema potrebe posebno je zahtevati.
 
Kao srpski i grcki drzavljanin... da repliciram: nemoj siriti dezinformacije. Bar pojasni...otkada to crkva ili opstina izdaju dozvole za rad? Te dve institucije, imaju veze sa dozvolama za rad, koliko i ja sa Bangladesom.
Gde je OAED, KEP, IKA, SDOE, afm, veveosi, simvasi, gnisio ipografis, ergodotis, fotokopije...
Tebi je mozda bilo automatski, jer si se udala iz ljuvavi i zbog stvaranja porodice, pa ti je to logicno, i odradio supruznik....a vecina Srba u Grckoj, koja pravi fiktivne brakove (znam ih desetine)...e njima i odgovorih, da ih (licno), ceka ne bas laka i ne brza procedura.
Ali za razliku, od ostalih zainteresovanih.... samo u tom slucaju (brak) i u ovom trenutu (ek.kriza), moze se dobiti dozvola za rad. Drugi nacin, ne postoji. Izuzetak su vrhunski sportisti ili vrhunski umetnici.
I "boravisna viza", ne postoji odavno. Postoji samo "adeia paramoni" ( dozvola boravka, ogranicena ili neogranicena ) i "adeia ergasias" (dozvola rada, ogranicena ili neogranicena).
 
Poslednja izmena:
Kao srpski i grcki drzavljanin... da repliciram: nemoj siriti dezinformacije. Bar pojasni...otkada to crkva ili opstina izdaju dozvole za rad? Te dve institucije, imaju veze sa dozvolama za rad, koliko i ja sa Bangladesom.
Gde je OAED, KEP, IKA, SDOE, afm, veveosi, simvasi, gnisio ipografis, ergodotis, fotokopije...
Tebi je mozda bilo automatski, jer si se udala iz ljuvavi i zbog stvaranja porodice, pa ti je to logicno, i odradio supruznik....a vecina Srba u Grckoj, koja pravi fiktivne brakove (znam ih desetine)...e njima i odgovorih, da ih (licno), ceka ne bas laka i ne brza procedura.
Ali za razliku, od ostalih zainteresovanih.... samo u tom slucaju (brak) i u ovom trenutu (ek.kriza), moze se dobiti dozvola za rad. Drugi nacin, ne postoji. Izuzetak su vrhunski sportisti ili vrhunski umetnici.
I "boravisna viza", ne postoji odavno. Postoji samo "adeia paramoni" ( dozvola boravka, ogranicena ili neogranicena ) i "adeia ergasias" (dozvola rada, ogranicena ili neogranicena).
Σε μέλη οικογένειας Έλληνα ή πολίτη άλλου κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που είναι υπήκοοι τρίτων χωρών, τα οποία τον συνοδεύουν ή επιθυμούν να τον συναντήσουν, εφόσον αυτός διαμένει νόμιμα στη Χώρα και η διάρκεια διαμονής τους υπερβεί τους τρεις μήνες, χορηγείται "Δελτίο Διαμονής μέλους οικογένειας Έλληνα ή πολίτη κράτους μέλους της Ε.Ε.". Το Δελτίο αυτό, το οποίο είναι ατομικό, για τα μέλη της οικογένειας της επόμενης παραγράφου, χορηγείται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της οικείας Περιφέρειας, υπό την επιφύλαξη εξέτασης λόγων δημόσιας τάξης και ασφάλειας και συνδρομής των προϋποθέσεων της παραγράφου 4 του άρθρου αυτού. Το ανωτέρω Δελτίο έχει διάρκεια πέντε έτη, ή την προβλεπόμενη περίοδο διαμονής του πολίτη κράτους μέλους της Ε.Ε., εφόσον αυτή είναι μικρότερη των πέντε ετών. Οι κάτοχοι του Δελτίου Διαμονής δικαιούνται να εργάζονται.

2. Ως μέλη οικογένειας Έλληνα ή πολίτη άλλου κράτους μέλους της Ε.Ε. νοούνται:

α. Οι σύζυγοι, καθώς και τα κάτω των 21 ετών κοινά τέκνα τους, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που έχουν υιοθετηθεί ή ανεξαρτήτως ηλικίας, εφόσον συντηρούνται από αυτούς.......

Evo link, pa citaj ako mi ne verujes. Ja sam licno sredjivala svoje papire. http://adeiadiamonis.blogspot.com/2009/05/blog-post_27.html

Dozvola za rad se izdaje uz boravisnu dozvolu, u slucaju braka sa grckim drzavljaninom, a ika i ostala osiguranja nemaju veze s tim. Tek ako imas dozvolu da radis, mozes da se zaposlis i pocnes da placas doprinose u ika. IKA je osiguranje (zdravstveno i penziono) i ne izdaje dozvole za rad. Kakve veze kep (centar za opsluzivanje gradjana) ima veze sa ika? Tu ides posle da izvadis afm da bi se uopste zaposlio, ako to mislis. I sta ergodotis (poslodavac)?? Kakve veze poslodavac ima sa radnom dozvolom?
Procedura je sledeca: udas se za grckog drzavljanina, predas papire za dozvolu boravka, i uz nju automatski dobijas i dozvolu da radis. Veruj mi. Ja sam prosla kroz tu proceduru. A ti?
Evo dala sam ti link pa ti proveri. Ili daj dokaz da si ti u pravu, a ja nisam :bye:
 
Zaista mi nije namera da se "prepucavam" sa tobom....ali, zaista mi i smeta tolika neinformisanost i neupucenost, osobe koja zivi duzi niz godina u Grckoj.
Takodje, mi smeta kao informacija par gluposti (sorry, na izrazu), koje si navela. A lepo, si kopirala na grckom...samo, sto nisi dobro prevela (ili nisi htela)...A u tom tekstu lepo pise...DA NI DOZVOLU BORAVKA, NE DOBIJAS AUTOMATSKI, NAKON BRAKA SA GRKOM. Vec, tu odluku donosi generalni sekretar Periferias [/B](jel znas sta je "Periferia"), a toj instituciji se nakon braka, posalje zahtev uz "pratece papirice", koje opet negde moras izvaditi. E zato sluzi OAED,SDOE,IKA,KEP...
A najveci ti je "biser"....da se afm vadi u IKA. Lele, lele...sta ti trabunjas. Poreski broj, da trazis u socijalnom osiguranju? Mozda...u tvojoj glavi.
I na kraju teksta si podvukla i potamnela zadnju recenicu. Ne vidim razlog. Osim ako nisi htela, da ostavis utisak na ljude koji ne znaju grcki, pa kao to ima neki znacaj. A u toj recenici, bukvalno pise:" Vlasnici, dozvole za boravak, imaju pravo da rade." Da dodam: imaju pravo, ali ne i dozvolu. A dozvolu ce dobiti na sledeci nacin (obrati paznju, na institucije-velikim slovima, da bi znala za sta sluze:
Nakon braka, sa grckim drzavljaninom, predaje se zahtev za dozvolu boravka u PERIFERIA, koji pored zahteva treba da ima i fotokopiju pasosa, overenog u KEP, sa pecatom "gnisio ipografis", takodje i fotokopiju veveosi (potvrde) o braku, opet overenu u KEP, sa pecatom "gnisio ipografis". U onom tekstu sto si kopirala, na grckom pise jos i da dozvolu stalnog boravka, izdaje sekretar Periferia, TEK kada, predjes duzinu boravka od 3 meseca. Jel znas, sta to znaci po novom zakonu? Da mozes, na primer da se vencas prvog maja, i da ti niko nece izdati dozvolu za boravak za sledeca 3 meseca, vec nakon sto "ipervenis" taj rok, sto znaci da ces ostati da zivis u Grckoj i logicno, dozvola ti je potrebna.
Ali dobro, mada dozvola boravka nije tema, lako se zakljucuje da se ni ona ne dobija "automatski".
Da nastavim, oko dozvole za rad: nakon dobijanja dozvole za boravak, treba istu fotokopirati i overiti u KEP, kao i vencani list i pasos, overiti u istoj sluzbi, opet sa dobro poznatim pecatom i potpisom("gnisio...").
E za to sluzi KEP.
Kada se skupe gore navedeni papiri, a da bi se kompletirala dokumentacija i predao zahtev za dozvolu za rad, NEOPHODNO je izvaditi AFM-poreski broj, koji se moze dobiti samo i samo u SDOE i nigde vise. Jel znas sta je SDOE?
Takodje, da bi se kompletirala dokumentacija, NEOPHODNO je naci posao i poslodavca. Jer, dozvolu za rad sa TVOJIM IMENOM, ne dobijas samo ti, nego i tvoj poslodavac. Moze biti pravi ili fiktivni.
Ali on, ima OBAVEZU, da ti napise "simvasi ergasias" (ugovor o radu), bez koga NIKO ZIV, nece dobiti dozvolu za rad.
Takodje, ako u medjuvremenu dodje do promene posla-poslodavca, mora se obavestiti OAED, te ce se uraditi nova dozvola za rad (nalepnica u pasosu ostaje ista).
Ovde bih se malo "ogradio", jer se nisam vencavao sa Grcima i nemam nameru (daleko im lepa kuca po tom pitanju)... da je MOZDA moguce, zahtev za dozvolu za boravak i dozvolu za rad, predati zajedno a na osnovu zakljucenog braka sa grckim drzavljaninom. Ali opet....u pitanju je ista gore navedena procedura, s tim sto se podrazumeva da ova 2 zahteva, opet moraju ici na 2 adrese: dozvola boravka u PERIFERIA, a dozvola za rad u OAED.
Svidela mi se tvoja predzadnja recenica, o tome kakva je procedura nakon udaje.... gde ipak, kazes "predas zahtev", ali ne rece koliko cekas??? Jos jedna potvrda, da se to ne dobija automatski.Cak ni dozvola boravka. I rece..."predas papire", ali ne rece koje..jer ako si mislila samo na potvrdu o braku,onda je to SAMO za boravak, dok za dozvolu za rad trebaju i ostali koje sam naveo.
Da ne zaboravim, postoji i mogucnost... da i pored navedenh papira, ne dobijes dozvolu za rad -nikad.
To se desava veoma retko, i to u slucaju kada iz tvoje domovine dodje u Grcku (na grcki zahtev) papir-potvrda, da nemas "lefko poiniko mitro" ( beli kazneni dosije-bukvalan prevod), sto znaci, da je ta osoba vec krivicno osudjivana ili se krivicno goni. El znas, da treba i ovaj papir? Sumnjam.
Zato hiljade Albanaca i ne podnose zahtev za dozvolu za rad.
Za kraj, da ti rezimiram, za sta sluze odredjene sluzbe, za koje se pitas sto ih navodim:
PERIFERIA (okrug):......................... izdaje dozvole boravka
SDOE (poresko):..............................izdaje afm (poreski broj)
OAED (biro za zaposljavanje):........ ..izdaje dozvole za rad
KEP (centar u sluzbi gradjana):.......overava sve papire (poznatim pecatom)
IKA (zdrav i soc osiguranje)..........overava izjavu poslodavca da je nekoga zaposlio i naplacuje "enzime" od istog
ERGODOTIS (poslodavac):...............izdaje ugovor o radu i da ce te zaposliti (dozvola za rad se ne izdaje na "lepe oci")

Sve ovo napisah... ne zato sto imam potrebu da nekome dokazem, da znam nesto bolje ili vise...vec iz iskustva, jer sam dosta ovih zahteva odradio, kako za nase ljude, tako i za druge strance. Zahvaljujuci, odredjenim osobama, na odredjenim mestima, te sam uspevao (manje-vise) da ubrzam postupak.
I veoma je redak slucaj, da se u Grckoj neki dokument, dobija "automatski (osim bzvz potvrda), a i sami Grci cekaju, odredjene dozvole i resenja, cak i po godinu dana. Pazi, da ne daju strancu dozvolu za boravak i rad, tako brzo, pa jos "automatski". Ili mozda se "onesveste", zato sto se neko vencao sa nihovim drzavljaninom, pa pozure...
Mada, mora se priznati...da je pre 15-ak godina, proces bio mnogo brzi, ali nakon kampanje i reklame grcke drzave ( oko 2004-te), koja nije silazila sa "malih ekrana" ( "Hasane, dodji i ti u Grcku i budi legalan")...Grcka se napunila, kako legalnim tako i nelegalnim strancima, pa je sada totalni haos.
Otuda i pojava, da nelegalni stranci u Atini, pokradose i pojedose kucne ljubimce Atinjanima:http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/metanastes-trwne-katoikidia-gia-na-epibiwsoyn

Dragoj "ManjaAtina", se moze uzeti u obzir "olaksavajuca okolnost" za poluinformisanost, zato sto je dozvolu za rad i boravak dobila odavno, pa ih veoma lako i brzo produzuje, ali zadnjih godina, taj proces mnogi zovu: "sacuvaj me boze".
Narocito, nakon "invazije" dugonogih Ruskinja (od 2005-te), koje se poudavase za grcke penzionere....procedura je dosta strozija i sporija.
Zato, nikome ne preporucujm za stalno doseljavanje u Grcku. Na tri meseca, na crno-extra.
Posto pitas za mene, evo ovako:
ja jos koju godinicu, i uzeh im 500 evrica penzije i....bye,bye.
Ni na letovanje necu vise dolaziti. Dosta je bilo-17 leta.. (za sada).

PS. Tek sada, slucajno pogledah, sta si postavila u grckom linku: "N 3386/2005". To je Zakon 3386 iz 2005-te godine. I to jos blogs. Sve zakonske zavrzlame, neces naci ni u "efimerida kiverniseon" (sluzbeni glasnik), a kamoli na blogs,forumima i slicno.
 
Poslednja izmena:
Stvarno nemam vremena da potanko sada odgovaram na ovo. Da li je dovoljno da kazem da sam ja svoju dozvolu boravka dobila 12.10.2006. nakon udaje 11.3.2006, da mi je nalepljena u pasos i da na njoj samoj pise da mi je dozvoljen rad u Grckoj (ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ), da sam uz tu nalepnicu istog trenutka dobila i poseban papir koji potvrdjuje to, a koji je izdat od strane ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ, Δ/ΝΣΗ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ & ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΑΘΗΝΩΝ, da sam kasnije bez problema sa tim papirom zaposljena i regularno u radnom odnosu sam vec dugo.
Stvarno mi je zao ako mi ne verujes, nemam nikakve potrebe da te lazem.
Vidim da imas drugacije informacije. Molila bih te da mi postavis neki link pomocu kojeg bi i mene i ostale uputio u proces. Moje iskustvo je drugacije, sta cemo sad.
 
ps. i nigde nisam rekla da se dozvola boravka dobija automatski, vec da se dozvola da radis dobija automatski uz boravisnu dozvolu, u slucaju vencanja sa grckim drzavljaninom. Ne znam koja je procedura za razne strance koji dolaze po drugim osnovima. Nadam se da je sad malo jasnije.
Afm sam izvadila u poreskoj (moj lapsus, u prethodnom postu sam mislila na broj osiguranika, a napisala pogresno, u delu za ika za koji me zezas) i poslodavac je dobio overenu kopiju (u kepu) mog pasosa sa nalepnicom/ boravisnom dozvolom i papirom koji sam dobila sa boravisnom, a u kome je naznaceno, kao i na nalepnici, da mi je dozvoljen rad u GR, i to je sve, sto se mene tice. Napominjem da se radi o kancelarijskom poslu, ne poslu u kojem bih bila, recimo, u kontaktu sa hranom ili picem, u kojem slucaju bi mi bio potreban sanitarni pregled i odgovarajuca dozvola za takvo radno mesto.
 
Ma ok je... mi koji smo odavno u Grckoj, sve smo to odradil na vreme. Ali si i tada, nakon udaje cekala 7 meseci na dozvolu, sto nije bas automatski. A i ja sam "zapeo"...... jer kada neko nesto pita na forumu u vezi takvih stvari...sigurno nije bio u istoj situaciji, kao ti i uzivao blagodeti toplog i sigurnog doma, pored svog supruga. Vec mu je na neki nacin "frka"... U tvom slucaju, mogla si da kazes i "koe hebe", kad je dobijem-dobro dosla. Dok nekome "gori pod nogama" jer nije napravio brak iz istih razloga, kao i ti. Muka je to... kad te neko ucenjuje. Zato i pisem, da proces nije brz i lak u tim slucajevima.
"Haos" je nastao sa ovom krizom od 2008-2009-te i "cunamijem" stranaca, a narocito strankinja, koju godinu ranije. Procenjuje se, da je samo u atini oko 10 000 brakova zena iz zemalja istocne evrope i albanije, kojima su supruznici, stariji od njihovih oceva.
Tu se ne ubrajaju, dame iz nase zemlje, jer su svoje supruge upoznale uglavnom boraveci kao turistkinje ili na studijama, a ne preko "gnorimies" i sa prvim pitanjem, prilikom kontakta - "koliku penziju primas?
Zato i nema vise sklapanja brakova sa strankinjama po sistemu "taka-taka".
Da bi se dobila dozvola za brak, prvo zakazuju razgovor.. a u komisiji, kao da su agenti iz KGB-a, sa dvosmislenim pitanjma i podozrivim pogledima...
Zato znajuci za ove promene, kao ozbiljan 45-godisnjak, kao suprug i otac dvoje dece (student i srednjoskolac), mogu samo iz 2 razloga, preporuciti brak sa grckim drzavljaninom (bar u ovim godinama krize), a to su : kad je naravno, u pitanju prava ljubav i kad na to natera velika muka.
Sve ostalo je "Peri orekseos kolokitopita".
 
Pozz svima,

Procitah svih 10 strana,bilo svega,prozivki,pljuvanja...po meni nepotrebno,samo gubitak energije,ali avaj...

Zanima me par konkretnih stvari...gosn mobilni je sve lepo pricao,davao inormacije...koja su "dobra" ostrva za nas itd.,...imam par nedoumica-

..nadjoh na jednoj od prvih strana sledece -

Zapisala mi je 10 adresa, objasnila gde je to otprilike i ja srećom već na prvoj adresi dobijem posao. Nisu mi tražili ni pasoš da vide ko sam. Mogla sam da izmislim ime i zemlju odakle sam. Sve kod njih ide na poverenje. A imala sam obično dnevni pazar od 3000 evra.
Sama u kancelariji, telefon na raspolaganju, auto...ključevi od agencije...SVE
Jedino me je gazda u jednom razgovoru mnogo kasnije pitao koliko imam godina. Kada sam mu rekla, bio je vidno iznenađen i priznao mi da verovatno ne bi dobila posao da je znao da imam toliko godina. Izgledam dosta mlađe...

I tako potpuno isto na svakom sledećem poslu koji sam radila...s tim što je posle bilo mnogo lakše jer su me svi poznavali. U jednom trenutku sam imala čak tri ponude za posao istovremeno, pa sam radila dva posla. Jedan dvokratno od 09-12 i 16-20, a drugi od 21-01, ali sam izdržala samo mesec dana. Morala sam se odreći ovog večernjeg.

Samo napred...skupi samopouzdanje i uz osmeh: ''Dobar dan.....'' i to je to....

I nemoj uopšte da pokušaš da tražiš posao na severu. Halkidiki zaboravi. Počni od Katerinija pa prema jugu.

Najbolje Atina i ostrva. A najveća šansa od ostrva su ti Rodos i Krit. Tamo neće naći posao samo onaj ka ga ni ne želi dobiti...

Hebiga,ja cu u aprilu napuniti 30 godina,a da se ne lazemo,ne mogu vise da zujim kao klinci od 20-tak ...niti radni dan mogu da prezivim a da u sebe ne utucem min 3 kafe i 2 guarane...s druge strane,sto je valjda neka prednost...zanima me samo sljakanje i lova...a te scandinavke i engleskinje sada me zanimaju mnogo manje nego ranije...smrc

Sve ovo,naravno...jel ne bih voleo da zapalim dole,samo da bi oladio noge u moru :)

Drugo,od ljudi koji su imali iskustva zeleo bih da saznam...koja je cena puta i s kojim pocetnim kapitalom se krece odavde,konkretno iz Bg-a...da bi moglo da se prezivi do prve plate?

I trece,kao back-up opcija...ako moze neko oko tog crnchenja na plantazama...kada pocinje sledeca sezona,koliko traje...koliko traje radni dan,i koja lova moze da se zaradi?

Hvala unapred,
Veliki pozz
 
Ovo sto je citirano, od "candia 2008"... moze se reci da je realno, ALI...uzimajuci u obzir pre svega, "slabost" grka prema zenama i ako uzmemo u obzir, da je sve navedeno tacno, onda se moze pod obavezno reci, (na osnovu gore navedenog) da je pomenuta osoba, jako lepog i privlacnog izgleda i govori najmanje grcki (koliko-toliko) i engleski jezik. Jer da se razumemo,,,, svaki hotelijer,ugostitelj, biznismen u turizmu, voli ali ponekad i trazi da mu osoblje bude lepog i prijatnog izgleda, i obicno ( licno, ne znam zasto), grci takvim osobama odmah ukazuju i full poverenje.
Jeste ovo mozda za nekoga rasizam.... ali, nepisana "pravila igre" su takva.Zna se ko moze da radi u turizmu, banci,trafici,zel.stanici.....
I tacno je, da se moze reci da je neko iz bilo koje zemlje....jer ako poslodavcu treba radnik, i na prvi "dojam" mu se svidi osoba-to je to. Posao se trazi bukvalno od vrata do vrata, jer niko ne na kome treba trenutno radnika.
I nemojte se obeshrabriti, jer ste negde "pedeseti" koji danas pita za posao - to je samo potvrda, da i ostali zainteresovani traze na takav nacin.
Ne cenkajte se mnogo za platu..jer je bitan start, a kasnije, kad cujete ili nadjete bolje...put pod noge, jer i vas bi grk otpustio ako nadje jeftinijeg ili boljeg.
Sto se tice drugog pitanja: posto imamo bezvizni rezim, najbolje je odrediti sebi destinaciju, uplatiti najjeftiniji paket aranzman.....i za tih 10-ak dana, potruditi se i naci bar 2 posla, pa kasnije odabrati glavni, a ako je moguce i pomocni.Jer je grcka sezona kratka, i leto brzo proleti.Za poljoprivredne poslove ne znam, ali ih i ne preporucujem, jer koliko znam, u poljoprivredi se uvek malo radi,malo sedi ( ceka i trazi) i malo zaradi.
Smestaj u turizmu,traziti kod poslodavca ili kod nasih ljudi koji vec rade u tom mestu ,kod makedonskih ili bugarskih radnika, koji bi da podele troskove stana.
U slucaju stanovanja i posla kod istog poslodavca....to je dobra opcija,jer se moze ustedeti,jos ako ima hrana-extra.
Ali treba biti spreman i na prekovremeni rad, ali i na opasnost....ako se ostane bez posla-ostaje se i bez stana.
OBAVEZNO, otvoriti racun u lokalnoj banci i stavljati svaki evro na racun. Novac nikako ne drzati u stanu ili kod poslodavca.
Ajde da ponovim jos jednom: oni koji rade i zaradjuju u grckoj, treba pod obavezno da otvore racun u lokalnoj banci i tamo drze novac.
Znam slucajeve, kad su ljudi radili celo leto, i ustedeli koliko-toliko, a nisu odneli kuci ni cent.
Turisti im to sigurno nisu "pozajmili"...zato, pamet u glavu sa kim stanujete, sa kim se druzite,sve preko 20e u banku...i ako je moguce nadjite 2 posla.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima

Interesuje me rad u Grckoj,ali ne na plantazama,a i nisam udata za grka,vec samo i i skljucivo rad u nekom hotelu.Cula sam za agenciju Agava iz Novog Sada.Ako ima neko tu da je otisao preko njih,ili mozda nesto vise zna o agenciji,molim da mi kaze.Inace sam proverila na sajtu Agencije za privredne registre,registrovani su, sve je kao regularno ali sam i cula da traze oko 1500 din.svaki mesec kao clanarinu.Samo mi je malo bezveze sto kad popunjavas njihov obrazac,moras da navedes i broj obuce i odece kao i sliku cele figure.Sticem utisak kao da se prijavljujem za Miss sveta ili jos gore kao da idem na prodaju a ne da radim i da zaradim neku pristojnu kintu.Aj ako neko nesto zna neka se javi
 

Back
Top