DUCI I OLIMPIJSKE IGRE tj. o profi sportu

Ja se u globalu slazem sa njim. Glavni njkegov problem je malo vise naorzen nastup, pa ga ljudi ne shvataju za ozbiljno. Zapravo poslednji put, prilikom njegovog gostovanja na Politici, moje vidjenje je negde izmedju njegovog i onoga sto je pricao Janko Lukovski.
Ono sto je mislim najvaznijeu njegovoj prici je ideja da nama treba omasovljavanje fizicke kulture, a ne sporta. U jednom mnogo opustenijem, humanijem i na kraju krajeva blagotvornijem okruzenju mnogo ce se bolje videti ko ima realan potencijal za visoke domete, pa ako hoce... siroko mu polje.
Cinjenica je da je danas sva prljavstina koje u sportu zapravo tabu, jer nam je sport jos jedina preostala kakva takva svetlostu u poprilicno gustoj magli i tami celokupnog socio-politickog okruzenja, pa ljudi ne zele da dozvole da im se prozor ka danu dira, cak iako je naprsao i moze da se nekome sruci na glavu, pa jos da dodje i do promaje, Boze sacuvaj.
 
Slazem se sa Ducijem 100%. I vidim loptanja (kolektivne sportove) kao surogat rata, gde odabrani muskarci idu u boj a zene i nejac ih bodre sa nekog obliznjeg ali dovoljno bezbednog brda (tribina).

Recimo.

Elem, i sport, kao i rock'n'roll je ubila vel'ka lova frajeri. Prica mi kolega, u Irskoj se igra nesto kao hokej na travi, gde je cela liga amaterska, zabranjeno je biti profesionalni igrac. Kaze mi da je bio odusevljen navijanjem, igrom, i da mu je tada palo na pament kako je nekada mogao da izgleda fudbal ili kosarka. U vreme kada je i gorepomenuti Duci igrao.

Gospodin fakat ima malo "besan" nastup, mada koren toga nekako i mogu da vidim. Prosto covek ne moze da veruje zasto nesto tako ocigledno mora posebno nekome danas da se objasnjava. Savremeni vrhunski sport jeste satiranje dece od malena, okretanje ogromnih para - vecim delom kriminalno. E sad naravno, svaki covek koliko god da ima opravdan razlog, za penu u uglovima usana ipak je potrebno otici "korak dalje" :-)

Ja bih licno voleo da svedocim osnivanju sindikata sportskih radnika, i da vidim Ducija kao prvog predsednika. E onda cemo da vidimo cija je majka od jutros dvaput ustajala (top lista nadrealista).
 
Sa Ducijem se slazem 70%.
Ne slazem se sa njegom teoretisanjem o kapitalizmu. Sto se tice sporta u potpunosti je u pravu kada je u pitanju stetnost sporta na mlade tj. profi sporta. I to na telo, a posebno na psihu.
Bilo bi dobro da se i on prikljuci nasem sledecem sastanku u kafani. Nisam siguran da li konzumira pivo :) :).
Moderni olimpizam zaista je pretrpan komericijalizacijom sporta. Tako na pr. moderni petobojci se nisu videli takoreci ni na jednoj televizije. Po meni su to ljudi koji su vrhunski u svakom smislu i sto je najbitnije univerzalni. Ali zato je vazno da je "softball" bio na nekoliko pregleda i emisija.
S druge strane u prirodi coveka je da tezi takmicenju, nadmetanju, okrsaju, pa na kraju krajeva i ratu koji je milos pominjao. Takmicarski duh nikada nece nestati, tj. smatram da je to ono sto je i dovelo ljudski rod na ovo mesto na kome se sada nalazi.
 
Hm, pa mozda, ali su produkti ljudskog duha i kultura i umetnost. Ono jeste da i tu ima komercijalnih budalastina i prodavanja jednih zlezda za druge, ali je barem izbegnuto to da imas znalce iz fotelje koji vedre i oblace i time direktno uticu na razvoj dogadjaja u toj oblasti. Mislim, imas ti kriticare koji neretko bulazne u prazno, ali oni ne odlucuju ko ce biti izabran u ekipu, ili predstavljati ovo ili ono na nekakvoj izlozbi.
Najzad, mnogo se redje vidjaju vrhunski umetnici (ne racunajuci filmske zvezde) kako se nedolicno i osiono ponasaju, sto kod sportista nije tako redak slucaj.
 
Jos jedna stvar koju zameram Duciju je to sto on pokusava da prenebregne ljudsku agresivnost koja se posebno izrazava u sportu. Naime agresivnost je nesto duboko usadjeno u ljudsku vrstu i najbolji omaz tome je dat u filmu "Paklena pomoradza" kada se glavni junak "izleci" i zatim ne moze da funkcionise kao normalno bice (sto nije bio ni pre toga naravno).
 
U normalnim zemljama individue poput Ducija nose lepe bele kosulje ciji se rukavi vezuju na ledjima, zive u sobama sa tapaciranim zidovima i igraju se gumenim igrackama. Takodje su im oduzete pertle i kaisevi i redovno dobijaju veoma jake medikamente za smirenje.
Samo u Srbiji takve likove pustaju na TV da sire paranoju i plase narod glupostima.
Na zalost nije Duci usamljen slucaj, tu je i Todor, pa Spasoje Vlajic, zatim Milovan Drecun, nekad bese i Milja Vujanovic. Njihov glavni ideolog (ili bolje receno duhovni vodja) dokazuje svakodnevno svoje teorije u Hagu.

Ono po cemu se Duci razlikuje od ostalih gore pomenutih freak-ova je to sto je on opasan i veoma agresivan ludak.
Samo cekam da Duciju padne mrak na oci (ako propusti da popije bensedin), pa da uzivo usred neke TV emisije pocne da davi nekoga ko se suprotstavi njegovim teorijama.
Samo ostali gosti ga obicno brzo provale i izvrdavaju konfrontaciju, izbegavaju kontakt ocima i smejulje se kradom.
 
Anonymous:
U normalnim zemljama individue poput Ducija nose lepe bele kosulje ciji se rukavi vezuju na ledjima, zive u sobama sa tapaciranim zidovima i igraju se gumenim igrackama.

Pa da, kao stu su u takvim institucijama svi borci za ljudska prava, za prava deteta i slicno. A o zdravlju sportista, dece i decijim pravima se prica samo na luksuznim banketima kad se sakupljaju donacije za kampanju nekog politicara.

Izem ti te normalne zemlje!

Aj reci u cemu Duci nije u pravu. Misleci na njegove osnovne teze.

- Hoces da kazes da usmerenje dece u ranom uzrastu na specifican trening za jedan sport - i to profesionalno - ne narusava zdravlje tog deteta. Pa svi znaju koja su za koji sport karakteristicna oboljenja i u kojim godinama se ocekuju kod vrhunskih sportista.
- Hoces da kazes da se u modernom sportu ne radi vise o svemu vezanom za zgrtanje para nego o onome sto je sustina sporta. Pa sama sustina sporta je postalo zgrtanje novca.
- Hoces da kazes da ljudi koji zgrcu novac od sporta nisu spremni na sve i ne prezaju od bilo cega da bi postigli cilj. Tu mislim na drogiranje mladih stereoidima, ovakvu ili onakvu opremu i slicno.

Duci jeste agresivan, i emotivno reaguje - ali je covek 100% u pravu.

Anonymous:
Na zalost nije Duci usamljen slucaj, tu je i Todor, pa Spasoje Vlajic, zatim Milovan Drecun, nekad bese i Milja Vujanovic.
Njihov glavni ideolog (ili bolje receno duhovni vodja) dokazuje svakodnevno svoje teorije u Hagu.
Za sve ove si u pravu - osim Ducija. Ja njega uopste ne vidim u tom drustvu.

Anonymous:
Samo ostali gosti ga obicno brzo provale i izvrdavaju konfrontaciju
Pa zato sto i sami znaju da je covek u pravu, a znaju isto tako da je dzaba bilo sta da pricaju posto je ta finansijska mashinerija iza vrhunskog sporta, industrije i kocke prejaka. Tu postoji razlika izmedju njih i njega, sto on kao dete - izgleda misli da ima neke nade ljudima otvoriti oci. Kao da ljudi sve to ne znaju.
 
Naravno da je covek u pravu. E sad sto ti prosecnom couch potato-u ne mozes da objasnis neke stvari to je druga prica, tja navikli ljudi da veruju u sve sto im kazu na televiziji narocito ako je upakovano u sareni papir.
U principu licno i nemam nista protiv profi sporta, samo ljudi bi ipak morali da znaju u sta se upustaju i narocito u sta pustaju svoju decu. Seca li se neko price o Martini Hingis, mislim da je njena draga mamica poprilicno tesko dozivela tezu povredu koje je ov teniserku otearala sa terena. Vristala je na sve zive i svi su joj bili krivi, valjda zbog toga sto je shvatila da upravo ona najveci krivac....
E a nekada su teniserke trajale po 20 godina....

@Gost, znas kako pametan covek kad vidi da se o necemu ozbiljno prica on se ne trpa sa budalastinama koje veze sa zivotom nemaju.
 
Gost nam nije napisao sa kojim se to tezama ne slaze. Samo je onako generalno pisao o tome kako je Duci ludak. Nista nije potrkrepio primerima koji bi to pokazali.
Licno sam u teretani prisustvovao trenutku kada se mladic od 14 godina prijavljuje u teretanu, vlasnik (bivsi dizac tegova koga su stari anabolici doveli u stanje da jedva ide na svojim nogama) mu daje neki tesi i kada mali zavsti vlasnik kaze: "Sad cu ja tebi nesto da dam i odmah ce ti ici mnogo bolje". Sto je najgore toj sceni prisustvuje i majka tog mladica koja nema pojma o cemu se radi. .... Samo zbog jedne ovakve scene mislim da Duciju treba dati i mnogo vecu paznju u medijima nego sto je ima.
Uzasno je pred koje se napore stvaljaju ta mlada tela i koliki je negativni uticaj sporta, a sto je najgore sve se to predstavlja kao jako zdravo.
 
Kada sam bio mladji, na Ducija sam gledao kao na coveka koji je totalno odlepio. Medjutim, kako sam postao stariji i prestao da posmatram sport kao samu igru, a poceo da primecujem i ostale, manje vidljive aspekte ove ljudske aktivnosti, uvidjam da je covek u mnogo cemu u pravu. Doduse i dalje mislim da je Duci pukao, ali vecina negativnosti koje iznosi su na mestu. Sport je, zaista, postao svoja kontradiktornost. Postao je poligon za ostvarivanje najekstremnijih ambicija, surogat rata i najveci biznis na svetu! A gde su ti kriterijumi prisutni, od osnovnih principa sporta - nema nista.
Jedna od Ducijevih konstatacija sa kojom se ne bih slozio, je da sport pravi invalide od svojih konzumenata. I sam sam se bavio sportom, cesto sam se povredjivao, lomio kosti i bio usivan, ali mi nije zao zbog toga. Cinjenica da, kao klinac, nisam zavrsio na ulici, te da sam uspeo da razvijem indivi dualni i timski duh me cini zadovoljnim. Takodje, uprkos povredama, uspeo sam da razvijem telo na mnogo bolji nacin nego da sam gledao TV ili coskario.
 
Mozda se i registrujem:
Jedna od Ducijevih konstatacija sa kojom se ne bih slozio, je da sport pravi invalide od svojih konzumenata...

Pazi, sve to ti pricas to ja mislim. Medjutim ovo sto sto sam gore quote-ovao i sve nadalje sto si pisao mi govori da nisi bas najbolje razumeo na sta on misli.

Taj invaliditet nisu povrede tipa koje si ti naveo, vec ono sto se desava deci koju od 6 godina spremaju za shampione i guraju ih u pakao priprema, medikamenata i slicno. Jesi li ti bio neki sportista sa "million bucks right hand"?
 

Back
Top