КУЛТ ТИТА...тема конкурса за средњошколце

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/177074/Kult-Tita-tema-konkursa-iz-istorije-za-srednjoskolce
"Kult Tita" tema konkursa iz istorije za srednjoškolce
Nagradni konkurs za učenike srednjih škola "Susreti s prošlošću 2009/2010" ove godine je raspisan na temu "Kult Josipa Broza Tita. Doživljaj običnog čoveka", saopštila je organizator i autor konkursa Jelena Popović.
Na koji način su pojedinci iz "mase" videli Josipa Broza Tita, šta je za njih značilo učešće na sletu, ili nošenje štafete, kako su se oni osećali kada je Tito posetio njihovu školu ili fabriku, kako su reagovali kada su čuli da je on umro, samo su neka od pitanja na koja srednjoškolci ove godine treba da potraže odgovore.
Ocenjivanje radova povereno je stručnom žiriju sastavljenom od srednjoškolskih nastavnika istorije i istoričara-istraživača, koji rade u eminentnim naučnim, kulturnim i visokoškolskim ustanovama u Srbiji, a rok za predaju radova je 15. mart.
Od srednjoškolaca se očekuje da u okviru zadate teme odaberu i istraže jedan problem i rezultate svojih istraživanja izlože u formi pisanih, istraživačkih radova.
Radovi se ocenjuju po unapred zadatim kriterijumima koji su uskladjeni sa pravilima konkursa, a najuspešniji srednjoškolci i njihovi mentori biće nagradjeni vrednim nagradama.
Ovogodišnji konkurs se bavi fenomenom kulta ličnosti, novim tipom političkog liderstva koji je obeležio istoriju 20. veka, ne samo u Srbiji, već i u drugim državama.
Iako ima i svoju političku dimenziju, ova pojava je suštinski društvenog karaktera, jer podrazumeva neposredan odnos jednog, jedinstvenog i izuzetnog pojedinca i "mase", odnosno "naroda", navodi Popovićeva u saopštenju.
Tu "masu" je činilo mnoštvo pojedinaca koji su dobrovoljno ili protiv svoje volje bili uključeni u različite aktivnosti kojima je gradjen ili širen kult odredjene ličnosti, u ovom slučaju kult Josipa Broza Tita.
Putem ovog konkursa organizatori nastoje da popularišu istoriju medju mladima, da afirmišu učenje putem istraživanja, kao metod učenja, razvijaju kritički odnos mladih prema prošlosti i da neguju multiperspektivnost u tumačenju prošlosti.
Istraživački rad podrazumeva rad zasnovan na podacima dobijenih analizom istorijskih izvora, a ne rad napisan na osnovu istoriografske i druge literature, a važan resurs koji je srednjoškolcima dostupan, su usmeni izvori, tj. iskazi starijih ljudi.
Tema konkursa je svake godine drugačija, zanimljiva i aktuelna, a osmišljena je tako da u središte pažnje postavi pojavu društvenog karaktera iz novije istorije Srbije.
Ceremonija dodele nagrada biće održana krajem maja u Muzeju istorije Jugoslavije.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Баш би волео да по завршетку конкурса, могу да прочитам,
шта данашњи клинци мисле о највећем сину нашох народа и народности.
:per: :per: :per:
 
Ovo je ispod nivoa zdrave pameti, ukusa i pedagoskog umeca.:eek:
Navlaciti djake da istrazuju istorijski period za koji se nije stekla dovoljna naucna distanca, ravno je propagandnom radu NVO. :bljak: I sta ocekuju da ce otkriti :roll:... jugonostalgiju kod mama i tata, revolt prema bliskoj proslosti?
Sve je to zapravo ispitivanje javnog mnjenja na finjaka, a preko zbunjenih glava nezrele dece koja bi trebalo da na osmisljen nacin uce istoriju, a ne u zavisnosti od potreba trenutka i istrazivackih agencija na ovim prostorima.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Баш би волео да по завршетку конкурса, могу да прочитам,
шта данашњи клинци мисле о највећем сину нашох народа и народности.
:per: :per: :per:

A sta mogu da misle oni koji se nisu ni mislili roditi dok je Tito bio ziv?

Sta mogu da misle oni sto su im o njemu USI PUNILI ONI KOJI MU NISU BILI NI DO CLANAKA, A ZA ZIVOTA SU MU VIRILI ISPOD LEDJA?!

Sta su deca mogla da nauce od onih koji SU DRHTALI NA SPOMEN TITOVOG IMENA I DESET GODINA NAKON TITOVE SMRTI?

Sta sirota deca mogu misle kada su ih ubedili da je bolji rat, reket, kriminal na svakom koraku, droga, mrznja, kucni pritvor ...od radnih akcija, pesme, putovanja po celom svetu....

Kako tako nesto UOPSTE MOZE DA SE DECA PITAJU?


Pitajte mene, JA ZNAM ISTINU jer sam ziveo tada!

BILO JE CASNO ZIVETI S TITOM! :super:
 
Баш би волео да по завршетку конкурса, могу да прочитам,
шта данашњи клинци мисле о највећем сину нашох народа и народности.[/SIZE][/B]:per: :per: :per:
...
pitate me da li volim Tita
znajte tako nešto se ne pita

njega vole svi ljudi na svetu
podjednako Kinezi, Španci,
Indijanci, Japanci, crnci
svako dete na ovom planetu

na njeg misli vojnik dok maršira
mali pastir dok u frulu svira

njega trava ima u vidu dok raste
i kravice kad po njoj pasu
svuda je on na dobrome glasu
o njemu pevaju čak i prve laste

a kad meni dođu crni časi
kada Sunce počne da se gasi

tužan legnem ja u kasne sate
sklopim oči i mislim na Tita
rekao bih tada da me neko pita
njega volim više od mame i tate
 
A sta mogu da misle oni koji se nisu ni mislili roditi dok je Tito bio ziv?

Sta mogu da misle oni sto su im o njemu USI PUNILI ONI KOJI MU NISU BILI NI DO CLANAKA, A ZA ZIVOTA SU MU VIRILI ISPOD LEDJA?!

Sta su deca mogla da nauce od onih koji SU DRHTALI NA SPOMEN TITOVOG IMENA I DESET GODINA NAKON TITOVE SMRTI?

Sta sirota deca mogu misle kada su ih ubedili da je bolji rat, reket, kriminal na svakom koraku, droga, mrznja, kucni pritvor ...od radnih akcija, pesme, putovanja po celom svetu....

Kako tako nesto UOPSTE MOZE DA SE DECA PITAJU?


Pitajte mene, JA ZNAM ISTINU jer sam ziveo tada!

BILO JE CASNO ZIVETI S TITOM! :super:

:ok::ok::ok::ok:
 
Neka pisu deca,tako ce se upoznati sa ne tako davnom istorijom na nasim prostorima,mnogi od njih ce nadam se da konacno imaju uvid kako se stvarno zivelo tada umesto sto su slusali sto su im pricali roditelji koji su protivnici Tita.

Aha, mislis, srednjoskolsko dete ce prostudirati naucnu literaturu koja je jos uvek krajnje kontradiktorna zbog nedostatka vremenske distance i onda ce nezavisno od onoga sto slusaju oko sebe od kad su se rodili da izgrade jedan stav akademskog nivoa? I sve to u pauzama izmedju fejsbuka, Farme i VB, onako, bistre glave i nezatupljenog uma, a?:roll:
 
A sta mogu da misle oni koji se nisu ni mislili roditi dok je Tito bio ziv?

Sta mogu da misle oni sto su im o njemu USI PUNILI ONI KOJI MU NISU BILI NI DO CLANAKA, A ZA ZIVOTA SU MU VIRILI ISPOD LEDJA?!

Sta su deca mogla da nauce od onih koji SU DRHTALI NA SPOMEN TITOVOG IMENA I DESET GODINA NAKON TITOVE SMRTI?

Sta sirota deca mogu misle kada su ih ubedili da je bolji rat, reket, kriminal na svakom koraku, droga, mrznja, kucni pritvor ...od radnih akcija, pesme, putovanja po celom svetu....

Kako tako nesto UOPSTE MOZE DA SE DECA PITAJU?


Pitajte mene, JA ZNAM ISTINU jer sam ziveo tada!

BILO JE CASNO ZIVETI S TITOM! :super:

Знаш како, довољно је погледати само пар снимака са You tuba и видети колики је то комад будалетине био. Мада то што је он такав владао масама, више говори о нама него о њему!
 
Зашто питају децу о нечему, о чему ни ми још увек немамо већински усаглашене ставове. Што се нас тиче ми би смо полако требали да завршавамо са Први светским ратом и периодом после њега - пошто и о томе још увек постоје огромне непознанице и контраверзе, па онда полако да кренемо, Други светски рат, Чеда, Слоба.....
 
A sta mogu da misle oni koji se nisu ni mislili roditi dok je Tito bio ziv?

Sta mogu da misle oni sto su im o njemu USI PUNILI ONI KOJI MU NISU BILI NI DO CLANAKA, A ZA ZIVOTA SU MU VIRILI ISPOD LEDJA?!

Sta su deca mogla da nauce od onih koji SU DRHTALI NA SPOMEN TITOVOG IMENA I DESET GODINA NAKON TITOVE SMRTI?

Sta sirota deca mogu misle kada su ih ubedili da je bolji rat, reket, kriminal na svakom koraku, droga, mrznja, kucni pritvor ...od radnih akcija, pesme, putovanja po celom svetu....

Kako tako nesto UOPSTE MOZE DA SE DECA PITAJU?


Pitajte mene, JA ZNAM ISTINU jer sam ziveo tada!

BILO JE CASNO ZIVETI S TITOM! :super:

Svaka čast.
 
Za vreme tita živelo se lošije nego što se sad živi.
Овако нешто може да изјави само неко ко тад није био ни рођен, па појма нема, а на основу што су му пунили главу пропагандом, или неко ко намерно сам шири пропаганду.
 
A sta mogu da misle oni koji se nisu ni mislili roditi dok je Tito bio ziv?

Sta mogu da misle oni sto su im o njemu USI PUNILI ONI KOJI MU NISU BILI NI DO CLANAKA, A ZA ZIVOTA SU MU VIRILI ISPOD LEDJA?!

Sta su deca mogla da nauce od onih koji SU DRHTALI NA SPOMEN TITOVOG IMENA I DESET GODINA NAKON TITOVE SMRTI?

Sta sirota deca mogu misle kada su ih ubedili da je bolji rat, reket, kriminal na svakom koraku, droga, mrznja, kucni pritvor ...od radnih akcija, pesme, putovanja po celom svetu....

Kako tako nesto UOPSTE MOZE DA SE DECA PITAJU?


Pitajte mene, JA ZNAM ISTINU jer sam ziveo tada!

BILO JE CASNO ZIVETI S TITOM! :super:

Добијаш бону, посебно за ово што сам ја болдовала, јер је то бит целе ове наше трагично-тужне приче из протеклих 20 година, и не односи се уопште толико на сам Титов режим.
 
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/177074/Kult-Tita-tema-konkursa-iz-istorije-za-srednjoskolce
"Kult Tita" tema konkursa iz istorije za srednjoškolce
Nagradni konkurs za učenike srednjih škola "Susreti s prošlošću 2009/2010" ove godine je raspisan na temu "Kult Josipa Broza Tita. Doživljaj običnog čoveka", saopštila je organizator i autor konkursa Jelena Popović.
Na koji način su pojedinci iz "mase" videli Josipa Broza Tita, šta je za njih značilo učešće na sletu, ili nošenje štafete, kako su se oni osećali kada je Tito posetio njihovu školu ili fabriku, kako su reagovali kada su čuli da je on umro, samo su neka od pitanja na koja srednjoškolci ove godine treba da potraže odgovore.
Ocenjivanje radova povereno je stručnom žiriju sastavljenom od srednjoškolskih nastavnika istorije i istoričara-istraživača, koji rade u eminentnim naučnim, kulturnim i visokoškolskim ustanovama u Srbiji, a rok za predaju radova je 15. mart.
Od srednjoškolaca se očekuje da u okviru zadate teme odaberu i istraže jedan problem i rezultate svojih istraživanja izlože u formi pisanih, istraživačkih radova.
Radovi se ocenjuju po unapred zadatim kriterijumima koji su uskladjeni sa pravilima konkursa, a najuspešniji srednjoškolci i njihovi mentori biće nagradjeni vrednim nagradama.
Ovogodišnji konkurs se bavi fenomenom kulta ličnosti, novim tipom političkog liderstva koji je obeležio istoriju 20. veka, ne samo u Srbiji, već i u drugim državama.
Iako ima i svoju političku dimenziju, ova pojava je suštinski društvenog karaktera, jer podrazumeva neposredan odnos jednog, jedinstvenog i izuzetnog pojedinca i "mase", odnosno "naroda", navodi Popovićeva u saopštenju.
Tu "masu" je činilo mnoštvo pojedinaca koji su dobrovoljno ili protiv svoje volje bili uključeni u različite aktivnosti kojima je gradjen ili širen kult odredjene ličnosti, u ovom slučaju kult Josipa Broza Tita.
Putem ovog konkursa organizatori nastoje da popularišu istoriju medju mladima, da afirmišu učenje putem istraživanja, kao metod učenja, razvijaju kritički odnos mladih prema prošlosti i da neguju multiperspektivnost u tumačenju prošlosti.
Istraživački rad podrazumeva rad zasnovan na podacima dobijenih analizom istorijskih izvora, a ne rad napisan na osnovu istoriografske i druge literature, a važan resurs koji je srednjoškolcima dostupan, su usmeni izvori, tj. iskazi starijih ljudi.
Tema konkursa je svake godine drugačija, zanimljiva i aktuelna, a osmišljena je tako da u središte pažnje postavi pojavu društvenog karaktera iz novije istorije Srbije.
Ceremonija dodele nagrada biće održana krajem maja u Muzeju istorije Jugoslavije.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Баш би волео да по завршетку конкурса, могу да прочитам,
шта данашњи клинци мисле о највећем сину нашох народа и народности.
:per: :per: :per:

Страшно.... болесно........
141v7l1.gif
141v7l1.gif
141v7l1.gif
141v7l1.gif
141v7l1.gif
141v7l1.gif
141v7l1.gif
 

Back
Top