Problem sveznanja i slobodne volje

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.279
Avramske religije u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili avramski Bog nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za vernike - šta je verovatnije od ova dva?
 
Avramske religije u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili avramski Bog nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za vernike - šta je verovatnije od ova dva?

Kada se besmrtna vrati iz grada sve će ti to objasniti . :bye:
 
Avramske religije u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili avramski Bog nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za vernike - šta je verovatnije od ova dva?


Što napisa kennedy_bakircioglu:
a zasto ne moze i jedno i drugo? ne kapiram
Ni ja ne kapiram zapto ne može i jedno i drugo. :confused:
 
Ni ja ne kapiram zapto ne može i jedno i drugo. :confused:
a ja ne kapiram kako može...:lol:

Ako mi donosimo odluke, onda se Božino sveznanje menja iz trena u tren.
A kakvo je to sveznanje koje se nadograđuje neprestano?
Jel sveznanje ili nije?

Ako jeste sveznanje, apsolutno i nepromenljivo, onda mi ne donosimo odluke,
već samo radimo nešto što je unapred određeno.
 
a ja ne kapiram kako može...:lol:

Ako mi donosimo odluke, onda se Božino sveznanje menja iz trena u tren.
A kakvo je to sveznanje koje se nadograđuje neprestano?
Jel sveznanje ili nije?

Ako jeste sveznanje, apsolutno i nepromenljivo, onda mi ne donosimo odluke,
već samo radimo nešto što je unapred određeno.

Zasto bi se Bozje znanje menjalo nasim odlukama ne razumem:think:

evo me ja svojom voljom se vratih iz grada :zpozdrav:

to ne menja Boga nicim, niti njegovo sveznanje....

Ako je BOg sveznajuc to neznaci da je ista predodredjeno...

Bog ima SVOJU nameru, a ljudi mogu il ne moraju da rade po njegovoj volji...

A iako rade po njegovoj volji imaju bezbroj varijanti u tim okvirima... :aha:

.
 
Što napisa kennedy_bakircioglu:

Ni ja ne kapiram zapto ne može i jedno i drugo. :confused:

Kao u mnogo cemu, jezuiti su se prvi dohvatili vruceg krompira :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Molinism

William Lane Craig, jedan od najboljih zivih hriscanskih apologeta, najbolji debater sigurno, (za one sa oskudnijim znanjem poslednji koga bi zeleli da sretnu u verbalnom suceljavanju, a za neistomisljenike ravnopravne po obrazovanju uvek pravi izazov) je proponent molinizma. Imas dosta materijala o tome na njegovom sajtu http://www.reasonablefaith.org/site/PageServer
 
Poslednja izmena:
атестирани u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili атестирани nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za научнике - šta je verovatnije od ova dva?
шта је старије, кокошка или јаје?
 
Avramske religije u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili avramski Bog nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za vernike - šta je verovatnije od ova dva?

Verovatnije je da (dobar) vernik nema slobodnu volju.

Ne verovatnije, nego sigurno. On samo zeli da sledi Bozju volju, to se i iz molitve "Oce nas" da videti.
 
Verovatnije je da (dobar) vernik nema slobodnu volju.

Ne verovatnije, nego sigurno. On samo zeli da sledi Bozju volju, to se i iz molitve "Oce nas" da videti.
Slepi vernik nije dobar vernik :aha:

Ako neko ne koristi dar slobodne volje kako treba, ne znaci da ona ne postoji :)

Prava vera podrazumeva veru iz srca na osnovu poznavanja Boga i licnog i svesnog odlucivanja, sto ukljucuje slobodnu volju... :zpozdrav: v
 
Poslednja izmena:
Slepi vernik nije dobar vernik :aha:

Ako neko ne koristi dar slobodneolje kako treba, ne znaci da ona ne postoji :)

Prava vera podrazumeva veru iz srca na osnovu poznavanja Boga i licnog i svesnog odlucivanja, sto ukljucuje slobodnu volju... :zpozdrav: v

Besmrtna, nije mi cilj s tobom da polemisem. (Pogotovu sto je i ova tvoja konstatacija presipanje "iz supljeg u prazno").:):bye:
 
a ja ne kapiram kako može...:lol:

Kako ne kapiraš? :dontunderstand:

Ako mi donosimo odluke, onda se Božino sveznanje menja iz trena u tren.

OK, u čemu je problem sa time? :dontunderstand:

A kakvo je to sveznanje koje se nadograđuje neprestano?

Dinamičko, adaptivno, itd.


Jel sveznanje ili nije?

Zašto ne bi moglo biti? :dontunderstand:

Ako jeste sveznanje, apsolutno i nepromenljivo, onda mi ne donosimo odluke, već samo radimo nešto što je unapred određeno.

A ne, ne, ne, ... sveznanje nije nepromenljivo. Ko je to tvrdio? :dontunderstand:
Nemojmo sada pripisivati osobine nečemu i tako pokušavati da dokažemo da smo u pravu.
Za jednog budistu, suviše linearno gledaš na stvari. :lol:

Zamisli tačku u vremenu, koja je sadašnjost:
250px-World_line.svg.png

Od te tačke u budućnost ne vodi samo jedna linija, već mnoštvo linija, koje čine skup mogućih budućnost. Sa odabiranjem budućnosti i protokom vremena, tačka sadašnjosti će se pomerati duž linija mogućih budućnosti, u smeru strele vremena.
Ne zaboravimo stvari kao što su Hajzenbergov princip neodređenosti i tunel efekat.
Ergo, deo sveznanja je poznavanje svih mogućih budućnosti, dok je slobodna volja sposobnost odabira jedne moguće budućnosti, u skupu.
Kao što se može primetiti ne postoji nikakva formalna isključivost između sveznanja i slobodne volje.
Potpuno druga stvar je što ja ne verujem da su božanstva sveznajuća. :lol:
 
Kao u mnogo cemu, jezuiti su se prvi dohvatili vruceg krompira :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Molinism

William Lane Craig, jedan od najboljih zivih hriscanskih apologeta, najbolji debater sigurno, (za one sa oskudnijim znanjem poslednji koga bi zeleli da sretnu u verbalnom suceljavanju, a za neistomisljenike ravnopravne po obrazovanju uvek pravi izazov) je proponent molinizma. Imas dosta materijala o tome na njegovom sajtu http://www.reasonablefaith.org/site/PageServer

:hahaha:
Napisao sam svoj prethodni odgovor, pre nego što sam video ovu poruku.
Zanimljivi linkovi, za ovo nisam znao.
Mislim da mu etar kvari račun. ;)
 
Avramske religije u osnovi Boga zamišljaju kao sveznajućeg (omniscient).
U isto vreme, čoveku se dozvoljava sasvim slobodan izbor na osnovu podarene "slobodne volje" o kojoj je ovde dosta pisano, nema potrebe ponavljati šta je u pitanju.

Ova dva pojma su logički apsolutno nekompatibilna - ili avramski Bog nije sveznajući, ili mi nemamo slobodnu volju, oba ne mogu nikako važiti istovremeno.

Pitanje za vernike - šta je verovatnije od ova dva?



iz Njegove perspektive to nije 'slobodna volja' posto On zna kako ce svaki clan stada reagovati u svakoj situaciji/misliti/kada ce se roditi u umreti...ako je sveznajuc On mora da zna i buducnost svakog entiteta. samim tim je svaka buducnost zacrtana pa samim tim 'slobodne volje' nema.

iz perspektive Njegovih eksperimentalnih subjekata (vernika) 'slobodna volja' je trip koji im omogucava da se ne osecaju kao lutke na koncu posto nemaju mogucnost uvida u buducnost.

i treca perspektiva - svakodnevica je posledica nasih delovanja, delovanja drugih ljudi i prirodnih pogoda i nepogoda...
 

Back
Top