Sve što niste znali o sexu a nemate koga da priupitate!

1. U Tantum Rosa granulama imaš antizapaljensko sredstvo i blagi antiseptik (benzydamine hydrochloride). Može da se koristi u preventivne svrhe, u početnom stadijumu infekcije, deluje tako što smanjuje svrab, bol i peckanje, ali ne može da zameni antibiotik tj antimikotik. Ne treba da se koristi svakodnevno, već povremeno. Može da se koristi ispiranje posle menstruacije, pomaže da zaostala krv (braonkast sekret nakon menstruacije) pre izađe.
2. Ne.
3. Moguće je da je tebi PAPA test uredan a da on ima kondilome.

Međutim, pretpostavljam da se ipak radi o Tisonovim žlezdama (ima ih većina muškaraca).
Evo ti par slika, pa uporedi. :wink:

Tisonove žlezde na glansu.
http://www.atlasdermatologico.com.br/ListaImagens%5Cpearly_penile_papules3.JPG

Tisonove žlezde na telu penisa, isto normalna pojava.
http://www.atoute.org/images/penis/zizi%20gras2.jpg

Kondilomi na glansu.
http://www.atoute.org/images/penis/condyl2light.jpg

4. Verovatnoća je velika kod vaginalnih infekcija, naravno.
Da, moraju da se leče antibioticima.
Ne mora da ima simptome, zavisi koja je infekcija u pitanju.
5. Test na trudnoću je pozitivan u danima očekivane menstruacije, znači oko 28. - 30. dana ciklusa. Može da bude pozitivan i ranije, recimo oko nekog 23. - 24. dana ciklusa, sve zavisi kada je došlo do začeća.

I hvala na podeljenom iskustvu sa ginekolozima, nažalost to je vrlo česta pojava u državnim ustanovama. :?
 
quite something:
koja anestezija se daje prilikom kiretaze? opsta ili lokalna? i kako? nesto sam ovu lokalnu zamislila kao epidural... pa rekoh da razresim misteriju...
Imaš 3 vrste anestezije - opštu, regionalnu (epiduralna, spinalna) i lokalnu.
Sad, sve vrste se mogu koristiti kod namernog pobačaja, s tim što je efekat lokalne - zanemarljiv (npr. anestezira se samo cerviks). Za korišćenje lokalne anestezije sam samo čula, ali ne i videla, i nije mi baš najjasnije koja je korist od nje. :|
Kod nas se ili koristi opšta anestezija ili se uopšte ne koristi nikakva anestezija.
Opšta je tipa kratkotrajne opšte anestezije, daje se intravenski, traje desetak minuta koliko traje i sama intervencija.
Bilo je još jedno pitanje, vezano za kiretažu, nema ga više? :confused:
 
Kiretaža je invazivna dijagnostička i/ili terapijska metoda kojom se uz pomoć instrumenta odstranjuje sluzokoža materice. Zahvat se uglavnom izvodi u opštoj anesteziji uz pomoć kirete. Najčešća stanja kod kojih treba uraditi kiretažu su:

  • Evakuacija neželjene trudnoće (Abortus artefitialis)
  • Evakuacija preostalog tkiva iz materice nakon nepotpunog pobačaja ili prevremenog porođaja.
  • Odstranjenje polipa sluznice materice.
  • Dijagnostička kiretaža kod žena kod kojih se sumnja na hiperplaziju endometrijuma kod nepravilnih krvarenja u perimenopauzi.
  • Dijagnostička kiretaža kod žena koje krvare u postmenopauzi.
Kako se radi kiretaža kod namernog abortusa?
gesu_01_img0073.jpg

Najčešće se radi u opštoj anesteziji.
Prvo se dilatira tj. proširi grlić materice.
Zatim se u matericu ulazi kiretom, pomoću koje se struže tkivo i sluzokoža.
Zatim se ovaj sadržaj usisa vakumom.

curette_angles.JPG

Kireta.
 
quite something:
nema, pitala sam je l abortus i kiretaza isto... mislila sam da mozda nema neke razlike u procedurama, ali sam videla da jeste... i reci mi molim te zasto se radi kiretaza bez anestezije uopste? zasto bi to neko izabrao?
Pa nije baš isto, eno, kao što sam napisala kiretaža se radi ne samo prilikom abortusa, a abortus može da prođe i bez kiretaže...
E sad zašto bez anestezije...
Pa, čula sam različite odgovore, počev od onog da žena nema novca da plati anesteziju do onog (koji je dala bakica od 60tak godina) da joj je to stoti put i da je navikla... :roll:
 
Zavisi da li je pobačaj bio kompletan ili ne.

Pobačaj se najčešće događa između 6. i 13. nedelje trudnoće (prelaz između prvog i drugog trimestra).
Gotovo 80% ovih pobačaja završi prirodno, materica ostaje prazna, a krvarenje staje posle jedne do tri nedelje.

Pobačaj posle 13. nedelje naziva se kasnim pobačajem i često je nepotpun, pa zahteva instrumentalnu reviziju.
Plod i placenta su razvijeniji u ovoj fazi pa mogu ostati delovi iskidane placente u materici.
Obično se status proverava ultrazvukom i daju se lekovi koji će pomoći izbacivanju zaostalih delova.
Period koji se čeka je obično 7 - 14 dana, i ukoliko se za to vreme zaostali delovi ne izbace spontano, radi se revizija.
Revizija se radi kao i kiretaža, u uslovima opšte anestezije pažljivo se grebe materična sluzokoža i uklanja svaki zaostao deo.
Ovako dobijen materijal se eventualno može poslati na dalju dijagnostiku.
 
Hvala na odgovoru.
Pobacaj je bio u 16 nedelji, radjen je operativni zahvat posle par sati od spontanog , u totalnoj anesteziji, ali ne znam da li je bila kiretaza ili revizija. Ono sto mene zanima koja je razlika izmedju kiretaze i revizije, da li u instrumentu sa kojim se radi, o nacinu izvodjenja...i sta utice na odluku koji ce se od ta dva zahvata izvrsiti
 
U principu nema razlike, koristi se isti instrument, na isti način, jedina je razlika u samom nazivu intervencije - kada kažemo revizija mislimo na intervenciju posle porođaja (može da bude i ručna, kada se rukom odstranjuju zaostali delovi posteljice) ili spontanog pobačaja (uvek instrumentalna - kiretom se ulazi u matericu i odstranjuju zaostali delovi).
A kad kažemo kiretaža obično podrazumevamo intervenciju prilikom namernog pobačaja ili u dijagnostičke svrhe.
Eto, nadam se da sam sad bila jasnija. :wink:
 
11testis.gif


Rak testisa najčešće se pojavljuje kod muškaraca u periodu od 15. do 35. godine. Osim što su retki (1 posto svih tumora kod muškaraca), izlečivi su u 90 posto slučajeva, naravno ako se otkriju na vreme i ispravno leče.

Tumor testisa u početnoj fazi retko izaziva bol, pa zato treba obratiti pažnju na druge simptome: promena oblika, veličine i konzistencije testisa, odnosno nepravilan izgled, povećanje celog testisa ili jednog njegovog dela (što može imati i druge uzroke), otvrdnuće, bolna kvržica.

Svaki muškarac najmanje jednom mesečno trebao bi sam pregledati polne organe. Otkrije li neke nepravilnosti, treba se posavetovati s lekarom opšte prakse, koji će ga uputiti urologu.

Samopregled je vrlo važan ne samo za rano otkrivanje raka testisa, već i za pravovremeno dijagnostikovanje upala, varikokele, cista, kondiloma...

Testise treba pregledati kad je telo opušteno, najbolje nakon tople kupke ili tuša, jer se tada mogu najbolje opipati.

1. Testis pridržavajte odozdo kažiprstom i srednjim prstom, a palcem polako kružite po njemu odozgo prema dole, zatim u obrnutom smeru, a na kraju levo i desno.
Pokušajte utvrditi ima li kakvih tvrdih, neosetljivih kvržica.

2. Pregledajte pažljivo epididimis (pasemenik), takođe tražeći kvržice ili zadebljanja.

3. Ispitajte područje semenovoda (cevčice koje sprovode spermu, a protežu se iz epididimisa).
Sva tri koraka ponovite s drugim testisom.
 
U vemenu u kom živimo mnogi su skloni rizičnom načinu ponašanja što se seksualnih odnosa tiče a to zna dovesti i do neprijatnih posledica u vidu bolesti...danas se zna reći ‚‚da su prošla ta vremena, kada se kondom koristio samo da bi sprečio neželjenu trudnoću‚‚.....da ne drvim...

Pitanje je: za koje ste sve polne bolesti čuli,znate li nešto o njihovim manifestacijama i posledicama?
 
Poslednja izmena od moderatora:
U vemenu u kom živimo mnogi su skloni rizičnom načinu ponašanja što se seksualnih odnosa tiče a to zna dovesti i do neprijatnih posledica u vidu bolesti...danas se zna reći ‚‚da su prošla ta vremena, kada se kondom koristio samo da bi sprečio neželjenu trudnoću‚‚.....da ne drvim...

Pitanje je: za koje ste sve polne bolesti čuli,znate li nešto o njihovim manifestacijama i posledicama?





tema je sigurno bila ali nije na odmet da se ponovi;)
Koliko znam najrasprostaranjeniji su kondilomi.HPV virus.E sad,ima ih oho ho ali da ne nabrajam svi to vec znaju.
najbolja zastita jeste kondom uz obaveznu ,redovnu licnu higijenu :manikir:
Hehehehe,polne bolesti-uzasi promiskuiteta :zper:
 
pa ispostavilo se da je ona imala gonoreju zdrela, ali je jedini simptom bio to da je malo bolelo grlo, pa smo oboje saznali da smo zarazeni tek kad sam ja dobio simptome. Problem je jos veci posto ona ima decka koji je sad verovatno takodje zarazen...

E masala.........tu sad nema kraja lancu,ko je od koga dobio.........sto si bio sa osobom koja ima decka i to bez zastite?Mozak ne koristis?:roll:
 
Gonoreja prenošenje

Kao i većina polnih bolesti i polnih infekcija, prenosi se putem seksualnog kontakta, tj. polnog odnosa. U obzir dolazi kontakt sa penisom, vaginom, anusom (analnim otvorom), pa čak i ustima i grlom. Vrlo lako se prenosi od jedne osobe drugoj, što je razlog zašto triper ima tako visok procenat novozaraženih. Nažalost, nove varijacije bakterije koja izaziva triper postaju teže za lečenje, budući da se adaptiraju i postaju imune na antibiotike.

Gonoreja Simptomi

Simptomi gonoreje su generalno blagi ili skoro neprimetni. Kada postoje simptomi, oni se obično javljaju između 5 i 30 dana nakon odnosa sa zaraženom osobom i malo se razlikuju kod mušaraca i kod žene. S obzirom da bakterija tripera prebiva u seksualnim organima i u grlu, ovo su glavna mesta na kojima se javljaju simptomi gonoreje tj. tripera.

Triper simptomi kod muškaraca su:

* Osećaj pečenja prilikom mokrenja.
* Žućkasti sekret, iscedak, tečnost iz penisa.
* Bolni ili otečeni testisi.
* Bol u grlu.

Triper simptomi kod žena su:

* Osećaj pečenja prilikom uriniranja, mokrenja.
* Žućkasti sekret ili iscedak iz vagine.
* Krvarenje vagine.
* Bolna velika nužda.

U području anusa, gonoreja kod muškaraca ima iste simptome kao i kod žena:

* Svrab i osećaj pečenja
* Žućkasti sekret.
* Krvarenje.

Ko želi više, neka pogleda na...http://polnebolesti.com/gonoreja-triper/#gonoreja_prenosenje
 

Back
Top