Bezbolni porodjaj uz pomoc hipnoze!

Mesmer

Zainteresovan član
Poruka
127
Pozdrav svim buducim majkama,

Hteo bih ovde da probam da popularisem kod nas slabije poznatu i nazalost slabije priznatu metodu za olaksavanje porodjaja i vama i bebi. Ne znam koliko vam je poznato da je hipnozom moguce pripremiti se za porodjaj koji nece proizvoditi bolove koji su vredni pomena ili nikakve bolove uopste, porodjaj ce trajati dramaticno krace i bebe ce biti manje istraumirane samim porodjajem i imace veci IQ (tvrde istrazivanja na deci koja su se rodila tim metodom), episiotomija se skoro i ne upotrebljava, jer su svi misici relaksirani i bolje se rastezu, a majka moze isti dan ili sutra - kuci...

Vrlo rado cu odgovoriti na sva pitanja koja imate, i pre nego sto ovo neki moderator proglasi za reklamiranje, reci cu vam da ja nisam u Srbiji, tako da to ne moze biti moj interes. Cista edukacija i propaganda hipnoze...:cmok2:
 

Drago mi je da sam izazvao uzdahe, i "interest" izgleda elite (cak dva moderatora!) foruma :D , ali ne vidim nikakva pitanja jos uvek...izgleda da cu morati da vas zaintrigiram malo vise da bi poceli da budemo konstruktivni.
Evo ovako: ne postoje trudovi (labor) i kako li se zovu na srpskom (hard labor), teski trudovi (?) neposredno pre porodjaja. To su proizvodi vaseg uma, vase percepcije realnosti kreirane okolinom i zapadnim sistemom obrazovanja, i rezultat vaseg ocekivanja da boli jer "tako je normalno" i "i moju mamu je bolelo, pa mora i mene"...sto vas um ocekuje da se desi, obicno se i desi... Hipnotickim treningom (3-4seanse) menjamo tu percepciju i bolovi se gube...na to dodamo i sistem samo-hipnoze kojim izazivamo analgeziju (osecaj dodira ali ne i bola) i porodjaj dobija sasvim drugu dimenziju...
 
e vidis,meni je to malo cudno

nije mi jasno sledece
To su proizvodi vaseg uma, vase percepcije realnosti kreirane okolinom i zapadnim sistemom obrazovanja, i rezultat vaseg ocekivanja da boli jer "tako je normalno" i "i moju mamu je bolelo, pa mora i mene"...sto vas um ocekuje da se desi, obicno se i desi.

iz prostog razloga sto svaku zenku,svake vrste boli kada se poradja
sire se kosti,materica se grci
ne moze da ne boli uopste
e sad,kako to ide sa hipnozom,ja ne znam,ali nemoguce je da je to proizvod uma
e,sad,neka zena ce da vristi i da histerise,neka ce da cuti
neku boli vise neku manje
al bol nije proizvod uma(um mozda moze da pojaca bol na porodjaju,al da ga stvori,cisto sumnjam)
 
Volela bih da muskarci mogu da osete bar polovinu porodjajnog bola ;)
Ne verujem da bi ga tada okarakterisali "psihogenim".
Ali, ima istine u onom sto pise gore. Na skali od 1-10 porodjajni bol je negde na sredini,,,sve ostalo je percepcija bola.
Npr, na istoj toj skali, bol izazvan opekotinom je 10.
Da li biste ikad mogli da uporedite da dva bola? Verovatno ne.Ali tako je.
 
e vidis,meni je to malo cudno

nije mi jasno sledece


iz prostog razloga sto svaku zenku,svake vrste boli kada se poradja
sire se kosti,materica se grci
ne moze da ne boli uopste
e sad,kako to ide sa hipnozom,ja ne znam,ali nemoguce je da je to proizvod uma
e,sad,neka zena ce da vristi i da histerise,neka ce da cuti
neku boli vise neku manje
al bol nije proizvod uma(um mozda moze da pojaca bol na porodjaju,al da ga stvori,cisto sumnjam)

Da li ste se ikad zapitali zasto svi prihvataju cudnu "cinjenicu" da svi nasi misici pod normalnim uslovima funcionisu normalno osim dva seta misica materice pri porodjaju? Zasto su zivotinje obdarene da imaju lak porodjaj a mi, homo sapiens, najsuperiornija stvorenja na planeti, moramo da patimo dok radjamo novi zivot? Odgovor je- ne moramo! Jos davne 1891 godine, Dr. Johnatan Dye said - "Na osnovu fizioloskog zakona, sve normalne, prirodne funkcije tela se odvijaju bez bola. Porodjaj je normalna fizioloska radnja za normalnu zdravu zenu, i njihove zdrave bebe. Moze se dakle sa sigurnoscu pretpostaviti da zdrave zene noseci zdrave bebe, mogu imati porodjaj bez direktne opasnosti ili bola."

Porodjaj nije medicinski incident.
Inace, u svakom drugom smislu zdrava zena, nije "bolesna" od trudnoce, ona je samo uplasena. Veoma uplasena zbog razlicitih zastrasujucih prica koje je cula o porodjaju (Biopsychosocial Model, http://en.wikipedia.org/wiki/Biopsychosocial).

Cak i Aristotel i Hipokrat su vise puta napisali da je priroda najbolji doktor i da bi joj trebalo dopustiti da funkcionise bez mesanja u "njene stvari".
U nekim drugim manje razvijenim kulturama, recimo u nekim selima u Africi, potpuno je normalno da trudna zena radi na polju u 9-om mesecu, oseti da dete dolazi, ode nasloni se na na neki zid, ili drvo, porodi se, zbrine dete, i - vrati se na posao! No big deal...

Kako je to moguce? Drustvo u kome savremena zena zivi, njeni prijatelji, mozda i rodbina, lekari, svi tvrde da ce ona imati bolove, svi OCEKUJU da ona u trudnoci ima bolove, takozvane trudove, i ona ispinjava njihova ocekivanja. A to stvara veliki strah. Ono sto um ocekuje da se desi obicno se desi. Ovo sto se danas desava sa savremenim zenama je situacija u kojoj one mentalni strah pretvaraju u fizicku napetost koja proizvodi nepotrebni bol. Tu su i "neoborive" tvrdnje da je bol ustvari jako dobra stvar jer ti pokazuje koliko si daleko od velikog dogadjaja...
Tako nase zene (manje vise mislim na zapadnu kulturu) danas pred i pri porodjaju imaju jednu nogu na gasu a drugu na kocnici. Pa zamislite kakve bi to efekte imalo na auto? Jedna misao kaze opusti se, da izadje, a druga, ma ne, bolece uzasno, stegni i ne daj i tako satima.

Vase misli mogu da uticu na sve funkcije vaseg organizma. Zabrinuto stanje koje traje predugo provocira promene u vasem stomaku koje mogu voditi do cira (ulcer). Misli mrznje I besa stimulisu vasu adrenalnu zlezdu I povecavaju nivo adrenalina u krvi koji moze dovesti do mnogih telesnih promena. Uzbudjenost i strah povecavaju vas puls. Ideje koje imaju snazni emocionalni sadrzaj skoro uvek, po pravilu, dosezu do podsvesnog uma, koji je nas osecajni deo uma. Jednom prihvacene, te ideje nastavljaju da konstantno proizvode iste telesne reakcije, opet I opet …Da bi smo eliminisali ili promenili hronicnu negativnu rakciju tela, moramo posegnuti za podsvesnim umom I promeniti ideje koje su odgovorne za takvu reakciju. Ovo se postize sa samohipnozom (sva hipnoza je samohipnoza!) I autosugestijom. Uf....
 
Zasto su zivotinje obdarene da imaju lak porodjaj a mi, homo sapiens, najsuperiornija stvorenja na planeti, moramo da patimo dok radjamo novi zivot?
Zato sto homo sapiens kao najsuperiornije bice ima i najsuperiorniji mozak koji se u odnosu na druge sisare mnogo vise razvio usled cega je promer glave ljudskog mladunceta u odnosu na ostale mladunce mereno prema ostatku tela znatno veci. Na zalost, porodjajni putevi se nisu istom brzinom uvecavali te s toga postoji nesrazmera glave novorodjenceta i porodjajnih puteva zene. ;)
Reci nam vise o hipnozi koja bi pomogla kod porodjaja.
 
Da li ste se ikad zapitali zasto svi prihvataju cudnu "cinjenicu" da svi nasi misici pod normalnim uslovima funcionisu normalno osim dva seta misica materice pri porodjaju?

..mozesh li ovo da pojasnish?
..ko smatra da mishici materice ne funkcionishu normalno pri porodjaju?

(..nadam se da ovo nije samo loshe formulisan princip pozitivne povratne sprege pri porodjajnim naponima,
koji jeste izuzetak (jedan od dva) u funkcionisanju organizma..)
 
Zato sto homo sapiens kao najsuperiornije bice ima i najsuperiorniji mozak koji se u odnosu na druge sisare mnogo vise razvio usled cega je promer glave ljudskog mladunceta u odnosu na ostale mladunce mereno prema ostatku tela znatno veci. Na zalost, porodjajni putevi se nisu istom brzinom uvecavali te s toga postoji nesrazmera glave novorodjenceta i porodjajnih puteva zene. ;)
Reci nam vise o hipnozi koja bi pomogla kod porodjaja.

Ovo nazalost ne odgovara istini u potpunosti. To bi podrazumevalo da je covek evoluirao na jednoj strani a priroda je time bila toliko zauzeta da nije stigla da razvije i porodjajne kanale u isto vreme, jer....zasto? Nije imala vremena, ili dovoljno sredstava, znanja...? Glava novorodjenceta se sasttoji iz vise kostiju, da pomenemo samo dve prednje leva i desna i zadnje, opet leva i desna. Te su kosti veoma fleksibilne i prednje dve se preklapaju preko zadnje dve smanjujuci sirinu glave u korist duzine da bi olaksali porodjaj. Ali radije ne bih govorio o ovim delovima u kojima nisam dovoljno strucan jer nisam doktor, pa da se drzimo hipnoze.

U ovim seansama naucicete da razmisljate na novi nacin, nema trudova postoje samo kontrakcije. Mozemo promeniti vasu percepciju porodjaja koju ste imali do sada menjajuci vasu ideju o tome u vasoj podsvesti. Moguce je nauciti da sami inicirate stanje duboke hipnoze i napredno stanje duboke hipnoze u kojoj mozete otvoriti oci i pratiti ceo porodjaj. Sami odlucujete pre hipnotickog transa koji deo tela cete "iskljuciti" da ne oseca bol i ukoliko se pojavi, samo dodir, i ceo proces je veoma jednostavan. Cak nema potrebe da hipnotizer bude sa vama u sali tako da je vasa privatnost i na taj nacin ocuvana.
Ono sto bih vam jos mogao objasniti je kako hipnoza zapravo funkcionise da bi razumeli kako ova metoda funkcionise?
 
Mozak I nervni system reaguju samo na mentalne slike. Nije bitno da li je slika auto-generisana ili dolazi iz spoljneg sveta. Mentalna slika koja se formira postaje plan akcije I podsvesni um ce iskoristiti sva dostupna sredstva da taj plan sprovede u delo. Na primer, zabrinutost formira mentalnu sliku onoga sto nikako ne zelimo da se desi, ali podsvesni um radi na tome da ispuni oslikanu situaciju. “TACNO SE DESILO ONO CEGA SAM SE BOJAO! “

Mnogi ljudi pate od hronicne uznemirenosti (anxiety), zabrinutosti sto je zapravo podsvesna slika ocekivanja da ce im se desiti nesto strasno.
Sa druge strane, svi znamo za ljude koji izgleda kao da imaju carobni dodir. Njih zivot kao da zasipa blagodetima bez nekog ociglednog razloga, i njih zovemo srecnici. Ono sto izgleda kao sreca je zapravo POZITIVNO MENTALNO OCEKIVANJE, snazno uverenje da oni zasluzuju da budu uspesni.
“MI POSTAJEMO ONO O CEMU RAZMISLJAMO”.
Nase fizicko zdravlje je najvecinm delom zavisno od naseg mentalnog ocekivanja. Doktori priznaju da ako pacijent ocekuje da ostane bolestan, paralizovan, bespomocan, ili cak I da umre, ocekivana situacija ce se I dogoditi. Ovde samo-hipnoza moze postati orudje za otklanjanje ocaja I negativnog stava I uspostavljanje nade I pozitivnog ocekivanja…ocekivanja ozdravljenja, snage, dobrobiti, koje ce onda stremiti da se desi.
Kada se bavimo svojim ili tudjim umom, imaginacija je mnogo snaznija nego znanje I logika
Ovo je veoma vazno pravilo kod koriscenja samohipnoze. LOGICKO RASUDJIVANJE JE VEOMA LAKO PREVLADANO I NADGLASANO VASOM IMAGINACIJOM. Ovo je razlog sto neke osobe slepo utrce u neke nerazumne situacije. Zlocini nasilja bazirani na ljubomori su veoma cesto prouzrokovani preteranom imaginacijom. Mnogi od nas se osecaju superiorno u odnosu na ljude koji su igubili svoje ustedjevine kao zrtve raznih prevara ili su slepo sledili demagoge kao sto je bio Hitler, i sl. Lako je primetiti kako su ti ljudi dozvolili svojoj masti da nadvlada nad njihovim svesnim rasudjivanjem, ali smo cesto slepi da primetimo svoje sopstvene zablude, predrasude, i nerazumna ubedjenja. Bilo koja ideja podrzana snaznim emocijama kao sto su bes, mrznja, ljubav ili nasa politicka ili religiozna uverenja ne moze biti promenjena razloznim razmisljanjem. Koristeci hipnozu, mozemo formirati imidze u podsvesnom umu, nasem delu uma koji se bavi sa osecanjima, i na taj nacin ukloniti, modifikovati ili upotpuniti stare ideje.
 
@Mesmer
Најљубазније те молим да се придржаваш теме коју си сам отворио, а да мање филозофираш с обзиром на то да је ово ПДФ "Здравље". Твоја последња порука је толико контрадикторна да извлачим закључак да ни сам не знаш шта је то, у ствари, хипноза. Да ли си чуо за појам "масовне хипнозе"? Или делиш хипнозу на "позитивну" и "негативну", па извлачиш закључак да је хипноза само она са "позитивном" конотацијом?
Још једном : Држи се теме...:)
 
Ljudi bi koristili hipnozu mnogo vise da je se ne plase, a plase se zbog pogresnih predstava kreiranih uglavnom holivudskim filmovima koji blage veze nemaju o cemu se tu zapravo radi ali zvuci tajanstveno pa ajde da je gurnemo u film...ionako niko ne zna o cemu se tu radi pa se niko nece buniti... i onda ljudi steknu utisak da je moguce programirati obicnog coveka bez njegovog znanja ili uprkos njegovog protivljenja da urade grozne i uopste, stvari koje oni nikad pri zdravom razumu ne bi uradili. I zbog toga se plase da uopste dozvole nekome da ih hipnotise, jer - ode kontrola i oni su na milost i nemilost hipnotizera...
Glupost!
Istina je sledece:
Ne mozete se "zaglaviti" u hipnozi.
Dok ste pod hipnozom, vi niste uspavani, vasa cula tada zapravo rade mnogo efektnije.
Vi cete se uvek secati svega sto se desilo pod hipnozom.
Niko vas ne moze naterati da pod hipnozom ucinite nesto sto ionako ne biste.
SVAKO normalne inteligencije moze biti hipnotisan, bez izuzetka, AKO TO HOCE.
Tokom hipnoze, vi ste potpuno svesni i imate punu kontrolu nad svojim postupcima sve vreme; mozete odluciti da ustanete i odete u bilo kom trenutku.
Neki ljudi kazu,ja ne mogu biti hipnotisan, ja imam previse jaku volju....Postoji samo jedan razlog koji ce vas spreciti da budete hipnotisani, a to je STRAH! Sve ostalo su predrasude.

Prva stvar koju mozete da uradite da pomognete sebi je da ne slusate nikoga ko prica horor price o porodjajima koji su trajali 20 sati i sl. To naravno ne znaci da to nije tacno ni u kom slucaju, ali to ne mora da se desi i vama, sve zavisi od toga koliko vi ocekujete da se to i vama desi. Sve je u vasoj glavi i da se "reprogramirati". Naravno govorimo porodjajima bez komplikacija.

Naravno vi imate puni izbor da na ovo kazete - koja je ovo budala, kao sto i hoce mnogi... i jednostavno radite ono sto vecina trudnica radi - koristite vezbe disanja (po meni cist nonsens...) ili la maz, svejedno. Ali manjina koja je avangardna, proucice temu na internetu, raspitace se kod ljudi koji su to vec probali...ako ne kod nas onda negde u inostranstvu, imamo youtube, zar ne? Ako koza laze....i lishice sebe i svoju bebu velike nepotrebne neprijatnosti.

Porodjaj pod hipnozom drasticno skracuje vreme samog porodjaja...mojoj supruzi je, na primer od trenutka kada joj je pukao vodenjak do trenutka kada smo drzali bebu u ruci trebalo ukupno tri sata, sa sve putem do bolnice! Potpuno prirodno, bez epidurala, bez episiotomije, bez bolova! Ukoliko ocekujete bebu, preporucujem da nadete nekoga pouzdanog u vasem kraju ko se bavi hypnobyrthing-om, najmanje 7 nedelja pre porodjaja i trazite da vas nauci sta i kako da radite. Mora vas nauciti samo-hipnozu i/ili i naprednu samohipnozu ako zelite da svoj porodjaj i gledate svojim ocima i bez neprijatnosti!
 
Poslednja izmena:
Bas mi je zao sto je tema naisla na ovakav odaziv.
Ali ok, to se da pretpostaviti i ocekivati cak. Na veliku, veliku zalost.

Bezbolni porodjaj se uspesno postize, i hipnoza u tu svrhu primenjuje jos odavno. Kod nas se izvodi od 1920-tih. U Italiji ima poznata klinika, gde se iskljucivo vrse bezbolni porodjaji, pod rukovodstvom i nadzorom strucnih lica, u Moskvi se primenjuje jos od 1950-tih, ako ne i ranije, u Zagrebu se rutinski premenjuje.

Ja citam, Mesmer ako si voljan, pisi, interesuje me. :)
 
Bas mi je zao sto je tema naisla na ovakav odaziv.
Ali ok, to se da pretpostaviti i ocekivati cak. Na veliku, veliku zalost.

Bezbolni porodjaj se uspesno postize, i hipnoza u tu svrhu primenjuje jos odavno. Kod nas se izvodi od 1920-tih. U Italiji ima poznata klinika, gde se iskljucivo vrse bezbolni porodjaji, pod rukovodstvom i nadzorom strucnih lica, u Moskvi se primenjuje jos od 1950-tih, ako ne i ranije, u Zagrebu se rutinski premenjuje.

Ja citam, Mesmer ako si voljan, pisi, interesuje me. :)

Da i meni je zao Sara! Ponekad pomislim, do djavola sa ovim, sta mi to treba, a onda opet, posle uspesne seanse, vidis koliko je osoba sretna i zbunjena jednostavnoscu resenja, i dobijes ono "God like" feeling, i pomislis sad cu da "popravim" ceo svet, i probas da ispricas drugima sta znas i sta mozes, i natrcis na zid. Mozda i sa pravom ljudi ne veruju u stvari koje zvuce predobro da bi bile istina, jer obicno i jeste tako, nazalost osiromaseno drustvo je puno svakakvih lovaca u mutnom jer preziveti se mora, a lakomislenih budala ce uvek biti, pa iskoriscavaju priliku. A njih ima mnogo, mnogo vise, nego "onih pravih". Ali sta je tu je.
Cuti od ljudi kao sto si ti Sara je takvo osvezenje! Jednostavno ti daje snagu da istrajes radeci jednu ovakvu nedokucivo korisnu stvar uprkos velike vecine ljudi zatvorenih vidika. Ljudi koji odbijaju da cak i pokusaju da razumeju hipnozu i uopste alternativne ideje o tome kako univerzum funkcionise ostaju zarobljeni u svetu lazi, namernih i slucajnih, u kome veoma jednostavne stvari postaju nepremostiv ili skoro nepremostiv problem sa velikim posledicama. Ne znam zasto je toliko tesko razumeti da je ovaj zivot, svest, mnogo vise od "mesnatog odela" u kome provodimo svoje dane, i da to "odelo" ne upravlja svescu, nego je situacija potpuno obrnuta.
U svakom slucaju, hvala ti na prijateljskom postu. :cmok:
 
Da i meni je zao Sara! Ponekad pomislim, do djavola sa ovim, sta mi to treba, a onda opet, posle uspesne seanse, vidis koliko je osoba sretna i zbunjena jednostavnoscu resenja, i dobijes ono "God like" feeling, i pomislis sad cu da "popravim" ceo svet, i probas da ispricas drugima sta znas i sta mozes, i natrcis na zid. Mozda i sa pravom ljudi ne veruju u stvari koje zvuce predobro da bi bile istina, jer obicno i jeste tako, nazalost osiromaseno drustvo je puno svakakvih lovaca u mutnom jer preziveti se mora, a lakomislenih budala ce uvek biti, pa iskoriscavaju priliku. A njih ima mnogo, mnogo vise, nego "onih pravih". Ali sta je tu je.
Cuti od ljudi kao sto si ti Sara je takvo osvezenje! Jednostavno ti daje snagu da istrajes radeci jednu ovakvu nedokucivo korisnu stvar uprkos velike vecine ljudi zatvorenih vidika. Ljudi koji odbijaju da cak i pokusaju da razumeju hipnozu i uopste alternativne ideje o tome kako univerzum funkcionise ostaju zarobljeni u svetu lazi, namernih i slucajnih, u kome veoma jednostavne stvari postaju nepremostiv ili skoro nepremostiv problem sa velikim posledicama. Ne znam zasto je toliko tesko razumeti da je ovaj zivot, svest, mnogo vise od "mesnatog odela" u kome provodimo svoje dane, i da to "odelo" ne upravlja svescu, nego je situacija potpuno obrnuta.
U svakom slucaju, hvala ti na prijateljskom postu. :cmok:

Sve sto kazes tacno je. Nema na cemu, to je i moje breme. : )
Ali sta cemo sa redovima ispred vrata kakvih vracara i tarot majstora? I ja pokusavam da razumem averziju prema hipnozi i hipnoterapiji, i nekim drugim alternativnim pristupima koji su svakako provereni i priznati cak zakonom, ali se masovno prihvataju kao.. vudu. U velikim smo problemima, ovde, sto se toga tice. Opet, to o cemu govorimo svakako je prihvaceno i primenjuje se koliko-toliko kao 'mainstream' aplikacija zahvajlujuci integrisanju u psihologiju, i psihoterapiju. Srecom. Mada neobjasnjivi strah, apsolutno vlada. A, edukacija je jako, jako spor i mukotrpan proces, tako da te sasvim razumem kad kazes "sta mi to treba". Usput, delimicno sam upoznata sa tvojim planovima i zelim ti uspeh, u sta ne sumnjam da ces postici.
 
Poslednja izmena:
Htela bih da podelim sa vama svoje iskustvo i uverenje da hipnoza pomaže kada se jave trudovi odnosno kontrakcije, tog 7.7.2008.dok sam sedela u stanu sa suprugom i jeli najslađu lubenicu krenuli su porođajni bolovi i to sve jači i jači, postalo je neizdržljivo, moj suprug me je uveo u relaksacionu hipnozu i opusti me da sam se i uspavala ne zadugo ali dovoljno da malo odmorim, potom su opet krenuli bolovi, i otošla sam u bolnicu da rodim najslađu bebu. Žao mi je što nismo ranije krenuli sa hipnozom i programiranjem za bezbolni porođaj, ali nismo bili dovoljno sigurni u sebe ni on ni ja. Za drugi prođaj pripremićemo se da bude bezbolno.
 

Back
Top