Хоћу, желим, да волим и будем вољен сваки дан а не само за Светог Валентина

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
Годинама већ, мислим, од револуције 5.октобра 2000. године, на мала врата
нам намећу прославу Светога Валентина, неки, који не знају, ни које су вере, ни ко су му свеци,
који му од предака у наслеђе осташе.
Док траје хаос у држави, како у власти, тако у народу, који не зна како ће платити комуналије....
како ће купити храну да би преживели до следећег дана,
Свети Валентин полако све више улази у све поре нашег друштва,
маскиран као ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ......
Зашто да ме неко усмерава када ћу ја својој животној сапутници купити неки
поклон, како би доказао да је волим? Ја своју супругу волим сваки дан исто...
Купим јој поклон, кад год сам у прилици, и што је најбитније, кад се она не нада...
А овако? Она зна....Сви знају, да је сутра Дан заљубљених, и сви који
причају о љубави, који су прихватили ту тековину, која се почела увлачити у наше биће,
очекују изненађење. Питам вас, да ли је ефекат изненађења прави,
када неко изненађење или поклон очекује?
А наши преци су потоњих година 14. фебруара славили Светога Трифуна.
Обилазили су винограде, где су освештавали чокоте, и у друштву, са чашом
доброг вина, више симболично, почињали радове.
Сви, ама баш сви, који нешто имају да продају, који не знају шта им је свето,
медији, политичари, естрадне звезде, причају о љубави. Да ли су они заљубљени
само овај дан?
Кад мало боље размислим, њихово право, нека воле, кад хоће, кога хоће, и колико хоће, али немој да ми терају Светога Трифуна.
Ја хоћу и сутра, за пет дана, за месец дана, било ког дана у години
да будем заљубљен у своју супругу, хоћу да јој спремим ручак, или вечеру,
да купим барем један цвет, да је пољубим и да једно другом наздравимо са чашом црвенога вина.
Немој да ми дирају заштитника винограда и виноградара, кога ми преци у наследство
оставише. Немој да ми одређују да ја волим само један дан у години.
Немој да ми намећу некога новог свеца под фирмом ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ.
Искрен да будем, мени и његово име Валентин, не звучи лепо.Некако ми је срцу ближи...ТРИФУН.
 
Poslednja izmena:
Ajde, beži bre, zaebant :zcepanje:


Bolje da zoveš na Sv. Trifuna, umesto što kukaš tu na prazno :ceka:

МЕДЕна....Ето видиш, да смо се нашли....
Не на Светог Трифуна, већ на све славе српске те позивам,
да их прославимо, али онако...по СРПСКИ.....;)
 
МЕДЕна....Ето видиш, да смо се нашли....
Не на Светог Трифуна, већ на све славе српске те позивам,
да их прославимо, али онако...по СРПСКИ.....;)

Ne mogu da stignem na sve, ali na Sv. Trifuna mogu, nemam nikog iz tih vinogradarskih krajeva ko to slavi. :D

Ne razumem uzbuđenje oko Sv. Valentina, to je postao isključivo komercijalni praznik gde je poenta naterati narod da potroši pare. A i fina je priča, pitka. Ako neko hoće nečim posebnim da obraduje svoju ljubav na taj dan, ako. Ko neće, opet dobro. Ko je slavio Sv. Trifuna, slaviće ga i dalje, niko tu nikoga ne ugrožava. A nema ni verskih prepreka - pravoslavne crkve priznaju i poštuju Sv. Valentina jer je to svetac od pre raskola. Ne slave ga zvanično, jer je to bio lokalni italijanski svetac, uglavnom nepoznat ostalim hrišćanima do ove masovne komercijalizacije, koja je iz njega isisala sve religijsko i pretvorila ga u potrošački praznik.
 
Ne mogu da stignem na sve, ali na Sv. Trifuna mogu, nemam nikog iz tih vinogradarskih krajeva ko to slavi. :D

Ne razumem uzbuđenje oko Sv. Valentina, to je postao isključivo komercijalni praznik gde je poenta naterati narod da potroši pare. A i fina je priča, pitka. Ako neko hoće nečim posebnim da obraduje svoju ljubav na taj dan, ako. Ko neće, opet dobro. Ko je slavio Sv. Trifuna, slaviće ga i dalje, niko tu nikoga ne ugrožava. A nema ni verskih prepreka - pravoslavne crkve priznaju i poštuju Sv. Valentina jer je to svetac od pre raskola. Ne slave ga zvanično, jer je to bio lokalni italijanski svetac, uglavnom nepoznat ostalim hrišćanima do ove masovne komercijalizacije, koja je iz njega isisala sve religijsko i pretvorila ga u potrošački praznik.

Овим што сам болдовао, све си рекла...
То је оно чега се плашим....На мала врата улази међу нас....
Сутра наши потомци неће знати шта да прослављају...
Дан заљубљених, 8. март, материце, очеве....?
 
Samo cekam kad cemo da pocnemo da slavimo Thanksgiving day sve uz americku curku i pozorisne predstave sa Indijancima.

A,za Hallowen day cemo da sijemo deci kostime vestica i da pravimo maske od bundeva.

Lepo smo vec proslavljali 4.juli...Ukinuse nam ga dusmani...... :dash:
 
Овим што сам болдовао, све си рекла...
То је оно чега се плашим....На мала врата улази међу нас....
Сутра наши потомци неће знати шта да прослављају...
Дан заљубљених, 8. март, материце, очеве....?

Objasni potomku, ali ga ne možeš naterati da nešto slavi ako neće. Tradicija i narodni običaji se uče u kući.
Što ti smeta ako neko ko nikada Sv. Trifuna nije slavio odvede ženu na večeru na Dan zaljubljenih?
U 8.mart mi ne diraj! :rtfm: Taj praznik je bagatelizovan rozle karanfilima, ali datum svakako treba da se obeleži, jer pokret za žensku ravnopravnost to apsolutno zaslužuje. Nije mi neophodan rozle karanfil od nekog muškarca tog dana, niti muško učešće na bilo koji način, to je ženski praznik.

Svaki praznik je dobar dok nekome donosi radosti. A toga nam treba i te kako. Jel' oće neko da ide da se uvali na proslavu kineske nove godine? Kad to pada? :zurka:
 
Ne mogu da stignem na sve, ali na Sv. Trifuna mogu, nemam nikog iz tih vinogradarskih krajeva ko to slavi. :D

Ne razumem uzbuđenje oko Sv. Valentina, to je postao isključivo komercijalni praznik gde je poenta naterati narod da potroši pare. A i fina je priča, pitka. Ako neko hoće nečim posebnim da obraduje svoju ljubav na taj dan, ako. Ko neće, opet dobro. Ko je slavio Sv. Trifuna, slaviće ga i dalje, niko tu nikoga ne ugrožava. A nema ni verskih prepreka - pravoslavne crkve priznaju i poštuju Sv. Valentina jer je to svetac od pre raskola. Ne slave ga zvanično, jer je to bio lokalni italijanski svetac, uglavnom nepoznat ostalim hrišćanima do ove masovne komercijalizacije, koja je iz njega isisala sve religijsko i pretvorila ga u potrošački praznik.
Тачно.

Само већ иначе несигурне у своја уверења може од њих даље одвратити неки спољни фактор, какав је и овај.
 
Ах та толеранција у земљи Србији,
од стране несрба и сумњивих Срба,
много нас је до сада коштала....;)
А који кувац ме терају да плаћам ТВ претплату, кад ми цео дан трубе
о ДАНУ ЗАЉУБЉЕНИХ....
Нека им плаћају они који славе тај празник,
и ко поштује тог свеца.
То није мој....српски светац, а они га у Србији форсирају...
;)
 
Poslednja izmena:
Ах та толеранција у земљи Србији,
од стране несрба и сумњивих Срба,
много нас је до сада коштала....;)
А који кувац ме терају да плаћам ТВ претплату, кад ми цео сан трубе
о ДАНУ ЗАЉУБЉЕНИХ....
Нека им плаћају они који славе тај празник,
и ко поштује тог свеца.
То није мој....српски светац, а они га у Србији форсирају...
;)

Sveca niko ne forsira, ako se nešto forsira, onda je to upravo ta teška komercijala "Šta ste kupili dragom za dan zaljubljenih, bla-bla?".
Mada, evo meni radi tv ceo dan, nigde ne čuh pomen Valentina, osim u najavi nekog ljubavnog filma za sutra uveče, što mi je ok, mi žene volimo te limunade.

For d rekord, s.ere mi se više od tih kvalifikacija tipa "sumnjivi Srbin", k'o "partijski neprijatelj" ebt :roll:

edit:lažem, negde sam čula reklamu za "doček dana zaljubljenih" u Time Out-u večeras. I to ima veze sa (bilo kojim) svecem?:lol:
 
Sveca niko ne forsira, ako se nešto forsira, onda je to upravo ta teška komercijala "Šta ste kupili dragom za dan zaljubljenih, bla-bla?".
Mada, evo meni radi tv ceo dan, nigde ne čuh pomen Valentina, osim u najavi nekog ljubavnog filma za sutra uveče, što mi je ok, mi žene volimo te limunade.

For d rekord, s.ere mi se više od tih kvalifikacija tipa "sumnjivi Srbin", k'o "partijski neprijatelj" ebt :roll:

edit:lažem, negde sam čula reklamu za "doček dana zaljubljenih" u Time Out-u večeras. I to ima veze sa (bilo kojim) svecem?:lol:

А колико си пута чула,
да су споменули Светога Трифуна...?
;)
 
А колико си пута чула,
да су споменули Светога Трифуна...?
;)

Nijednom za sada, i iskreno se nadam da neće jednom i od njega napraviti besmislenu potrošačku sprdačinu, to mi je, onako, baš vređanje sveca i slave, koja se jako lepo proslavlja u vinogradarskim krajevima.
Ne bih nijednoj našoj slavi poželela sudbinu Sv.Valentina, tu potpunu banalizaciju.
Čitala sam pre par godina da Italijani iz krajeva gde se tradionalno slavi Sv.Valnetin i gde imaju divne narodne običaje za taj dan, žestoko kritikuju sav taj cirkus, jer im vređa tradiciju. I mislim da su u pravu.
 
Nijednom za sada, i iskreno se nadam da neće jednom i od njega napraviti besmislenu potrošačku sprdačinu, to mi je, onako, baš vređanje sveca i slave, koja se jako lepo proslavlja u vinogradarskim krajevima.
Ne bih nijednoj našoj slavi poželela sudbinu Sv.Valentina, tu potpunu banalizaciju.
Čitala sam pre par godina da Italijani iz krajeva gde se tradionalno slavi Sv.Valnetin i gde imaju divne narodne običaje za taj dan, žestoko kritikuju sav taj cirkus, jer im vređa tradiciju. I mislim da su u pravu.

Па...то је суштина....
Али се плашим, што превише опуштено то посматрамо...;)
 
Nijednom za sada, i iskreno se nadam da neće jednom i od njega napraviti besmislenu potrošačku sprdačinu, to mi je, onako, baš vređanje sveca i slave, koja se jako lepo proslavlja u vinogradarskim krajevima.
Ne bih nijednoj našoj slavi poželela sudbinu Sv.Valentina, tu potpunu banalizaciju.
Čitala sam pre par godina da Italijani iz krajeva gde se tradionalno slavi Sv.Valnetin i gde imaju divne narodne običaje za taj dan, žestoko kritikuju sav taj cirkus, jer im vređa tradiciju. I mislim da su u pravu.
Управо тако. :ok:
 
Ми имамо нашег Светог Трифуна, а све полако мирише да ћемо заборавити и које славе славимо, ако сада славимо Валентина! Ко стоји иза тога не знам, али сувише има реклама које позивају на Валентина, само нам после фали и Ноћ Вештица и тада смо готови. Изгледа смешно али православље ако сами не сачувамо - готови смо! Латиница на све стране, славимо католичке празнике и свеце а наши у запећку.
Дан заљубљених- зар је то само фалило да изгубимо све оно што је лепо и што носи православље и свети Сава као оснивач. Шта они то имају у својој вери а ми немамо! Еј, Србине оћеш ли се већ једном опаметити!
 

Back
Top