Da li da kupim eksterni hard ili...

Dragan Jovanovic

Zainteresovan član
Poruka
247
Kompjuter mi je star ali za moje potrebe šljaka dobro.
Hard mi je svega 40 GB (verovatno jedan od najmanjih u Srbiji).

Nisam do sada gledao filmove nešto, ali sam se sad zainteresovao
i sad je problem, što mi je prostor na D particiji 3 GB. (Igrice ne mogu
da igram jer sve nešto blješti i mrda se pa mi to ne odgovara da gledam
- iz tog razloga mi ni memorija a ni procesor nije bio problem za
najosnovniju upotrebu compa).

Ako krenem da kupujem novi hard, tu će biti i nova memorija,
pa nova matična ploča, pa gde je ploča tu je i procesor, i na
kraju kupio čovek nov kompjuter, za šta nemam para a nemam
ni nameru.

Imam ideju da kupim eksterni hard od 160 GB,

našao sam neki od Verbatima za 5.490 din.- :

http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/ParalelniPrikaz.aspx?sif1=9009856&sif2=9007579&podkat=161

Da li je to rešenje ako želim da skidam filmove (a ni to do sada nisam radio)
i tu ih direktno skladištim sa neta , ili to ne može tako ili šta je najbolje da uradim,
O učenjaci Kompjuterske nauke!

Da li se takav hard pregreva ako je duže uključen i radi, zato što je kao neki uslovno rečeno veći flash,
za koje sam čuo da ne treba dugo da su uključeni da se ne bi nešto pokvarili.

Pozdrav,
Dragan NS
 
Moj savet je da za manje pare kupis obican hard disk od 320 GB ,a ovaj od 40 sacuvaj, ako ti zatreba ubaci i njega.
Ako kupujes hard disk samo za filmove, moja preporuka je da umesto harda kupis dvd rezac, pa lepo 4-5 filmova na 1 dvd, i tako se menjas sa drugovima koji skuplaju razne serije...
 
Kupi hdd rack. Ja imam rack za ata i sata diskove i 3-4 diska.

To je dugorocno gledano jedino resenje.

Ovo sto si hteo da kupis je suvise skupo. Za te pare mozes ovom kombinacijom da dobijes 500 GB.

Rack
Disk
Cene

Dvd diskovi nisu vise prakticni jer se vremenom nagomilaju i zauzimaju mnogo prostora.

Razmena je takodje laka jednostavno poneses disk kod drugova...
 
Problem je ako je taj komp stariji onda je vrlo moguce da mu je USB 1.0 tako da kupovina ekstarnog hard diska bi bila velika greska,bolje zameniti taj od 40GB ili jendostavno prikaciti pored tog od 40.

To je veoma bitno, da skontam šta može a šta ne može. Možda je najbolje tako nešto da kupim
polovno i malo čisto da mi malo poveća skladišni prostor, da ga spakujem u kućište od kompa
i to je to.
 
Kompjuter mi je star ali za moje potrebe šljaka dobro.
Hard mi je svega 40 GB (verovatno jedan od najmanjih u Srbiji).

Nisam do sada gledao filmove nešto, ali sam se sad zainteresovao
i sad je problem, što mi je prostor na D particiji 3 GB. (Igrice ne mogu
da igram jer sve nešto blješti i mrda se pa mi to ne odgovara da gledam
- iz tog razloga mi ni memorija a ni procesor nije bio problem za
najosnovniju upotrebu compa).

Ako krenem da kupujem novi hard, tu će biti i nova memorija,
pa nova matična ploča, pa gde je ploča tu je i procesor, i na
kraju kupio čovek nov kompjuter, za šta nemam para a nemam
ni nameru.

Imam ideju da kupim eksterni hard od 160 GB,

našao sam neki od Verbatima za 5.490 din.- :

http://www.pakom.com/KatalogProizvoda/ParalelniPrikaz.aspx?sif1=9009856&sif2=9007579&podkat=161

Da li je to rešenje ako želim da skidam filmove (a ni to do sada nisam radio)
i tu ih direktno skladištim sa neta , ili to ne može tako ili šta je najbolje da uradim,
O učenjaci Kompjuterske nauke!

Da li se takav hard pregreva ako je duže uključen i radi, zato što je kao neki uslovno rečeno veći flash,
za koje sam čuo da ne treba dugo da su uključeni da se ne bi nešto pokvarili.

Pozdrav,
Dragan NS

Nije ti najmanji u Srbiji ja imam na starom 6 GB.
Najbolje tije da kupis neki HDD od 160 GB da ne bacas oare ne te eksterne HDD skupi su a i štaceti taj od 500 GB.
Od 160 košta 4000 din.
 
Pa pošto ti je stariji komp novi diskovi se kače na SATA, a ti to predpostavljam nemaš na svojoj ploči.
Možeš uraditi ono što sam ja, pod uslovom da ga ne planiraš nositi sa sobom svaki dan. Uzmeš HDD 3.5'', kupiš još kutiju za njega, prikopčaš na USB, ako nemaš 2.0 nije skupa kartica sa USB 2.0.
Ja sam uzeo Western Digital Green Caviar 1 TB za 7000 din i plus kutija za njega 1800 din, sve ukupno 8800 din. Naveo sam ti kapacitet i cjene zbog toga što sam HDD 2.5'' kapaciteta 500 GB nalazio najjeftinije za 10000 din.
Još jedan razlog zbog čega ti je ovo bolja verzija, ako nekada kupiš novi komp imaš već HDD velikog kapaciteta, samo ga izvadiš iz kutije i ubaciš u svoj komp.
 
Ja imam i jedan i drugi. Mislim kupio sam i externi disk neki MSIijev i crko HDD skoro i kupio i njega. Ali ako bi trebalo da biram glasam za HDD. Ovi externi su "meki" osetljivi i spori. Već mi se par puta desilo da Win sažvaće podatke na externom. Puf i corrupt file system.
 
Ako imas USB3 predlozio bih ti externi. Ja sam uzeo externi WD za 4500 dinara od 500gb. Kopiranje ide oko 130mb/s sto je brze nego obican sata2. Barem iz nekog mog ubedjenja uvek bih preporucio externi ali kao sto rekoh bez USB3 dobices nekih 30mb/s tako da u tom slucaju bolje uzmi obican hard.
 
Ja sam npr imao iz starog laptopa 2.5" hard od 160gb, kupio preko kupinda za 500din externo kuciste toshibino i dobio externi hard prakticno za dz. To ti govorim zato sto ti treba izuzetno malo prostora, 50gb je danas nista, a tipa u gigatronu nemas manji od 500gb. Tako da ne bi davao vece pare nego sto moras, mozda mozes da nadjes neki solidan 2.5" hard i takvo neko kuciste i eto.
 

Back
Top