Demencija

a stvarno je neverovatno kako dugo bolest može tako da tinja i niko ništa da ne primeti... užas!

.... moja priča se u mnogim detaljima ne poklapa sa vašom, ali u osnovi je jedno: drastična promena ponašanja - izgleda da je to jedina ključna stvar -

ja npr. nisam ni znala šta se tačno dešava u privatnom životu moje majke, već deset godina živimo odvojeno, nismo imale potrebu za međusobnim ispovedanjem, tako da ne znam da li je imala neki šokantan događaj, samo znam da ima već par godina kako svaku stvar preuveličava, da su njeni komentari postali meni dosadni, nisam više htela ni da ih slušam (poslednje dve-tri godine) -
& lampica mi se upalila tek kad sam je videla kako - u jako dobrom raspoloženju - nekoliko puta ponavlja jedno isto pitanje u roku od pola sata...
ehm, imala sam sreće da me to podseti na neke likove iz filmova i knjiga, ali trebalo mi je mesec dana da shvatim da ne vredi da je nagovaram da ode kod lekara, da me laže svaki dan, pa sam na kraju svaki pregled sama i zakazala i nadgledala -

elem, sad kad prevrtim film, i meni se čini da sam mogla i ranije da reagujem, koliko god da njene reakcije nisu bile tako frapantne, moja majka je uvek bila osetljiva, volela da pomaže ljudima (čak i kad nije mogla), trudila se da nikom ne naudi, itd.
ali ja je dobro poznajem, znam šta je znala i kako je razmišljala ranije, znam da je bila malo osetljiva, no više od svega praktična, sve živo je pamtila i htela je sve da zna... i tek sad, posle nekoliko meseci otkad su postavili dijagnozu alchajmera, u razgovoru s njenim poznanicima - svi koji su bili s njom u stalnom kontaktu potvrđuju da se ponašala malo čudno, ponekad, ali niko od njih nije ni pomišljao da je to simptom neke ozbiljne bolesti!!!

i eno je sad u domu, ne buni se previše, često je tužna ali i to ume da krije, a samo ponekad odvali tipičnu glupost "ukrala mi ona rospija tri majice" (u stvari odnela na pranje, posle kaže "podmetnula mi to tu kao kukavičje jaje", navodno se ta tamo pokajala što je 'ukrala'), ali najgore mi kad kaže "meni više ne trebaju lekovi, ja sam sad zdrava" i još "eto, ja bih mogla kući" - eeeeeee, to neće moći: doktori je teše "samo još malo", a ja šta - smeškam se i ćutim...
 
Centarns, dobro je sto zelis da nam ispricas sve. Jako malo si se javljala kad sam se ja ukljucila u forum i samo sa par recenica. Znam da si imala puno obaveza oko majke i da ti nije bilo uvek do price o tome. Citala sam unazad tvoje poruke da bih nesto vise saznala o tvom slucaju. Mi cemo te najbolje razumeti. Svakako nastavi, ako zelis, da pricas sa nama.
Margareta, moja prica je slicna. Moj otac je umro. Moja majka je dozivela sok, jer je sve vreme bila u ubedjenju da ce on ozdraviti od kancera. Nije htela da se suoci s tim. Onda se smirila. Stvari su se odvijale svojim tokom. Tri godine nakon njegove smrti prestala je da pije tablete za pritisak, sa obrazlozenjem da joj ne treba i da ce ih uzimati po potrebi. Sve moje molbe nisu vredele. Sumnjala sam da popije po koju casicu rakije. Nisam smela da joj to kazem, jer se strasno ljutila. Onda je pocela da se zali na sve i svakoga, prestala da kuva, stalno me je napadala za ovo-ono...tetke su je podrzavale u tome. Mislim da je to odbijanje obavljanja svakodnevnih obaveza prvi znak da se ne snalaze u tome i da zato ne zele da to rade-to potvrdjuje njihovu zbunjenost. Zatim je pocela da sakriva stvari i da premesta sve na neuobicajena mesta. I stalno se plasila da ce neko nesto da joj ukrade. Ne samo novac vec i banalnosti poput cipela, namirnica... Zapravo nije mogla da se seti gde je sta ostavila, pa je tako premestajuci mislila da ce biti sigurna gde stoji a to je dovodilo do jos vece konfuzije. Pomisljala sam da je dokona pa se tako zabavlja. Ona je ponavljala da sredjuje stan i da je stalno lom i da mnostvo stvari treba pobacati. Tako su nestale i meni drage uspomene. A onda je pocela da ponavlja ista pitanja i da se gubi u vremenu. Tada sam je odvela kod lekara i odmah je ustanovljena vaskularna demencija. Od prvih sumnji do odlaska kod lekara proteklo je 4-5 meseci.
Znam, trebalo je ranije. Ali... sta da kazem. Kada sam je odvela u Dom, sociolozi su komentarisali da se ona ponasa prilicno kontrolisano. Pred drugima je mogla to da prikrije. Cak je i lekar, koje je lecio, govorio da sto vise treba da funkcionise sam, dok je to moguce i dok ne ugrozava sebe i druge svojim ponasanjem. Ona je funkcionisala uz pomoc gerontodomacice do pre 8-9 meseci. U maju mesecu u jednom momentu nije znala ko sam ja i da je u svom stanu. Htela je da ide negde u drugi stan, postala agresivna, sve vise uznemirena... Govorila je da je pravimo ludom a ona je sasvim dobro. To su govorile i njene sestre. U Domu je od juna ove godine. Tamo se malo stabilizovala. Ja jos uvek ne mogu da se stabilizujem. Sutra idem da je posetim i da vidim da li ce provesti Novogodisnju noc u Domu ili da je vodim u stan. Psiholog insistira na Domu... kako ce se ona ponasati... ne znam. Boli me glava. Napeta sam. Hvatam sebe kako su mi jako stegnute vilice, tako da me bole zubi. Pa popustim stisak.z:cry: Radujem se sto cemo biti zajedno a plasim se da se ne pogorsa stanje. A vec sam na ivici zivaca. Jos moram i tetku da vodim u privatnu ordinaciju-ima neka krvarenja pa se sad setila mene u celoj familiji. Sada ima poverenja u mene. :zroll: Sta cu. Ne mogu da je odbijem. Moj suprug vec pokazuje znake nervoze, sto me jos vise cini napetom. Ne znam na koju cu stranu. Ceka me i odgovoran posao. Veceras sam u 18h dosla s posla, a otisla u 8.00h. Stalno sam okruzena ljudima, a osecam se usamljeno.
Dragi moji, zelim vam da u krugu svoje porodice provedete praznike i da pokusate da se maaalo opustite. Koliko god je to moguce.
 
Florena, drago mi je da sam upoznala tako jaku zenu. Ti umes na nacin protkan duhovitoscu da nam pokazes da stvari mozemo sagledati i na drugi nacin. Iz tvojih recenica uvek zraci nada da neko resenje postoji. Pa makar i prespavati i pustiti stvari da idu svojim tokom, ali ne pokvariti do kraja sebi raspolozenje u ovom danu. Hvala ti za pokretanje ove teme na forumu. Zao mi je sto si prosla i prolazis kroz sve to.
I svi ostali su mi dragi na poseban nacin. Svako od vas mi je ukazao na mnostvo stvari u kojima sam bila zatecena.
 
Idemo dalje
Posle faze gladovanja počela je faza kada je odlazak doktoru bio najvažnija stvar na svetu, do tada i kada je trebalo bilo je „nemam vremena“. Svaki telefonski razgovor je saopštavala da ide doktoru i da se upravo sprema. U životu moja majka je bila zdrava, bez šečera, masnoća itd. Prva ozbiljna situacija je šlog sa 58 godina, jedna strana tela je bila blokirana ali oporavak je bio brz i potpun. Tada je konstatovano da ima povišen pritisak i počela je da pije tablete za kontrolu pritiska. Obzirom da je bila žena zdrave konstitucije i po prirodi tvrdoglava (kako smo se u porodici šalili, uvek na svoju štetu) pritisak kao bolest je nipodaštavala jer nije imala glavobolje i slične simptome i u lečenju pritiska bila nemarna.
Godine koje je tada imala, oko 76.g. su kada ljudi iz vašeg okruženja odlaze. Svaku bolest od koje je neko umro ona je pripisivala sebi i užasno je zbog toga bila uznemirena. Kada je tokom zime boravila kod mene (tri do četiri meseca), obilazili smo specijaliste i išli na sva snimanja. Što pod uticajem onog što je čula i televizije, koja je pogubna za ljude sa ovom bolešću simptomi su se stalno menjali. Nervoza, ljutnja na sve i svakoga se stalno povečavala i kulminirala do mere da se teško sa njom moglo razgovarati. Najednom je volila da vređa i to na osnovu stvari koje nisu imale realnu osnovu. Npr. kaže mom mužu za mene „tako je imala ružne cipele na svadbi brata da je mene bilo sramota“. Moj muž je to uvek okrenuo na šalu i tako smo išli dalje.
Sve ovo sam tumačila starošću, predhodnim ratom, gubitkom muža, odlaskom brata itd.
Pozdrav svima
 
@centrans: podržavam te, i sve ostale, u vezi sa pričanjem priče od početka. i sam sam tako krenuo na ovom forumu, i negde izgubih nit. odlično je to - samo nastavite, onim tempom koji vam odgovara. i ja ću.


@mistika: nemoj da te to sa novom godinom brine. to je samo datum. da te podsetim da postoje i pravoslavna i kineska, i indijska i iranska.. sve su to lepi povodi za zabavu, ali suštinski ako tvojoj mami nisu bitni ili ih više tako ne doživljava, nema potrebe da imaš grižu savesti. kao i za mnoge druge stvari naši ljudi i za doček ng imaju "recepturu", neki nepisan set radnji koje mora da se ispune i još da se bude na silu veseo, inače zlo i naopako. bezveznarije. nemoj da te to tišti. tvojoj mami je praznik svaki put kada joj je toliko bolje da možete da komunicirate. senilnost je oblak, magla. gledaj da si kraj majke kada joj se razbistri i uživajte u tim momentima. zaboravi datume, to je samo kalendar.

@bezuslovna: poznato mi je to sa stezanjem vilica. i usana. i pesnica. ponekad se i pogurim kada hodam, kao da nosim džak soli na leđima. moj otac škrguće zubima. nekada tako glasno da ga čujem na drugom kraju kuće, kroz zidove. dok ne počnu da ti ispadaju plombe (šala), ne brini, sve je to ljudski. možda ne normalno, ali ljudski.
i oko tvoje ngod dileme - ponavljam, to je samo datum. o drugome ti razmisli - o tome kako si na 100 strana i na kraju živaca, kako si usamljena a nisi sama. čitao sam tvoje postove - daješ se neštedimice i trošiš. za roditelje, za rodbinu. pa onda i tvoj nik - bezuslovna ljubav - znaš, nije dobro ne čuvati bar deo sebe samo za sebe. nisam psiholog i nikako ne želim da ovo što ti govorim shvatiš ikako drugačije nego kao iskrenu ljudsku podršku; ne želim da seciram tvoju ličnost niti da analiziram tvoje postupke, već prepoznajem šablon ponašanja i emotivnih zamki sa kojima se i sam nosim. i to tako što se s' vremena na vreme pitam: kakvim životom trenutno živim? koji su moji problemi? koliko od svih mojih problema ide u odeljak "mama i sve u vezi s' njom"? kakav je bio moj život/problemi pre problema sa mamom? jesam li i u kojoj meri uskočio u ulogu požrtvovanog sina bežeći od drugih problema, samo mojih, sa kojima nisam mogao da se nosim? da nje nema bi li moj život bio "cveće"? da mi je prijatelj pre 10 godina došao sa problemom koji ja sada imam, kako bih ga posavetovao? ni sam nemam uvek odgovore na sva ova pitanja, ali uspevam da onu jabuku iz ranijih postova grizem malo po malo.
pozdrav svima, MM
 
Poslednja izmena:
Kad vec pricamo o pocetku bolesti da kazem i ja koju....Vec sam ranije pisala o tome da od kad pamtim svoju majku,ona je bila svojevoljna i tvrdoglava osoba.Kako je bilo sta bila zamislila tako je moralo da bude.Tata i ja smo morali da prihvatimo svaku njenu sugestiju ili kritiku ili bio bio citav rat u kuci.Bukvalno ona je bila GAZDA u kuci i njena se morala slusati.Kod nje je stajao novac,ona je donosila sve bitne,a i ne bitne odluke.Kad kazem ne bitne,navescu primer da mi je kao devojci od 18-19 godina nametala sta da obucem.Ako bih odbila,nastala bi svadja u kuci,pa ne retko bi pao i koji samar.Tako sam na dan svoje veridbe dobila par samara jer nisam obukla bluzu koju je ona smislila,vec kosulju koja se meni svidjala.Prema tati je imala slican stav.Nkad se nije sa njim posavetovala oko niceg,nikad nije ispoljila ni trunku neznosti prema njemu.Ako bi radio duze na poslu,ona je pravila scene,ako ne bi radio,ona bi se svadjala sa njim i govorila mu da samo lencari.Koliko puta se vratio sa posla( inace je gradjevinski radnik) a ona ga je docekala besna na vratima ni sama neznajuci zasto ili bi ga terala po 3,4 puta da pere noge jer mu smrde(a kako i ne bi kad je jadan bio po ceo dan u radnim cipelama na krovu na plus 40 stepeni).Secam se uzasnih scena kad mu je sklanjala tanjir sa jelom ispred njega jer ZDERE KAO STOKA(to su njene reci) .Zadnjih par godina je imala fobiju da je vara pa ga je pratila u stopu,odlazila mu na posao da proveri dali je tamo.Cak je nasla i zrtvu koju je svima predstavljala kao njegovu ljubavnicu.Ta zena se cak meni obracala za pomoc jer vise nije mogla da izdrzi njena proganjanja i torturu jer je mama cak znala da joj ode na posao i je tamo napada i naziva pogrdnim recima.Tata je znao cak da sedi do 1,2 sata nocu napolju na dvoristu dok ona ne zaspi,a ujutru bi morao na posao.Ukoliko bi legao pre nje ona mu ne bi dala da spava,otkrivala ga i svadjala se sa njim.Imala je obicaj da ukoliko joj nesto ne odgovara u razgovoru ili svadji sa njim da ga gadja pepeljarom ili cak je jednom i peglom za peglanje.Desilo se cak i to da mu je otela casu sa vodom iz ruke dok je pio i pljusnula mu je u lice i gadjala ga sa njom.Kap u casi je prelilo to kad sam od nekih komsinica cula da je rekla da ce ga ubiti na spavanju ili da ce mu sipati sonu kiselinu u oci.Kada sam videla da tata jako pati u svemu tome, i da se sve to moze zavrsiti tragicno,licno ja sam ga posavetovala da je napusti.Spakovao je jadan svoj ceo zivot u jedan kofer i otisao u privatan stan.Njoj je ostavio sve.....
Napravila sam ovaj opsirniji uvod jer mnogi ovu bolest povezuju sa zivotom pre bolesti.Ja ne znam tacno kad je kod moje majke u stvari krenula ta faza bolesti.Znam samo da je ta doza agresivnosti,nezadovoljstva postala mnogo jaca 4-5 godina pre nego sto ce je moj otac napustiti a on je otisao 2007.Posle toga nastao period torture prema meni.Zalila se na sve i svasta i na svakog.Jedan dan su joj nestali peskiri iz regala,drugi dan nove krpe,treci dan joj neko koristio deterdzent za ves iz kupatila i naravno za sve je u prvo vreme bio kriv moj otac.Kada je otisao ona je promenila bravu na ulaznim vratima,ali je uvek govorila da joj on ulazi u stan i da je pokrada.Vrhunac svega je bio kad je rekla da joj je ukrao krckalicu za orahe i da ide u MUP da ga prijavi :).Struju i telefon nije htela da placa jer" opet naravno tata dolazi u stan kad nje nema i tusira se i telefonira".Kada bih pokusala da joj objasnim da je to van svake pameti,ona bi se satima svadjala sa mnom i tad sam bila njen ljuti protivnik jer "branim oca"Znala je cak da me zove u 3 sata posle ponoci da se svadja sa mnom.Kasnije je pocela da optuzuje i komsinice kako je pokradaju i naravno svi su poceli da je izbegavaju.Inace nista nije kuvala,hranila se suvim hlebom,stan joj je postao uzasan od nereda,mokrila je gde je stigla jer vise nije moga to da konntrolise(inace je pre bila teska pedanterija),svaki dan po par puta je odlazila do banke,doktora...Dve godine je sad kod mene.Jos uvek je svesna gde je,sve nas prepoznaje,pokretna je,ali jos ima tu dozu tvrdoglavosti da mora biti kako ona hoce.Ukoliko nije,odmah postaje razdrazljiva,nervozna pa i agresivna.Trazi non-stop da bude u centru paznje i da joj se stalno poklanja paznja.Ukoliko odemo od kuce a nju ostavimo sa mojom svekrvom,ona pocne da pravi scene i da se pakuje da ide svojoj kuci .U poslednje vreme je jako senilna.Ima faza kad je aktivna,mada vise lezi na krevetu ili sedi u fotelji i zuri u pod.Tv je ne interesuje,u stvari nema interesovanje prema nicemu.Komunikacija joj je na minimumu.Odgovara samo na pitanja,a sama nikad ne zapocinje nikakvu temu
Eto kako ja ukratko ne mogu nista da napisem :) uvek ga otegnem....
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da se javim,kao što sam obećala.
Bila sam kod doktora Pavlovića u sredu uveče.Saslušao me,pročitao sve mamine papire,pogledao skener.
Pitanje mu je bilo kako to da su njoj svi nalazi u redu a ona sa Alchajmerom i ja u čudu šta da mu kažem.Pa reko valjda je tako sve su gledali i B12 i štitnu žlezdu i Lajamsku i sifilis i neke Levinije,a on će na to ne znaju oni da tumače i čitaju.Tako da mi je dao da joj uradim neke specifične analize krvi.
A što se tiče lekova rekao je da nastavi sa Ebixom i Leponexom,da onaj Trixifen izbacim i opet se čudio kako joj nisu dali i neki inhibator.Tako da mi je rekao da kupim lek Tregona i da joj i njega dajem.
Krenem ja u apoteku juče kad "normalno" tog leka nigde nema i onako sva ljuta ih zovem a on mi kaže da kupim Aricept da je to paralela.Tregonu pravi Hemofarm i košta oko 4.100,00 a Aricept Pfaizer i naravno košta 5.100,00 za mesec dana.Kad se nisam šlogirala.
Sutra će da dođe patronaža i da joj izvadi krv i onda sa tim nalazima i sa njom idem kod njega ponovo 04.01..
Šta da vam kažem cela pustolovina će da me košta oko 20.000 hiljada i živa nisam.Ali barem će savest da mi bude mirna da sam sve pokušala i da probam da nađem najbolju kombinaciju lekova sa kojom možemo da funkcionišemo i ona i ja.
Pozdrav svima i srećni praznici!!
Javljam se posle pregleda u januaru.
P.S. E da rekao mi je da joj ne dajem bromazepan,da on stvara zavisnost,nego samo po potrebi.Prvo što sam pomislila pa čoveče potreba stalno postoji,kad je non stop uznemirena,uplašena,ali nisam htela da se raspravljam.
Kad sam ga pitala za halucinacije,rekao mi je da joj samo skrećem pažnju (kao da ja to ne znam) a i da sve piše u njegovoj knjizi,našta sam odreagovala da nisam dala 4.600,00 za pregled,a da čitam u knjizi šta piše,koju naravno treba da kupim???!!!.
To su naša posla,ali evidentno je dobar stručnjak i koliko sam čula u čekaonici svi su oduševljeni i mnogima je pomogao.
Kad sam posle gledala na netu Aricept se daje za blagu do umerenu demenciju,ali da se pokazalo dobrim ako se kombinuju ti inhibitori i Ebixa.Videćemo.
 
Poslednja izmena:
Hajdi
Moja majka pije kombinaciju Ebixa- Donecept. Donecept, Tregona, Aricept je jedno te isto, genericko ime Donepezil.Donecept proizvodi Actavis . Aricept i Donecept idu na recept , ali je od pre 2-3meseca povecano ucesce, tako da su pre kostali oko 1900 a sada oko 3 hiljade i neznam tacno koliko, pa ako ga uzmes na recept platices manje nekih 500 do 1000 din. u onosu na Tregonu.Iskreno se nadam da ce se stanje poboljsati.
Pozdrav svima
 
Hvala Miko,iskreno se nadam da ce se bar malo poboljsati pa ne zalim para.Mozda od silne zelje uobrazavam,ali vec danas popodne je prvi put posle dva meseca izgovorila cele recenice,slusala vesti,primetila da sam se osisala,ukapirala da je sutra nova godina.Mozda je to samo trenutni klik ali je mene obradovalo.Kad mi je ovaj doktor rekao da taj trixifen sto joj je njen doktor prepisao slabi pamcenje i smanjuje moc izrazavanja,htela sam da poludim,Kao ides kod doktora da ti pomogne a on te upropasti.Probacu posle da odem kod tog njenog doktora i da trazim da joj prepise taj aricept,ako se bude bunio jer je to preporuka drugog lekara ima da ga naruzim za sve promasaje.Pozdrav.
 
Pozdrav svima i hvala na lepim recima:zag:
Ovih dana sam u velikom poslu jer sam ipak odlucila na tatinu radost da docekam NG.sa njimz;)
On ne moze da doceka sutrasnji danz:lol:
A danas me je pitao da li moze da jede sarmu koja se kuvala za sutra..
Pa naravno da moze...Nije bilo srecnijeg coveka od njega...
Ali nisam mu dala tortu...
To moze sutra kada se lepo dotera,okupa i spremi za docek:zper:
Dala sam mu juce dok nije bila zavrsena da proba,pa ne moze da doceka..
I sada kada vidim njegovu radost nije mi zao sto sam odustala od ideje da NG.provedem sa decom..
Ici cu kod njih prvog ...mada sam ovih dan bila skoro svaki dan sa njima ne bi li pomogla ceri da sve sredi za NG,...
Doci ce joj svekar i svekrva...pa mi je i to pomoglo da se odlucimz;)
Ali je zato moj tata ovih dana obisao sve stanice milicije koje zna u ovom graduz:((
Svima se zalio kako ga kradu i td...A oni ga poslali kod socijalnog radnikaz:shock:
On misli da ce mu soc.radnik pomoci da nadje lopova...
Ne znam sta ce mu oni reci ili uciniti..Jer je tata jos uvek samostalan sto se nekih gluposti tice...
Ali sve zive optuzuje,zakljucava vrata a kljuc vezuje lancem za bravu,Zakljucava i svoja vrata od sobe,stavlja rezu i dovlazi neku kantu na vrataz:((Krije dokumenta i neke svoje ili mamine stvari a posle kaze kako mu neko namerno uzima pa vraca...Ili ne moze da se seti pa sve zive optuzuje kako su ga pokrali...
A posteno receno to nikome i ne treba..
Za sada se smirio jer zna da niko nece raditi danima.A sta me ceka posle - videcemo:aha:
Vodila sam ga na snimanje ultra zvukom karotida i dr.kaze da je sve OK.ali njegova doktorka mi dade uput za hirurga jer ima neke nestabilne plakove...Ja ne znam kako da ga bilo gde odvedem a kod hirurga je bio izricit da nece da ide.
Ne zeli niko da ga secka...jer je moj bivsi svekar operisan od toga i (3baj pasa,abdominalnu aortu)pa je bio 2 mes. u komi...tako da njemu ne pada na pamet da ga seckaju...
Nadam se da cemo svi uzivati ovih dana ...z:girl:
I da ce nam ova nova godina doneti samo zadovoljstva i zdravljaz:dd:
 
Svima zelim da se lepo provedete i da uzivate u ovoj noci :veseljaci:z:dm5::poklon:
A sutra cemo cestitke:vatromet:
Hvala vam na svakom danu koji ste bili tu ...:heart:
Uz mene ili uz nekoga kome je trebala vasa pomoc ili savet:zag:
Ovde su samo dobri ljudi kojima treba samo lepa rec,uteha i nada:aha:
Budimo i dalje zajedno ...Jaci smo...zar ne:):cmok2::zpozdrav:
 
Hvala Miko,iskreno se nadam da ce se bar malo poboljsati pa ne zalim para.Mozda od silne zelje uobrazavam,ali vec danas popodne je prvi put posle dva meseca izgovorila cele recenice,slusala vesti,primetila da sam se osisala,ukapirala da je sutra nova godina.Mozda je to samo trenutni klik ali je mene obradovalo.Kad mi je ovaj doktor rekao da taj trixifen sto joj je njen doktor prepisao slabi pamcenje i smanjuje moc izrazavanja,htela sam da poludim,Kao ides kod doktora da ti pomogne a on te upropasti.Probacu posle da odem kod tog njenog doktora i da trazim da joj prepise taj aricept,ako se bude bunio jer je to preporuka drugog lekara ima da ga naruzim za sve promasaje.Pozdrav.
Ako je doktor napisao Tregonu nemas potrebe da ides kod prethodnog psihijatra.Odes kod izabranog lekara opste prakse, i kazi mu da Tregone nema, i napisace ti zamenu tj.Aricept.
 
Poslednja izmena:
Moja majka je u 19:00 već bila u krevetu, ali zadovoljna posle obilne grupne večere koju su im u domu priredili u velikoj sali. Kaže da je bila "tarapana" - svašta su jeli, pa je valjda zbog toga zadovoljna. Juče sam je obišla, a bolje da nisam (ali o tome neki drugi put) -

Svima vama/nama želim u narednoj godini dobrog zdravlja i raspoloženja, a još više - snage, pameti i strpljenja...
 
Poslednja izmena:
Kako sam samo zazalila sto sam ostala kuciz:cry:
Tata zvao miliciju jer mu "fale" neki papiri...
A vec dva sata prica sam sa sobom i nema nameru da popije lekove...
Preseda mi sve ..a toliko sam se trudilaz:cry:
 
SRECNA NOVA GODINA SVIMA NA OVOJ TEMI . DA BUDETE ZDRAVIJI, SRECNIJI I SA MANJE BRIGA U 2012.USAMLJENI DA NADJU SRODNU DUSU, A ONIMA KOJI SU U BRAKU ZELIM STO VISE RAZUMEVANJA U PORODICI.
U ZDRAVLJE
 
Poslednja izmena:
SRECNA NOVA GODINA SVIMA!!! Zelim nam puno snage I strpljenja da sve izdrzimo I da nam ova godina bude bar malo bolja.Ko sto neko pametan rece posle kise uvek sine sunce,samo treba strpljenja.Veliki pozdrav svima!
 
Dragi prijatelji zelim vam sve najbolje u novoj 2012.godini.Da ste zdravi najpre,mnogo strpljenja i puno,puno ljubavi.
Ja sam sinoc ipak bila kuci.U poslednjem trenutku sam se predomislila.Mami sam par puta objasnjavala da je docek nove godine,ali je ona to zaboravljala.U 21h je trazila da se sredi za spavanje,dala sam joj lekove i zaspala je odmah.Pozdrav svima <3
 
Svima srećna nova i predstojeći praznici.
Ako se po prvom jutru godina poznaje, 2012. će da bude lepa i vedra.
Najvažnije ne zaboravite: da bi pazili na druge - pazite na sebe!

@hajdi ("cela pustolovina će da me košta..") - našao sam sajt klinike gde radi taj dr.Pavlović. jesi li obratila pažnju u cenovniku na kolonu "benefit klub" gde su cene donekle snižene? a član se, koliko čitam, postaje besplatno, samo slanjem ličnih podataka (koje, pošto si već išla kod njih, ionako imaju). nego, šta ti je taj odgovorio na opasku "nisam dala 4.600 za pregled, a da čitam u knjizi"? Koje to specifične analize krvi treba da se urade? I šta su ti rekli, jel' svako "dobar dan doktore" isto košta ili su kontrole jeftinije?

od tekućih dešavanja - kao i većina drugih, i moja mama je uredno legla da spava onda kada joj je vreme.

pozdrav svima, MM
 
našao sam sajt klinike gde radi taj dr.Pavlović. jesi li obratila pažnju u cenovniku na kolonu "benefit klub" gde su cene donekle snižene?

našla sam i ja cenovnik te klinike, i tamo lepo piše da "pregled profesora / docenta" košta toliko, a u rubrici benefit - samo crtica, nema nove cene...

nego, tražila sam i kakve je on to knjige objavljivao o demenciji: ima ih nekoliko, uglavnom u koautorstvu, ali poslednje izdanje je samostalno ("Demencije : neurološki i psihološki vodič") iz 2008. godine (tiraž 1000 primeraka, verovatno odavno rasprodat) - moraću da je potražim u nekoj biblioteci (ima primeraka u univerzitetskoj, ali i u biblioteci grada beograda) - to je izgleda jedino popularno izdanje...
 
Poslednja izmena:
MM pravo da ti kazem nisam obracala paznju na to,ali kad budem isla sledeci put raspitacu se.Sto se tice moje opaske pogledao me je onako zacudjeno I kao nije on to mislio nego da je knjiga dobra kao pomocno sredstvo.A analize I nisu nesto specificne,nego ih ona dosad nije radila osim b12,a dao je jos da se uradi homocistein,feritin,D3,PTH,ca,na,k I krvna slika.Kontrola je jeftinija 3000.Pozdrav I javljam se posle kontrole.
 
Poslednja izmena:
Srecna Nova Godina svima...
Meni i nije bas bajsrecnije pocela...
Umro mi je svekar bas prvog januara oko 8h.
Bio covek 2 mes. u komi i taman poceo da komunicira i svi se zaradovali da mu je boljez:cry:
E sda da li je bilo dovoljno osoblja za docek NG. da ga pogleda kada mu je pozlilo ili je to samo Bozija volja....
:sad2:
 
@beket - u pravu si za crticu. na drugo sam mislio - pri kraju te tabele ima više stavki grupisanih kao internistički pregledi, jedna od njih je RANO OTKRIVANJE DEMENCIJE (obuhvata PREGLED NEUROLOGA (Prof. Dr Dragan Pavlović), COLOR DOPPLER KAROTIDA, LABORATORIJSKE ANALIZE). tu ima cifara u obe kolone. ne zameri na velikim slovima, kopirao sam da ne prekucavam.
a to sa knjigama - jedan deo mene kaže kupi, čitaj, čovek je stručnjak, a drugi podseća da naše vreme provedeno "na prvoj liniji" nosi više znanja nego sve studije nastale iz nepristrasnog posmatranja od 9 do 5. pored svega glasam za knjige, potražiću je i sam.

@hajdi - predlažem da se za beneficije raspitaš ranije telefonom. ipak su to privatnici, niko tamo ne leči zato što voli ljude, već pare. Hvala za brz odgovor za analize. to za knjigu možda stvarno i "nije to mislio", mada vidi, on je redovni profesor na defektološkom i varedni na psihologiji, a profe uvek dopunjavaju lični budžet samoreklamom svojih knjiga :) enivej, neka si mu skresala u brk, drugi put će da te gleda sa više poštovanja. šta je rekao, hoće li uopšte da pregleda tvoju mamu ili će sve "kroz papire" ?

pozdrav svima, MM
 

Back
Top