Demencija

Evo mi od noćas imamo zabavu do bola. :(
Babi je loše, izgleda da je imala još jedan manji šlog, ne može sama da ustane, ni da hoda, skoro ne vidi, zapišava se, ne jede, ne pije, ali joj je pritisak odličan. A i njen kućni lekar (naš rođak koji mi sve otvoreno kaže) je na godišnjem pa sam morala da zovem hitnu... čekam ih svakog momenta.
Ako mi ostane ovakva - naj...la sam!:eek:
 
Evo mi od noćas imamo zabavu do bola. :(
Babi je loše, izgleda da je imala još jedan manji šlog, ne može sama da ustane, ni da hoda, skoro ne vidi, zapišava se, ne jede, ne pije, ali joj je pritisak odličan. A i njen kućni lekar (naš rođak koji mi sve otvoreno kaže) je na godišnjem pa sam morala da zovem hitnu... čekam ih svakog momenta.
Ako mi ostane ovakva - naj...la sam!:eek:

Jaoj,ne bila ti u kozi :(
 
Drzi se Kajo:zag:
I ja sam moju mamu danas smestila u bolnicu:sad2:
Vec je napravila neki belaj - videcu sutra o cemu je rec:roll:
Mnogo joj je lose.A tata se naljutio sto nismo sacekali da prodje vikend.
Kad sam mu predocila sve ono sto on ne vidi jer bezi na plac(ima njegove pcelice):mrgreen:
Rasplakao se kao malo dete:rida:
Sutra ce otici ujutru do nje.A ona ga je tako zeljna.:heart:
Medjutim on je radoholicar i ne moze da se svrti u kuci.
Nadam se da ce joj posle ovih lekova i infuzije biti malo lakse:think:
 
Moja mama je ostala na neurologiji, izgleda da je imala neki manji šlog. Nije baš tipičan, ali su je uzeli. Onako na prvu loptu - doktorka mi je potvrdila da tu ima i demencije.
Idem danas u posetu, pa ću više saznati
Ali ma koliko cela situacija izgledala teško, meni je ovo kao godišnji odmor. Prvi posle 4 godine. Imam obaveza, ali nemam nerviranja i tek danas vidim koliko sam inače svakodnevno pod stresom.
 
kanda smo na kolektivnom odmoru :worth:

Drzite se devojke,morace jednom i sve to da prodje. Ne dozvolite da vas situacija u kojoj ste izbaci iz takta jer ako poludite bice jos gore.
Ja to svaki dan pricam mojoj majci i vidim da joj je lakse,pomirila se sa tim da tu leka nema i polako prestaje da se uzbudjuje kad je baka izvredja.
 
Ne znam koji je đavo meni, recimo ja ne mogu da se opustim ni kada je u bolnici. Možda što živim inače u naselju do iste, i na neka odeljenja se ulazi bez problema, ne mora baš u vreme posete(fizijatrija, grudno), ili što me je neviđeno strah i sramota od maminog ponašanja i ophođenja prema sestrama i lekarima.
Njena glavna fora (verovatno je negde čula od nekoga pa joj se svidela), da lekarima kaže.....da bele mantile nose i pekari i mesari, pa ako su u životu hteli "beli mantil "mogli su i to za profesiju da izaberu, jer pojedini manje znanja imaju od istih...a lekari sujetni, nju blago rečeno boli uvo, ona im je rekla i dala do znanja, i sva je do neba važna.
 
Goti mama ti ima duha:zcepanje:
U pravu je:zper:
Moja je nocas setala po hodnicima i nikom nista:mrgreen:
Jos se presvlacila jer se uneredila i uredno pobacala sve u kantu za djubre:eek:
Ako tako nastavi necu imati vise sta da joj odnesem da se presvuce:rumenko:
Pri tom sam je ztekla kako je zamenila krevet i seta se bosa:think:
A krevet u visini prozora koji se otvara,na 3-cem spratu i jos suncan pa nece u krevet jer joj bije sunce:roll:Tako da je tvoja mama u pravu:heart:
 
Bili smo u poseti mami - zgrozila sam se kad sam je videla!
Leži potpuno gola, samo pokrivena čaršavom, a hladna je kao led. Rekli su da joj ostavimo gornje delove pidžame, ali izgleda da ih mrzi da je oblače. U nos su joj uvukli katetar tako da diše samo na jednu nozdrvu, iz usta joj pocurilo nešto kao tamna krv... oči ne otvara, ni na šta ne reaguje, da nisam videla da diše mislila bih da je mrtva. Sestra kaže da je dobila samo malčice sedativa, ali ja nisam uspela da je probudim.
Pitala sam ostale u sobi šta joj se desilo - niko ne odgovara osim jedne gospođe koja je tek pre 2 sata došla pa ne zna ni ona. Sestra kaže da je kroz taj katetar u nosu hrane jer nema refleks gutanja, a ono tamno iz usta je, kaže, povratila ono što je pojela. Pa čime su je to hranili - krvlju!?
Do doktorke nisam uspela da dođem, previše pacijenata čeka na pregled....
Izgleda da se moja mama neće izvući.
 
Poslednja izmena:
Jeste Flory, mama ima bisera koliko hoćeš, ne mogu svih da se setim i dobro da preformulišem, orginal je ipak orginal.
Bitno je jako da ti mami prepišu dobru terapiju, mada iskreno tebi sigurno neće mnogo biti lakše i dalje, predstoji ti ista borba sa njom, okreni obrni to ti je to.
 
Kakva terapija:mrgreen:
Mami je mnogo gore nego sto je bilo dok je bila kuci:eek:
Pravi im sou svaki tren a oni ne mogu da je smire.
Bezi iz bolnice krije se kao malo dete cak je i milicija vracala:sad2:
Pokusace do srede da joj daju makar pola tih ampula a posle sta joj Bog da.
Ukljucili su joj insulin a ja pojma nemam kako cu joj to davati:eek:
Nije vise u realnom svetu sva je u paranoji.
To su takve price u njenoj glavi da je to neverovatno.:rumenko:
Pocinje od partizana,cetnika,zavere,spijuna do toga da su pacijentkinje koje su sa njom u sobi njeni taoci.Zene su na smrt isprepadane a i ja jer ne znam sta ce joj pasti na pamet.
Skrenuli smo paznju lekaru,sestrama ali nas niko ne ferma.Samo kazu smirite je:besna:
Mi znamo nas posao:roll:Vidim kad im ona svako vece pobegne na drugo odelenje ili negde se skemba po bolnici da je jedva do jutra nadju:dash:Tako da je sada stvarno opsta hajka na nju sto osoblje bolnice sto pacijenti koji je vide kad krene negde.Htela sam odmah da je vratim kuci ali mi nisu dozvolili - poceli sa terapijom:think:
Da sam znala nikad je ne bih pustila u bolnicu.Pa oni tamo prvo treba da prodju testove pa tek onda da brinu o nekome:rida:
 
Ja prosto ne mogu da verujem!
Znam da je lekarima kao i savakom radnom čoveku u ovoj zamlji i posao i život stresan, ali kako mogu da se ograđuju od pacijenata koji imaju duševni problem?
Kako mogu da traže da je ti smiriš, (predpostavljam da leži na endokrinologiji), pa treba da pozovu neuropsihijatra, za ime Boga?
Neverovatno se nerviram dok ovo čitam, ja sam i rekla da nisam spokojna kada je moja mama u bolnici jer ne znam kako će se ona ponašati, a sa druge strane da li će oni biti profesionalni i raditi svoj posao. Uvek, ali uvek sa zebnjom odlazim u posete i užasno me je sramota.

Mama će ti predpostavljam dobiti penkalo, lako je i precizno za upotrebu (znam da ovo možda znaš, ali eto). A, garantujem da će biti drame i komedije oko davanja insulina, pisaćeš ti već.
 
Florena, možda ti je mama takva zbog jako visokog šećera. To ume jako da utiče na stanje svesti, a kada se šećer sredi i pamet se vrati.
Moja prijateljica je dijabetičar, jednom je zbog previsokog šećera upala u šok. U bolnici se upiškila pa je skinula donji deo pidžame i ladno krenula hodnikom (onako gologuza) da nađe kupatilo i da se istušira. Naravno, odmah su je uhvatili i svezali za krevet. Tek kada se oporavila ispričali su joj šta je uradila, ali ona kaže da nije bila svesna nikoga i ničega sem svoje slastite potrebe da se okupa.
Možda se nešto slično dešava i tvojoj mami, ona je i starija nego moja drugarica a još i dementna.
U svakom slučaju, kada isprima svoju terapiju mogla bi i psihički da bude mnogo boljhe nego sad. Samo treba izdržati...
 
Mamu sam dovela kuci u katastrofalnom stanju:eek:
U zescoj paranoji je.Plasili je sa nekim atentatima od Hrvata....
Milicijom,inspektorima sta ti ja znam...
Jedva su cekali da joj vide ledja.A otpusna lista - da dodjem po nju ujutru:roll:
Mama je lezala na neurologiji.U zivotu nisam videla prljavije odelenje.
Sta da kazem kad sam prvog dana kvasila toalet papir i brisala natkasnu i pod:rtfm:
Dali su mi penkalo za insulin - a kako se koristi:eek:
Sva sreca zvala sam sestru koja se razume u to.Trebala je da primi uvece nekih12 jedinica ali kad joj je sestra izmerila secer:eek:Taman da mi upadne u hipo glikemiju - komu....Secer posle vecere je bio11
Doci ce ujutru da joj izvadi secer i da joj da insulin a ujedno i meni da pokaze.
Lekove koje nisu imali a dala sam im nisu mi vratili samo terapiju za vece i jutro:besna:
Lekove koje treba da kupim kostaju oko 5000 plus redovna terapija.Tata ladno kaze da nema tih para a i sama to znam.Sta cu i kako nemam pojma.Danas sam na ivici snage.
Imala sam jos koje kakvih gluposti...A da nije htela da izadje iz bolnice drala se hoce da dodju sva njena deca i unucici po nju.Da vidi da su na broju:rumenko::dash:
Kuci nije htela da se okupa ceka inspektore zbog otisaka....
Suze same idu:rida:
Sutra cu valjda biti bolje.Ne ponovio se ovaj dan:think:
 
Udahni duboko Florena i prespavaj noć. Biće vam potrebno nekoliko dana da se vratite na svoje, ali vratićete se. I tako je svakog puta, posle svake krize, pa čak i posle samo nekoliko sati boravka u hitnoj... Samo što sve to čovek brzo zaboravi.
 
Udahni duboko Florena i prespavaj noć. Biće vam potrebno nekoliko dana da se vratite na svoje, ali vratićete se. I tako je svakog puta, posle svake krize, pa čak i posle samo nekoliko sati boravka u hitnoj... Samo što sve to čovek brzo zaboravi.

U pravu si:)
Danas je vec malo lakse.Ali jos uvek ima ispade.
Ali nije kao juce.Boze ne ponovilo se vise.
Danas sam joj i prvi put dala sama insulin:mrgreen:I skapirala da cu biti vezana za nju do daljnjeg.Nema mi mrdanja,nema izleta,odmora ....:sad2:Najvaznije je da njoj bude bolje.
Sto se i primecuje jer moze da ustane i da se malo seta.Ne spava vise po ceo dan .Ali videcu kako ce biti dalje.Za sada je rano da pricam:rumenko:
 
Mamu sam dovela kuci u katastrofalnom stanju:eek:
U zescoj paranoji je.Plasili je sa nekim atentatima od Hrvata....
Milicijom,inspektorima sta ti ja znam...
Jedva su cekali da joj vide ledja.A otpusna lista - da dodjem po nju ujutru:roll:
Mama je lezala na neurologiji.U zivotu nisam videla prljavije odelenje.
Sta da kazem kad sam prvog dana kvasila toalet papir i brisala natkasnu i pod:rtfm:
Dali su mi penkalo za insulin - a kako se koristi:eek:
Sva sreca zvala sam sestru koja se razume u to.Trebala je da primi uvece nekih12 jedinica ali kad joj je sestra izmerila secer:eek:Taman da mi upadne u hipo glikemiju - komu....Secer posle vecere je bio11
Doci ce ujutru da joj izvadi secer i da joj da insulin a ujedno i meni da pokaze.
Lekove koje nisu imali a dala sam im nisu mi vratili samo terapiju za vece i jutro:besna:
Lekove koje treba da kupim kostaju oko 5000 plus redovna terapija.Tata ladno kaze da nema tih para a i sama to znam.Sta cu i kako nemam pojma.Danas sam na ivici snage.
Imala sam jos koje kakvih gluposti...A da nije htela da izadje iz bolnice drala se hoce da dodju sva njena deca i unucici po nju.Da vidi da su na broju:rumenko::dash:
Kuci nije htela da se okupa ceka inspektore zbog otisaka....
Suze same idu:rida:
Sutra cu valjda biti bolje.Ne ponovio se ovaj dan:think:
Otprilike toliko koliko si navela mesečno koštaju lekovi koje koristi deka.Ništa ne ide na recept nego sve sami plaćaju.Naknada za tuđu negu još nije stigla a koliko sam saznala,njemu pripada znatno manje od 13,000 din zato što je poljoprivredni penzioner.Neka bude bar za lekove jer bez njih ne može.Mi smo trenutno u fazonu skidanja i oblačenja.I dalje ima strahovitu potrebu za lutanjem.Ni trenutak se ne odvaja od svog novcanika i stalno broji novac.Jednom smo taj novčanik satima tražili a on beše dedi na glavi,ispod šešira:per:.Joooj koliko je bio srećan kada smo ga našli!:D:lol:
Koliko se sećam,po izlasku iz doma deki takođe nisu vratili lekove.
 
Joj Decaado kako su samo isti .Imaju isti sablon:rumenko:
Mi trazimo protezu po ceo dan.A ja sam se prerano obradovala:sad2:
Em je ceo dan lezala(spavala).Em nije htela da se obuce.Seta se opet u spavacici.
Jos je u nekoj paranoji pa ne da da mrdnem od nje:mrgreen:
A moja draga seka se nije jutros pojavila da joj da insulin.Meni juce jednom pokazala pa snadji se.Ja zeznula - izgubila poklopac pa sam kad je tata dosao morala po najvecem pljusku da trazim po apotekama:dash:
Koja im je to fora da iglice ne idu uz penkalo insulina:rtfm:
A pri tom mogu samo nekoliko puta da se koriste:roll:Jedna je 22 din.Kupila sam 10 pa cu videti koliko i kako to ide:eek:
Ne znam ima li neko iskustva sa tim penkalom i kad sme da jede a kada ne:rumenko:
Nista ne razumem.Za sada samo bockam ujutru 26 jedinica uvece12 .Toliko znam i da mora da jede posle pola sata.A koliko ne sme da jede pre insulina:dontunderstand:
Ljuta sam na sestru i necu da je pitam:mrgreen:
Sta nam Bog da videcemo:worth:
 
Moja baka se pre vremena vratila iz banje pravo u urgentni centar i sad je u bolnici,opet joj je kuk ispao iz lezista i sad nam rekose da ne sme ni u wc 3 nedelje :dash:
A ako se ponovi jos jednom mora opet na operaciju.

Inace pamcenje je izdaje sve vise i vise :sad2:
 
Evo nešto za prvu pomoć za davanje insulina sa pen-om.
www.diabeta.net/index.php?Itemid=41&id=89&option=com_content&task=view
Mada i davanje insulina putem inekcije ne znači da će glukoza u krvi biti u normalnim granicama.Ponekad može toliko da se snizi da osoba mora da uzme kašičicu meda ili šećera.Trebala bi češća kontrola.Dobro je imati mearač kod kuće. Florena, ne znam kako će ti mama podneti sva ta bockanja!:think:
 
Neće Floreninoj mami smetati bockanja, iglice su savršeno tanke...kada se samo setim ranijih špriceva i debelih igala, dok nisu stigla penkala, pa to je koža mojoj majci pucala. Nisam sigurna koliko ću uspeti da ti objasnim rečima kako se daje insulin, i ne mogu se usuditi, Dekadin link je odličan, dal da pokušaš, da u domu zdravlja, ti ipak to vizuelno objasne davanje insulina.
Ne moraš baš bukvalno menjati iglice, na par davanja, a tvoja majaka mora primiti insulin dva puta dnevno (ja mojoj menjam iglice na 15 dana, i to ne bukvalno).
Davanje insulina mora ići u krug....leva ruka (mišica)..pa desna ruka...leva strana od pupka( jedno 5 cm)...pa desna strana takođe....leva butina..pa desna butina...
Moja neće da čuje da joj se daje u butinu i pupak, ostaju samo ruke
Dobro bi bilo da imaš merač za šećer, ako imaš češće treba meriti šećer u početku ...

E, šta u stvari sve ne treba, a da li se ima para i živaca sve to savladati i biti u stalnom strahu da šećer ne bude mali, pa posle haos. Nova obaveza i strah da se dobro uklope insulin i ishrana..maaa obuka je potrebna za to.
 
Bili smo u poseti mami - zgrozila sam se kad sam je videla!
Leži potpuno gola, samo pokrivena čaršavom, a hladna je kao led. Rekli su da joj ostavimo gornje delove pidžame, ali izgleda da ih mrzi da je oblače. U nos su joj uvukli katetar tako da diše samo na jednu nozdrvu, iz usta joj pocurilo nešto kao tamna krv... oči ne otvara, ni na šta ne reaguje, da nisam videla da diše mislila bih da je mrtva. Sestra kaže da je dobila samo malčice sedativa, ali ja nisam uspela da je probudim.
Pitala sam ostale u sobi šta joj se desilo - niko ne odgovara osim jedne gospođe koja je tek pre 2 sata došla pa ne zna ni ona. Sestra kaže da je kroz taj katetar u nosu hrane jer nema refleks gutanja, a ono tamno iz usta je, kaže, povratila ono što je pojela. Pa čime su je to hranili - krvlju!?
Do doktorke nisam uspela da dođem, previše pacijenata čeka na pregled....
Izgleda da se moja mama neće izvući.
Kajo,kako kod tebe stoje stvari?
 

Back
Top