posle dugo vremena nadjena Bosniceva knjiga i....

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
13.699
Sredjujuci police na kojima se nalazi moja kolekcija "SIRIUS"-a i "ALEF"-a, nasao sam jednu Bosnicevu knjigu, za koju ni sam ne znam kako se tamo nasla.
Procitao sam je veoma davno, pa sam sa posebnim zadovoljstvom ponovo uzeo da je procitam, mada je pisana vise recnikom za osnovnu skolu.
U njoj sam, na moje zaprepascenje(jer mi je neverovatno da sam bilo kada to procitao a da nisam zapamtio) nasao podatak o jednom eksperimentu, obavljenom jos avgusta 1959.g. u Engleskoj.

Prepis iz knjige:

Za vrijeme jedne prepirke o jos nedovoljno uocenim mogucnostima hipnoze, petorica naucnika su se slozila da izvrse zanimljiv pokus.I izvrsili su ga.
Eksperimentator je htio ucesnike u ovom pokusu-cetvoricu medjusobno nepoznatih odraslih ljudi i jednog petnaestogodisnjeg djecaka-dovesti u hipnotickom dubokom snu do toga da, ostavivsi tijelo, posjete hipotetickim svemirskim brodom,koji ceka u vrtu, neku stranu i nepoznatu planetu.
Najveci sumnjicavac medju prisutnima izjavio je da zeli sudjelovati u svemu ovome samo kao posmatrac.Ostali su legli zajedno sa hipnotizerom na siroki lezaj..Prije toga, naravno, skinuli su sve metalne predmete sa sebe.Povezali su se bakarnom zicom,pricvrscenom za zeljezni stalak na prozoru.
Tako je poceo ovaj neverovatni pokus.
Eksperimentator jejednolicnim hipnotickim zapovjedima doveo pokusne osobe i sebe u dubok san.Prije toga je objasnio da ce taj duboki san izazvati hipnotickom metodom koju primenjuju strucnjaci u ovoj oblasti, i da ce, kada postigne cilj, napokon usutjeti.Tako je i bilo.
Pokus je zapoceo nocu u 21:55.Za dvadesetak minuta postignut je hipnoticki dubok san, kako je kasnije potvrdio i budni posmatrac.Do ponoci je gotovo vladala potpuna tisina.A onda,svi ucesnici pokusa su se upadljivo naglo probudili i, nezavisno jedan od drugog, prema dogovoru, bez oklevanja i ne progovorivsi ni rijeci medju sobom, zapisali svoje fantasticne dozivljaje koje su dozivjeli za vrijeme neobicnog hipnotickog stanja.
Pri uporedjivanju zapisa o svojim dozivljajima u snu , ustanovilo se da se biljeske gotovo u svim detaljima podudaraju.Hipnotisani su dakle dozivjeli iste dozivljaje.
Ipak najpodrobnije i najiscrpnije podatke zapisao je najmladji ucesnik ovog opita, petnaestogodisnji djecak.
A sada da vidimo sta su dozivjeli u hipnotickom stanju.
Na veliko zaprepascenje ucesnika, kako rekosmo, svi su opisali isti dozivljaj svemirskog leta prema nekoj nepoznatoj planeti u Mlijecnom putu.Pricali su o neki neobicnim jezerima od uljane tekucine, o bijelom drvecu koje nije imalo lisce a cije grane tvore bezbroj simetricnih prstenova, o golemoj okrugloj gradjevini s kupolom pored koje su se spustili, o zanimljivom krajoliku koji ne mozemo naci ni u jednom delu nase zemlje, o atmosferi koja je slicna nasoj i tlu koje je licilo nasem.......
Svi su se slozili u jos necemu:stanovnici tog stranog svijeta bili su visoki,veoma svijetle duge kose, bakrenaste boje koze i kao nebo plavih ociju.Susret sa njima trajao je veoma kratko i svima je bilo zao sto hipnoticki san nije dugo potrajao.


Ovo je ceo prepis onoga sto je bilo u Bosnicevoj knizi.
Sam eksperiment i njegov rezultat daje mnogo raznih mogucnosti, i iz njega moze da sledi mnogo razlicitih teorija.Zavisno sa koje strane gledamo na njega.
Zanima me postoji li jos negde nekakav podatak o ovakvom ili slicnom eksperimentu, kao i vase misljenje o implikacijama do kojih dovodi ........
AKO mentalno covek moze da prevali toliki put(hipnoza je samo "aparat" kojim to postize), onda smo samo zarobljenici nasih tela, te nase duhovno bice mozda i moze da postoji nezavisno od fizickog.
AKO je sugestijom hipnotizera svima na neki nacin bio sugerisan isti dogadjaj , onda nacin na koji je to hipnotizer preneo na njih sigurno spada u natprirodne pojave i misterije.
Verujem da se tu moze naci jos dosta "AKO".......
 
Poslednja izmena:
Dreams in a which house - H. P. Lovecraft. Cini mi se da je inspiracija stigla upravo iz ove horror pripovetke.

Inspiracija za koga?
Za Bosnica koji je inspirisan pripovetkom slagao o ovom eksperimentu, ili za one koji su eksperiment izveli?

Ja nisam nigde uspeo da nadjem nista o tom eksperimentu, sem ovoga u Bosnicevoj knjizi.
PS:Svejedno sta je od toga tacno, izgleda veoma zanimljivo ponoviti taj eksperiment.
 

Back
Top