Проблем са монитором

Ljuba82

Domaćin
Poruka
3.087
Поздрав људи...

...данас је монитор почео да ми кврчи, дим је почео да излази из монитора (мирис као да је нешто спаљено), у неком тренутку се чуо благи прасак и од тада не може да се укључи...

...претпостављам да се ради о трафоу (а можда и није то?). Занима ме да ли можете да ми препоручите неки сервис у БГ (НБГ)? Да ли је уопште исплатива таква поправка?

...ради се о TFT Samsungu 19''.

Хвала унапред!
 
Na zadnjoj strani monitora imaš dve štampane ploče. Jedna od njih je naponska ploča. Da bi je lakse prepoznao, na nju je povezan konektor za naponski kabal. Odmah poviše pomenutog konektora imaš osigurač, pored njega prigušnicu. Kad skineš zadnji panel videćeš gde je plastika na panelu pocrnela tako da ćeš znati u kom delu pločice je došlo do kvara. Osgurač ti je sigurno crk'o, no postoji mogućnost da je otišla i prigišnica. Prvo zameni osigurač i spoj sa naponskim kablom. Ukoliko opet ode osigurač, to je znak da su ti faza i nula negde spojene. To se obično događa u pomenutoj prigušnici. Skini je lemilicom i probaj bez nje. Ne brini, monitor ce raditi ukoliko je ona bila problem. No ukoliko nije, ništa se ne može dogoditi monitoru, ali se neće aktivirati. Sve to je vrlo jednostavno. Najbolje je da ga odneseš u neki tv servis, ukoliko sam nemaš iskustva sa elektronikom, mada ponavljam da kvar verovatno nije tako velliki, a majstor u tv servisu će te pošteno odrati.

P.S. Zadnji panel se skida veoma lako. Prvo moraš odvojiti monitor od postolja (odviti četiri šrafa) a zatim lagano isčupati "žabice", pazeci da ih ne polomiš. Tanak šrafciger ili nož ti može poslužiti kao alat za skidanje panela, ali ponovo napominjem da moras paziti da ne polomiš "žabice".
S obzirom da će ti monitor posle skidanja panela ostati potpuno nag, nemoj ga ostaviti položenog, već mu zasrafi postolje (bez panela ili haube, svejedno je) i tek tada uradi ono sto sam ti napisao. Poželjno je ispred monitora pstaviti ogledalo kako bi mogao da kontrolišeš ponašanje monitora i led dioda sa prednje strane.
 
Људи...веровали или не, прегорео је само кабл за напајање, монитор је ок. То сам 'ладно скапирао тек кад сам покушао да преместим швецин монитор на моје кућиште и увидео да ни њен монитор не може да се упали. Све ми је још чудније с обзиром да сам јасно видео како дим куља из монитора и никад ми не би пало на памет да је само кабл, тј још нисам чуо да се некоме десило.
Објашњење је да је кабл прегорео на самом прикључку за монитор (буквално спржен на једном делу), па је изгледало као да дим излази из монитора.

Џегер хвала најлепше за труд и за корисне информације :worth:

...btw поправка у овлашћеном сервису је 4600 дин, док ми је један неовлашћени тражио 35 еур.
 
Apsoltno se slažem po pitanju elektrolita, (mada napon nije dugotrajan i dovoljan je najmanji spoj da se isprazne). Takodje znam sta se nalazi u lampama, no o tome u mom tekstu nije bilo reci. Zar se negde moze procitati da sam mu preporucio da cacaka svud po ploci? Ne. Samo sam mu rekao da pokusa sa osiguracem i eventualno prigusnicom. Uostalom, uz duzno postovanje, uveravam te da sam imao par monitora kojima je prigusnica stvarala spoj izmedju napona i nule. U svakom slucaju citava moja pretpostavka se i svodila na pomenuti spoj, sto se na kraju i ispostavilo kao tacno. Istina, spoj je bio u kablu koji je negde posteno prikljestio.
 

Back
Top