XP - čudno podizanje sistema (ponekad)

miskopn

Početnik
Poruka
36
Dosta puta, nepovezano, mi se desava na XP-u, nebitno da li je SP2 ili SP3, da se prilikom podizanja sistema, kada krene da se ocitava Windows i kada se pojavi Logo (Windows XP) sa crnom pozadinom, da mi se u tom trenutku zamrzne slika na monitoru na nekih 30 sekundi. U tom trenu se cak ne vide ni one plave crtice u malom uzanom pravougaoniku ispod Logoa (Windows XP) koje setaju sa leva u desno. Posle tih 30 sekundi slika se odjednom odmrzava, one plave crtice krecu da se pomeraju i Windows se za tren oka normalno podigne. To se desava cak i kada je Windows sveze instaliran, sto znaci da ovo nebi trebalo da ima veze sa operativnim sistemom. U cemu je onda problem ?? Da li me nesto zeza od hardvera ? Doduse, Hard mi je nov: Western Digital Caviar WD1600JS 160GB 7k 8MB SATA300. Napajanje mi je novo: Cooler Master 460W RS-460-PCAP. Graficka mi je: Sapphire Radeon HD 3850 512MB GDDR3. Do napajanja sigurno nije, jer mi se to isto desavalo i sa starim napajanjem. To se ne desava nikad dok je komp ukljucen, nego samo kada podizem sistem.
 
Menjao sam drajvere, menjao XP/SP3, XP/SP2...Sto se tice drajvera, imam znaci original CD uz maticnu i graficku, ali sam uz pomoc kolege nasao cak i novije za istu plocu itd...Nije mi prvi put da instaliram OS na tu maticnu i uvek je bilo OK, cak i sada kad proradi, radi lepo. Samo ta pauza u podizanju i novonastali problem sa USB...:think::sad2:
Naknadno na USB pozabadam stampac i webcam, kad ono radi dok ne prikljucim i skener. Onda trazi drajvere sa njega ili kaze da ga ne vidi. Sledeci put ista prica sa webcam...Onda kad ugasim PC povadim sve sto sam prikljucio da mogu sledeci put podici XP, pa ponovo...
 
Poslednja izmena:
a gde si nasao te nove drajvere? ako nisu sa sajta proizvodjaca, onda je moguce da ti oni prave problem. nije preporucljivo da se skidaju drajveri sa raznoraznih sajtova, moja preporuka je da se oni skidaju sa sajta proizvodjaca. reinstarilaj drajvere za usb. koliko su stari ti uredjaji koje spajas na usb (stampac, skener, kamera)? koja je to maticna ploca?
 
Pa upravo sam zato i zamolio iskusnijeg kolegu da skine prave, original drajvere, mada smo prvo probali sa originalnog, prateceg CD-a. Skener je star 3-4 godine CanonScan 4400F, stampac HP1010 isto tako. Genius webcam 2 god...Maticna je stara, Soltec SL-75FRV...meni je ostalo samo da sumnjam u USB drajvere, ali u device manageru "kaze" da je sve kako treba. E, sad...?
 
Ma probao sam, naravno, razne verzije, ono "metoda eliminacije" pa sad radi a u sledecem slucaju nece. Bas me izludjuje, ali kazem i kad NE prikljucim nista na USB racunaru treba i po 2-3 minuta da sa XP logoa dodje do plavog Welcome skrina...
Probao sam da ubacim original CD i u device manageru da idem desni klik na USB controlers, fintu update driver. Onda ide ona procedura, wizard, pa kaze da je driver uspesno instaliran. Kad ono...opet Jovo nanovo...
Zahvaljujem jos jednom na trudu i odgovorima, idemo dalje dok ne nadjemo odgovor. Pa da izvestim...
 
Evo ja isto imam takav problem, samo znatno duže stoji. Prijatelj mi je rekao da je do BIOS-a, i posle flešovanja zaista nisam imao tih problema, sve do skoro. I ranije mi se jednom isto desilo i reinstalirao sam sistem. Inače oba puta sam bio poterao CCleaner da čisti registry, tako da mislim da mu je tu uzebao neki key ili link.
Takođe primetio sam da u Safe Modu radi kako treba i posle reboota odma učita Win normalno ;)
 
Да би схватили у овој теми о чему се конкретно ради, морали би прво да знамо и размотримо сам процес подизања.​
Код нормалног процеса подизања из породице NT OS система, сам процес се врши из неколико фаза.
Док је код досовски система било потребно са дискете применити параметре одакле подићи систем у новије време такве ствари су сада прошлост.

Први процес се састоји од самога post on self-a у коме се креће са детекцијом и инцијализацијом као што су:
  • random меморије, agp, pci и осталих суб система
Након очитавања свих хардверских уређаја на задатој радној станици биос ће кренути са очитавањем MBR сектора. Илити у овоме примеру:
  • HD0
Када се пронађе сектор потребан, windows ће неометано наставити са својим подизањем система, тако да сада можемо мало конкретније да се позабавимо проблемом самога подизања.

Наиме, master boot запис ће потражити NTLDR на првоме сектору активне партиције одакле ће он сам наставити да процесира меморију, активирати присутни фајл систем, прочитати boot.ini и приказати boot menu. Сви знамо да је boot.ini фајл тако конфигурисан да брзо активира први систем који му стоји у запису тако да у већини случајева није ни потребно изабрати опреативни систем. Да небих одуговлачио са свиме, цела прича се своди на хардверском нивоу. Наравно ту прича не стаје, наставља се тако што се hall.dll активира са својом листом хардверских уређаја који су смештени у његовој листи профила. Тренутак између активације профила хардвера на тој радној станици се врши у време када се на вашем екрану приказује windows xp и његово boot очитавање.

Дакле, у овоме примеру, курир Ђокица је био у праву када је рекао:
Inače oba puta sam bio poterao CCleaner da čisti registry, tako da mislim da mu je tu uzebao neki key ili link.
Да резимирамо, у оваквим ситуацијама проблеми отежаног дизања могу да настану у следећем:

  • Лоше повезаном хардверу
  • Оштећеном хардверу
  • Осакаћеном базом регистра
  • Зараженост малициозним кодом
Не узимајући у виду накнадно подизање система где се појављује логин screen одакле се активирају стартуп сервиси и апликтивни програми.
То је за неку другу причу коју ћемо за сада оставити таква каква јесте.
 

Back
Top