kako ofarbati-izlakirati KUNDAK?

da li neko zna kako i cime najlakse i nakkvalitetnije ofarbati kundak u kucnoj radinosti? Izrada je zavrsena, usecanje u glavu i sve to, samo je farbanje problem. Kako i cime? Unapred zahvalan! :gace:


Pre 10 godina sam lakirao kundak toz63 koji je prethodno osmirglan i odstranjen je stari lak, koristio sam obican bezbojni lak za drvo. Sto se tice samog laka, jos uvek je dobar, ali sam pogresio sto sam koristio bezbojni jer je do pre par godina kundak bio skoro bele boje a i sad nije mnogo bolje pa cu morati ponovo da ga uradim. Za farbanje ne preporucujem cetku zbog dlacica (ja sam koristio sundjer) vec kompresor i profesionalca da ne bi doslo do curenja laka. Sad je na trzistu mnogo veci izbor lakova pa mislim da je mnogo bolje konsultovati prodavca pri izboru.
 
hvala.. Ovaj kundak je nov, tako da ga ne treba smirglati.. A kontam da boja zavisi samo od boje drveta.. Pravljen je od visnje, gledacu da nadjem i tako neki lak. Imam kompresor, od cetke sam odustao odmah, nego kontam koji lak? Da li da mutim kao za parket koponente ili ima neki poseban koji bi mogao neko preporuciti..? :Confused:
 
stari recept kuvano laneno ulje u toplom stanju se nanosi svaka 24 sata desetak puta,, a mozes ako na 1lit. lanenog ulja dodas pcelinji vosak 50 gr tako sto laneno ulje sipas u kantu koju posle stavis u vrelu vodu pa dodas vosak da se rastvori , onda mozes mesavinu lanenog ulja i petroleja u odnosu 2dela lanenog ulja 1 deo petroleja ,ako imas ko da ti donese od ketnera imas americki thru oil fantasticna stvar uradjena po receptu londonskom pre 200 godina nanosi se samo golim prstima i utrljava u drvo a sto se tice expres obrade lakiraj ga bezbojnim lakom na bazi vode iz sprej boce ,sve sam ovo radio ali sa lanenim je super samo sto dugo obrada traje i mesec dana pozzzzzzz,
 
stari recept kuvano laneno ulje u toplom stanju se nanosi svaka 24 sata desetak puta,, a mozes ako na 1lit. lanenog ulja dodas pcelinji vosak 50 gr tako sto laneno ulje sipas u kantu koju posle stavis u vrelu vodu pa dodas vosak da se rastvori , onda mozes mesavinu lanenog ulja i petroleja u odnosu 2dela lanenog ulja 1 deo petroleja ,ako imas ko da ti donese od ketnera imas americki thru oil fantasticna stvar uradjena po receptu londonskom pre 200 godina nanosi se samo golim prstima i utrljava u drvo a sto se tice expres obrade lakiraj ga bezbojnim lakom na bazi vode iz sprej boce ,sve sam ovo radio ali sa lanenim je super samo sto dugo obrada traje i mesec dana pozzzzzzz,
Ovo sa uljem dobro zvuci, jeste komplikovanoa li je sigurno najkvalitetnije.. Jel "americki thru oil" ima u slobodnoj prodaji i gde?
 
E kad bi nasao to ovde negde.. :(
ovako ti izgleda kit filer za popunjavanje pukotina i godova,tru oil i polir pasta za isti tako da mozes da odradis kundak sa visokim sjajem ili mat a ako ti se ne svidja sve ovo se uklanja kipucom vodom. A sad kundak mozes da odradis i sel lakom kojeg imas u svakoj bolje opremljenoj prodavnici boja i lakova ili kod nekog ko se bavi restauracijom namestaja ostaje predivno prirodni materijal koji prati zagrejavanje i hladjenje drveta on je jedan od sastojaka tru oil-a
 
Poslednja izmena:
ovako ti izgleda kit filer za popunjavanje pukotina i godova,tru oil i polir pasta za isti tako da mozes da odradis kundak sa visokim sjajem ili mat a ako ti se ne svidja sve ovo se uklanja kipucom vodom. A sad kundak mozes da odradis i sel lakom kojeg imas u svakoj bolje opremljenoj prodavnici boja i lakova ili kod nekog ko se bavi restauracijom namestaja ostaje predivno prirodni materijal koji prati zagrejavanje i hladjenje drveta on je jedan od sastojaka tru oil-a

E hvala ti. Imam sel lak kuci ali nisam znao da li je dobar za to.. Tako da sam se odlucio..:dash:
 
samo brunazom kod majstora ili uradi sam sa nekim setom za hladno bruniranje imas ih kod ketnera
Uraditi celu cev puske sa setom za hladno bruniranje koje prodaje Ketner ili Frankonija je prakticno nemoguce i iskusnom majstoru, a ne pocetniku.
Inace hladni brunir trazi puno vise iskustva od vruceg, i postupak znatno duze traje.
Sastoji se u tome da se na dobro ociscenu i odmascenu cev ili povrsinu koja se bunira nanosi sredstvo za bruniranje, najbolje cetkicom i saceka da sredstvo izreaguje sa celikom. To je obicno oko 4-6 sati, zavisi od temperature prostorije u kojoj se radi.
Cev ce dobiti povrsinu crvenkaste boje kao da je zardjala. Ta crvena boja-rdja se skida najbolje finom gvozdenom vunom. GVOZDENA VUNA MORA BITI OD KOROZIVNOG CELIKA, NESME BITI OD INX CELIKA.
Kada se skine korozija cev se ispere vodom i posle prvog premaza dobije se svetlo do srednje siva povrsina. Da bi cev puske bila kvalitetno brunirana hladnim brunirem napred navedeni postupoak se mora ponavlajti najmanje 4-5 puta, jos bolje 7-8 puta ali je brunir kvalitetniji i postojaniji.
Povrsina koja je tako obradjena ima teski crni ili teget plavi mat sjaj, zavisi od recepture.
Ima vise receptura za pravljenje hladnog brunira, ali se "Svajcarska Vojna brunura" smatra najkvalitetnijom.
Ali svojstveno za vecinu receptura za hladne brunire je da se pojedini sastojci i komponente od kojih se sastavlja brunura ne nalaz bas lako, pojedine se nalaze bas tesko i skupe su.
Ukoliko ovo probas da radis sredstvima koja se prodaju u Ketneru ili Frankoniji, na vecim povrsinama ces dobiti fleke i prelive u nijansi, pa puska izgleda ko flekava. To je zato sto su ta sredstva namenjena za popravak manjih ostecenja na manjim povrsinama.
Zato, moj ti je savet batali bruniranje puske hladnim brunirom
u kucnoj radinosti, ako nemas nekog majstora da ti objasni i pokaze postupak.
Ako hoces, mogu ti opisati postupak vruceg bruniranja i dati recepturu, ali vodi racuna da ako tim postupkom radis cevi lovacke puske moras biti jako pazljiv jer ce vruci brunir "pojesti" kalajni lem kojim su cevi i sine spajane pa ces napraviti vecu stetu od koristi.
A ako hoces da bruniras lovacki karabin nema problema sa vrucim brunirim. Jedino ti treba posuda dovoljno velika da u nju moze da stane cela karabinska cev zajedno sa sandukom i grejac da tecnost u toj posudi mozes da zagrejes do kljucanja i ozezi Mile.
Ali, Mile pre nego sto ozezes po puski , isprobaj postupak na nekim nevaznim komadima.
Pozdrav i dobar pogled
 
E hvala ti. Imam sel lak kuci ali nisam znao da li je dobar za to.. Tako da sam se odlucio..:dash:
Sto se obrade drveta kundaka tice najbolje je raditi selakom (schelakom)
Sve kvalitetne i skupe puske imaju kundake ili selakovane ili nauljene
. U zadnje vreme proizvodjaci oruzja koriste i stokojekakve dvokomponentne laove i dobijaju vizuelno dobre rezultate, ali ti premazi nikad ne traju koliko traje kvalitetan selak, a i izgled im nije ni blizu. Ali su ti lakovi jeftini i postupak nanosenja tih lakova je jednostavan, jednostavno ih naspricas pistoljem i to je to.
A selakovanje je proces koji se ponavlja najmanje tri puta, jos bolje vise puta, pa problem naci kvalitetan selak, a i skup je. Pa nabavljanje odgovarajucig bajceva koji se dodaju u selak da se dobije odgovarajuca nijansa. Pa ti bajcevi, ako su u praskastom stanju su kancerogeni. Ja sam ih u svoje doba kupovao u Engleskoj u jednoj vukojebini u kojoj nije bilo ni telefona. Covek koji ih je radio je cak tamo morao da pobegne da mu ne zatvore radnju zbog kancerogenosti supstanci od koji je radio praskove za bajceve.
Hebiga, sto problema da covek dobije dobar kundak.
Ako imas selaka kuci i znas sa njime da radis moj ti je savet da kundak selakujes.
Kad si se vec iztrudio da napravis kundak po svojim merama i svom ukusu, onda ga i kvalitetno obradi, pa da znas sta imas.
Kada je kundak u pitanju postavlja se pitanje i sta ti volis. Da ti se kundak sija ko pasja muda, ili da ima fini mat sjaj.
Ako vise volis fiji mat sjaj mozda je najbolje da ga samo nauljis po, predlogu spara.
Ja istina nemam iskustva kako sljiva od koje si radio kundak se ponasa kod uljenja.
Ja sam uvek kundake radio iskljucivo od orahovine, iako i sljiva moze biti jako lepa, ali je kao drvo dosta teza od oraha.
A ako vise volis mat sjaj da zaobidjes zahebanciju sa uljenjem jer to traje i traje potrazi i kupi lak koji se rastvara vodom a proizvodi ga Nemacka firma KAPAROL.
On je jednostavan za upotrebu, dok se ne koagulira-stisne rastvara se vodom, i alat se posle upotrebe pere vodom. Moze se nanositi i valjkom i cetkom i spricom
I njega treba nanositi nekoliko puta, sto vise to bolje, ali to ide brzo. Sto ga vise nanosis dobijes deblji sloj.
A takav kundak je dosta otporan na ostecenja u lovu. I sto je vrlo vazno, ako si naneo dovoljno debeo sloj, kada ti se posle nekog vremena kundak u lovu izubija i izgrebe, samo ga lagano preapcigujes-finom smirglom koju koriste autolakireri lagano izsmirlas, netreba smirglati do drveta i opet ozezi Mile kaparolom najbolje jedno 6-7 puta. I posle toga opet imas nov kundak.
I za kraj, izvini, malo sam i tebe i ostale forumase smarao sa opisom nacina rada, ali ako moras ili hoces da radis sam onda nema druge. Neko treba da ti detaljno opise postupak, i da uputstva, a na tebi je da vezbas. Najbolje da prvo probas na nekom obicnom komadu drveta, pa kada "steknes ruku" uvezbas ruku onda uradis kundak.
pozdrav i pisi sta si uradio. Mozda bi najbolje bilo ako mozes da slikas kundak koji si napravio pa da postavis slike da vidimo.
 
ovako ti izgleda kit filer za popunjavanje pukotina i godova,tru oil i polir pasta za isti tako da mozes da odradis kundak sa visokim sjajem ili mat a ako ti se ne svidja sve ovo se uklanja kipucom vodom. A sad kundak mozes da odradis i sel lakom kojeg imas u svakoj bolje opremljenoj prodavnici boja i lakova ili kod nekog ko se bavi restauracijom namestaja ostaje predivno prirodni materijal koji prati zagrejavanje i hladjenje drveta on je jedan od sastojaka tru oil-a
Spar, nisam bas siguran da selaka ima u svakoj bolje opremljenoj prodavnici boja i lakova.
Ja zivim u Beogradu i nigde, bas ni u jednoj prodavnici boja i lakova nisam nasao selak u listicima da valja. Restauratori starog namestaja ga nabavljaju uglavnom u Austriji.
Ima ga povremeno u prodavnicama slikarskog pribora, ali je skup kao da su ga od zlata pravili. Ali jeste dobar, moram priznati.
Pa onda ide rastvaranje u alkoholu, pa bajcovanje selaka i da opet ne smaram forum sa istom pricom.
 
Sto se obrade drveta kundaka tice najbolje je raditi selakom (schelakom)
Sve kvalitetne i skupe puske imaju kundake ili selakovane ili nauljene
. U zadnje vreme proizvodjaci oruzja koriste i stokojekakve dvokomponentne laove i dobijaju vizuelno dobre rezultate, ali ti premazi nikad ne traju koliko traje kvalitetan selak, a i izgled im nije ni blizu. Ali su ti lakovi jeftini i postupak nanosenja tih lakova je jednostavan, jednostavno ih naspricas pistoljem i to je to.
A selakovanje je proces koji se ponavlja najmanje tri puta, jos bolje vise puta, pa problem naci kvalitetan selak, a i skup je. Pa nabavljanje odgovarajucig bajceva koji se dodaju u selak da se dobije odgovarajuca nijansa. Pa ti bajcevi, ako su u praskastom stanju su kancerogeni. Ja sam ih u svoje doba kupovao u Engleskoj u jednoj vukojebini u kojoj nije bilo ni telefona. Covek koji ih je radio je cak tamo morao da pobegne da mu ne zatvore radnju zbog kancerogenosti supstanci od koji je radio praskove za bajceve.
Hebiga, sto problema da covek dobije dobar kundak.
Ako imas selaka kuci i znas sa njime da radis moj ti je savet da kundak selakujes.
Kad si se vec iztrudio da napravis kundak po svojim merama i svom ukusu, onda ga i kvalitetno obradi, pa da znas sta imas.
Kada je kundak u pitanju postavlja se pitanje i sta ti volis. Da ti se kundak sija ko pasja muda, ili da ima fini mat sjaj.
Ako vise volis fiji mat sjaj mozda je najbolje da ga samo nauljis po, predlogu spara.
Ja istina nemam iskustva kako sljiva od koje si radio kundak se ponasa kod uljenja.
Ja sam uvek kundake radio iskljucivo od orahovine, iako i sljiva moze biti jako lepa, ali je kao drvo dosta teza od oraha.
A ako vise volis mat sjaj da zaobidjes zahebanciju sa uljenjem jer to traje i traje potrazi i kupi lak koji se rastvara vodom a proizvodi ga Nemacka firma KAPAROL.
On je jednostavan za upotrebu, dok se ne koagulira-stisne rastvara se vodom, i alat se posle upotrebe pere vodom. Moze se nanositi i valjkom i cetkom i spricom
I njega treba nanositi nekoliko puta, sto vise to bolje, ali to ide brzo. Sto ga vise nanosis dobijes deblji sloj.
A takav kundak je dosta otporan na ostecenja u lovu. I sto je vrlo vazno, ako si naneo dovoljno debeo sloj, kada ti se posle nekog vremena kundak u lovu izubija i izgrebe, samo ga lagano preapcigujes-finom smirglom koju koriste autolakireri lagano izsmirlas, netreba smirglati do drveta i opet ozezi Mile kaparolom najbolje jedno 6-7 puta. I posle toga opet imas nov kundak.
I za kraj, izvini, malo sam i tebe i ostale forumase smarao sa opisom nacina rada, ali ako moras ili hoces da radis sam onda nema druge. Neko treba da ti detaljno opise postupak, i da uputstva, a na tebi je da vezbas. Najbolje da prvo probas na nekom obicnom komadu drveta, pa kada "steknes ruku" uvezbas ruku onda uradis kundak.
pozdrav i pisi sta si uradio. Mozda bi najbolje bilo ako mozes da slikas kundak koji si napravio pa da postavis slike da vidimo.
E hvala, tako detaljno je i najbolje.. Nije od sljive vec od visnje,nisi dobro procitao. :) A veceras cu ga farbati, sundjer mali i udri, pa nekoliko puta. A slike cim provalim kako se stavljaju, odmah kacim. :)
 
to je kad je bio skoro gotov, bez zavrsnog doterivanja finim smirglama. A ako nekog zanima, ako bi hteo da napravi sebi nesto slicno, slikao sam ceo postupak pa mogu da okacim.
 

Prilozi

  • k.jpg
    k.jpg
    26,5 KB · Pregleda: 380
  • k2.jpg
    k2.jpg
    19,7 KB · Pregleda: 382

Back
Top