Lost i filozofija

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.560
Film Matrix je iskorisito neke zakljucke Barklijeve i Lokove filozofije, pretocio ih u SF pricu i time podstaknuo ljude da razmisljaju o necemu o cemu nisu navilki da misle ili o idealnosti opazajnog sveta. Medjutim, postoji jos jedno ostvaranje za koje ste verovatno culi ali ga mozda niste doziveli na taj nacin, a to je serija Lost.
Ostrvo na koje su dospeli preziveli iz aviona jeste simbol ovoga sveta. Simbol opazajnog sveta u kome zivimo. Maja..Samsara ..iluzija.
Otici sa ostrva znaci otici izvan iluzije, dosegnuti sopstvo , svoj pravi dom, transcendentni svet stvari po sebi.

Ova slika sve govori:Obratite paznju na odraz drveca u vodi.
Lost.jpg


Narocito je interesantno da su za imena likova u seriji uzeli imena filozofa:
Dzon Lok i Dejvid Hjum.

Svi smo mi zarobljenici na ostrvu. Svi smo zapleteni u mrezu Majinu. Svi smo svezani u Platonovoj pecini.

Kako onda preziveti na ostrvu na koje smo rodjenjem dospeli?

Kako tako ! Mozemo sagraditi šator. Mozemo kisnuti. Mozemo raditi mnogo toga, ali nikada ne smemo zaboraviti svoj pravi dom.
Svet objekata , prostor i vreme nisu postojani. To je mreza Majina. Izvan prostora i vremena je pravi dom za sve nas izgubljene na ostrvu.

Pitanje teme je kako pobeći sa ostrva?
 
Umetnik koji stvara umetnicko delo u tim trenucima prestaje biti covek. Subjekat saznanja biva zamenjen tkz. "cistim subjektom saznanja".

Uistinu Arhiloh je samo usplamteli covek sto voli i mrzi, samo vizija genija koji vise nije Arhiloh, vec genije sveta.
Mi kao saznavaoci nismo jedno i istovetno sa bicem koje, kao jedini tvorac i gledalac komedije umetnosti , priedjuje sebi vecito uzivanje.
Nice iz Rodjenja tragedije.

U ovakvom specificnom stanju stvaralac ne moze ostati dugo, zato je i problem napraviti seriju koja bi bila umetnicko delo. To je oduvek bio problem sa svim delima koja dugo traju i za cije stvaranje je potrebno dugo vremena. A danas narocito prilikom stvaranja serija to dolazi do izrazaja. Daju se kratki vremenski rokovi, forsiraju se stvari,scenariji se pisu preko noci i na kraju sve biva daleko od umetnosti.
Tako je i sa Lostom. Prva i druga sezona nose pecat uzvisene umetnicke inspiracije...ostalo skoro da nije ni vredno gledanja.

ps. Moram izdvojiti jednu epizodu koja je iznad svih. Ova epizoda skoro da se moze gledati i nezavisno od celog serijala. Radi se o 18. epizodi druge sezone pod nazivom "Dave". Sve sto sam rekao na ovoj temi u toj epizodi je doslo do izrazaja.

 
A zašto bežati sa ostrva?
Neki od ljudi na ostrvu su osuđeni u "civilizaciji" na veoma duge zatvorske kazne-zašto tako grčevito žele da se vrate nazad?
Neki će oboleti od kancera ako odu sa ostrva-bolje da ostanu tu gde jesu.

Odlicno zapazanje. Pitanje koje si postavio je upravo ono na koje cak ni Sopenhauer nije imao odgovor.

Koje su to fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva a koje su ucinile da se volja po sebi objektivise na ovakav jadan nacin, kao svet u kome vlada patnja i smrt "
Sopenhauer Epifilozofija

Sta je to sa one strane svake mogucnosti iskustva a sto je ucinilo da dodjemo ovde, na ostrvo, i sta nas ceka izvan?
Da li je ovo ostrvo na koje smo rodjenjem dospelii zapravo apolonski san privida nasuprot dionizijskom svetu protivurecne volje kako kaze NIce. Da li je ovaj svet neka vrsta utocista ili neka vrsta kazne, nazalost ne mozemo znati Iz prostog razloga jer time dodirujemo transcendentu sustinu izvan mogucnosti saznanja.

Hteli ne hteli sa ostrva kad tad moramo otici.

Ma sta to bilo van ostrva to je nas pravi dom.
 
Tesko je odgovoriti na sustinska pitanja, jer smo ograniceni nasim veoma niskim stanjem svesti i shvatanja realnosti.

Po nekima, ceo svet ima kolektivno losu karmu i mi smo poslati ovde da bi naucili neke stvari, dok nas sa druge strane ometaju ovi sa visom svesti, kojima je cilj da nikad ne dostignemo nase visine.

Savetujem vam da proucite temu "Akashic Records", pa mozda i nadjete neke odgovore.

Nisam stvarno strucnjak za filozofiju, ali vam cisto prenosim neka moja razmisljanja, po onome sto sam citao na netu i gledao po emsijama.
 
Koje je to mesto na koje stignemo ukoliko uspemo u toj zamisli?

Nisi citao temu tako da cu ponoviti post broj 4

Pitanje koje si postavio je upravo ono na koje cak ni Sopenhauer nije imao odgovor.

Koje su to fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva a koje su ucinile da se volja po sebi objektivise na ovakav jadan nacin, kao svet u kome vlada patnja i smrt "
Sopenhauer Epifilozofija

Sta je to sa one strane svake mogucnosti iskustva a sto je ucinilo da dodjemo ovde, na ostrvo, i sta nas ceka izvan?
Da li je ovo ostrvo na koje smo rodjenjem dospelii zapravo apolonski san privida nasuprot dionizijskom svetu protivurecne volje kako kaze NIce. Da li je ovaj svet neka vrsta utocista ili neka vrsta kazne, nazalost ne mozemo znati Iz prostog razloga jer time dodirujemo transcendentu sustinu izvan mogucnosti saznanja.

Hteli ne hteli sa ostrva kad tad moramo otici.

Ma sta to bilo van ostrva to je nas pravi dom.
 
Nisi citao temu tako da cu ponoviti post broj 4
U pravu si nisam. Izvinjavam se na svojoj neopreznosti.
Sta je to sa one strane svake mogucnosti iskustva a sto je ucinilo da dodjemo ovde, na ostrvo, i sta nas ceka izvan?
Sta nas ceka izvan smo zaboravili ali ima ljudi koji tvrde da znaju sta nas to ceka izvan ali naravno nesto treba da damo kako bi dobili povratnu kartu.
Da li je ovo ostrvo na koje smo rodjenjem dospelii zapravo apolonski san privida nasuprot dionizijskom svetu protivurecne volje kako kaze NIce.
Taj san smo mi sami vekovima kreirali. Zapravo dana kada smo otisli mi smo zeleli svet iluzije i svet snova, zeleli smo da osetimo slobodu individualnosti ili bolje reci njen privid.
Da li je ovaj svet neka vrsta utocista ili neka vrsta kazne, nazalost ne mozemo znati Iz prostog razloga jer time dodirujemo transcendentu sustinu izvan mogucnosti saznanja.
Moje misljenje je da nije ni jedno ni drugo. Jednostavno su nase duse odlucile da odu i oprobaju se kako u kreaciji tako i u manifestaciji slobode u krajnjem slucaju.
Hteli ne hteli sa ostrva kad tad moramo otici.
Tacno, moramo ali niko ne zna gde. Neki kazu zaradi povratnu kartu i vratices se odakle si odsao jer ukoliko to ne uspes mozda padnes u jos dublje blato slobode i kreacije. Vidis da se ni sa ovim teretom ne mozete da se izborite a kamoli sa jos.

Drugi recituju uzivaj na ostvu, sta se brines,eno imas kokos i papaju. To su oni koji nisu osetili mnogo problema a tudje ili potencijalne svoje poturaju pod tepih.

Treci kazu budi nesto veliko u zivotu i menjaj svet na bolje. Mislim da je ovaj najrealniji jer kad bi ljudi od svog doma napravili bolje mesto za zivot automatski bi se izbrisali razlozi za odlazak sa ostrva. Mislim cemu rizikovati i plivati tamo negde o cemu nemas predstavu kako izgleda. Jednom si bio tamo i odlucio da odes. Da li je to iz radoznalosti ili nesto trece...? Onaj ko misli da se zaebao nek pliva ali pre toga da se dobro navezba. Oni ostali nek se zanimaju iluzijama, snom u kom zive, nek kreiraju lepse...Sve ostalo je put ka destrukciji drugih ili samog sebe...

Nije lako biti roditelj, uopste nije lako ali da je okolina drugacija? E upravo tu se treba bazirati i raditi na izmeni tih stvari. Problem je u tome sto je izmena nesto poput bitke sa vetrenjacama. To je zato sto smo sami dozvolili tu dozu nesvesnosti o svojim postupcima. Ima dva dobra puta a to su ili ostani ili se vrati. U prvom slucaju se podrazumeva da covek preuzima odgovornost i krece da cisti sobu. U drugom kaze priznaj da si nesposoban i da si pogresio kad si otisao (nije lako biti roditelj)

Ova realnost jednostavno ne moze da bude savrsena, cak je sama po sebi takva da moze vrlo lako da sklizne u suprotan ugao( destrukcija). Znaci ili se kreira ili se rusi ili mozda se kreira da bi rusilo ili kreira da bi stvaralo (podrazumevano dobro). Sto vise tonemo u nesvesnost to ce nas vise pritiskati a tim terati na povratak. Niska svest i nedovoljna zelja za otporom popusta konce.. Ovaj svet je svet borbe a razlog bezvoljnosti za stajanje na stranu dobra je na svakom koraku. Svi se prepustaju nizvodno pa kud ih san odnese. Neki se probude i trgnu se pa isplivaju na kakvo takvo kopno, ponekad bolje od onog na kom su bili. Samo da to budjenje ne bude kasno a to je momenat kada se dodje do vodopada. Vecina ni ne sluti sta ih ceka vec uziva u letu ali bojim se da prizemljenje nije bas najsrecnije. Pad ali ne u raj, pad u jos slobode, one slobode u negativnom smeru.
 
Poslednja izmena:
Гледао само поново 18. епизоду друге сезоне серије Лост и сетио се ове теме.

Серија Лост има у себи филозофске поруке па су и имена главних актера филозофска имена: Џон Лок и Дејвид Хјум.
Сама та ситуација заробљних на острву симболизује нашу ситуацију на овом свету. Где је острво живот и свет у које су наше трансцендентне душе насукане.

Обратите пажњу на одраз дрвећа у води
http://1.***************/-vnoF43FrHWo/UXCcMPcl9bI/AAAAAAAArsE/TNoALtB2_PE/s640/Lost+Wallpapers+(2).jpg

Симболика је јасна.

Али, и ко није гледао цео серијал. (У коме узгред, прве две сезоне вреде нешто, а ове касније нису низашта) нека погледа епизоду "Dave".
 
Sta li je sa druge strane da mi je znati. :think:

Mogao bih sada to saznati............ali ipak necu. :gace:

Ako se porokate vi udealisti (introverti sa samodovoljnim svetom u umu)-koga ćemo mi ovde da tovarimo?Aaaaaa?
Zato -manite se toga I vračajte se ovamo na prozivku...:mrgreen:

A inače sam seriju tu I tamo pomalo gleducnuo-jedno pet-šest epizoda...Moguća je Ozijeva metafora
I zato je I serija nekako skučena u tim morbidnim I ograničujućim "idejama"...Scenario je mogao I bolje,maštovitije
da se napiše...Obzirom da je fantastika u pitanju,jer-takvi događaji ne teku tako u stvarnom životu...:whistling:
Još samo I Ozi da razgraniči filmove I stvarnost...
Bokte Ozi,pa film nastaje tako što neki scenario neko napiše ,producent prihvati I nađu režisera I ostalu filmsku
bagru koji snime tu izmišljotinu...
Daj ti takav dokumentarac-to je već nešto... U Matriksu imaš I stvari po sebi...seti se onih groznih lančuga...:lol:
A ša se tiče pećine-pa evo ja izašao ...I sve normalno...:rumenko::roll:
 
Ako se porokate vi udealisti (introverti sa samodovoljnim svetom u umu)-koga ćemo mi ovde da tovarimo?Aaaaaa?
Zato -manite se toga I vračajte se ovamo na prozivku...:mrgreen:

A inače sam seriju tu I tamo pomalo gleducnuo-jedno pet-šest epizoda...Moguća je Ozijeva metafora
I zato je I serija nekako skučena u tim morbidnim I ograničujućim "idejama"...Scenario je mogao I bolje,maštovitije
da se napiše...Obzirom da je fantastika u pitanju,jer-takvi događaji ne teku tako u stvarnom životu...:whistling:
Još samo I Ozi da razgraniči filmove I stvarnost...
Bokte Ozi,pa film nastaje tako što neki scenario neko napiše ,producent prihvati I nađu režisera I ostalu filmsku
bagru koji snime tu izmišljotinu...
Daj ti takav dokumentarac-to je već nešto... U Matriksu imaš I stvari po sebi...seti se onih groznih lančuga...:lol:
A ša se tiče pećine-pa evo ja izašao ...I sve normalno...:rumenko::roll:
Ja tebe uvek natovarim!!! :rotf:
 
Film Matrix je iskorisito neke zakljucke Barklijeve i Lokove filozofije, pretocio ih u SF pricu i time podstaknuo ljude da razmisljaju o necemu o cemu nisu navilki da misle ili o idealnosti opazajnog sveta. Medjutim, postoji jos jedno ostvaranje za koje ste verovatno culi ali ga mozda niste doziveli na taj nacin, a to je serija Lost.
Ostrvo na koje su dospeli preziveli iz aviona jeste simbol ovoga sveta. Simbol opazajnog sveta u kome zivimo. Maja..Samsara ..iluzija.
Otici sa ostrva znaci otici izvan iluzije, dosegnuti sopstvo , svoj pravi dom, transcendentni svet stvari po sebi.

Ova slika sve govori:Obratite paznju na odraz drveca u vodi.
Lost.jpg


Narocito je interesantno da su za imena likova u seriji uzeli imena filozofa:
Dzon Lok i Dejvid Hjum.

Svi smo mi zarobljenici na ostrvu. Svi smo zapleteni u mrezu Majinu. Svi smo svezani u Platonovoj pecini.

Kako onda preziveti na ostrvu na koje smo rodjenjem dospeli?

Kako tako ! Mozemo sagraditi šator. Mozemo kisnuti. Mozemo raditi mnogo toga, ali nikada ne smemo zaboraviti svoj pravi dom.
Svet objekata , prostor i vreme nisu postojani. To je mreza Majina. Izvan prostora i vremena je pravi dom za sve nas izgubljene na ostrvu.

Pitanje teme je kako pobeći sa ostrva?

Lost je najbolja serija, najkompletnija ... Kako otići sa Ostrva ? A zašto ne ostati na njemu ... !
 
Film Matrix je iskorisito neke zakljucke Barklijeve i Lokove filozofije, pretocio ih u SF pricu i time podstaknuo ljude da razmisljaju o necemu o cemu nisu navilki da misle ili o idealnosti opazajnog sveta. Medjutim, postoji jos jedno ostvaranje za koje ste verovatno culi ali ga mozda niste doziveli na taj nacin, a to je serija Lost.
Ostrvo na koje su dospeli preziveli iz aviona jeste simbol ovoga sveta. Simbol opazajnog sveta u kome zivimo. Maja..Samsara ..iluzija.
Otici sa ostrva znaci otici izvan iluzije, dosegnuti sopstvo , svoj pravi dom, transcendentni svet stvari po sebi.

Ova slika sve govori:Obratite paznju na odraz drveca u vodi.
Lost.jpg


Narocito je interesantno da su za imena likova u seriji uzeli imena filozofa:
Dzon Lok i Dejvid Hjum.

Svi smo mi zarobljenici na ostrvu. Svi smo zapleteni u mrezu Majinu. Svi smo svezani u Platonovoj pecini.

Kako onda preziveti na ostrvu na koje smo rodjenjem dospeli?

Kako tako ! Mozemo sagraditi šator. Mozemo kisnuti. Mozemo raditi mnogo toga, ali nikada ne smemo zaboraviti svoj pravi dom.
Svet objekata , prostor i vreme nisu postojani. To je mreza Majina. Izvan prostora i vremena je pravi dom za sve nas izgubljene na ostrvu.

Pitanje teme je kako pobeći sa ostrva?

Moj utisak je bio (bar u prve dve sezone, kasnije su mi bile dosta slabije) da ostrvo predstavlja alternativu našem svetu, odnosno našoj civilizaciji i kao neku priliku za novi početak.
Neki faktori njihovih života pre ostrva gube na značaju.
Na primer, ona Australijanka je putovala da bi svoje dete dala nekim ljudima jer u civilizaciji je bila klinka i nije se osećala spremnom da ima dete a na ostrvu taj faktor nema smisla, nema robno-novčanog sistema, živi se u prirodi i od prirode i ona je tu sasvim spremna da bude majka.
 

Back
Top