Problem sa kompom nakon reinstalacije OS-a

O

OOOOOOO

Gost
Na kompu sam koristio dva OS-a----Win98SE (na C: ) i WinXPProfesionalSP1+svi sigurnosni updateovi ( bez onih vezanih za IE), na D:....Posedujem i drugi komp na kome je Win2000Profesional i oni su logicno umrezeni.
Posto mi Win98SE vishe nije bio potreban odlucio sam da ga skinem i ostanem samo na XP-u.
Sa XP sam pokrenuo instalaciju sa diska (misleci da u toku same instalacije ce se pojaviti ona opcija za formatizovanje odredjene particije, koja se, kao sto sam kasnije,nazalost kasno, utvrdio--nije pojavila)
Nakon zavrshene instalacije i uspesnog pokretanja sistema sam utvrdio da C: ipak nije formatizovan te je ostala i 98-ica. :!: :roll: Restartovao sam komp, zeleci da se prebacim na XP sa D: i odatle formatizovao C: medjutim cekalo me je iznenadjenje---pojavljivala se poruka da OS ne moze biti pronadjen, tako da je dizanje sistema bilo nemoguce.
Posto imam programcic kojim se prave boot diskete za XP, pokrenuo sam ga i napravio 6 boot disketa.
Restartovao sam komp, digao ga sa tih 6 disketa i nakon zavrshenog dizanja pokusao sam formatiranjem, medjutim dobijao sam poruku da frmdsk.exe ( tako nesto ) ne moze biti pronadjen. Sasvim slucajno sam pregledao sadrzaj instalacionog diska i pronashao taj exe.Upisao sam njegovu putanju i formatiranje je krenulo.Nakon formatiranja,XP instalacija je krenula i uspesno zavrshena.Nakon instalacije samog XP krenuo sam sa instalacijom SP1 pa nakon toga DirectX-a 8.1. Ostale stvari (ploca,VGA,modem,mrezna karta) nisam rucno instalirao jer ih je XP uspesno prepoznao.Kada sam to zavrshio krenuo sam sa instalacijom svih kriticnih updateova koje imam.Nakon zavrshene instalacije svega toga,podesena je mreza.Posle toga krenuo sam sa iskljucivajnem XP servisa koje sam nashao na elite se cu ri ty 4-umu.
Sve sam to uradio MEDJUTIM.
Primetio sam da komp radi malo cudnjikavo.
Npr---Kada idem mishem levo-desno kursor ide sa jedne na drugu stranu ali se na trutak zakoci.Kada je pokrenuto vishe aplikacija (NPR--Opera,Total Commander,WinAmp..) prelazak sa jednog na drugi tab je nekako malo sporije kao da i to zakoci na trenutak.
Mreza-Kada sa drugog racunara kopiram vece fileove od npr 20 MB primecujem josh vece zastajkivanje u radu i prelasku sa aplikacije na aplikaciju.Npr ako sam na netu pagetabovi u Operi se sporije menjaju,sporije minimalizuju.
Ponekad je potrebno oko 10,15,20 sekundi da krene kopiranje fileova sa drugog kompa na ovaj.
Isto toliko vremena je potrebno da uopste udjem u sadrzaj nekog od sherovanih diskova na drugom kompu a nekada dodje i do blokade Total Commandera. Sama mreza je, kao i mnogo puta do sada podesavana na isti nacin tako da je mogucnost nekog pogreshnog setovanja nemoguca) Koristim ZA ali on je iskljucen za lokalnu mrezu.
Sumnjivih servisa nema, nema ni 100% CPU usage ( kao mogucnost usporenja/seckanja/kocenja) kao ni virusa,trojanaca,spyware-a i ostale gamadi.

A po nekad ( u nekom vremenskom periodu od npr sat-dva) ovih gore navedenih problema NEMA.
Hardware nije menjan,cackan,razmestan.
Trenutno je instalirano minimum programa-ZA,KAS 4.5 ( iskljuceni svi njegovi servisi za RealTime Monitoring) Opera,TheBAT,Ad-wareProfesional, SpyBot S$Destroy, Total Comander, MV2Player,GetRight, ACDSee, Office XP.QuickTime, RealPlayerPlus.

Nekad ( pre ove zajebancije sa domratiranjem i reinstalom ) nisam imao nikakve probleme kao sto ih sada imam.Sve je teklo glatko,i na Win98SE kao i na XP-u.

Nadam se da sam predocio svoj problem kako treba pa se nadam da postoji neko ko ima ideju kako resiti probleme.
Hvala.
 
ne znam da li je neko potvrdio, ali chini mi se da xp ima problem sa formatiranjem diskova i(ili) prebacivanjem iz FAT32 u NTFS i obrnuto.. meni se desilo vise puta, dok nisam skontao sta je problem, da kada skinem 98, i konvertujem u NTFS, pocne komp da mi radi kao pentium I, a imam barton2500+, disk od dva diska od 120Gb.. ja sam problem resio time sto sam napravio backup svega na drugi hard disk, prvi sam formatirao (obrisao obe particije sa fdiskom) ponovo napravio particije, formatirao iz dosa, prebacio u NTFS sa partition magic-om i sada nema problema...

srecno!!!
 
Ragen:
ne znam da li je neko potvrdio, ali chini mi se da xp ima problem sa formatiranjem diskova i(ili) prebacivanjem iz FAT32 u NTFS i obrnuto.. meni se desilo vise puta, dok nisam skontao sta je problem, da kada skinem 98, i konvertujem u NTFS, pocne komp da mi radi kao pentium I, a imam barton2500+, disk od dva diska od 120Gb.. ja sam problem resio time sto sam napravio backup svega na drugi hard disk, prvi sam formatirao (obrisao obe particije sa fdiskom) ponovo napravio particije, formatirao iz dosa, prebacio u NTFS sa partition magic-om i sada nema problema...

srecno!!!

Nisam naveo, sada si me setio. Nekad je C: bio FAT32 D: (sa XP-om) je bio NTFS a E: je takodje bio FAT32.
Sada je sve NTFS.
Ja nemam bootabilan XP, nego sam ga dizao sa disketa.
Ako ga disgnem opet sa disketa da li ce on pronaci taj FDISK?
Ako sam te dobro razumeo- dva puta si fomatirao? Prvo sa FDISK a posle "iz dosa"? A u toku instalacije si ostavio fat32 a tek kasnije si ga sa Partition Magicom prebacio u NTFS?
Malo si me zbunio....
 
OOOOO:
Ragen:
ne znam da li je neko potvrdio, ali chini mi se da xp ima problem sa formatiranjem diskova i(ili) prebacivanjem iz FAT32 u NTFS i obrnuto.. meni se desilo vise puta, dok nisam skontao sta je problem, da kada skinem 98, i konvertujem u NTFS, pocne komp da mi radi kao pentium I, a imam barton2500+, disk od dva diska od 120Gb.. ja sam problem resio time sto sam napravio backup svega na drugi hard disk, prvi sam formatirao (obrisao obe particije sa fdiskom) ponovo napravio particije, formatirao iz dosa, prebacio u NTFS sa partition magic-om i sada nema problema...

srecno!!!

Nisam naveo, sada si me setio. Nekad je C: bio FAT32 D: (sa XP-om) je bio NTFS a E: je takodje bio FAT32.
Sada je sve NTFS.
Ja nemam bootabilan XP, nego sam ga dizao sa disketa.
Ako ga disgnem opet sa disketa da li ce on pronaci taj FDISK?
Ako sam te dobro razumeo- dva puta si fomatirao? Prvo sa FDISK a posle "iz dosa"? A u toku instalacije si ostavio fat32 a tek kasnije si ga sa Partition Magicom prebacio u NTFS?
Malo si me zbunio....


ti se bas ne snalazis sa operativnim sistemima, ne? pazi ovako, treba ti neki butabilan cd (ili napravi boot disketu iz w98se), dignes u dos.. fdisk se moze koristiti samo iz dosa, zapamti.. eh sada, kada ga butujes u dos, pokrenes fdisk, i iz njega obrises particije, pa ih ponovo kreiras.. kada izadjes iz fdiska, lepo ide format.exe za svaku particiju koju si napravio fdiskom, one su po defaultu fat32.. instaliraj lepo xp, na kraju instaliraj partition magic, prebaci particije u NTFS i gotovo...

ali, ako nisi nikada radio sa fdiskom, a imas neku particiju koju bi zeleo da sacuvas, nemoj ga koristiti.. mozes izgubiti sve podatke!!! ali, ako ima dva diska, prebaci sve na jedan disk, lepo ga islkjuci iz kompa, i onda se zezaj sa fdiskom, naucices ponesto o particionisanju...
 
OOOOO:
Samo pre toga, moram na sve kovretujem u FAT32 jer fdisk i format ne vidi ntfs? :lol:

upravo tako.. sa format ne mozes da formatiras ntfs particiju, ali zato fdisk vidi sve particije, pa mozes da radis sa particijama.. ako ce vec da brises particije, nema potrebe da konvetujes u ntfs... one ce biti unformatted posto ih kreiras fdiskom, pa kada formatiras, postace fat32..
 
Opet ja...
Sve ponovo uradjeno, osim toga sto je sada na svimm particijama FAT32.
Vec navedeni problemi su i dalje tu.
Primer---Sporo kopiranje i seckanje OBE mashine kada se kopiraju fileovi sa jedne na drugu.
Pri kopiranju vecih fileova (np CD-->HDD file od 700MB) vidno sporo samo kopiranje+ zauzeca procesora od sko 100%
Posto je sve ponovo formatirano i iz particionisano, XP instlacija +SP1+ svu kriticni updateovi lepo prosla, nesto mi govori da je mozda neki komad hardware pobenavio?
 
pa dakle, ako si ponovo radio particionisanje a on i dalje sporo kopira, onda je tu nesto zaista lose.. samo, obrati paznju da se ne kopira istom brzinom sa particije na particiju kao u slucaju kada kopiras sa diska na disk.. ako imas dva diska, posedna, izvuci jedan, stavi drugi i vidi kako kopira.. to sto je zauzece 100% je normalno, ali nije normalno da sporo kopira.. recimo, koliko ti treba da iskopiras fajl od 700Mb sa jednog HD na drugi HD? Obrati paznju da ne kopiras sa particije na particiju, pa se javi...
 
Kako mislis zauzece od 100% normalno pri kopiranju fileova? Sada, dok kopiram a posto je zauzece skoro 100% ne mogu ( tj mogu ali tesko tj sporo) da setam izmedju 2-3 pokrenuta programa. Konkretno primer-malopre sam pokusao da kopiram nesto, i za to vreme sam jedva prelazio sa Opere na TotalComander.
To mi se ranije nije desavalo. Kopirao sam sa drugog kompa i po 1GB pa nije bilo usporavanja i sl.
 
...hteo sam reci da je normalno da proces koristi svu svoju snagu pri nekom procesu kao sto je kopiranje ali multitasking u tvom slucaju ne radi dobro..

pokusaj da stavis disable na DMA mod na hardovima ili obrnuto, ukljuci ih ako su do sada bii iskljuceni...

ako ne, hardovi su definitivno problem.. eventualno pokusaj da instaliras win98, pa kopiraj i vidi sta se desava..
 
DMA mod mi je oduvek bio postavljen. Nikad mi nije ni palo na pamet da pokrecem PIO.
Elem, vec sam naveo, desava mi se da pri pokretanju misha levo desno dolazi do zastoja. Primetio sam da u tim momentima radi HDD. Trepne ( u trenutku treptaja mish zastane ) pa iskulira neku sekundu...I tako par puta u krug..??!?!?!
To traje par krugova i onda miruje neko vreme...Pa onda opet...Odredjenog vremenskg intervala izmedju ovih desavanja nema.
A sve je tako lepo radilo dok je bila 98+XP :lol:
Ali stvarno nemam vishe volje da sve rushim, i dizem 98 samo da bih video kojom brzinom kopira...:(
 
Servise koje sam iskljucio prema uputstvu sa Elite Se cu rity foruma, sam i ranije iskljucivao, (pre ove famozne reinstacije) i nisam imao nikakvih problema.
Problemi i dalje postoje.
Pri kopiranju vecih fileova, total comander se uvdek prvo blokira. da bi tek iz drugog puta krenulo kopiranje ali da bi ono uopste krenulo potrebno je da prodje i do 15ak sekundi.
Inace, juce sam kopirao 5 GB ( it iz dva pokusaja jer je na 58% sve jednostavno blokiralo tj Total Comander)--pa ukupno oko 2 sata, sto uopste nije normalno,zar ne? :!:
Joj, poludecu na kraju...
 
Sto se tice TC-a, on ponekad ume da blokira masinu posebno kod kopiranja velike kolicine podataka i to kada 'guras' podatke sa jedne masine na drugu tj kada je TC pokrenut na masini sa koje kopiras, desava se da dobijes poruku da je odredisni disk pun iako on ima vise GB slobodnog prostora.

A koji tip mreze koristis?
 
OOOO:
Servise koje sam iskljucio prema uputstvu sa Elite Se cu rity foruma, sam i ranije iskljucivao, (pre ove famozne reinstacije) i nisam imao nikakvih problema.
Problemi i dalje postoje.
Pri kopiranju vecih fileova, total comander se uvdek prvo blokira. da bi tek iz drugog puta krenulo kopiranje ali da bi ono uopste krenulo potrebno je da prodje i do 15ak sekundi.
Inace, juce sam kopirao 5 GB ( it iz dva pokusaja jer je na 58% sve jednostavno blokiralo tj Total Comander)--pa ukupno oko 2 sata, sto uopste nije normalno,zar ne? :!:
Joj, poludecu na kraju...

Vrati to prijatelju sve na fat 32 pa C particiju formatiraj sa disketom 98 pa kada prebacis na prvi boot dizanje sa CD-a i ubacis CD XP i sa njim formatiraj istu particiju (uslov je da ti je disketa ispravna tj. da joj ne nedostaje neki fajl zato moras imati disketu sa win98se ili Me) posle instaliraj XP, ako i dalje imas problema na valja ti CD XP-a to se vidi ako prilikom instalacije ima neki problem a TI GA PRESKOCIS I NASTAVIS INSTALACIJU KOJU ON ZAVRSI ALI posle ne radi kako treba.
Ja sam imao slicnih problema pa ako ti je COMP ispravan posle ovog redosleda ne bi trebalo da imas problema, ova prica do sada te moze vrteti beskonacno u krug a da ne nadjes resenje.
Ako ovako uradis javni kako sve izgleda!!!
 
@DIOGEN--Ako si pazljivo citao, decko je rekao da je vec posedovao XP tj 98+XP i da mu je sve lepo radilo. Znaci, sama instalacija tj disk je ocigledno u redu.
Inace,decko ima problem sa prebacivanjem iz PIO u DMA mode.Jednostavno, samo pod XP HDD ne moze nikako da prebaci u DMA.
Njemu ocigledno stoje setovanja za DMA mode ali XP jednostavno odbija da ga prebacio u DMA...
 

Back
Top