Pet pravila morala

Sasa Jovanovic

Zainteresovan član
Poruka
325
Pet pravila morala su :

1.Ne oduzimaj zivot

2. Ne kradi

3. Ne budi razvratan

4. Ne laži

5. Ne uzimaj droge i ne pij alkohol

Objasnjenja cu pozajmiti od budistickog monaha Thich Nhat Hanh :



PRVO PRAVILO

Svestan patnje izazvane razaranjem života, zavetujem se da ću negovati saosećanje i naučiti načine da sačuvam živote ljudi, životinja, biljaka i minerala. Odlučan sam da ne ubijam, niti da dopustim drugima da ubijaju; da bilo kakav čin ubijanja na ovome svetu ne opravdavam svojim razmišljanjem i svojim načinom života.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept1.html

DRUGO PRAVILO

Svestan patnje izazvane eksploatacijom, društvenom nepravdom, krađom i potčinjavanjem, zavetujem se da ću negovati saosećajnu ljubav i naučiti načine da radim za dobrobit ljudi, životinja, biljaka i minerala. Zavetujem se da praktikujem velikodušnost, deleći svoje vreme, energiju i materijalna dobra sa onima kojima je to zaista potrebno. Odlučan sam da ne kradem i ne posedujem bilo šta što treba da pripada nekome drugom. Poštovaću imovinu drugih, ali ću sprečavati druge da izvlače korist iz ljudske patnje ili patnje drugih živih bića na Zemlji.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept2.html

TREĆE PRAVILO

Svestan patnje izazvane zloupotrebom seksa, zavetujem se da ću negovati odgovornost i naučiti načine da očuvam sigurnost i integritet pojedinca, parova, porodica i društva. Odlučan sam da ne stupam u seksualnu vezu bez ljubavi i vezanosti na duže. Da bih sačuvao sreću, svoju i drugih, odlučan sam da poštujem svoje obaveze i obaveze drugih. Učiniću sve što je u mojoj moći da zaštitim decu od seksualne zloupotrebe i da sprečim raspad bračnih veza i porodica zbog zloupotrebe seksa.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept3.html

ČETVRTO PRAVILO

Svestan patnje izazvane nepromišljenim govorom i nesposobnošću da se saslušaju drugi, zavetujem se da ću negovati dobronameran govor i sposobnost slušanja drugih, kako bih i drugima doneo užitak i sreću i oslobodio ih njihove patnje. Znajući da reči mogu da stvore i sreću i nesreću, zavetujem se da ću govoriti istinito, da će moje reči podsticati samopouzdanje, zadovoljstvo i nadu. Odlučan sam da ne prenosim vesti za koje nisam siguran da su istinite i da neću kritikovati ili odbacivati stvari za koje nisam siguran. Uzdržaću se od izgovaranja reči koje mogu izazvati podele ili svađu ili koje mogu izazvati raspad porodice ili zajednice. Učiniću sve da izgladim i rešim svaki konflikt, ma koliko on bio mali.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept4.html

PETO PRAVILO

Svestan patnje izazvane nepromišljenim konzumiranjem, zavetujem se da ću negovati dobro zdravlje, i fizičko i mentalno, za sebe, moju porodicu i moje društvo, vežbajući se pažljivosti dok jedem, pijem ili bilo šta drugo unosim u sebe. Zavetujem se da ću uzimati samo ono što čuva mir, blagostanje i radost u mome telu, u mojoj svesti i u kolektivnom telu i svesti moje porodice i šire zajednice. Odlučan sam da ne uzimam alkohol ili bilo šta drugo što izaziva zavisnost, da ne koristim hranu ili druge stvari koje sadrže toksine, kao i da se klonim nekih emisija na TV, časopisa, knjiga, filmova i razgovora. Svestan sam da trovanje moga tela ili svesti ovim otrovima predstavlja izdaju za moje pretke, moje roditelje, moju zajednicu i buduće generacije. Radiću na tome da transformišem nasilje, strah, bes i zbunjenost u sebi, praktikujući jednu takvu dijetu za sebe i za društvo. Shvatam da je ispravna fizička i mentalna dijeta ključna za moj preobražaj i za preobražaj društva.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept5.html

Pa eto tako, sada vasa misljenja, odobravanja i negodovanja su dobro dosla, ukoliko ima pitanja, probacu da odgovorim, a ako se neko nadje strucan ( ili ne ), moze i on da proba... :bye:
 
PRVO PRAVILO

Svestan patnje izazvane razaranjem života, zavetujem se da ću negovati saosećanje i naučiti načine da sačuvam živote ljudi, životinja, biljaka i minerala. Odlučan sam da ne ubijam, niti da dopustim drugima da ubijaju; da bilo kakav čin ubijanja na ovome svetu ne opravdavam svojim razmišljanjem i svojim načinom života.

:eek:
Kakve veze imaju minerali? Zivot minerala? :confused:

Kako i zbog cega minerali imaju svest?
 
ДЕСЕТ БОЖИЈИХ ЗАПОВЕСТИ

(2. Мојс. 20:2-17)



1.заповест

ЈА САМ ГОСПОД, БОГ ТВОЈ — НЕМОЈ ИМАТИ ДРУГИХ-БОГОВА ОСИМ МЕНЕ.

Бог нас учи — да Га признајемо у нашој мисли, да у срцу верујемо у Њега, да се уздамо у Њега и да Га волимо, да Га исповедамо и славимо уснама, да Га целим нашим бићем про-слављамо и целом нашом снагом да Му побожно служимо (не може делимично, не могу се служити два господара: Богу и гре-ху-мамону). Осим једног, истинитог Богада не призивамо нити поштујемо никаквог другог, лажног бога, нити да дајемо ство-рењима ону славу која припада само Створитељу — Богу не-створеном.

Светитеље, свете анђеле и свете људе поштујемо као слуге Божије, који могу да принесу наше молитве Богу, и да нам измоле Његову благодат (дар Духа Светога, милост, благона-клоност). Због тога треба да кроз њих тражимо помоћ од Бога а не да их обожавамо, јер обожавање припада једино Богу.

2. заповест

НЕ ГРАДИ СЕБИ ЛИКА РЕЗАНОГ, НИТИ КАКВЕ СЛИКЕ ОД ОНОГА ШТО ЈЕ ГОРЕ НА НЕБУ, ИЛИ ДОЛЕ НА ЗЕМЉИ, ИЛИ У ВОДИ И ИСПОД ЗЕМЉЕ. НЕМОЈ ИМ СЕ КЛАЊАТИ НИТИ ИМ СЛУЖИТИ.

Бог забрањује да обожавамо идоле. Идоли су материјална представа неког створења, или ма каквог измишљеног божанст-ва, које се обожава уместо истинитог Бога.

ИКОНЕ (Црквене слике) приказују лик истинитог Бога у телу, Богородицу, анђеле или ликове Његових светитеља. Ико-не служе за религиозно подсећање на дела Божија и Његових светитеља, па је оправдано молити се пред њима Богу, Богоро-дици и светитељима Његовим. Међутим, ово правило и побо-жно поштовање икона може бити злоупотребљено и искривл>е-но, ако неко поштује само иконе и верује у њихову материјалну моћ, без обраћања својих мисли и срца Господу, Богородици и Његовим светитељима који су на иконама представљени.

3. заповест

НЕ УЗИМАЈ УЗАЛУД ИМЕ ГОСПОДА, БОГА СВОГА С правом можемо употребљавати име Божије у молитвама, верској поуци — веронауци, у законској заклетви — у свим тим приликама са поштовањем, побожношћу и страхом Божијим (страхом да не отпаднемо од Њега).

У обичном говору, или се клети именом Божијим, као што многи чине, то је противно трћој заповести.

4. заповест

ШЕСТ ДАНА РАДИ И ОБАБЉАЈ СВЕ ПОСЛОВЕ СВОЈЕ, А СЕДМИ ДАН ПОСВЕТИ ГОСПОДУ, БОГУ СВОМЕ

То значи да се ради шест дана, да се чини све оно што при-пада нашем овоземаљском позиву, а седми дан да се чува као СВЕТИ за Бога тј. посветити га за молитву Богу — у цркви, за верску поуку и за побожна дела.

Господ је за шест дана створио небо и земљу и море и све што је у њима, а седмог дана је починуо — одморио. („Пред Го-сподом је један дан као хиљаду година и хиљаду година као је-дан дан"). (II Мојс. 20:11)

У исто време Јевреји су празновали суботу, а Хришћанска Православна Црква светкује недељу — дан Христовог Васкрсе-ња, у част и спомен, за наше спасење, најзначајнијег догађаја! Јер је Васкрс празник над празницима.

5.заповест

ПОШТУЈ СВОГА ОЦА И СВОЈУ МАЈКУ, ДА ДУГО ПОЖИ-ВИШ НА ЗЕМЉИ

Бог заповеда да поштујемо своје родитеље и да им будемо привржени и послушни. Да поштујемо старатеље: духовне Оце, добротворе, старешине, наставнике и остале који то јесу и стар-ије који би нам могли бити родитељи.

6. заповест

НЕ УБИЈ

Бог забрањује да одузмемо људски живот силом или пре-варом, или на било који начин да угрожавамо мир нашег сусе-да. Тако Он забрањује и сваку свађу, љутњу, мржњу, завист, свирепост — све оно, дакле, што може довести до околности да се шеста заповест прекрши! А убити себе самога је и највећи грех, јер се не може окајати.

7. заповест

НЕ ЧИНИ ПРЕЉУБУ

Да се не разара породица, и у човеку руши оно што је бо-жанско у њему. Прељуба је: брачно неверство супружника, блуд (телесна л,убав лица која нису супружници), против-при р о д н о задовољавање страсти. Затим и све оно што би могло да подстакне ове жеље, као: пијанство и преситост, бесрамне речи и дела, читање развратног штива, певање и слушање таквих песама, или гледање таквих представа и слика.

8. заиовест

НЕ УКРАДИ

Бог забрањује да одузимамо силом или преваром неку ствар, која нам не припада.

9. заповест

НЕ СВЕДОЧИ ЛАЖНО НА БЛИЖЊЕГА СВОГА Бог забрањује лажно сведочење против ма које особе — на суду или ван суда, упропастити или оклеветати ма кога гов-орећи лажно — или у лице, или иза леђа. Забрањује да лажемо и чинимо превару.

10. заповест

НЕ ПОЖЕЛИ НИШТА ШТО ПРИПАДА ТВОМЕ БЛИЖЊЕМ (НИШТА ШТО ЈЕ ТУЂЕ)

Бог нам забрањује не само да чинимо зло, него наређује да се клонимо чак и злих мисли и жеља. Да не бисмо од рђавих мисли дошли жељом до рђавих дела. Треба се чувати рђавих мисли, жеља и дела, да имамо на уму да нас Свети, Праведни и Свемогући Бог стално види — и при првој помисли на грех треба да и ми кажемо, као оно Јосиф, син Јаковљев: „Како бих могао учинити такав грех и Богу сагрешити" (I Мојс. 39.9). Јединствено све помисли које долазе а нису у сагласности са Божијим заповестима ми их не прихватамо. Старац Силуан твр-ди да је најефикасније игнорисати рђаве помисли.

Господ Исус Христос је рекао: Господ Бог наш је једини Господар, и љуби Господа Бога свога свим срцем својим, свом душом својом, свом мишљу својом и свом снагом својом. Ово је прва и највећа заповест. А друга је као и ова: љуби ближњега свога као самога себе. О овим двема заповестима виси сав закон и пророци. (Мт. 22:37-40) Из њих произилазе све заповести.

Господ је рекао: Љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне. Да будете синови Оца небескога.
 
Poslednja izmena:
Јер ово: не чини прељубе, не убиј, не укради, не сведочи лажно, не зажели и ако има још каква друга заповест, у овој се речи извршује, то јест:
Љуби ближњега свога као самога себе. (Рим.13:9)
 
Po budistickom ucenju, preporadjanje je moguce i u mineral, te se na unistavanje minerala, gleda kao na unistavanje svesti ( koju taj mineral poseduje ), sto povlaci karmicku akciju, te iz tog razloga su i minerali uvrsteni u prvo pravilo morala, ne ubijaj...

Прођи се морала минерала и поведи рачуна о Божијим заповестима.
Зашто ићи преко 7 гора и 7 мора да би се изучавало неко глупо учење о минералној памети, а избегавати учење Библије, које је уско специјализовано за човека и које можеш научити у локалном храму, удаљеном од тебе 100 метара? :rtfm:
 
PETO PRAVILO

Svestan patnje izazvane nepromišljenim konzumiranjem, zavetujem se da ću negovati dobro zdravlje, i fizičko i mentalno, za sebe, moju porodicu i moje društvo, vežbajući se pažljivosti dok jedem, pijem ili bilo šta drugo unosim u sebe. Zavetujem se da ću uzimati samo ono što čuva mir, blagostanje i radost u mome telu, u mojoj svesti i u kolektivnom telu i svesti moje porodice i šire zajednice. Odlučan sam da ne uzimam alkohol ili bilo šta drugo što izaziva zavisnost, da ne koristim hranu ili druge stvari koje sadrže toksine, kao i da se klonim nekih emisija na TV, časopisa, knjiga, filmova i razgovora. Svestan sam da trovanje moga tela ili svesti ovim otrovima predstavlja izdaju za moje pretke, moje roditelje, moju zajednicu i buduće generacije. Radiću na tome da transformišem nasilje, strah, bes i zbunjenost u sebi, praktikujući jednu takvu dijetu za sebe i za društvo. Shvatam da je ispravna fizička i mentalna dijeta ključna za moj preobražaj i za preobražaj društva.

Mene i moju generaciju su izdali mnogo puta u tom slučaju :mrgreen:
 
Po budistickom ucenju, preporadjanje je moguce i u mineral, te se na unistavanje minerala, gleda kao na unistavanje svesti ( koju taj mineral poseduje ), sto povlaci karmicku akciju, te iz tog razloga su i minerali uvrsteni u prvo pravilo morala, ne ubijaj...

:eek: :sad2:

Definitivno od mene nikada nece ispasti budista.

edit i nije mi jasno da li se preporadjanje odnosi samo na kristalne individue ili i na mineralne agregate?
I sta biva kada se uradi priprema i prerada, da li u tom slucaju mineral umire? Ako nije tako, kako da znamo da je mineral umro?
 
Poslednja izmena:
Прођи се морала минерала и поведи рачуна о Божијим заповестима.
Зашто ићи преко 7 гора и 7 мора да би се изучавало неко глупо учење о минералној памети, а избегавати учење Библије, које је уско специјализовано за човека и које можеш научити у локалном храму, удаљеном од тебе 100 метара? :rtfm:

Zato sto mi ovo ucenje bolje lezi, a Biblija i hramovi, popovi i slicni ljudi su mi mnogo za stomak tezi...

A sad bi te zamolio da se okrenes temi i da ne spamujes bez potrebe.
 
Pet pravila morala su :

1.Ne oduzimaj zivot

2. Ne kradi

3. Ne budi razvratan

4. Ne laži

5. Ne uzimaj droge i ne pij alkohol

Objasnjenja cu pozajmiti od budistickog monaha Thich Nhat Hanh :



PRVO PRAVILO

Svestan patnje izazvane razaranjem života, zavetujem se da ću negovati saosećanje i naučiti načine da sačuvam živote ljudi, životinja, biljaka i minerala. Odlučan sam da ne ubijam, niti da dopustim drugima da ubijaju; da bilo kakav čin ubijanja na ovome svetu ne opravdavam svojim razmišljanjem i svojim načinom života.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept1.html

DRUGO PRAVILO

Svestan patnje izazvane eksploatacijom, društvenom nepravdom, krađom i potčinjavanjem, zavetujem se da ću negovati saosećajnu ljubav i naučiti načine da radim za dobrobit ljudi, životinja, biljaka i minerala. Zavetujem se da praktikujem velikodušnost, deleći svoje vreme, energiju i materijalna dobra sa onima kojima je to zaista potrebno. Odlučan sam da ne kradem i ne posedujem bilo šta što treba da pripada nekome drugom. Poštovaću imovinu drugih, ali ću sprečavati druge da izvlače korist iz ljudske patnje ili patnje drugih živih bića na Zemlji.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept2.html

TREĆE PRAVILO

Svestan patnje izazvane zloupotrebom seksa, zavetujem se da ću negovati odgovornost i naučiti načine da očuvam sigurnost i integritet pojedinca, parova, porodica i društva. Odlučan sam da ne stupam u seksualnu vezu bez ljubavi i vezanosti na duže. Da bih sačuvao sreću, svoju i drugih, odlučan sam da poštujem svoje obaveze i obaveze drugih. Učiniću sve što je u mojoj moći da zaštitim decu od seksualne zloupotrebe i da sprečim raspad bračnih veza i porodica zbog zloupotrebe seksa.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept3.html

ČETVRTO PRAVILO

Svestan patnje izazvane nepromišljenim govorom i nesposobnošću da se saslušaju drugi, zavetujem se da ću negovati dobronameran govor i sposobnost slušanja drugih, kako bih i drugima doneo užitak i sreću i oslobodio ih njihove patnje. Znajući da reči mogu da stvore i sreću i nesreću, zavetujem se da ću govoriti istinito, da će moje reči podsticati samopouzdanje, zadovoljstvo i nadu. Odlučan sam da ne prenosim vesti za koje nisam siguran da su istinite i da neću kritikovati ili odbacivati stvari za koje nisam siguran. Uzdržaću se od izgovaranja reči koje mogu izazvati podele ili svađu ili koje mogu izazvati raspad porodice ili zajednice. Učiniću sve da izgladim i rešim svaki konflikt, ma koliko on bio mali.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept4.html

PETO PRAVILO

Svestan patnje izazvane nepromišljenim konzumiranjem, zavetujem se da ću negovati dobro zdravlje, i fizičko i mentalno, za sebe, moju porodicu i moje društvo, vežbajući se pažljivosti dok jedem, pijem ili bilo šta drugo unosim u sebe. Zavetujem se da ću uzimati samo ono što čuva mir, blagostanje i radost u mome telu, u mojoj svesti i u kolektivnom telu i svesti moje porodice i šire zajednice. Odlučan sam da ne uzimam alkohol ili bilo šta drugo što izaziva zavisnost, da ne koristim hranu ili druge stvari koje sadrže toksine, kao i da se klonim nekih emisija na TV, časopisa, knjiga, filmova i razgovora. Svestan sam da trovanje moga tela ili svesti ovim otrovima predstavlja izdaju za moje pretke, moje roditelje, moju zajednicu i buduće generacije. Radiću na tome da transformišem nasilje, strah, bes i zbunjenost u sebi, praktikujući jednu takvu dijetu za sebe i za društvo. Shvatam da je ispravna fizička i mentalna dijeta ključna za moj preobražaj i za preobražaj društva.

Pogledajte detaljnije objašnjenje: http://www.yu-budizam.com/texts/tnh5p/precept5.html

Pa eto tako, sada vasa misljenja, odobravanja i negodovanja su dobro dosla, ukoliko ima pitanja, probacu da odgovorim, a ako se neko nadje strucan ( ili ne ), moze i on da proba... :bye:

Meni, pod jedan, smeta što se ove stvari tretiraju kao moralne. Ako neću učiniti sve to da bih bila moralna, onda je kao da sam ih učinila. Zapravo, problem je u svesti. Ako ne činite loše zato što to nije moralno, onda vi niste ispravna osoba, pošto vas koče konvencije, a moral je čista konvencija. Konvencije treba da postoje, inače bismo bili kao životinje, ali nabrojane stvari ne smeju biti poštovane zbog konvencija već zato što svako normalno biće nema potrebu za njima.
Ne ubij je jasno. Samo nenormalna osoba može da razmišlja o ubistvu. Meni tu nema mesta moralu. Stvar je jasna i ljudska, a ne opšte prihvatljiva.
Preostale 4 su nedovoljno pojašnjenje:
Ne kradi. Ispravno.
Ne budi razvratan. A šta je to razvratno? Silovanje nije razvrat, osim ako ne želite da koristite eufemizme i učinite greh na taj način (ne priznajući zločin). Da li neko želi da ima seks sa ovim ili onim i taj to prihvata... Kakve to veze ima sa moralom i zašto bi neko zaustavljao svoju prirodu ako nailazi na odobravanje partnera.Opet kažem, silovanje ne može da se stavi u okvire morala, baš kao ni ubistvo. To su zločini koje normalna osoba ni ne pomišlja da uradi, a ne da neće da ih uradi zato što to nije moralno, prihvatljivo.
Ne laži. Pa sad. Neke laži su dobre i bolje nego da se kaže istina.
Ne drogiraj se i ne pij alkohol. Takođe nije svaka situacija ista. Ako neko tu i tamo ****** džoint ili pije alkohol sa društvom, šta je tu nemoralno i kakve to veze ima uopšte, ako se neko i drogira ili je pijanica, sa moralom?
Sve u svemu, ako neko ne vara zato što nije moralno, onda je isto kao i da je varao. Shvatate, ne treba moral da vas koči da nešto učinite ili ne, već ne treba o tome uopšte da mislite. A moralno je, prema mom mišljenju, kategorija koja se odnosi na neke stvari koje nisu toliko ekstremne, kao napomenuto gore, već se tiču nekih društveno prihvatljivih načina ponašanja gde ukoliko i učinimo drugačije nismo zlotvori ni prema sebi ni prema drugima, već smo jednostavno loše vaspitani i neprilagođeni.
 
Po budistickom ucenju, preporadjanje je moguce i u mineral, te se na unistavanje minerala, gleda kao na unistavanje svesti ( koju taj mineral poseduje ), sto povlaci karmicku akciju, te iz tog razloga su i minerali uvrsteni u prvo pravilo morala, ne ubijaj...

Hm, da, možemo reći da sve što je živo (biljke, životinje, virusi, alge) poseduje vrednost bez obzira na to čemu služe, ali to baš i nije tako jednostavno, neki put se možda mora i ubiti da bi se sačuvali neki drugi životi. Mi (ljudi) često svojim potezima ugrožavamo živote i interese drugih stvorenja, zarad naše koristi, i često mali interesi ljudi imaju prednost nad ogromnim interesima životinja, i to je nešto što bi po mom mišljenju trebalo izmeniti.
I ne smemo biti ravnodušni prema biljkama, ili recimo prenatalnom ljudskom životu, jer i oni mogu doživeti bol (ne takav kao razvijene ličnosti ali ipak bol)
 
Poslednja izmena:
Прођи се морала минерала и поведи рачуна о Божијим заповестима.
Зашто ићи преко 7 гора и 7 мора да би се изучавало неко глупо учење о минералној памети, а избегавати учење Библије, које је уско специјализовано за човека и које можеш научити у локалном храму, удаљеном од тебе 100 метара? :rtfm:
E ne možeš naučiti u lokalnom hramu.

Na osnovu toga kojom si brzinom zalepio citat, jasno je da uvodni post nisi ni pročitao
a kamo li linkove pogledao.

Hajde još jednom pažljivo pročitaj i zamisli da igraš igricu ''pronađi razliku'' :lol:
 
Meni, pod jedan, smeta što se ove stvari tretiraju kao moralne. Ako neću učiniti sve to da bih bila moralna, onda je kao da sam ih učinila. Zapravo, problem je u svesti. Ako ne činite loše zato što to nije moralno, onda vi niste ispravna osoba, pošto vas koče konvencije, a moral je čista konvencija. Konvencije treba da postoje, inače bismo bili kao životinje, ali nabrojane stvari ne smeju biti poštovane zbog konvencija već zato što svako normalno biće nema potrebu za njima.
Ne ubij je jasno. Samo nenormalna osoba može da razmišlja o ubistvu. Meni tu nema mesta moralu. Stvar je jasna i ljudska, a ne opšte prihvatljiva.
Preostale 4 su nedovoljno pojašnjenje:
Ne kradi. Ispravno.
Ne budi razvratan. A šta je to razvratno? Silovanje nije razvrat, osim ako ne želite da koristite eufemizme i učinite greh na taj način (ne priznajući zločin). Da li neko želi da ima seks sa ovim ili onim i taj to prihvata... Kakve to veze ima sa moralom i zašto bi neko zaustavljao svoju prirodu ako nailazi na odobravanje partnera.Opet kažem, silovanje ne može da se stavi u okvire morala, baš kao ni ubistvo. To su zločini koje normalna osoba ni ne pomišlja da uradi, a ne da neće da ih uradi zato što to nije moralno, prihvatljivo.
Ne laži. Pa sad. Neke laži su dobre i bolje nego da se kaže istina.
Ne drogiraj se i ne pij alkohol. Takođe nije svaka situacija ista. Ako neko tu i tamo ****** džoint ili pije alkohol sa društvom, šta je tu nemoralno i kakve to veze ima uopšte, ako se neko i drogira ili je pijanica, sa moralom?
Sve u svemu, ako neko ne vara zato što nije moralno, onda je isto kao i da je varao. Shvatate, ne treba moral da vas koči da nešto učinite ili ne, već ne treba o tome uopšte da mislite. A moralno je, prema mom mišljenju, kategorija koja se odnosi na neke stvari koje nisu toliko ekstremne, kao napomenuto gore, već se tiču nekih društveno prihvatljivih načina ponašanja gde ukoliko i učinimo drugačije nismo zlotvori ni prema sebi ni prema drugima, već smo jednostavno loše vaspitani i neprilagođeni.

Potpuno se slažem sa prvim delom posta, ne možeš reći da je neko moralan samo zato što su ga neke konvencije (kazne) sprečile u činjenju zločina. Mnogi ljudi pričaju o tome kako bi skakali u reku da spašavaju ljude, a kada im neko vrati nešto veći kusur, ništa ne primećuju :mrgreen:

Da li ima nečeg nemoralnog u tome što ljudi postaju alkoholičari ili narkomani, ako pri tome ništa loše drugima ne čine. Hrišćani bi rekli da je to nemorano jer se time skreće sa duhovnog puta i prepušta potpuno materijalnim stvarima. Ja mislim da ipak postoji neka nemoralnost u tim stvarima, nemoralnost prema samom sebi, nemoralnost prema svom životu. Nemojte me pogrešno shvatiti, svi mi popijemo (a neki i popuše) s' vremena na vreme, ovde govorim o preteranosti.
 
Poslednja izmena:
Meni, pod jedan, smeta što se ove stvari tretiraju kao moralne. Ako neću učiniti sve to da bih bila moralna, onda je kao da sam ih učinila. Zapravo, problem je u svesti. Ako ne činite loše zato što to nije moralno, onda vi niste ispravna osoba, pošto vas koče konvencije, a moral je čista konvencija. Konvencije treba da postoje, inače bismo bili kao životinje, ali nabrojane stvari ne smeju biti poštovane zbog konvencija već zato što svako normalno biće nema potrebu za njima.
Ne ubij je jasno. Samo nenormalna osoba može da razmišlja o ubistvu. Meni tu nema mesta moralu. Stvar je jasna i ljudska, a ne opšte prihvatljiva.
Preostale 4 su nedovoljno pojašnjenje:
Ne kradi. Ispravno.
Ne budi razvratan. A šta je to razvratno? Silovanje nije razvrat, osim ako ne želite da koristite eufemizme i učinite greh na taj način (ne priznajući zločin). Da li neko želi da ima seks sa ovim ili onim i taj to prihvata... Kakve to veze ima sa moralom i zašto bi neko zaustavljao svoju prirodu ako nailazi na odobravanje partnera.Opet kažem, silovanje ne može da se stavi u okvire morala, baš kao ni ubistvo. To su zločini koje normalna osoba ni ne pomišlja da uradi, a ne da neće da ih uradi zato što to nije moralno, prihvatljivo.
Ne laži. Pa sad. Neke laži su dobre i bolje nego da se kaže istina.
Ne drogiraj se i ne pij alkohol. Takođe nije svaka situacija ista. Ako neko tu i tamo ****** džoint ili pije alkohol sa društvom, šta je tu nemoralno i kakve to veze ima uopšte, ako se neko i drogira ili je pijanica, sa moralom?
Sve u svemu, ako neko ne vara zato što nije moralno, onda je isto kao i da je varao. Shvatate, ne treba moral da vas koči da nešto učinite ili ne, već ne treba o tome uopšte da mislite. A moralno je, prema mom mišljenju, kategorija koja se odnosi na neke stvari koje nisu toliko ekstremne, kao napomenuto gore, već se tiču nekih društveno prihvatljivih načina ponašanja gde ukoliko i učinimo drugačije nismo zlotvori ni prema sebi ni prema drugima, već smo jednostavno loše vaspitani i neprilagođeni.

S prvim delom posta se slazem. Jesi upravu da mora da postoji neka unutrasnja potreba i razumevanje svega toga kako bi osoba "bila moralna" ali ne iz razloga kako bi postovala konvencije.
Medjutim, ostatak posta ti je dosta plitak. Budisticka pravila morala imaju dosta dubok koren i sigurno nisu takva bezveze....ali nisi u stanju da vidis sustinu jer posmatras konvenciju.
 
:eek: :sad2:

Definitivno od mene nikada nece ispasti budista.

edit i nije mi jasno da li se preporadjanje odnosi samo na kristalne individue ili i na mineralne agregate?
I sta biva kada se uradi priprema i prerada, da li u tom slucaju mineral umire? Ako nije tako, kako da znamo da je mineral umro?
I da ne postaneš, vrlo važno.. samo ne dozvoli da te kritički duh napusti....:super:

''šta ti meni tu minerali, ovo, ono...:evil:'' :rotf:

Aj kad rešiš to sa mineralima, napiši šta ti se dopada. :lol:
 
:eek: :sad2:

Definitivno od mene nikada nece ispasti budista.

edit i nije mi jasno da li se preporadjanje odnosi samo na kristalne individue ili i na mineralne agregate?
I sta biva kada se uradi priprema i prerada, da li u tom slucaju mineral umire? Ako nije tako, kako da znamo da je mineral umro?

Zozonce, nemoj da brines o mineralima, ides marginom, pa ti mozda iz tih razloga budizam ne odgovara, pusti minerale...

Jedan covek je rekao : Od svakog ucenja ( religije ) cu uzeti ono sto je dobro za mene, a zaobici ono sto je lose za mene.
 
Zozonce, nemoj da brines o mineralima, ides marginom, pa ti mozda iz tih razloga budizam ne odgovara, pusti minerale...

Jedan covek je rekao : Od svakog ucenja ( religije ) cu uzeti ono sto je dobro za mene, a zaobici ono sto je lose za mene.
Kako da zaobidje minerale kada ih spominjes kao deo nekog principa,ako nisi u stanju da obrazlozis to sto si iskopirao od negde,zasto ga postavljas?
Sto se tice druge izjave u samoj njoj i jeste problem,jer je cntar TI a ne BOG,ti si kriteruj sta tebi odgovra iz svih religija i napravis svoj mix i sta sa njime?Hriscanstvo ti ne odgovrara zato sto trazi promenu,srca i karaktera,dok ovo sto ti naodis ne zahteva unustrasnju vec samo spoljasnju promenu,sto je mnogo prihvatljivije covekovom egu,opravdanje delima.Zato egositma budizam najbolje lezi kao religija ,jer hrani njihovu sujetu i njihov ego.
 
Kako da zaobidje minerale kada ih spominjes kao deo nekog principa,ako nisi u stanju da obrazlozis to sto si iskopirao od negde,zasto ga postavljas?
Sto se tice druge izjave u samoj njoj i jeste problem,jer je cntar TI a ne BOG,ti si kriteruj sta tebi odgovra iz svih religija i napravis svoj mix i sta sa njime?Hriscanstvo ti ne odgovrara zato sto trazi promenu,srca i karaktera,dok ovo sto ti naodis ne zahteva unustrasnju vec samo spoljasnju promenu,sto je mnogo prihvatljivije covekovom egu,opravdanje delima.Zato egositma budizam najbolje lezi kao religija ,jer hrani njihovu sujetu i njihov ego.

Da ste procitali odgovor mozda bi ste i nasli, da sam obrazlozio zasto ne treba unistavati minerale, no to ti nece pomoci ako ces ubijati ljude ( njihovo stanje svesti je znatno opsirnije ).
Sto se tice drugog dela vaseg odgovora, moje je misljenje da religija treba da sluzi tebi, a ne ti da treba da sluzis religiji; iz ovog ili onog razloga, religija treba da bude smernica u tvom zivotu ( ipak je tvoj, dok traje, a ne verskog poglavara, ovog ili onog ), ako ti odgovaraju smernice religije, toj religiji se priklonis, ako ti pak ne odgovaraju izbor su druge religije ili ateizam.
Sta meni odgovara se vidi iz uvodnog posta, a da bi se neko promenio spolja, promena mora da dodje iznutra...
 
S prvim delom posta se slazem. Jesi upravu da mora da postoji neka unutrasnja potreba i razumevanje svega toga kako bi osoba "bila moralna" ali ne iz razloga kako bi postovala konvencije.
Medjutim, ostatak posta ti je dosta plitak. Budisticka pravila morala imaju dosta dubok koren i sigurno nisu takva bezveze....ali nisi u stanju da vidis sustinu jer posmatras konvenciju.

:lol:

@ Andja

Verujem da detaljnija objasnjenja daju odgovore na vase nedoumice, molim vas da pregledate, pa ako imate jos nekih pitanja, rado cu na njih odgovoriti. :)

Nemam nikakvih pitanja. Otkuda vam to? Kakve nedoumice ste pronašli u mom odgovoru?



E baš svašta. :)
 
1. Panatipata veramani sikkhapadam samadiyami.

2. Adinnadana veramani sikkhapadam samadiyami.

3. Kamesu micchacara veramani sikkhapadam samadiyami.

4. Musavada veramani sikkhapadam samadiyami.

5. Surameraya majja pamadatthana veramani sikkhapadam samadiyami.

Buda je jednom prilikom bio upitan od strane njegovog ucenika Anande o mestu morala ili moralnog integriteta na putu ka prosvetljenju. Buda je odgovorio da je cistoca koja se sprovodi kroz telo i kroz govor veoma vazna i da vodi nase srce ka oslobodjenju od kajanja. On je ucio da je ovo srediste blagostanja osnova te prakse koja cilja ka savrsenoj slobodi od patnje.
 
Прођи се морала минерала и поведи рачуна о Божијим заповестима.
Зашто ићи преко 7 гора и 7 мора да би се изучавало неко глупо учење о минералној памети, а избегавати учење Библије, које је уско специјализовано за човека и које можеш научити у локалном храму, удаљеном од тебе 100 метара? :rtfm:

A sto bih uopste isao i u hram? Ti to bez hrama ne bi ni znao?
Nemas svest o tome sta je dobro a sta lose dok u bibliji ne procitas?
Ne rukovodis se opsteprihvacenim normama drustva (ne ulazeci u to koliko se ili ne danas postuju, tice se samo tebe kao individue, live & let die...)?
 
Po budistickom ucenju, preporadjanje je moguce i u mineral, te se na unistavanje minerala, gleda kao na unistavanje svesti ( koju taj mineral poseduje ), sto povlaci karmicku akciju, te iz tog razloga su i minerali uvrsteni u prvo pravilo morala, ne ubijaj...
A pošto je i nafta po novoj klasifikaciji agregat minerala, znači da ako ne budemo dobri možemo završiti u rezervoaru.

Naravno, ne treba ni pominjati kakav je genocid vožnja motornih vozila... :mrgreen:
 

Back
Top