Novac koci srecu

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.

Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.

On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.

On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:

„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

(copy)
 
Zivimo u materijalnom svetu i ne mozemo bitisati bez zadovoljavanja najnuznijih potrepstina.No,slazem se da bogatstvo i obilje ne donose sami po sebi srecu.Da bi covek bio srecan i zadovoljan potrebno je najpre da voli zivot i da ume da uziva,pored ostalog,u malim ,svakodnevnim i obicnim radostima.
Veliki problem u svakom drustvu,pa i u celom svetu,stvaraju oni koji smisao zivota nalaze u gomilanju materijalnih dobara i pribavljanju sto vece moci u odnosu na ostale ljude.To izaziva neravnotezu u materijalnoj sferi,ali dolazi i do poremecaja odnosa medju clanovima iste zajednice.Znaci dolazi do poremecaja i u takozvanoj duhovnoj oblasti.
Iz napred navedenih razloga postavio sam na Filozofiji temu Da li je moguci bolji svet?
Nisam pristalica neke apsolutne jednakosti medju ljudima,jer je ona i nemoguca.Bila bi to teznja ka svojevrsnoj utopiji,ali neke granice moraju postojati.Ne mogu jedni imati sve a drugi nista! I sto je bitno razlike u posedovanju materijalnih dobara i moci nemogu se neprekidno i do beskraja uvecavati!
 
Nisam pristalica neke apsolutne jednakosti medju ljudima,jer je ona i nemoguca.Bila bi to teznja ka svojevrsnoj utopiji,ali neke granice moraju postojati.Ne mogu jedni imati sve a drugi nista! I sto je bitno razlike u posedovanju materijalnih dobara i moci nemogu se neprekidno i do beskraja uvecavati!

A zasto jedni ne bi mogl imati sve, a drugi nista?

Sta ih u tome moze da spreci ?
 
Ovih dana je u stampi objavljen jedan napis o majmunima.Komentarisan je neki naucni eksperiment i po njemu ispada da je majmun kome je dato previse hrane u odnosu na ostale zivotinje u grupi odbio da jede.
Ispada da su majmuni pametniji od ljudi.
Da malo prizemim svoje stanoviste.Sada i na Zapadu mnogima nije dobro jer nemaju gde da stanuju i nemaju sta da jedu.To su uslovi za drustvene krize,pa i revolucije,a u njima se ne gubi samo imovina vec i glave!To je do sada vec vidjeno u mnogim zemljama.
U okviru teme Da li je moguci bolji svet? zagovaram podelu profita na tri dela i mnogo sta drugo.
Nicija nije gorela do zore,to moraju znati bogatasi!
 
lako je osloboditi se kad imaš i kad si već probao sve... problem s novcem je što prvo moraš da ga imaš i osetiš da bi mogao pričati o novcu i sreći... lako je sirotinji da palamudi
 
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.
Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.
„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.
On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.
On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:
„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

Sta su ciljevi u zivotu?

Nema vaznijeg cilja nego steci znanje. Prozreti principium individuationis, prozreti iluzornu prirodu sveta i naslutiti transcendentno. Oblaciti svadbeno ruho, pripremati se za kraljevsku svadbu kako kaze Svedenborg.

To je cilj a gde je u svemu tome novac?

Nazalost i on mora biti tu. Potrebno je kupiti slobodno vreme koje ce biti upotrebljeno na sticanje znanja i obezbediti neophodne potrebe tela. To je sve sto je od novca i potrebno. Sve ostalo je samo neka vrsta luksuza koju mozemo imati, ali i ne moramo.
Recimo, da bismo spoznali estetsku kontemplaciju ideja mozemo ako imamo para otici u Luvr, ali ako nemamo para mozemo isto tako otici na neku malu izlozbu u svom mestu, ili na kraju krajeva mozemo otici u prirodu i videti umetnicka dela u originalu. (ovo poslednje nije u "instant" pakovanju ali je ispada čak najbolje :think:)

Sta bismo mi uopste mogli želeti? Svako ima nesto najvrednije sto se ne moze uporediti ni sa cime na ovom svetu, ili metafIziciki DUH u samom sebi. Celo Carstvo božije je u nama. Sta bi mogli imati preko toga? Nista! Medjutim, problem je sto smo mi izvan toga. To je u nama ali skriveno. Zaključano. Zapečaceno sa sedam pečata tisine. Mi smo u zatvoru prinicipa individuacije, mi smo u mrezi Majinoj,u iluziji.
Znamo znači sta je cilj, pobeci iz zatvora.. a novac na tom putu moze biti samo pomoć. On nam moze obezbediti bolju turpiju kojom cemo preseci resetke, ali cilj je preseci resetke a ne sama turpija. Uradili to turpijom ala Blacken& Decker ili turpijom od kamena svejedno je.

Dakle, novac ne moze kupiti sreću. On nam moze olaksati put da do sreće dodjemo.

A sve sto je coveku zapravo potrebno sadrzano je u ovim recima:

Čovek koji ima biblioteku i vrt ne zudi ni za čim" Ciceron
 
Novac ne koči sreću već sreću koči naš neispravan odnos prema novcu.
Tj. da li ga postavljamo kao cilj našeg života ili samo kao pomagalo i sredstvo.
Odbaciti novac i odreći ga se jeste samo odlazak u drugu krajnost koja jednako nije dobra kao ni ona prethodna.
 
Poslednja izmena:
Kroz istoriju filozofije cesto imamo primere da filozofi jedno pisu,a drugacije zive.Cudim se,sada,ozimanu,da mu je (kao) nepoznato da je njegov Sopenhauer bio velika skrtica.Na primer. Takvih je bilo mnogo.A "filozofiraju" o postenju.
I,sada,ozbiljno- veoma cesto su ljudi pisali kako treba da budemo posteni,kako je duhovno najbolje,a oni zgrtali novce,zlato,kako vec...

Toga je bilo,i bice. Kao i Ausvica.Samo menjamo termine. :dash:
 
Kroz istoriju filozofije cesto imamo primere da filozofi jedno pisu,a drugacije zive.Cudim se,sada,ozimanu,da mu je (kao) nepoznato da je njegov Sopenhauer bio velika skrtica.Na primer. Takvih je bilo mnogo.A "filozofiraju" o postenju.
I,sada,ozbiljno- veoma cesto su ljudi pisali kako treba da budemo posteni,kako je duhovno najbolje,a oni zgrtali novce,zlato,kako vec...

A mene cudi da se ti tome cudis ??? Zasto bi onaj ko propoveda neku vrlinu morao i sam da je poseduje ?
Evo, ti znas da je mnogo toga stetno... od prejedanja do mnogo cega drugog, a ipak to radis. Medjutim, te radnje ne uticu na tvoje znanje o stetnosti. Ti iako si mozda strastveni pusac, mozes nauciti nekog da je pusenje stetno. Jedno je intelekt, a drugo je volja. Jedno je cin volje a drugo je znanje. Upavo je Sopenhauer koga si spomenuo defintivno razdvojio volju od intelekta u svojoj filozofiji.

Taj vas nicim opravdan zahtev najbolje je objasnio sam Sopenhauer.

Kao sto nije nuzno da savrseno lep covek bude veliki skulptor, ili da veliki skulptor i sam bude lep covek. Uopste je to cudan zahtev traziti od moraliste da ne preporucuje nikakvu drugu vrlinu osim one koju sam poseduje. Sopenhauer iz skvp 2
 
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.

Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.

On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.

On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:

„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

(copy)

Dobročinitelj, znači? Pa lepo. Barem će se uvajditi oni kojima je novac najpotrebniji.
Međutim ... To što se odrekao luksuznih automobila i aviona ne znači da će se odreći i svega ostalog.
Možda nije bio srećan što je morao da plaća porez na toliko bogatstvo?
Ako mu je takva životna filozofija ("novac sprečava dolazak sreće"; novac kao prokletstvo), da li onda poklanja svoje bogatstvo da bi druge usrećio ili unesrećio? Ili zato što se lepo oseća kad poklanja?
Čik da ga vidimo kako, naviknut na sav taj komfor, živi u nekom skromnom kućerku ... ili, ako već želi veliko Ništa – provede ostatak života kao beskućnik.

Nije problem u njegovom materijalnom bogatstvu, već u siromaštvu njegovog duha. Čovek koji svoju (ne)sreću meri količnom novca, nikada neće naučiti da bude srećan. A i to Ništa biće mu teret. Rekla bih da on jedinu svrhu/utehu svog bivstvovanja vidi u mogućnosti da poštuje sopstveni očaj. A možda je i ovo:
Polikratov kompleks - neuroza koja se sastoji u uništavanju životnog dela ili životnog uspeha pošto je taj uspeh već dostignut. To je važan ogranak kompleksa neuspeha u kome je neuspeh "dopunjen" uništenjem usled slobode, krivicom zbog prevazilaženja oca.
(Termin je nastao po legendi o Polikratu, koji je bio zabrinut zbog svog preteranog blagostanja. Kao žrtvu bogovima, da bi "platio" za svoju sreću, bacio je u more svoj najomiljeniji, najdragoceniji i najlepši prsten koji je progutala riba koja se uskoro zatim našla na njegovoj trpezi.)
 
Sta su ciljevi u zivotu?...

Dakle, novac ne moze kupiti sreću. On nam moze olaksati put da do sreće dodjemo.


Mir...duhovni mir je svaciji cilj. Neko ga postize fizickim nemirom i ispunjenjem svih fizickih hirova, dok se ne umori. Neko ga postize sticanjem znanja. Neko dobrotvornim radom. Neki poklanjanjem svojih vishkova drugome (svog vremena, iskustva, novca, znanja). Neko ga postize utapanjem u hedonizam ne obaziruci se na tudje trpljenje. Pri tome "dostizaj" istog nije isti, osecaj ispunjenosti moze biti privremen, obmanut, kratkorocan, silovit, s grizom savesti ili bez. Umirenje duha je najtezi zadatak koji lako obara svoje zrtve na ispitu.
Ne znam da li Karl Rebeder ima za cilj da sebi obezbedi mesto u raju, svoju poslovnu godinu ucini uspesnom, sebe svetu na jos jedan nacin prikaze posebnim i na neki nacin odabranim...valjda ce mu to pomoci da lakse zivi...i umre.
 
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.

Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.

On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.

On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:

„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

(copy)

Ово јесте тачно, све што човек поседује то на крају почне да поседује њега.

И да имаш три камена на столу, морао би сваки дан да бришеш са њих прашину.:mrgreen:

У потпуности га разумем, зашто не жели ништа да има.
 
Mir...duhovni mir je svaciji cilj.

Lanavi ti si izgleda presla u Stoike.. :)

Za cinicku filozofiju, kao i svaku filozofiju , svrha i najvisi cilj jeste ziveti srecan;
Julijan

Stoici su vidis tezili sreci i duhovnom miru u ovom zivotu... na ovom svetu bas poput tebe. Samo sto oni nisu uvidjali protivurecnost u toj teznji.

Savrsena je kontradikcija u tome da zelimo da zivimo bez patnje.
Sopenhauer

Cilj zivota nije lepo urediti celiju u zatvoru. Biti smiren u njoj. Cilj je pobeci iz zatvora. Vratiti se svom domu..ali obucen u svadbeno ruho kako kaze Svedenborg.
Vratiti se transcendentnoj egzistenciji izvan prostora i vremena jeste cilj u zivotu ka kome svi idemo svidjalo nam se to ili ne.
 
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.

Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.

On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.

On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:

„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

(copy)
novac nema nikakve veze sa srecom, on prosto daje slobodu
nekome ce to biti faktor koji ce dopustiti da proba da nadje srecu, sebe, nesto za cime traga, a sto nije mogao mozda do trenutka kada novac nije imao, ili da pomogne novcano drugima sto moze izazvati jak osecaj srece i zadovoljstva
nekome drugome ce biti teret, omca oko vrata koja cini da prestanes da uzivas u malim, svakodnevnim stvarima i da zelis sve vise i vise
secam se da sam u vreme studentske besparice svaki odlazak u pozoriste, ili cak kupovinu dugo zeljene stvari "osecala" kao srecu, zadovoljstvo i radost..sada mi je nemoguce da taj osecaj izazove na taj, uslovno receno, materijalni nacin
a, opet, zadovoljavanje materijalnih zelja, odnosno odsustvo onih zelja koje se mogu ispuniti novcem, i posledicno traganje za osecajem "srece" na druge, "nematerijalne" nacine, kojima se sve vise okrecemo, kako ono materijalno biva zadovoljeno, moze biti tesko, frustrirajuce, cak nemoguce nekada....
 
Austrijski milioner Karl Rebeder (47) odlučio je da pokloni svu svoju imovinu i 2,7 miliona funti jer ga bogatstvo nikada nije činilo srećnim, piše Dejli mejl.

Rebeder, koji živi u Lincu, namerava da pokloni veliko bogatstvo siročićima i agencijama koje brinu o siromašnima u Južnoj Americi.

„Došao sam na ovu ideju pre nekoliko godina kada sam posetio Havaje”, rekao je Rebeder.

On je već poklonio svoje luksuzne automobile i avion, a uskoro planira da se odrekne i drugih vrednih stvari.

„Ne mogu da dočekam da se rešim svega”, poručuje Rebeder.

On je za Dejli Telegraf rekao da smatra da je novac kontraproduktivan, jer sprečava dolazak sreće:

„Ja ne želim ništa da imam. Apsolutno ništa”, poručuje Rebeder.

(copy)

Lepo od njega.Novac ne cini srecu,ali sprecava mnoge nesrece.:)
 

Back
Top