Blagodeti regionalizacije i decentralizacije?

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Bas mi je ovih dana pala na pamet jedna nelogicnost u vezi cele stvari oko insistiranja na regionalizaciji i decentralizaciji...

Kod nas se to predstavlja kao nesto sto doprinosi manjoj centralizovanosti vlasti (sto je, iance, eufemizam za pranje ruku od odgovornosti drzavnog rukovodstva za opsteprisutno rasulo i davanje odresenih ruka za korupciju na lokalu), kao nesto sto poveceva samostalnost i doprinosi preduzetnistvu, inovaciji i opstem prosperitetu individualnih regiona, a samim tim i same drzave...

Dobro, ne branim, ako je za dobro, neka bude... Nagledali smo se svakakvih eksperimenata, pa necemo valjda i od toga da crknemo... ako je vec za lek, jel' te... :roll:

Sad me ova Eremitina tema podseti na jednu stvar...

http://forum.krstarica.com/threads/351606

Ako je decentralizacija i regionalizacija tako proevropska, prozapadna, savremena, pozitivna tekovina, zasto se onda na tome insistira samo kod nas kada se radi o zemljama u regionu (ispravite me, ako gresim... ne znam, recimo kako stoje stvari oko toga u Hrvatskoj i Sloveniji), zasto se onda toliko insistira na centralizaciji Bosne, a kako vidim i samog Kosova i to upravo od strane Zapada.

Pa zar ne krive ti prozapadni vizionari Milosevica da je izazvao albanski revolt insistiranjem na centralizovanoj vlasti?

Ako je, po Njihovoj logici, decentralizacija kroz regionalizaciju tako pozitivna stvar od koje svi lakse disu, zar ne bi insistiranje na vecoj autonomiji Srba u Bosni i na Kosovu bilo upravo pozitivni cinilac za smirivanje tenzija? :think:
 
Poslednja izmena:
Regionalizacija iskljucivo vazi za Srbiju. Za BiH,KiM,hrvatsku iskljuciva centralizacija. Da je neko drugi manjina u tim kvazidrzavicama i tu bi vazila decentralizacija.

Upravo to.

Dakle, samo kad to pogledas, jasno je da koliko je suplja prica o pozitivnosti regionalizacije i decentralizacije.

Ovde je to izgovor za dalje rasparcavanje zemlje.

Pazi ti ko su ljudi koji zagovaraju nove autonomne pokrajine (a to kao shatro da lakse progutamo vojvodjansku pricu ili da se stidimo, sto smo eto sad i mi autonomasi, secesionisti, sta li).

Advokat iz Nisa koji je skoro, zamalo, proglasio autonomnu pokrajinu Juzna Srbija je covek G17+.

Dakle, dok su tradicionalni nosioci autonomasenja populisti, nacionalisti itd. ostali po strani, kod nas su se toga latile prodemokratske, proevropske, evroatlantske snage...

I sve bi to bilo lepo da mi iz iskustva znamo da je taj Zapad najnaklonjeniji nama, a ove ostale mrzi, pa hoce da nam pomogne da se sto bolje razvijemo, a njih da sroza.

Medjutim, iskustvo nas uci da je upravo suprotno i da je ovo samo nacin da nas jos bolje istranziraju i nahrane nama pse lutalice :eek:
 
Regionalizacija iskljucivo vazi za Srbiju. Za BiH,KiM,hrvatsku iskljuciva centralizacija. Da je neko drugi manjina u tim kvazidrzavicama i tu bi vazila decentralizacija.
Hrvatska je podeljena na zupanije , Madjarska isto , Austrija na savezne pokrajne , Rumunija na okruge i statisticke regione , FBiH na kantone ,Grcka na regione -periferije ... to je samo u blizem okruzenju , da ne spominjem neke ozbiljnije i razvijenije drzave
 
Hrvatska je podeljena na zupanije , Madjarska isto , Austrija na savezne pokrajne , Rumunija na okruge i statisticke regione , FBiH na kantone ,Grcka na regione -periferije ... to je samo u blizem okruzenju , da ne spominjem neke ozbiljnije i razvijenije drzave

Ne vidim tvoju poentu, i kod nas je postojala podela na okruge; sta s tim?

Moje pitanje je bilo, ako je regionalizacija i decentralizacija pozitivan proces, zasto medjunarodne institucije u BiH, kao i na Kosovu insistiraju na centralizaciji vlasti i nastoje da uguse autonomiju srpskih zajednica?

Zar ne bi trebalo ohrabrivati autonomiju Srba u RS i na severu Kosova?

Da se razumemo, ja nisam pristalica autonomasenja niti decentralizacije kroz regionalizaciju, ali pokusavam da sagledam te autonomaske i proevropske argumente i nesto mi je nedosledna ta njihova logika :think:
 
Ne vidim tvoju poentu, i kod nas je postojala podela na okruge; sta s tim?

Moje pitanje je bilo, ako je regionalizacija i decentralizacija pozitivan proces, zasto medjunarodne institucije u BiH, kao i na Kosovu insistiraju na centralizaciji vlasti i nastoje da uguse autonomiju srpskih zajednica?

Zar ne bi trebalo ohrabrivati autonomiju Srba u RS i na severu Kosova?

Da se razumemo, ja nisam pristalica autonomasenja niti decentralizacije kroz regionalizaciju, ali pokusavam da sagledam te autonomaske i proevropske argumente i nesto mi je nedosledna ta njihova logika :think:
Pravis se naivan, to nema veze sa regionalizacijom , jednostavno interes zapadnih zemalja je celovito Kosovo i celovita BiH , a interes tamosnjih Srba to nije , nego je cak i sasvim razumljivo nas interes nepostojanje ta dva subjekta kao nezavisne ii celovite drzave ... dakle tu se radi o koliziji nacionalnih interesa ,a ne o pitanju autonomije i regionalizacije .
Jer je svima savrseno jasno da mi, tj. nasi sunarodnici u BiH i na Kosovu imamo iskljuciv interes da se potpuno odvojimo od ostalih naroda koji tamo zive i od tih drzavolikih tvorevina , a ne da u okviru njih ostvarujemo neku sustinsku autonomiju bilo kog stepena , sto je sasvim i normalno sa naseg aspekta .
Sa sruge strane njima nije u interesu da se te tvorevine raspadnu i sasvim opavdano sa njihovog aspekta vide eventualnu siroku autonomiju na tim prostorima kao inicijalnu kapislu za raspad istih , u BiH je to slucaj ne samo sa Srbima , nego i sa Hrvatima ...
Dakle cela prica nema veze sa decentralizacijom i autonomijom u sustinskom smislu kao sto je slucaj u ostalim drzavama,vec je u pitanju specificna situacija ...
 
Regionalizacija iskljucivo vazi za Srbiju. Za BiH,KiM,hrvatsku iskljuciva centralizacija. Da je neko drugi manjina u tim kvazidrzavicama i tu bi vazila decentralizacija.

Vase poredjenje sa zemljama u okruzenju,ma kakve one bile je smesno.
Ljudi koji vode zemlje u okruzenju pod broj jedan vole,cene,postuju,ponose se svojom zemljom i promovisu je na svaki moguci nacin.
BG-ski gospodari se pod broj jedan pa na dalje:-srame svoje zemlje i njenih stanovnika,ne cene vrednosti sopstvene zemlje i iste ne promovisu.
Zato sta BG gospodari NECE,NESMEJU i NEZNAJU da gazduju Srbijom olako prihvataju svakave eksperimentalne budalastine iz Brisela.
Njih nije savrseno briga kako ce ova zemlja izgledati,kako ce stanovnistvo ziveti.
Oni vode racuna samo da se dodvore i ispune imbecilne zahteve Brisela,kako bi time obezbedili 500-tinak porodica koje bi lepo zivele na briselskim jaslama ako dodje do EUtanazijskih integracija.
Srecom po srpski narod BG-ske papucholjubce,ljigavce i shibicare,isti taj Brisel prezire,gade im se i nikada ih nece prihvatiti u kapacitetu u kojem ce prihvatiti zemlje iz okruzenje,ponavljam,ma kakve one bile.
 
Vase poredjenje sa zemljama u okruzenju,ma kakve one bile je smesno.
Ljudi koji vode zemlje u okruzenju pod broj jedan vole,cene,postuju,ponose se svojom zemljom i promovisu je na svaki moguci nacin.
BG-ski gospodari se pod broj jedan pa na dalje:-srame svoje zemlje i njenih stanovnika,ne cene vrednosti sopstvene zemlje i iste ne promovisu.
Zato sta BG gospodari NECE,NESMEJU i NEZNAJU da gazduju Srbijom olako prihvataju svakave eksperimentalne budalastine iz Brisela.
Njih nije savrseno briga kako ce ova zemlja izgledati,kako ce stanovnistvo ziveti.
Oni vode racuna samo da se dodvore i ispune imbecilne zahteve Brisela,kako bi time obezbedili 500-tinak porodica koje bi lepo zivele na briselskim jaslama ako dodje do EUtanazijskih integracija.
Srecom po srpski narod BG-ske papucholjubce,ljigavce i shibicare,isti taj Brisel prezire,gade im se i nikada ih nece prihvatiti u kapacitetu u kojem ce prihvatiti zemlje iz okruzenje,ponavljam,ma kakve one bile.

Само да нагласим да су 99% "београдских господара" управо људи који нису из Београда!
 
Pravis se naivan, to nema veze sa regionalizacijom , jednostavno interes zapadnih zemalja je celovito Kosovo i celovita BiH , a interes tamosnjih Srba to nije , nego je cak i sasvim razumljivo nas interes nepostojanje ta dva subjekta kao nezavisne ii celovite drzave ... dakle tu se radi o koliziji nacionalnih interesa ,a ne o pitanju autonomije i regionalizacije .
Jer je svima savrseno jasno da mi, tj. nasi sunarodnici u BiH i na Kosovu imamo iskljuciv interes da se potpuno odvojimo od ostalih naroda koji tamo zive i od tih drzavolikih tvorevina , a ne da u okviru njih ostvarujemo neku sustinsku autonomiju bilo kog stepena , sto je sasvim i normalno sa naseg aspekta .
Sa sruge strane njima nije u interesu da se te tvorevine raspadnu i sasvim opavdano sa njihovog aspekta vide eventualnu siroku autonomiju na tim prostorima kao inicijalnu kapislu za raspad istih , u BiH je to slucaj ne samo sa Srbima , nego i sa Hrvatima ...
Dakle cela prica nema veze sa decentralizacijom i autonomijom u sustinskom smislu kao sto je slucaj u ostalim drzavama,vec je u pitanju specificna situacija ...

Ukoliko se tu neko pravi naivan, to nisam ja, jer sam vec objasnio da ja pokusavam da gledam na stvari iz perspektive autonomasa, proevropejeca itd.

Ako pitas bilo kog predstavnika demokratskog bloka, koji je razlog albanskog separatizma na Kosovu, odgovor ce naravno biti da je to centralizovana vlast, ukidanje autonomije i sl.

Kako to da u slucaju Albanaca ukidanje autonomije pospesuje separatizam i ekstremizam, a u slucaju bosanskih ili kosovskih Srba, to doprinosi stabilnosti i smirivanju tenzija?

Ako cemo o koliziji nacionalnih interesa, i u slucaju Vojvodine postoji kolizija nacionalnih interesa.

Madjari nisu nista manje skloni separatizmu od drugih manjina. Ili je mozda veca verovatnoca da su i Srbi, i Rumuni i Slovaci paranoicni kada je rec o tom separatizmu na koji su Madjari, inace, imuni. :think:
 
Ова власт уништи све чега се дохвати. Тако је и са овом идејом. Кад је као у Србији 70 % становништва сиромашно или испод границе сиромаштва, регионализација и децентрализација добијају гротескан каректер. Плус што то није за српски влашко цигански менталитет , због корупције, непотизма и свих других балканских специјалитета
 

Back
Top