Ko nas na internetu posmatra?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Haller

Zainteresovan član
Poruka
136
1.Da li nas na internetu neko kontrolise, i da li ima uvid u nasa kretanja na mrezi? (na primer, da li postoji baza podataka o tome koje smo sajtove posetili i koje smo informacije downloadovali)
2.Kako se na internetu kretati anonimno, i da li je anonimnost zagarantovana?
3.Ima li nekakav zakon o internetu usvojen u nasoj zemlji ili nas za prekrsaj tuze nekim drugim osnovama?
 
U principu, nema jednoznacnog odgovora, isto kao i sa prisluskivanjem telefonskog saobracaja. S jedne strane je lako, u centrali, s druge strane ima tako mnogo korisnika da je veoma mala verovatnoca da ce neko bas tebe da prisluskuje.
Samo na tvom provajderu moze da se prati koje sajtove posecujes prema DNS zahtevima koje DNS server provajdera prosledjuje dalje, u slucaju da ides na net preko dial-up konekcije, posto ti je dinamicka IP adresa, i uvek drugacija, svaki put kad se zakacis, sto je info koju samo tvoj ISP ima u svakom trenutku.
Ako imas fiksnu IP adresu, onda bi neko ko presrece DNS pakete, cak i van tvog ISP-a, mogao da vidi gde ides na webu.
Naravno, to sve pod uslovom da ti je masina cista, bez spyware-a, trojanaca i slicne gamadi koja bi te otkrivala. ICQ i drugi messenger programi, takodje megu da ti publikuju IP adresu, kao i ucesce na chat sesijama u JAVA apletima.
Kad si pomenuo bazu kretanja korisnika po netu, zamisli samo kolika bi ona mogla da bude, kada svakodnevno na desetine miliona ljudi krstari Internetom, posecujuci stotine miliona stranica. Takva baza bi vrlo brzo pukla, kakva god bila.
Sve u svemu, zakljucak bi bio: Ako nisi Bin Laden ili tako neko, nemas razloga za brigu, ako ti je bas stalo do toga da se ne zna gde ides, idi iz net kafea, i ne zaboravi velike crne naocare i vestacke brkove :lol:
 
Pjer_Nis:
...Samo na tvom provajderu moze da se prati koje sajtove posecujes prema DNS zahtevima koje DNS server provajdera prosledjuje dalje, u slucaju da ides na net preko dial-up konekcije, posto ti je dinamicka IP adresa, i uvek drugacija, svaki put kad se zakacis, sto je info koju samo tvoj ISP ima u svakom trenutku.
Ako imas fiksnu IP adresu, onda bi neko ko presrece DNS pakete, cak i van tvog ISP-a, mogao da vidi gde ides na webu.......


Imam ja jedno pitanje . Evo ovako:
Poshto sam na analognoj centrali u Kraljevu, kad zovem na mobilni, umesto +3813622222 shto bi bio moj kucni br. pishe samo +381362 (to mu dodje 036/2, a trebalo bi recimo 036/22-222). Poshto mobilni operateri ne mogu da identifikuju moj br. da li je to isto i sa provajderima??? To znachi da nemaju br. sa kog je zvano, a to opet znachi da ne mogu da daju pouzdanu adresu?!
hvala
 
Serijski_Ubica:
Pjer_Nis:
...Samo na tvom provajderu moze da se prati koje sajtove posecujes prema DNS zahtevima koje DNS server provajdera prosledjuje dalje, u slucaju da ides na net preko dial-up konekcije, posto ti je dinamicka IP adresa, i uvek drugacija, svaki put kad se zakacis, sto je info koju samo tvoj ISP ima u svakom trenutku.
Ako imas fiksnu IP adresu, onda bi neko ko presrece DNS pakete, cak i van tvog ISP-a, mogao da vidi gde ides na webu.......


Imam ja jedno pitanje . Evo ovako:
Poshto sam na analognoj centrali u Kraljevu, kad zovem na mobilni, umesto +3813622222 shto bi bio moj kucni br. pishe samo +381362 (to mu dodje 036/2, a trebalo bi recimo 036/22-222). Poshto mobilni operateri ne mogu da identifikuju moj br. da li je to isto i sa provajderima??? To znachi da nemaju br. sa kog je zvano, a to opet znachi da ne mogu da daju pouzdanu adresu?!
hvala

Pa ne mogu, ali znaju koje si podatke dao kad si otvarao nalog...
 
Ako koristis modem nemas stalnu IP adresu sto znaci da svaki put kad se konektujes provajder ti dodeljuje drugu IP adresu. Ako imas kablovski internet onda imas i stalnu IP adresu. Ako hoces da koristis npr. NeetMeeting (da udjes na svoj kompjuter sa nekog dugog) mozes i preko modema ali je sporo i moras se prethodno konektovati pa zapisati IP adresu. Ima neki link koji ti kao kaze tvoju IP adresu ali je ona svaki put ista - ako je uporedis sa adresom na svom kompjuteru videces da se razlikuje ( dupli klik na televizorcice pa Details).
Sto se tice mobilnog telefona prepoznao bi broj da imas digitalnu centralu a posto je analogna ispise ti samo prva tri broja
 
izgleda me niste razumeli. Da pojasnim:
Ako mi mobilni operateri ne prepoznaju broj sa kog je zvano, to se verovatno odnosi i na provajdere. Ako je to istina, onda oni vide na kojim sam sajtovima bio, itd. ali imaju samo 3 cifre mog broja(koa na mob.). Poshto nisam jedini sa analognom centralom, onda provajderi ne mogu da odrede ko sam chak ni pomocu podataka koje sam im ostavio, jer nemaju moj br. telefona u njihovom log fajlu.
Ako sam sve lepo isprichao, i ako ste me razumeli, onda mi samo to potvrdite ili demantujte.
poz
 
Serijski_Ubica:
izgleda me niste razumeli. Da pojasnim:
Ako mi mobilni operateri ne prepoznaju broj sa kog je zvano, to se verovatno odnosi i na provajdere. Ako je to istina, onda oni vide na kojim sam sajtovima bio, itd. ali imaju samo 3 cifre mog broja(koa na mob.). Poshto nisam jedini sa analognom centralom, onda provajderi ne mogu da odrede ko sam chak ni pomocu podataka koje sam im ostavio, jer nemaju moj br. telefona u njihovom log fajlu.
Ako sam sve lepo isprichao, i ako ste me razumeli, onda mi samo to potvrdite ili demantujte.
poz
Cekaj malo, ti si Pera Peric, i otvorio si nalog na ISP XXX sa username pperic. I konektujes se na ISP XXX kao pperic. I ides na sajtove, nema veze tvoj broj telefona, ni vrsta centrale, ISP zna da je user pperic, znaci Pera Peric, isao na te i te sajtove. Ne vidim sta ti tu nije jasno.
 
Haller:
1.Da li nas na internetu neko kontrolise, i da li ima uvid u nasa kretanja na mrezi? (na primer, da li postoji baza podataka o tome koje smo sajtove posetili i koje smo informacije downloadovali)
2.Kako se na internetu kretati anonimno, i da li je anonimnost zagarantovana?
3.Ima li nekakav zakon o internetu usvojen u nasoj zemlji ili nas za prekrsaj tuze nekim drugim osnovama?

Internet nikad nije bio predvidjen za privatnost. Svaki racunar prikacen na mrezu predstavlja server u malom kom se moze pristupiti na ovaj ili onaj nacin. Sve se belezi tj arhivira a onda neko treba to da proanalizira ako se za to ukaze potreba. Ni jedan domaci provajder ne bi mogao da radi ako se ne bi pridrzavao nekih "pravila igre". Anonimnost dakle ne postoji, postoje prevare tj "tehnike" kojim ces "zamaskirati" IP adresu. Username i IP adresa mu dodju kao licna karta. Dajuci nekome vas username (recimo drugu jer imate flat paket), sve sto on obidje ide "vama na dushu". U nasoj zemlji su do sada izrecene 2 kazne... Tragikomicne i jedna ozbiljna i ne znam kako ce to da plate? (niti da li je slucaj okoncan). Kod mail-ova mozete lazirati KO SALJE ali ne i ODAKLE SE SALJE.
Mnogima sedenje za racunarom daje "hrabrost" da rade svasta po mrezi, medjutim... Zar "poznati hakeri" nisu navatani? I ti postavljas pitanje - kako se postaje haker? Koristite internet NORMALNO i nece biti problema... "Tata nad svima" - Americki federalni biro sa svojim cuvenim protokolom...
Nema privatnosti, zato mutivode pribegavaju - enkripciji. A neki idu dalje pa unutar slike (heksadecimalni zapis) upisuju tekst...

U svakom slucaju ljudska destrukcija je i ovde uzela maha...
 
Serijski_Ubica:
izgleda me niste razumeli. Da pojasnim:
Ako mi mobilni operateri ne prepoznaju broj sa kog je zvano, to se verovatno odnosi i na provajdere. Ako je to istina, onda oni vide na kojim sam sajtovima bio, itd. ali imaju samo 3 cifre mog broja(koa na mob.). Poshto nisam jedini sa analognom centralom, onda provajderi ne mogu da odrede ko sam chak ni pomocu podataka koje sam im ostavio, jer nemaju moj br. telefona u njihovom log fajlu.
Ako sam sve lepo isprichao, i ako ste me razumeli, onda mi samo to potvrdite ili demantujte.
poz

Lepo si ispricao ali te ipak mogu naci preko IP tj user namea.
A to sto nemaju broj telefona u logovima isto tako ne znaci da te ne mogu naci vec naprotiv--vracamo se na IP broj..;)
Uostalom, sto bi oni gledali tolike logove i eventualno bash tvoj log ispitivali u smislu sta si i kada si gledao tj na kojim si sajtovima bio?
Oni to rade u extremnim situacijama tj iskljucivo kada "orgazni zakona" traze uvid u logove bla bla bla....
A to, da li neko posmatra....Heh...;)
http://www.sk.co.yu/2004/03/skin06.html
 
E, sad mi je otprilike jasno...
Nekako sam zaboravio da ostaje i username i IP kod provajdera. Mora da sam bio smoren. U svakom sluchaju, hvala na objashnjenju, mada ne znam ni zashto sam se cimao da to uopshte pitam. Mozda sam smislio neki revolucionarni master plan koji sam kuckajuci po tastaturi usput i zaboravio....... Ali nema veze.
Pozdrav od Pere Perica sa username-om pperic ! :D :lol:
 
Vreme je da "probudimo" ovu temu.
. Iako napisana prošle godine stvari su toliko otišle u ... (neću da kažem smer) da ovo pitanje tek sada deluje dečje naivno.

Eto, imate Google earth, za civilnu upotrebu, što će reći da su pojedine lokacije Nju Jorka i Beograda zamagljene iz necivilnih razloga. Kauboj radi svoj posao. E, sad, ako je ono za civilnu upotrebu onda možete zamisliti šta je za vojnu!? Sad će srpski seljak da štalu oblepi CD-ovima da se ne vidi da ima tri neprijavljene krave. Nema potrebe, kauboj je i to snimio, prilikom ulaska krava u štalu! Ja sam lepo otvorio prozor i okrenuo mesnatiju stranu svoje ličnosti jer po planu i programu, prave ponovo snimanje iz satelita. Jedva čekam da razviju slike i odmah vam šaljem na kojoj lokaciji se to nalazi!

Dalje, RFID ličnim kartama svi postajemo pokusni zamorčići, po Orvelovoj metodi. Nije loše samo će stvari biti mnogooo organizovanije ako krene po lošem, a krenulo je. Još se muke muče sa daljinskim očitavačima i enkripcijom istih, a mi ko žaba koja je videla da se konj kuje... Dok se to u svetu još testira na ograničenom broju ljudi i po dredjenim ustanovama - mi žigošemo ceo narod! Očigledno da neko uzima masnu proviziju i da se ne razume u komLJutere, a i narod nam glup. Sad će stoka da se lepo žigoše a kinta će da zvecka.

Baš me zanima šta je sa onim individuama po brdima na koja ni Turci nisu otišli, pa onda po Indiji a što da ne pomenem i još nekoliko lokacija gde se razmnožavaju ko zečevi i koji ni do opštine nisu registrovali svoje dete. Bili pop ili hodža i to je dosta "za overu", kak'i Google, kak'i RFID.

E, pa da se slikamo u tu čast!
Svi na prozor!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top