ja, zena sa sela...

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
odlicna emisija, na tv b92, imala je za temu zivot zena u jednom selu u srbiji. pravo da vam kazem, prosto ne znam kakva se sve osecanja mesaju u meni posle te emisije, jer zaista do sada nikad nisam imala bolji uvid u zivot jedne zene sa sela.
ustajanje u 5 ujitru, teski fizicki poslovi, ma uzas.. zene nemaju svoje "ja", ni 8 razreda osnovne skole, ni bilo kakvu finansijsku sigurnost jer im muzevi ne dozvoljavaju da se zaposle. bila je jedna koja je vise puta abortirala jer je muz hteo samo jedno dete... :confused: o njihovim zeljama, prvi put su ih pitali novinari.
nema masina za ves, nema cak ni kupatila, nema nicega, sem posla i posla i posla, u sumi, na njivi, u kuci, oko dece, oko stoke...
pricaju, ali u ocima se nadziru suze. pricaju o svom mucnom zivotu. nikoga ne interesuje da li su bolesne, ne odlaze na kontrole, sa 30 i nesto izgledaju kao da im je 50 godina, tezak rad cini svoje...
sta vi mislite o tome?
 
odlicna emisija, na tv b92, imala je za temu zivot zena u jednom selu u srbiji. pravo da vam kazem, prosto ne znam kakva se sve osecanja mesaju u meni posle te emisije, jer zaista do sada nikad nisam imala bolji uvid u zivot jedne zene sa sela.
ustajanje u 5 ujitru, teski fizicki poslovi, ma uzas.. zene nemaju svoje "ja", ni 8 razreda osnovne skole, ni bilo kakvu finansijsku sigurnost jer im muzevi ne dozvoljavaju da se zaposle. bila je jedna koja je vise puta abortirala jer je muz hteo samo jedno dete... :confused: o njihovim zeljama, prvi put su ih pitali novinari.
nema masina za ves, nema cak ni kupatila, nema nicega, sem posla i posla i posla, u sumi, na njivi, u kuci, oko dece, oko stoke...
pricaju, ali u ocima se nadziru suze. pricaju o svom mucnom zivotu. nikoga ne interesuje da li su bolesne, ne odlaze na kontrole, sa 30 i nesto izgledaju kao da im je 50 godina, tezak rad cini svoje...
sta vi mislite o tome?


Mislimo da je drzava za to kriva. Lopovski olosh koji vlada ovom drzavom i krade.
Srpska sela su na nivou iz 19-og veka. Skoro mi ortka pricao bio dole u kraju oko Medvedje....kaze mislio je da se vratio u doba Turaka koja je ono beda.
Ni tim muskarcima nista laksi zivot nije. I oni rmbace i fizikalisu po citav dan.

Recimo na TV Avali sam gledao onu emisiju "Slike Zivota" ..i prikazali nekog lika dole u Srbiji u nekoj selendri zivi sa dve cerke. Beda teska.....ni struje u selu nemaju...ma nista...kao srednji vek....on jadan nema posao fizikalise po citav dan cisto da mogu da se ishrane. I novinar pita deveojcice sta bi volele da budu kad zavrse skolu ova jedna kaze cistacica. Sad ti zamisli koliko je to dno i beda i ocaj kad su njoj i snovi spali na te grane.


E za to je zasluzan Tadic,Dinkic,Djelic,Djindjic,Ceda,Milosevic,Miskovic.....i sav taj olosh koji vlada i koji je vladao ovom zemljom zadnjih 20-ak godina.
 
Jasno zašto mladi ne ostaju na selu...
Ja sam rasla pored jedne takve žene, ja gradsko dete, dete intelektualaca, a ona je bila majka mojih dobrih drugarica...
Šta sam sve čula od nje...to ne bi ni u nacističkom logoru moglo da se vidi.
Sahranila je tog muža alkoholičara i nasilnika (umro prirodnom smrću, negovala ga do kraja, tako su je učili), živa je još, sva jadna iskrivljena, uživa u unucima, kad nije mogla u svojoj deci.
A to je mestašce blizu Beograda, mislim da je u njima i najstrašnije, te žene su ni tamo ni vamo, ni u selu, ni u gradu...
 
A dobro i BG ti je pun zena koje zive uz muzeve alkoholicare koji ih mlate ili uz narkomane. To nema veze selo-grad toliko.

A mladi na selu ne ostaju zato sto je zemlja Srbija drzava gde ni u gradu nemas normalne uslove za zivot a o selu i da ne pricamo. Sela po zapadnoj Evropi imaju daleko bolje uslove za zivot nego Beograd.
 
mislim da je bas zanimljivo sto niko nista o tome ne zna dok se ne napravi emisija... uskoro ce seoska sredina biti fenomen za national geographic...

nemojte me pogresno razumeti, super sto su napravili emisiju o tome.

a feminizam ne smem ni da spominjem :)
 
nije takva situacija u svim selima...to selo je baš neki extremni slučaj:eek::eek::eek:...u mom selu svi imaju mašine za veš a bogami i kompove...

ustvari, ovo moje je više varošica nego selo...:think:

A zavisi od kraja. Letos sam isao kod ortaka u neko selo kod Arandjelovca i imaju sve sto se u ovoj Srbiji moze imati. Ali postoji dosta sela na jugu Srbije i istoku kao i u Raskoj oblasti koja su jos na nivou srednjeg veka.
 
mislim da je bas zanimljivo sto niko nista o tome ne zna dok se ne napravi emisija... uskoro ce seoska sredina biti fenomen za national geographic...

nemojte me pogresno razumeti, super sto su napravili emisiju o tome.

a feminizam ne smem ni da spominjem :)

O tome ne zna nista onaj ko inace o nicemu ne zna nista. Tesko onom kome B92 otvara oci.
 
mislim da je bas zanimljivo sto niko nista o tome ne zna dok se ne napravi emisija... uskoro ce seoska sredina biti fenomen za national geographic...

nemojte me pogresno razumeti, super sto su napravili emisiju o tome.

a feminizam ne smem ni da spominjem :)

zna se, zna, ali se ne priča...nije lepo, nije fensi i nikako nije u skladu sa novim, lepim, vitkim, nasmešenim in ljudima...
 
zene nemaju svoje "ja", ni 8 razreda osnovne skole, ni bilo kakvu finansijsku sigurnost jer im muzevi ne dozvoljavaju da se zaposle. ?

A sta one se udaju sa 10god kad vec imaju muzeve koji im brane da se skoluju?ajde bre da ne lupaju dalje sve nabrojano je njen izbor..kao ustajanje u 5 i teski fizicki poslovi..mozda za nas iz grada..za njih je to lakse nego vama ustajanje u 12 i odlazak na pijac lakiranih noktiju
 
ama ok je da se radi pa i teško fizički, ali ne moraju da budu robovi i da žive u pretprošlom veku...

Pa rade da bi preziveli . A to u kom veku zive zasluzna je drzava Srbija tj njena vlast koja lozi glup narod o nekoj Evropi a u gomilu sela jos ni struju nije u stanju da uvede a o nekom brzom internetu i sl i da ne pricam.
A ti stariji ljudi pa nece oni za BG ....tu su gde su. Rintaju i bore se da prezive jos to malo zivota sto imaju i to je to. Mladi ko moze bezi ko ne taj ostaje .....po Srbiji sve vise imas sela u kojima vise niko ne zivi ili gde je ostalo po par staraca koji cekaju smrt. To je porazavajuce za jednu zemlju ali vlast u Srbiji to ne zanima.
 
sad pitanje dal gledamo u smislu propasti i degradiranosti sela, a svih drugih struktura kod nas ili u smislu seosko partrijarhalne ideologije i života. realnu u 80 posto sela je keva imaju sve uređaje, struju, čistu vodu, rane i normalan, čak lep život, i pored osiromašenja. sad ovi seoski odnosi i položaj žena - mislim ja žena sa sela, zašto nije reč o selu uopšte - mnogima je to normalan i čak lep odnos. ima extrema svuda. to je stavr ravnoteže.
 
meni je emisija nekako ne znam... isforsirana... nisam gledala celu, bacila sam pogled u par navrata... ne kažem da to ne postoji ali podseća me na onu emisiju ključ, o deci sa kosova(ne kaćem da su emsije iste, niti poistvećujem problem),nekako su mi iskorišćeni životi tih žena, posebno onaj deo gde su nju doveli u beograd i snimaju njener reakcije i sad svi treba da gledaju i da se šta?da se čude kako se ona čudi i oduševljava stvarima koje su njima tu, normalne?
 
meni je emisija nekako ne znam... isforsirana... nisam gledala celu, bacila sam pogled u par navrata... ne kažem da to ne postoji ali podseća me na onu emisiju ključ, o deci sa kosova(ne kaćem da su emsije iste, niti poistvećujem problem),nekako su mi iskorišćeni životi tih žena, posebno onaj deo gde su nju doveli u beograd i snimaju njener reakcije i sad svi treba da gledaju i da se šta?da se čude kako se ona čudi i oduševljava stvarima koje su njima tu, normalne?

e taj deo ne videh. groteska. onda su sami svojoj emisiji pucali u mozak.
 
ja sam taj deo zakačila, vode je kroz knez mihajlovu, na kalemegdan, pokazuju joj one idijance koji sviraju, ona ih začudjeno gleda, ne sećam se bap, samo sam u prolazu videla ali mi je izazvalo baš grozozo osećaj
 
Seća li se neko Kike Bibić?
To je stara serija, igrala je Mira Stupica kad je bila mlada.
Priča o ženi sa sela koja je došla u grad, nepismena, čudi se "svetlostima velegrada" i uči da čita, tako što kupi kutiju cigareta, zna kako se zovu i uči kako izgleda svako slovo (na pr:drina, zeta, morava, tad bile te cigare...)
ne znam zašto je sad pominjem, osim što je ona primer tako žene sa sela koja se teško snašla u gradu, ali je ipak uspela.
Laku noć!!!
 
sad pitanje dal gledamo u smislu propasti i degradiranosti sela, a svih drugih struktura kod nas ili u smislu seosko partrijarhalne ideologije i života. realnu u 80 posto sela je keva imaju sve uređaje, struju, čistu vodu, rane i normalan, čak lep život, i pored osiromašenja. sad ovi seoski odnosi i položaj žena - mislim ja žena sa sela, zašto nije reč o selu uopšte - mnogima je to normalan i čak lep odnos. ima extrema svuda. to je stavr ravnoteže.

Pa ti čoveče tako lepo pričaš, kao da smo u Švajcarskoj a ne u Srbiji...:confused:
 
Pa ti čoveče tako lepo pričaš, kao da smo u Švajcarskoj a ne u Srbiji...:confused:

nije švajcarska al nije ni tako strašno. realno u ovoj utopiji u kojoj živimo u velikom broju sela ispada da se živi još najlepše, za nekoga ko nije video dalje od beograda izgleda staršno, ali ljudima ne manjka osnovnih potreba ni materijalnih ni ljudskih. da, ima procenat onih sela i varoši koje su totalno zakržljale i propale al to je ipak manji broj. nisam još čuo seljaka koji se toliko žali. okej sve bi trebalo da bude daleko bolje, ali tako je kako je. a emisija vuče na karikiranje, robovski položaj i aztupljenost žena sa sela... ajde...
 
meni je emisija nekako ne znam... isforsirana... nisam gledala celu, bacila sam pogled u par navrata... ne kažem da to ne postoji ali podseća me na onu emisiju ključ, o deci sa kosova(ne kaćem da su emsije iste, niti poistvećujem problem),nekako su mi iskorišćeni životi tih žena, posebno onaj deo gde su nju doveli u beograd i snimaju njener reakcije i sad svi treba da gledaju i da se šta?da se čude kako se ona čudi i oduševljava stvarima koje su njima tu, normalne?

Vise nego verno je prikazan zivot zena u ruralnom delu nase zemlje.A taj deo o kome pricas,je samo jos jedan nacin da se ukaze nadleznima,gradjanstvu,gledalistu...Da postoje osobe, u nasoj zemlji koje zive u XlX veku...Zar to nije interesantno?Meni jeste.Verujem i vecem delu gledalista."Tako je,kako je".To je sva poruka autora.Neku "jacu" poruku nisam primetio.
 
nije švajcarska al nije ni tako strašno. realno u ovoj utopiji u kojoj živimo u velikom broju sela ispada da se živi još najlepše, za nekoga ko nije video dalje od beograda izgleda staršno, ali ljudima ne manjka osnovnih potreba ni materijalnih ni ljudskih. da, ima procenat onih sela i varoši koje su totalno zakržljale i propale al to je ipak manji broj. nisam još čuo seljaka koji se toliko žali. okej sve bi trebalo da bude daleko bolje, ali tako je kako je. a emisija vuče na karikiranje, robovski položaj i aztupljenost žena sa sela... ajde...

Joj nemoj o tome molim te...
Država nam uništava privredu svaki dan, ako nisi upućen, sve propada...
A prvi na listi je seljak...
Ako nemaš informacije, raspitaj se malo koliko seljaku plaćaju za litru mleka, a koliko je u radnji, koliko su mu plaćali pre godinu-dve... koliko je brašno a koliko pšenica...
I da je stočna hrana skuplja od ljudske...
 

Back
Top