Mač Senki

loki74

Ističe se
Poruka
2.390
Meni posle Martina i Eriksona, trenutno možda i najbolji serijal :).
Pisac je Džulija V.Džouns, a kod nas izdao Alnari. Serijal ima zasad tri dela, a četvrti je u fazi pisanja. Nažalost, s prvom knjigom Pećina crnog leda, bilo je dosta problema s prevodom. Drugi deo, Tvrđava sivog leda, podeljen je u dva dela. Treći deo, Mač crvenog leda ima preko 600 strana. Po stilu mi je bliska Martinu, dobro izgrađeni karakteri likova, često bez klasične podele dobra i zla, puno borbi, prevara, menjanja strana, izdajstava. Tri glavna klana na severnoj, gotovo polarnoj negostoljubivoj teritoriji, bore se za prevlast- Blekhejl, Blad i Dun. Međutim , neprijatelja imaju u ljudima iz Gradova. A tu je i zlo koje preti svima- Gospodari Tame i njihove sluge, Raspadnuti. Sjajan je opis Ledine, prostranstva u kome ne važe uobičajeni zakoni prirode, prostora i vremena. Glavni junaci su Raif Sevrans, i Eš Marč.
Preporučujem serijal svim ljubiteljima fantastike, s tim što je problem jer je prva knjiga rasprodata. No u drugoj knjizi ima predgovor koji opisuje u glavnim crtama dešavanja iz prve knjige, tako da se bez većih problema može pratiti radnja i od druge knjige.
 
Svaka cast, preduhitrio si me. :) Vec duze vremena nameravam da otvorim ovu temu, ali nikako da pocnem. :) Bar si me skratio muka... :)
Pa... Serijal definitivno rastura.. :) Da donekle je slican nacin pripovedanja kao kod Martina. Mnogo mi se svideo serijal, samo nisam na netu nista nasao o cetvrtoj knjizi. Raif Sevrans je extra lik, dopada mi se. Samo mi se ne svidja to sto previse ispasta zbog drugih. Koliko je stvari pretpeo, s mislju da ce time odbraniti klan, njegovu cast i td. Jer nije mogao da se pomiri sa cinjenicom da on vise nije deo klana. To je nazalost kasno shvatio. Ona likusa Es, me toliko nervira da je to strasno. Onako da ga napusti posle svega sto je on ucinio za nju. Imaju neki delovi koji su mi veoma dobri, np, kada ubija sam trojicu ratnika Blada, pa onda kada ubija zver i postaje gospodar pukotine. Ima mnogo dobrih delova, da i Angus lok je super lik, volim i njega ,a i Gospodara pasa. Pa necu sad da preterujem sa pisanjem, cekacu neki odgovor od tebe ili od drugih clanova, pa cu da se nadovezem... :) :)
 
Slažem se, i Gospodar pasa je odličan lik, ima dosta interesantnih likova, Bram takođe, Robi Dun Dun mi je neka varijanta klanovskog Džefrija Lanistera :). Samo nikako da dokučim kakva će biti sudbina Efi, Raifove sestre, i kome je zapravo otmičari vode.
Gde sam čitao, nisam siguran, ali negde jesam da ona piše četvrti deo i da bi trebao biti završen ove godine, mada kad su ti serijali u pitanju, nikad se ne zna, uvek se može odužiti.
Izuzetno mi se sviđa njen stil, odlično je izgradila likove i njihove karaktere, psihu i motive, nije klasična fantazi priča gde se samo jurca po mapi..
Eš mi je isto misterija, šta će s njom biti.. možda će imati neku ulogu u konačnom obračunu sa Gospodarima Tame, nekako verujem da će se pre ili kasnije opet sresti sa Raifom.
 
Jaoooooo... I ja volim ovaj serijal! :D
Ovako, naravno da mi je omiljeni Raif, ali obozavam i njegovu seku. Ona Eš i mene nervira i baš mi je drago što joj se desilo ono sa onim Sulom.
Kao što ste rekli, baš je dobro razvila karakter likova, npr. Rajne.
Zanimljiv mi je onaj mali iz klana Dun što na kraju ode sa Angusom... Kako se beše zove?
 
Ne secam se kako se zove, xaxaxa i meni je taj lik jedan od omiljenih, ali nisam ni ja mogao da se setim kako se zove pa ga nisam nabrojao... :))) Svidja mi se to sto je otisao u sumare i extra je ona scena kada je pustio Gospodara Pasa da ode... I da definitivno mi je drago zbog onoga sto se desilo sa Es... :)
 
Sad sam uzela knjigu i pogledala. Bram Kormak! Tako se zove! I nije otišao sa Angusom već sa nekim likom koji se zove Hju Malin. Bio je poslat kod Kastelmilka i tamo je pristao da buide šumar Faga...
Ko su oni uopšte? Ne pominju se nigde u detalj... A i ja sam većinu zaboravila....:rumenko:
 
Nisam ni ja siguran, da li imaju neke veze sa Sulima, ali čini mi se da su Šumari nešto u smislu da brinu o čitavom svetu, paze na znake pojavljivanja Gospodara Tame i sl., nešto kao da su iznad klanova i klanovskih podela. Sećam se jedne scene u kojoj Angus Lok govori Gospodaru pasa da se ostavi ambicija gospodarenja klanovima, jer dolazi " vreme tamnije od svake noći ". Uh, baš nestrpljivo iščekujem nastavak, prošle su već dve godine od poslednje knjige.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja siguran, da li imaju neke veze sa Sulima, ali čini mi se da su Šumari nešto u smislu da brinu o čitavom svetu, paze na znake pojavljivanja Gospodara Tame i sl., nešto kao da su iznad klanova i klanovskih podela. Sećam se jedne scene u kojoj Angus Lok govori Gospodaru pasa da se ostavi ambicija gospodarenja klanovima, jer dolazi " vreme tamnije od svake noći ". Uh, baš nestrpljivo iščekujem nastavak, prošle su već dve godine od poslednje knjige.

Da Sumari su, pa recimo grupa odabranih ljudi koji su tu radi borbe protiv Raspadnutih i Gospodara Tame. Samim tim njihova svrha i jeste ujedinjenje svih klanova u zajednickoj borbi protiv vekovnog zla. Fa ili Fag bi bila grupa, pa recimo carobnjaka ili ljudi koji poseduju nekakve natprirodne vestine ili nekakvu divlju magiju. Veoma se malo govori o ovoj grupi i to u delovima. Moze se reci da su uticajni, kao i da u svojim redovima imaju veoma ucene ljude, alxemicare, vidare i dr.
 
Rasprodat je, i ja sam počeo od drugog dela. Probaj na nekim fantazi forumima, možda bi neko prodao, ko ima.
Skoro sam slučajno naletio na jedan primerak, u Novom Sadu, u knjižari Leokomerca, na SPENSU, preko puta Solarisa. Mislim da još uvek tamo stoji, jer ne verujem da će ga ko kupiti. Naime knjizi fali nekoliko početnih strana!!! , umesto njih je prazan papir, onda ima od 8-12e strane, i onda opet fali par strana, i posle je ok.. za tako nešto jednostavno nisam hteo dati ne 700 dinara, nego ni dinar.. mogu shvatiti greške u prevodu, izostanak par rečenica, ali toliki javašluk da knjizi fali početnih strana, pa ne pada mi napamet da to plaćam. Pa i stare, debelo izraubovane knjige koje sam kupovao po sajmovima i kod uličnih prodavaca, nemaju tako nešto.
 
Watcher of the Dead, Book IV in the Sword of Shadows series, will be published in the US and UK on April 14th. I can’t wait for you to read it. The question “What happened to Angus Lok?” will finally be answered. If you’re a reviewer, read this. Cheers, JV

eto, informacija iz prve ruke. samo treba da se nadamo da ce je prevesti u neko skorije vreme.
 
Watcher of the Dead, Book IV in the Sword of Shadows series, will be published in the US and UK on April 14th. I can’t wait for you to read it. The question “What happened to Angus Lok?” will finally be answered. If you’re a reviewer, read this. Cheers, JV

eto, informacija iz prve ruke. samo treba da se nadamo da ce je prevesti u neko skorije vreme.


Tooooo!!!!! Brate puno hvala... :) Vec dugo cekam nesto o toj knjizi
I svidja mi se naslov!!! "Osmatrac Mrtvih", jedva cekam!!! :)
 
Evo dogurah do pred kraj prvog dela, nisam imao puno vremena. Fina knjiga, laka za citanje
BTW, ako ima jos samovoljaca, mozda bi mogli da okupimo prevodalicki tim, ja ionako citam na engleskom, samo bi kucanje doslo pride.
 
Uh ja bih se rado prijavio za prevodjenje.... Ali sam VEOMA!!!! Kratak sa vremenom i u obavezama sam stalno... Tako da to ne bi islo, a i da li znas koliki bi broj ljudi bio potrebana, da bi se knjiga prevela u nekom kracem roku... :)
 
Uh ja bih se rado prijavio za prevodjenje.... Ali sam VEOMA!!!! Kratak sa vremenom i u obavezama sam stalno... Tako da to ne bi islo, a i da li znas koliki bi broj ljudi bio potrebana, da bi se knjiga prevela u nekom kracem roku... :)
Definisi kraci rok ;)
Recimo da knjiga od 200-300 strana oduzima 1-2 meseca full work time profesionalnog prevodioca (za prvu verziju). Racunam da nam treba ekipa od bar 10ak ljudi, koji bi mogli da izdvoje vremena za 1-2 stranice dnevno.
 
Predpostavljam da ce biti oko 400-500 stranica ako ne i vise... A da li se isplati muciti se toliko? Kada bi knjiga u nekom manjem roku izasla posle... Kada pogledas zasto bi se mucili da prevodimo, ako mi vec mozemo da procitamo na Engleskom? Za koga bolje receno? A osim toga gde naci 10 ljudi? Samo na ovom forumu, tesko... :)
 
Predpostavljam da ce biti oko 400-500 stranica ako ne i vise... A da li se isplati muciti se toliko? Kada bi knjiga u nekom manjem roku izasla posle... Kada pogledas zasto bi se mucili da prevodimo, ako mi vec mozemo da procitamo na Engleskom? Za koga bolje receno? A osim toga gde naci 10 ljudi? Samo na ovom forumu, tesko... :)

Pa to i jeste pitanje, za koga. Inace mene ne bi mrzelo. Sve moze da se izgura ako ima dobre volje.
Mada, neprevodjenje je dovelo do toga da ovde niko nije cuo za MYTH.INC od Asprina (serija od 10ak knjiga), a i jos neke druge ekstra stvari.
 
Pa to i jeste pitanje, za koga. Inace mene ne bi mrzelo. Sve moze da se izgura ako ima dobre volje.
Mada, neprevodjenje je dovelo do toga da ovde niko nije cuo za MYTH.INC od Asprina (serija od 10ak knjiga), a i jos neke druge ekstra stvari.

E to bi vec bila druga stvar, prevoditi knjige koje nisu uzete u obzir nasih prevodilaca...
To jest, koje najverovatnije nikada nece biti prevedene...
To bi bilo ok... ;)
 

Back
Top