Kome biste šibnuli Nobela?

Ne moze svaka shusa da dobije Nobela za knjizevnost.To sto je neko ovih godina dobio ovu nagradu a vi niste culi za tog pisca,ne znaci da je on obicna mastiljara.
Mnogi nobelovci su dobili tu nagradu jos pre stotinak godina a ostali su nepoznati nama u Srbiji a neki cak i u celom svetu.
Bilo je perioda kada su stvarali neki velikani a samo je jedna Nobelova nagrada godisnje.
Verujem u tu nagradu i mislim da nije ispolitizovana,mislim kad je rec o knjizevnoj nagradi.
To sto je nisu dobili neki dobri knjizevnici,nisu je dobili jer nije bilo prostora posto se nagrada deli samo jednom godisnje.
Da bi recimo Nobela dobio jedan Teodor Drajzer,mozda bi moralo da se ista nagrada uskrati jednom Alber Kamiu,recimo.
Kafka nije dobio Nobela,znamo i zasto,a dobio bi verovatno.
Lorens Darel po meni zasluzuje Nobela za knjigu Aleksandrijski kvartet.
Mozda je i Prever zasluzio ovu nagradu.Nagrade je vredan a nije je dobio i Visente Blasko Ibanjes.
Remark i Kronin nisu losi pisci a nisu dobili Nobela.
A posthumno ako bis e davao Nobel onda bi tu bilo vise dobitnika nego ovih sto su dobili za zivota.
Onda bi trebalo dati nobela svih tragicarima i filozofima stare Grcke,pa Danteu i Petrarki,pa Volteru i Rusou,pa silnim velikanima 17. 18. i 19. veka.
Koliko Nobela zasluzuje jedan Sekspir,Gete,Siler,Nice,Didro,Balzak,Igo,Dostojevski,Cehov,Molijer,Kant,Hegel.
 
Vi ne znate o zivotu jednog takvog velikana.Kako se u opste moze voleti knjizevnost a da se ne cita Kafka?
Kafka nije ni mogao dobiti Nobela jer za svog zivota nije objavljena nijedna njegova knjiga.On nije hteo da objavljuje knjige,a pre smrti od svog druga Maksa Broda trazio je da Brod spali sva njegova dela.Na srecu Brod ga nije poslusao.
Kafka je rodjen 1883. u Pragu,Jevrej.Umro je 1924. a prva njegova objavljena knjiga je Proces 1925.
Knjiga Zamak se objavljuje 1926.a Amerika 1927.
1931. su objavljene njegove pripovetke i ostala zaostavstina.
U periodu 1935-37. su objavljena sabrana dela Kafke u sest knjiga.
A u periodu 1950-58. sabrana dela u devet knjiga u redakciji Maksa Broda.
Osim pomenutih naslova postoje njegovi Dnevnici i Pisma koji su takodje objavljeni i na srpskom.Ja od Kafke sve imam sto je kod nas prevedeno,a mislim da je sve sto je ostalo posle Kafke.
Iz njegovih pisama i dnevnika znamo za njegovu valjda najpoznatiju devojku Milenu.Akos e secam i ona je bila Jevrejka,ali ima jedna anegdota o jos jednoj njegovoj devojci koja nije bila Jevrejka.I ona se pominje u njgovim pismima i dnevnicima,ali sad joj se ne secam imena.Ta anegdota a zapravo istinit dogadjaj koji se zbio posle Kafkine smrti a u doba Hitlera i progona Jevreja.
Naime ta bivsa Kafkina devojka i ako nije bila Jevrejka,videvsi kako se progone Jevreji,javno trazila da i ona nosi onu zutu traku,zbog Kafke i ako nije bila Jevrejka.
Malo kasnije joj to fasisti nisu zaboravili,pa u toku rata je strpana u logor i ubijena.
 
A ko je rekao da volimo književnost? Možda smo jednostavno opterećeni smrću književnih velikana.
Šalim se. naravno. ;) Po staroj dobroj, mogao sam odmah da otvorim kraj knjige koju trenutno čitam (http://www.clio.rs/docs/klepsidra/07_kafka.html), ali je uvek lepo saznati od ljudi koji su voljni da pišu o osobama koje cene.

Nobel je trebao otići Danilu Kišu, to i vrapci znaju. Dobijaju ga oni koji su u životu propatili i pronašli utehu u pisanju. Nepisano je pravilo.
 
Kontroverza sa Nobelovom nagradom je u tome što se dodjeljuje za "najizuzetnije djelo sa idealističkim stremljenjima" - to je kriterijum određen kod uspostavljanja nagrade. Kažu da zbog toga, i činjenice da je komitet nekada ovaj kriterijum primjenjivao zaista temeljito, neki nesumnjivo veliki pisci nikad nisu dobili nagradu (Prust, Ezra Paund, Džojs, Nabokov, Borhes, Strindberg, Apdajk...). Zapravo, neki kažu da je više istinski velikih pisaca zaobiđeno, nego što ih je nagradu dobilo.
Posljednjih deceniju ili dvije ta "idealistička stremljenja" ne tumače se tako kruto, pa su nagradu dobili i neki pisci kojima idealizam nije blizak. Sada je problem, čini mi se, što se više gleda društvena angažovanost pisca i literature nego istinska vrijednost. Relativno ravnopravna distribucija po kontinentima i kulturnim krugovima takođe se gleda.
Što se naših tiče, treba reći da je šansu za Nobela imao samo Danilo Kiš. Kažu da bi je dobio 1989. godine, da nije umro. Navodno je Nobelov komitet namjeravao još 1987. da nagradi Kiša, ali su se odlučili za Josifa Brodskog, koji je tada bio bolestan, pa su se plašili da neće preživjeti. Rekli su da za Kiša ima vremena. Danilo Kiš umro je 1989. godine. Josif Brodski živio je do 1996.
 
Brodski je kao i Kish Jevrej,mada nije ni bitno.Sam Brodski se pohvalno izrazavao za Kisa.
Skoro sam bio u Veneciji i video gde je sahranjen Josif Brodski,i ako nije imao veze sa Venecijom,trazio je da bude tu sahranjen.A znamo da je bio Jevrej iz Rusije pa je proteran i ziveo u Americi.
To sto neki dobri pisci nisu dobili Nobela,opet je samo zato sto je dosta dobrih pisaca a Nobel je samo jedan godisnje.Vi ako hocete dati Nobela jednom Kisu,Prustu ili Apdajku,morate onda nekog drugog izbaciti koji je dobio.A koga izbaciti?
Mozda Tomasa Mana,Foknera,Markesa,Sjenkjevica,Saramaga?
Zasto Umberto Eko ne bi dobio nagradu?A izgleda da je nece dobiti sve i da zivi 150 godina.
Ako se gleda da svi kontinenti imaju nobelovaca,zasto da ne kada je i tako vise dobrih kandidata.
Znam da je od nasih pisaca bio kandidovan za Nobela skoro umrli Pavic.
Ja mislim da je to bila cista sujeta jer on nije vrh ni u Srbiji a tek ne u svetu.
 
Nijedna nagrada, a posebno ne prestižnija, nije pokazatelj vrednosti jednog dela i pisca.
Naravno, to ne znači da su narade, konkretno nagrade za književnost, dobijali samo manje vredni pisci, dok su više vredni bili čitani, potvrđivali svoju veličinu kroz vreme... ali ostajali bez nagrade.
Uostalom, ko određuje šta je vrednost jednog dela?
Danas se neko delo bespogovorno odbije samo ako se čuje da ga čita masa. To je jedna od predrasuda koje nam je nametnula sadašnjica, dakako ne slučajno Tako da će većina, nazovimo ih ozbiljnijim čitaocima, ukoliko čuje da je neko delo - bestseler, odmah podsvesno da stvori sebi ubeđenje da je to komercijala, a samim tim - škart.
Nekada je sastav čitalačke publike bio drugačiji, te kada bi se jedno delo pročulo i kada bi većina populacije čitala to delo, to je bio odraz i potvrda njegove vrednosti.
Avaj! O čemu ja pričam :)...
Sve su to krajnosti, sve je to vrlo relativno, ali i vrlo zamršeno...
Kritičari mogu da baljezgare (ili zbilja pametno propovedaju, svejedno), da postavljaju temelje i principe šta je to danas dobra književnost, koje kriterijume treba da ispunjava delo da bi osvojilo nagradu, ali... šta s tim?
Niko nikome ne može (i ne bi smelo) da nametne teoriju lepog i vrednog. U principu, kosmos nam poručuje da je vredno ono što nam povećava nivo svesti i bogati duh, a sada... da li će nečiji duh obogatiti Eko ili Bukovski, to je već do onoga što čini pojedinca, lični sastav energija...
Ne treba ni pljuvati kritičare ni nagrađene. Takođe, ne treba ih ni uzimati kao vrhovni i pravi sud po pitanju književnih vrednosti.
Ako je i nekada, u čiji koncept sumnjam, bio čistiji izbor za Nobela (u smislu da se govorilo o nekakvi truć-broć kanonima, o didaktičnosti, o estetici, kompoziciji nekog dela...), u poslednjih nekoliko decenija to determiniše mnogo i nevidljivih faktora - od banalnih ''nameštaljki'' do politike, nacionalnih obeležja kandidata... mora da se uklopi u profil žirija po mnogo osnova, to je igra u kojoj treba da dobije neko, a taj neko nisu čitaoci, nije književnost (što je najtragičnije), a nije mnogo puta ni nagrađen pisac...
Kao i za sve, postoji plan.

Na nama je da probamo da uživamo i tragamo za dobrim za sebe...
 
E, u današnje vreme svaka šuša može da dobije Nobelovu nagradu za književnost.
Koji pisac, po vašem mišljenju zaslušuje ovu nagradu, a nije je dobio (i za koje delo).
Može i posthumno.....
Dakle, kome biste šibnuli Nobela?
Ивану В. Лалићу. (постхумно).

Милану Младеновићу (од Лужице). - За њега још има времена. ;)
 
E, u današnje vreme svaka šuša može da dobije Nobelovu nagradu za književnost.
Koji pisac, po vašem mišljenju zaslušuje ovu nagradu, a nije je dobio (i za koje delo).
Može i posthumno.....
Dakle, kome biste šibnuli Nobela?

Remarku ( za sta ne bih?), Zilahiju (za "Zarobljenike"), Marku Tvenu (za "Tajanstveni stranac").

Od nasih Stevanu Jakovljevicu (za "Srpsku trilogiju") i Dobrici Cosicu (za "Vreme smrti").
 

Back
Top