Filip i Aleksandar nemaju veze sa današnjim ex yu Makedoncima?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Andjela

Elita
Poruka
23.874
Posle niza prepirki na pdf-u"Politika", citiram teze doticnog gospodina i zelim da cujem vase misljenje!
Hvala unapred!


Sandanski to sto pricas granici se sa bolescu.


Filip i Aleksandar nemaju veze sa dasnasnjim ex yu Makedoncima.

Niti su govorili jezik koji je Komunisticka partija Makedonije proglasila za zvanicni jezik.

Nemas, ni jednog verodostojnog istoricara koji tvrdi da su danasnji ex yu Makedonci potomci antickih Makedonaca.

A cuvenih istoricara koji govore o albanskom poreklu Aleksandra Velikog ima koliko hoces.

Naravno, ljudi su proucavali antiku i dosli do otkrica i saznanja.

Dajem nekoliko poznatih naucnika iz istorije, klasicnih jezika i slicnih disciplina koji su pisali o povezanosti Aleksandra Velikog i antickih Makedonaca sa Albancima.

Vec sam davao, ali takvim kao ti treba jos mnogo da se uvere da su u zabludi.

Poznati naucnici:


William Scott Ferguson

picturewf.png



A History of Greece, Finlay George, edited by Henry Fanshawe Tozer,

hft.png



George Willis Botsford cuveni americki istoricar pise (Hellenic History, urednik Charles Alexander Robinson):

picturegb.jpg


Ovo je samo minijatirni deo od onoga sto mogu postaviti.


Moram reci da je jedan deo ex yu Makedonaca veoma necivilizovan i umesto da iznosi svoje izvore, argumente i dokaze, sve se kod njih svodi na galamu i hajku.

Ali neka, dolazi momenat istine, bice sve na svom mestu i vreme ce pregaziti sve njihove gluposti i zablude.
 
Današnji Makedonci, oni iz bivše SFRJ nemaju veze sa Makedoncima o kojima je reč. A ni Albanci. Opasno je mešati politiku i istoriju na ovaj način. Nažalost, ni činejnica da je nešto objavljeno ne garantuje da je to istina. Naročito sada kada je jasna težnja da se Albanci prikažu kao stari evropski narod.

Da, ali idi na pdf "Politika", na temi o Makedncimai Grcima, pa vidi sta sve doticni gospodin pise!
Ti si potpuno u pravu, slazem se sa tobom!
 
His most famous work is the speech De origine successibusque Slavorum (On the Origin and Glory of the Slavs), where he exalts Illyrians and Slavs as the ancestors of the Dalmatian Croats. His speech, most probably made in Venice in 1525, left a deep impression on the Venetians, who published it in Latin and Italian several times over the following years. Its passionate glorification of Slavs (where he includes Alexander the Great and Aristotle, Diocletian and Jerome) and its strong pathos played a major role in the birth of the pan-Slavic ideology. It was the first time that such ideology was formulated as a program, which was further developed by the Croats Mavro Orbini and Juraj Križanić.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vinko_Pribojević

Njegovo je najpoznatije djelo govor «De origine successibusque Slavorum» (O podrijetlu i povijesti Slavena), u kojem veliča Ilire i Slavene kao pretke dalmatinskih Hrvata. Sam govor, najvjerojatnije održan u Hvaru 1525., te objavljen na latinskom jeziku 1532. duboko je dojmio Mlečane koji su ga 1595. preveli i objavili na talijanskom jeziku. Strastveno veličanje Slavena (među kojima su se, po Pribojeviću, našli i Aleksandar Makedonski i Aristotel, Dioklecijan i Sv. Jeronim) svojim je dubokim patosom odigralo veliku ulogu u rođenju panslavenske ideologije (moglo bi se reći da je to prva programatska formulacija te ideologije, koju su nasljedovali i dalje razvijali Mavro Orbini i Juraj Križanić).
 
Poslednja izmena:
Današnji Makedonci, oni iz bivše SFRJ nemaju veze sa Makedoncima o kojima je reč. A ni Albanci. Opasno je mešati politiku i istoriju na ovaj način. Nažalost, ni činejnica da je nešto objavljeno ne garantuje da je to istina. Naročito sada kada je jasna težnja da se Albanci prikažu kao stari evropski narod.

Tako je. Aleksandar Makedonski je živio prije 2300 godina i bio je Grk.

Iliri su vrlo različita plemena sa različitim jezicima i kulturama, koja su iz prostora današnje (Njemačke, Poljske,......)dolazili na Balkan i na topla mora Jadrana neđe u 1 i 2 vijeku i tamo živjeli uglavnom neorganizovano sve do dolaska Slovena u 5-7 vijeku u koje su se utopili a prije toga su postepeno nestajali u rimskom carstvu.
Preci današnjih Makedonaca su slovenska plemena koja su došla na ove prostore oko 1000 godina poslije Aleksandra Velikog.
A što se Albanaca tiče, moguće je, da su to ostatci nekih ilirskih plemena, koji su ostali izolovani u planinskim djelovima Albanije ali nema čvrstih dokaza o tome. Sve bazira na predpostavkama. Najčudniji je njihov jezik, koji nema sličnosti ni sa jednim u svijetu, koliko ja znam. Da je to ostatak nekih od ilirskih jezika je na vrlo klimavim nogama.
 
Poslednja izmena:
Ne treba se raspravljati sa onima koji ne žele da čuju ili razmisle o onome što pričaju. Stručna javnost bi trebalo da bude opreznija i čvršća u borbi protiv ovakvih teza.

Tacno je to, ali zasto se doputa ovakve teze i ovakve stvari izlaze u javnost?
Pratite postove ovog gospodina na pdf-u "Politika" i bice vam sve jasno.
Pozvala sam ga dodje na pdf "Istorija", gde pisu kompetentni ljudi, ali on ocigledno, nema petlje...
 
Tako je. Aleksandar Makedonski je živio prije 2300 godina i bio je Grk.

Iliri su vrlo različita plemena sa različitim jezicima i kulturama, koja su iz prostora današnje (Njemačke, Poljske,......)dolazili na Balkan i na topla mora Jadrana neđe u 1 i 2 vijeku i tamo živjeli uglavnom neorganizovano sve do dolaska Slovena u 5-7 vijeku u koje su se utopili a prije toga su postepeno nestajali u rimskom carstvu.
Preci današnjih Makedonaca su slovenska plemena koja su došla na ove prostore oko 1000 godina poslije Aleksandra Velikog.
A što se Albanaca tiče, moguće je, da su to ostatci nekih ilirskih plemena, koji su ostali izolovani u planinskim djelovima Albanije ali nema čvrstih dokaza o tome. Sve bazira na predpostavkama. Najčudniji je njihov jezik, koji nema sličnosti ni sa jednim u svijetu, koliko ja znam. Da je to ostatak nekih od ilirskih jezika je na vrlo klimavim nogama.


Dosta podseca na rumunski jezik...
 
Tacno je to, ali zasto se doputa ovakve teze i ovakve stvari izlaze u javnost?
Pratite postove ovog gospodina na pdf-u "Politika" i bice vam sve jasno.
Pozvala sam ga dodje na pdf "Istorija", gde pisu kompetentni ljudi, ali on ocigledno, nema petlje...

To je veliki problem, to dopuštanje da ovakve stvari izađu u javnost. Ali realno se ne mogu sprečiti sasvim. Svako može napisati knjigu, a postoje i stručni časopisi koji objavljuju radove bez recenzija, pa sve zavisi od savesti istraživača. Savesni istraživač nikada neće tvrditi nešto što ne može da argumentuje, može izneti pretpostavku ili svoju ideju, ali se i ograditi, pošto nema dokaza. Obično ovakve priče pišu laici ili polustručnjaci (što je još opasnije), pa nemaju strah od osude kolega.
 
Poslednja izmena:
Tako je. Aleksandar Makedonski je živio prije 2300 godina i bio je Grk.
Iliri su vrlo različita plemena sa različitim jezicima i kulturama, koja su iz prostora današnje (Njemačke, Poljske,......)dolazili na Balkan i na topla mora Jadrana neđe u 1 i 2 vijeku i tamo živjeli uglavnom neorganizovano sve do dolaska Slovena u 5-7 vijeku u koje su se utopili a prije toga su postepeno nestajali u rimskom carstvu.
Preci današnjih Makedonaca su slovenska plemena koja su došla na ove prostore oko 1000 godina poslije Aleksandra Velikog.
A što se Albanaca tiče, moguće je, da su to ostatci nekih ilirskih plemena, koji su ostali izolovani u planinskim djelovima Albanije ali nema čvrstih dokaza o tome. Sve bazira na predpostavkama. Najčudniji je njihov jezik, koji nema sličnosti ni sa jednim u svijetu, koliko ja znam. Da je to ostatak nekih od ilirskih jezika je na vrlo klimavim nogama.
Jadan Aleksandar sad se prevrce u grobu, kako im samo verujete?
Covek koji se bori protiv grka da bude grk, nije logicno.

Svi znaju ko je on samo se neko pravi lud
.
 
predpostavkama. Najčudniji je njihov jezik, koji nema sličnosti ni sa jednim u svijetu, koliko ja znam. Da je to ostatak nekih od ilirskih jezika je na vrlo klimavim nogama.

Највећу штету, у ствари доноси та "мистификација" албанског језика. Ствар је много једноставнија него што се то представља, албански језик своју индоевропску лексику дугује словенском и латинском фактору. Фонетику не, то је нешто што буни и највеће заговорнике аутохтоности албанског језика, јер исту фонетику има и Кавказ;) Потпуно иста ситуација са мађарским језиком коме се одриче индоевропски карактер због познатог извора Мађара.

Што се аплицирања на континуитет са Илирима тиче, Албанци могу да полажу право исто онолико колико и Грци на везу са Пелазгом, дакле, има ту митских основа али много је фарбе код њих помешано, свака нова супстанца доноси удаљавање од основе.
 
Posle niza prepirki na pdf-u"Politika", citiram teze doticnog gospodina i zelim da cujem vase misljenje!
Hvala unapred!

Alo da vam kazem nesto kratko i jasno: Ni albanci, ni Makedonci nemaju veze sa Filipom II i Aleksandrom Velikim, to su gluposti i kojestarije...Ko bi to drugi izmislio do Albanaca ?!?Oni su potomca Aleksandra Velikog, oni su potomci Eneje, oni su sveti narod, Kosovo je bilo njihovo jos pre nove ere, sad su izmislili da je Gracanica njihova jer na "kosovskoj" razglednici se nalazi njena slika...Ja se jednostavno nasmejem svemu tome, setim se dokumenata i spisa koji ne govore tako i nastavim dalje svojim zivotom, uradite isto sto i ja i neverujte glupostima, jer KO VERUJE U GLUPOSTI I SAM POSTAJE GLUP a to je njima cilj. Niko ne moze da govori takve gluposti bez dokaza ili da doda dva dokumenta u vidu slike i mirna backa, e pa malo sutra...Plavo andelce, ne obaziri se mnogo...Nije bitno ciji smo potomci vec kakvi ce nam biti potomci, na to mozemo da uticemo tako sto cemo ih nauciti vaspitanju, slozi, casti i postenju...Eto toliko...
A za Laeksandra Velikog, samo jos fali da se Amerikanci proglase njegovim potomcima pa da stavimo tacku na raspravu....:rotf::hahaha::super::rotf::hahaha:
 
Tako je. Aleksandar Makedonski je živio prije 2300 godina i bio je Grk.

Iliri su vrlo različita plemena sa različitim jezicima i kulturama, koja su iz prostora današnje (Njemačke, Poljske,......)dolazili na Balkan i na topla mora Jadrana neđe u 1 i 2 vijeku i tamo živjeli uglavnom neorganizovano sve do dolaska Slovena u 5-7 vijeku u koje su se utopili a prije toga su postepeno nestajali u rimskom carstvu.
Preci današnjih Makedonaca su slovenska plemena koja su došla na ove prostore oko 1000 godina poslije Aleksandra Velikog.
A što se Albanaca tiče, moguće je, da su to ostatci nekih ilirskih plemena, koji su ostali izolovani u planinskim djelovima Albanije ali nema čvrstih dokaza o tome. Sve bazira na predpostavkama. Najčudniji je njihov jezik, koji nema sličnosti ni sa jednim u svijetu, koliko ja znam. Da je to ostatak nekih od ilirskih jezika je na vrlo klimavim nogama.

Ovo je najbliže istini jer su ta plemena bila međusobno zaraćena i pravo pitanje koliko međusobno srodna.
Grci su Makedonce kao i ostale narode zvali varvarima.

Kada je Aleksandar prošao Atinom bacali su cveće na njega slaveći ga Bogom dok su filozofi zapušili noseve i govorili "dugo će Atina smrdeti na ovo božanstvo"
Ispalo je baš suprotno da se sad bore da dokažu da je njihov.

Ima jedan članak koji govori o Ilirima sa teritorije Lužice....

http://bs.wikipedia.org/wiki/Iliri

Ni jedan narod nije preživeo u tom kontinuitetu netaknut a njihove potomke možda vidimo delimično u nekim narodima jezički dok kulturno sasvim suprotno.

Latinski nije autohton a ono što mu daje možda deo osnovane sumnje je Etrurski udeo koji su posečeni i asimilovani a dobro znamo da je vojničko varvarska tvorevina grada države Rim čak morao da preuzme žene od Sabinjana na prevaru a kamoli da stvori složeni jezik od protuva i izgnanika zakona svih okolnjih država.

Ovo nije prvi primer u istoriji kada su divlji isterali pitome.

U najstariju grupu jezika u Evropi spada Baskijski.
 
1. Ima jedan članak koji govori o Ilirima sa teritorije Lužice....

http://bs.wikipedia.org/wiki/Iliri

2. Ni jedan narod nije preživeo u tom kontinuitetu netaknut a njihove potomke možda vidimo delimično u nekim narodima jezički dok kulturno sasvim suprotno.

3. Latinski nije autohton a ono što mu daje možda deo osnovane sumnje je Etrurski udeo koji su posečeni i asimilovani a dobro znamo da je vojničko varvarska tvorevina grada države Rim čak morao da preuzme žene od Sabinjana na prevaru a kamoli da stvori složeni jezik od protuva i izgnanika zakona svih okolnjih država.

4. Ovo nije prvi primer u istoriji kada su divlji isterali pitome.

5. U najstariju grupu jezika u Evropi spada Baskijski.

1. Тачно, али погледај, где год беху Илири дођоше дивљи Словени и побише их:per:

2. Апсолутно, само је питање у коликом степену, југ Балкана је тотално измешан.

3. Етрурски има веома велики удео у стварању латинског, то је чињеница коју ни Римљани нису избегавали.

4. Од Египта до Европе, црне и мешане "цивилизације" су замениле претходнике и учиниле да њихове грађевине пропадну до те мере да могу мирно да напасају своје козе.

5. Бајато. Баски су, према најновијим изворима дошли пре 3,300 година на територију Европе.
 
Да ли је Морачанин Србин или није је политичко питање, ово друго је антрополошко, дакле не могу да се пореде.

Pa nije antropološko jer su to sve bili indoevropljani ali razlikovalo se pleme kojem pripadaju.(please nemoj mnogo rasno izgubiće na značaju)pardon ako imaš nešto što se kosi sa ovim što sam rekao?

Mala digresija dok su Egipćani umirali od karcinoma vilice Etrurčani su prvi popravljali zube u istoriji ljudske civilizacije.

Sve se to pararelno odvijalo preko sredozemnog mora.......
 
Brod ludaka sa Jelesijem kormilarom opet plovi...

Svaki put kada vidim ovakve teme na kojima se obradjuju teorije znalaca sa pdf Politika, koje se onda 'argumentovano' pobijaju od ovdasnjih znalaca kao sto su Jelesije, Istocni Vetar, NickFreak i slicni, uhvati me neka tugaljivost sto, na moju veliku zalost, zivim na Balkanu, u sredini gde se ne malobrojni pojedinci otimaju o nacionalni identitet istorijskih licnosti iz antike i tako dokazuju svoju dugovecnost i izvornost na ovim prostorima. Naravno, ja ovakve stvari ne moram ni da citam ni da na njih odgovaram, ali nezavisno od moje reakcije one ostaju ubedljiv indikator balkanske nacionalne patologije.

Mrkalj, sto se tebe tice, uz svo nase prijateljstvo i medjusobno uvazavanje, moram reci da kada dozvolis da se o Aleksandru Velikom govori kao o Albancu, Makedoncu, Srbinu ili nekom drugom pripadniku savremene balkanske faune, a da u njegovo vreme ne samo takvi identiteti, nego i takva forma kolektivnog (nacionalnog) identiteta nije bila ni u naznakama, onda tesko da se mogu sloziti da svoj posao ovde obavljas kako treba.

Nije slucajno ovakva diskusija zapodenuta na politici. A to sto se sada kao korov grana i ovde i privlaci razne pacijente, siguran sam da je prevelik danak koji 'sloboda govora' uzima istoriji.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top