Knoppix

JovanT

Početnik
Poruka
37
Коначно сам успео да дођем до једног CD-а са Knoppix-ом (верзија 3.4). Приликом покретања препознао ми је сав хардвер сем модема. Модем ми је (како у Windows-у пише) Agere Systems PCI Soft Modem а локација на којој ради је "PCI Slot 3 (PCI bus 0, device 12, function 0)". Иначе, и сам Windows није успео да га препозна па сам морао да сам инсталирам драјвере са CD-а. Да ли је могуће да некако конфигуришем Knoppix да ми препозна модем?
 
Знам да имам софтверски модем. Зато питам може ли некако да се подеси да га Knoppix препозна.
 
Za soft modeme ti treba drajver koji ne mozesh da instalirash ako gurash knopa sa CD-a. Ako hocesh da ti radi modem mozesh da instalirash Knoppix na hard, pa mu onda nalepi drajver.
btw: Lucent Agere, a? Chini mi se da bash on pravi silne probleme... Nisam siguran...
 
Napravish ext2, mada sam ja radio na ext3, ali je preporuchljivo da se koristi ext2 particija za instalaciju na tvom hardu. Treba da bude jedno 3GB minimum. Neka je npr /dev/hda8. Onda je mountujesh negde, npr:
mount /dev/hda8 /mnt/install
(naravno, prvo si napravio direktorijum u koji mountujesh)
Onda chukni jedno
cp /KNOPPIX/* /mnt/install -a
i sachekaj malo. Mozesh da kopirash fajlove i sa Konqerorom ili Nautilusom ili nekim trecim file managerom.
Zatim ti ostaje da napravish direktorijum
/mnt/install/home/knoppix, ili jednostavno prekopiraj isti iz /home, i naravno jedno
chown -R /mnt/install/home/knoppix knoppix.knoppix
za svaki sluchaj...

Sada je ostao tezhi deo posla ako se sa ovim nisi pre sretao. Treba da podesish lilo da bootuje Knopix sa harda. Pogledaj man lilo i man lilo.conf za pomoc, pa ako zapne javi.

E, mislim da u 3.4 ima neki instaler. Probaj da chuknesh
knoppix-install
ili tako neshto. To nikad nisam video, pa ne mogu nishta da ti kazhem.
 
Sretao sam se sa lilo i grub loaderom, ali obicno linux butujem sa floppy-a(nervirame biranje kad zelim da dignem win). E da mi je sada RedHat-ov insateller.
Probam pa se cujemo !!!
 
Ma instalira se lako.Dignes ga sa cd-a u konzoli ukucas "su" i sledeca komanda je "knoppix-installer".Ako vec imas spremljene particije nudi ti odmah da instaliras, a ako nemas prvo te tera da ih napravis. Inace lako je cak i za pocetnike instalira se za 15-20 minuta.
 
FROZEN:
Sretao sam se sa lilo i grub loaderom, ali obicno linux butujem sa floppy-a(nervirame biranje kad zelim da dignem win). E da mi je sada RedHat-ov insateller.
Probam pa se cujemo !!!

A ne nervira te drndanje flopija pola sata da se ucita nesto sa njega?
Stvarno si biser.
 
Momci hvala uspeo sam!
Samo me jos nesto interesuje. Knoppix podrzava raspakivanje rpm paketa, ali zahteva root lozinku (u terminalu se prijavljuje bez lozinke root), a uz to ne poseduje menadzer naloga! Sta sad linuxsovci? I jos nesto imam U.S. Robotics interni, gde drajvere da nadjem za linux?
HVALA
 
FROZEN:
Momci hvala uspeo sam!
Samo me jos nesto interesuje. Knoppix podrzava raspakivanje rpm paketa, ali zahteva root lozinku (u terminalu se prijavljuje bez lozinke root)
, a uz to ne poseduje menadzer naloga! Sta sad linuxsovci?

Sta sad? Koristis deb pakete a ne rpm! To sad.
A sto se tice menadera naloga pretpostavljam da si uzeo neku knjigu o osnovama Linuxa gde se lepo opisuje useradd komanda

I jos nesto imam U.S. Robotics interni, gde drajvere da nadjem za linux?
HVALA

google
 
@ FROZEN:
Koristi .deb pakete. Jedno mnogo puta su bolji od RPM. Knoppix je baziran na Debianu. Root pasvord ne postoji, a ako hocesh da ga napravish lepo se loguj u bash kao root i kucni password.

@JovanT:
Shta ti posle ovoga nije jasno? Pa imash korak po korak...
 
Ебига... Почетник сам што се тиче Линукса па ми од овога ништа није јасно. Зато тражим корак по корак.
 
FROZEN:
Momci hvala uspeo sam!
Samo me jos nesto interesuje. Knoppix podrzava raspakivanje rpm paketa, ali zahteva root lozinku (u terminalu se prijavljuje bez lozinke root), a uz to ne poseduje menadzer naloga! Sta sad linuxsovci?

probaj u shellu da ukucas: sudo passwd
zatrazice ti da ukucas password i jos jednom da ga potvrdis...

..i poseduje menadzer naloga(potrazi malo bolje),ali da bi kreirao neki nalog isto ce ti traziti password...za to mozes da iskoristis gore setovani password
 

Back
Top