Ograničenost verovanja?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Bez namere da budem uvredljiv pitam?

Da li je moda da se i vernici prave inteligentne budale?

Poznata autorka knjige (zaboravio sam ime) za pomoć pri lečenju zavisnosti od droge kaže:
Ateizam je kriv za porast narkomanije u Srbiji .
U zadnjih deset godina je od 44.000 narkomana (korisnika) broj porastao na 900.000.
Prodorom veronauke se taj broj smanjuje jer Vera daje znanje.....
Komunizam je terao decu u drogu.....

U komunizmu je pristup u većini mesta bio strašno pedagoški prema deci.I sam podatak da je na kraju ere komunizma bilo 44.000 konzumenata droge kaže da :
-upravo ovaj novi "faresejski" sistem vrednosti donosi povećanje broja , a ne stari komunistički
-narkomanija nema uzrok u bogatim slojevima jer ove godine su bile period slabe finansijske moći.
 
Vernici nisu "inteligentne budale",licno poznajem 3 doktora nauka (ne teoloskih) koji su verujuci ljudi.Sto se tice narkomanije,to je svetski trend i veronauka ili komunizam nemaju veze sa tim.To sto u skoli deca uce veronauku ne znaci da ce postati vernici.Medjutim uceci veronauku sticu mnoga korisna znenja,pa i o narkomaniji.Nekako imam osecaj da nisi precizno postavio temu.Pozz...
 
Tuzni_patak:
Kad neko u danasnjem drustvu pravi greske u logičkom zaključivanju i svoje izjave zasniva na veri , a očekuje da ciljna grupa to prihvati na osnovu logike i argumenata logike onda neznam kako da nazovem takve osobe....

A na chemu ti zasnivash svoje izjave?
Ponekada je logika neupotrebljiva, i shta tad? :wink: :arrow:
 
A na osnovu cega autorka pripisuje komunizmu krivicu za narastanje broja narkomana od 1999 do danas sa 40.000 na preko sto.
Danas se logika nametnula kao efikasan alat za dobijanje verodostojnosti (akreditiva) , autoriteta neke teorije. Naravno to je klimavo ako nije potvrdjeno eksperimentom , ali i onda jer je moguca zamena teza.
 
Tuzni_patak:
Kad neko u danasnjem drustvu pravi greske u logičkom zaključivanju i svoje izjave zasniva na veri , a očekuje da ciljna grupa to prihvati na osnovu logike i argumenata logike onda neznam kako da nazovem takve osobe....
Patak,zelim nesto da ti kazem:RACIO (RAZUM,LOGIKA) NIJE PRIMENJIV NA TAJNU VERE!
 
mandrak-21:
begunac:
Droga nema veze sa religiom.....droga je posao....biznis,i to jedan od najvecih na svetu...ovo pet najvecih biznisa na svetu:
1. rat
2.droga
3. religija
4.prostitucija
5.novinarstvo
nisam siguran za redosled
1) zidarstvo (slobodno)
2) nafta(zbog toga se trenutno vode nekoliko ratova)
da ,sta se vodi zbog nafte? :lol: pa rat...Ovo nisam izmislio.....ovo su zvanicni podatci koje sam negde procitao.....
 
begunac:
mandrak-21:
begunac:
Droga nema veze sa religiom.....droga je posao....biznis,i to jedan od najvecih na svetu...ovo pet najvecih biznisa na svetu:
1. rat
2.droga
3. religija
4.prostitucija
5.novinarstvo
nisam siguran za redosled
1) zidarstvo (slobodno)
2) nafta(zbog toga se trenutno vode nekoliko ratova)
da ,sta se vodi zbog nafte? :lol: pa rat...Ovo nisam izmislio.....ovo su zvanicni podatci koje sam negde procitao.....

Тачно. Позната је она изјава неког Американца да ако човек хоће да се обогати, само треба да оснује своју секту... Зато у Америци секте цветају као печурке после кише. А и у Србију полако долазе. Суботари су одавно већ ту и убиру 10% од плате... мормони су на Калемегдану и врбују.. итд. Не смем даље иаче ће ме "неумољива" Келис гумицом да нападне. :lol:
 
Taj Amerikanac je Ron Lafajet Habard,osnivac sajentoloske "crkve".Doticni je bio uspesan pisac naucne fantastike.Izjavio je : ako hoces da steknes 1000000$,najlakse je osnovati svoju religiju.Povukao se i posle godinu dana objavio "Dijanetiku" i osnovao sajentologiju.Zanimljivo da je vecina likova u Holivudu clan sajentologa!?!
 
Tema je vrlo zanimljiva, naročito jer je pre neki dan objavljeno da je odlučeno DA SE DARVINOVA TEORIJA izbriše iz nastavnog programa za osnovnu školu. Moj otac je progunđao: "Gde se mi to vraćamo...?"
Znam da će sad, najverovatnije, razne MaranAte da me popljuju, jer mi je poznata odvratnost sa kojom vernici i t.z.v. vernici govore o Darvinu.
Meni je njegova teorija bila jedna od retkih koje su imale smisla (u tom dobu života, sad više ništa nema smisla). Napominjem da se ogromna greška, ne samo što se Darvina tiče, pravi kada se u školi neke pretpostavke proturaju kao apsolutne istine. To je uzrok velike zbunjenosti među decom :shock: . Trebalo je odmah naglasiti da se radi o PRETPOSTAVCI. Trebalo je čuti i Crkvinu verziju. Pa, neka se dete opredeli, šta ima više smisla. Ali, ne! Mi moramo u krajnosti.
Prvo nas Tito nauči da je Crkva budalaština, a sad bi Crkva da nam objasni KAKO JE SVET, IPAK, RAVNA PLOČA IZNAD KOJE SU OKAČENI SUNCE I MESEC. A, za to se ispostavilo da malo beži od istine... zar ne?
Pa, hajde da udovoljimo Crkvi i da poverujemo, onako iskreno, da je čovek, zapravo, nastao 6-ti dan i da smo svi mi braća i sestre od Adama i Eve... Ala su oni bili zaposleni... Govorim o doslovnom tumačenju koje je svojstveno našim vernicima. Uvek sam Bibliju želela da shvatim kao jednu veliku metaforu. Da li mi sad treba da zanemarimo svaki pokušaj da se otkrije prava istina o postanku čoveka? Ona tehnička! Da li je Bog tu umešao prste? Verovatno, ali odbijam da poverujem da je čarobni štapić stvorio čoveka! Zar to nije ta zatupljenost? Ograničenost? Glupost inteligentnih? Gde bismo sada bili da smo svi poverovali u ravnu ploču? Još uvek bismo se plašili da, jednog dana, ne padnemo sa ivice Zemlje.
Pita li se neko koja je svrha ove nove, naše politike? Zar prosveta i veronauka nisu dva različita sveta? Šta traži Crkva u školi, uopšte? Ja se, čak, slažem da deca uče o tome, ALI CRKVA SE SAMA OGRAĐUJE OD NAUKE (i to sa razlogom, naravno). Govorite vi šta hoćete, sasvim je poznat stav Crkve po pitanju nauke, a osnovna škola je ono što nas upućuje u stručno, samim tim, naučno usavršavanje. Greh je, jel' da, tražiti odgovore koje "već znamo". Greh. Šta se događa? Kakve su ovo nove fore?
Dođe veronauka, ode Darvin. Šta li je sledeće :?: :?: :?:
 
Draga Lexa,kako da ti odgovorim a da ne zadjem u teologiju?Pokusacu filosofski,sto je ovde JEDINO dozvoljeno.Ali nemoguce je ne spomenuti neke crkvene stvari sto se moze nazvati i filosofija.Prvo,Crkva=Pravoslavlje je oduvek imala dobar odnos sa naukom.RIMOKATOLICI su ZLOUPOTREBILI svoju crkvu spaleci Djordana Bruna,zanimljivo da im je Nikola Kopernik utekao!Nauka je ZLOUPOTREBILA sebe i otisla u drugu krajnost.Ruski komunisti su pobili oko 200000 monaha,svestenika i episkopa.Pol Pot,vodja Crvenih Kmera je u Kambodzi od 3 miliona stanovnika POBIO milion!Samo zato sto su bili PISMENI,dakle obrazovani.Hteo je da pocne komunizam od pocetka.Kineski komunisti su tenkovima pregazili par stotina svojih studenata zato sto su demonstrirali protiv rezima.Zatim Tito,Causesku...Dakle zloupotreba i nauke i Rimokatolicke crkve.Naglasavam da je ZVANICNA nauka u srednjem veku govorila o zemlji kao ravnoj ploci,valjda zbog Aristotela,nisam siguran.rIMOKATOLICI SU BRANILI naucni STAV SVOG VREMENA,ALI spaljivati ZIVE LJUDE,UZAS,UZAS!Dakle,hriscanstvo=pravoslavlje.Pravoslavna crkva se oduvek bavila pitanjem SPASENJA a nije ulazila u domen nauke.Zasto?Pa zato sto su vera i nauka dve sestre a ne dve suparnice!Nauka ispituje stvoreni svet,dok vera hoce da se priblizi Tvorcu.Dve razlicite problematike!Pravoslavlje NIJE IMALO INKVIZICIJU!Zasto za grehe rimokatolika optuzivati Pravoslavlje,pa mi smo nevini po tom pitanju!Uostalom,Nauka porice samu sebe!Sve sto je u nauci bilo prihvaceno pre 50 god. sada vise nije istina,i SVE sto nauka danas tvrdi,za 50 god. nece biti istina!Dakle ,ja kao religiozan covek verujem Crkvi po pitanju spasenja duse,sto mi ne smeta da koristim kompjuter koji je NAUKA stvorila!I nikada Crkva(=Pravoslavlje) nije poricala CINJENICE ,sve, pa i naucne!Nikad!ZAhvalni smo nauci za sva njena dostignuca.Cak verujemo i ovako:Bog u svakoj generaciji podize genijalne ljude,dakle Bog obdarivsi ih genijalnoscu i jakom voljom pomaze im da olaksaju zivot covecanstvu stvarajuci napredak nauke i tehnike!I ,nema problema:dve sestre,Crkveno ucenje i naucno!
Sta sad da radim?pisao sam i kao filosof i kao vernik,nadam se da se nisam ogresio o pravila foruma!
 
Sve je to lepo, Hektor, ja nisam ni optužila Pravoslavlje za inkviziciju ili šta slično, ustvari, uopšte nisam spomenula Pravoslavlje. Ko je za šta kriv u prošlosti trenutno nema veze.
Nisi mi odgovorio na ono najbitnije: pošto pretpostavljam da i ti smatraš (kao vernik) Darvina za budalu, da li (kao razuman čovek) možeš da podržiš odluku da se njegova teorija (U NEDOSTATKU BOLJE) izbriše iz nastavnog programa? Ko je za to kriv, za tu SITNICU, koja je, po svemu sudeći, samo uvod u JOŠ "REFORMI".
Kako ćemo sutra objašnjavati deci postanak ljudskog bića? Svesna sam da nauka greši, mnogo se toga što smo učili danas pobija, ono što ne valja u svemu tome je (kao što rekoh) to što nismo NA VREME obavešteni da se radilo o pretpostavkama. Ali, nauka nije pogrešila u svemu. Možda, MOŽDA ni Darvin nije daleko od istine. Da li smo mi ljudi toliko veliki faktor da nas vređa i sama pomisao da smo nastali od majmuna? Takav pristup imaju svi, doslovno svi vernici koje poznajem.
Ne znam za tebe, ali ti isti ljudi nauku smatraju grehom, možda oni greše? Ja bih volela. Volela bih da nađemo kompromis, kao što rekoh, da Bibliju shvatimo kao metaforu. Pa, aj'te, molim vas, zar ćemo, umesto matematike, fizike, biologije, hemije, učiti decu pravilima posta koji, po pravilu, traje ukupno pola godine? :!: :?:
Kamo sreće da su svi vernici kao ti. Jedino bih takvu Crkvu prihvatila kao svoj dom.
 
Darvin nije budala,na protiv,on je genijalan Jedino sto mu hipoteza o evoluciji ne stoji.Navescu samo jedan primer.Kada bi evolucija vazila onda bi postojalo za svaku vrstu mnogo prelaznih oblika i mi bi ih nasli u fosilnim ostacima.Medjutim,fosili NE GOVORE tako!Ni za jednu vrstu,a kamo li za coveka ne postoji niz prelaznih formi.Jednostavno,danasnje vrste su oduvek bile takve i NEMA materijalnih dokaza o prelaznim formama.
Nauka nikako nije greh!Ne moze se zamisliti zivot bez na primer:frizidera,automobila,ili najnovijih medicinskih instrumenata.Kao sto rekoh,potrebna je I NAUKA I VERA!Nekako jedno bez drugog ne ide!?Najveci naucnici su bili pobozni ljudi,procitaj malo biografije velikih naucnika!
 

Back
Top