Dali neko radi kao kuvar ? Imam par pitanja ...

moj muz je kuvar.ako se dovoljno dobro pokazes-dobre su ti sanse.on je zavrsio za kuvara,ima diplomu skole,a ne kurs

Pa to, posto ima mnogo ljudi koji nemaju diplomu rade kao kuvari , naucili sami da kuvaju dobro ima nekih dobrig cast izuzetka ...

Par godina sam radila sezonski na moru.
Dobri kuvari su uvek traženi i veoma dobro plaćeni.
Na žalost, kod nas su kuvarske veštine, znanje i umeće nedovoljno cenjene, nekad i potcenjivane, ali svaki ugostiteljski radnik zna šta je dobar kuvar i koliko je njegova uloga značajna.

Upoznao sam ja par kuvara ovde sto rade u bg-u i bio malo na praxi u platou kod studenskog parka .Ali ovde u srb koliko ja vidim svojim ocima kuvari slabo prolaze .....
 
Evo gledaj na prvom rts kuvati srcem..onaj desno bucko markus se zove..on inace vazi za extra experta i radio je na finim jakim mestima po gradu..ima sve knjige dzejmi olivera..postuje svaki recept u gram i sta ce njemu skola da te ja pitam..nikad nije nista svoje izmislio..svi vesti kuvari mu se smeju ali on ipak radi..uvaljuje se tamo vamo bar kad je na tvu da nauci moderno serviranje
 
Evo gledaj na prvom rts kuvati srcem..onaj desno bucko markus se zove..on inace vazi za extra experta i radio je na finim jakim mestima po gradu..ima sve knjige dzejmi olivera..postuje svaki recept u gram i sta ce njemu skola da te ja pitam..nikad nije nista svoje izmislio..svi vesti kuvari mu se smeju ali on ipak radi..uvaljuje se tamo vamo bar kad je na tvu da nauci moderno serviranje

Pa dobro snasno se covek ...Ali on po meni ne voli da kuva ako je tako kako ti kazes on samo gleda da zaradi pare ali to nije to on kuva kako drugi kazu umesto da izmislja svoje recepte i da eksperimentise ....I moras da volis da kuvas ...Ali ko zna mozda i gresim neznam coveka ali mislim da je tako kako sam rekao .........
 
[N]utella^^;12773801:
Pa dobro snasno se covek ...Ali on po meni ne voli da kuva ako je tako kako ti kazes on samo gleda da zaradi pare ali to nije to on kuva kako drugi kazu umesto da izmislja svoje recepte i da eksperimentise ....I moras da volis da kuvas ...Ali ko zna mozda i gresim neznam coveka ali mislim da je tako kako sam rekao .........

Jeste tako je kako si rekao.
inace ovo je toliko kompleksna tema da bi morali da malo duzhe popricamo kako bi ti objasnio zasto ovde kod nas kuvari prolaze ispod proseka..
ja sam zavrsio na VHotelijerskoj na vidikovcu 2002. od tada radim ,
imam dosta iskustva ...
guraj tu pricu, i poenta je da naucis sto vishe mozesh,
pa makar i promenio 25 restorana u beogradu za 1-2 godine zato sto ne zelish da folirash i uglavljujesh se protivno svojom nachelima.
ovde prvo i pre svega ne postoji kultura JEDENJA dobre klope, ljudi nemaju ukusa (..pretEzNO)..

pichi samo napred, kuvanje je zhivot, zhivi kvalitetno i vispreno
 
Poslednja izmena:
[N]utella^^;12770620:
J**** ti ja posao kada mi treba veza .....

:rtfm:mozda ti treba veza da bi se zaposlio,ali ta veza ti ne garantuje da ces zadrzati posao i ako ga ne radis kako treba.Da bi restoran dobro poslovao potrebno je da hrana bude ukusna,bez obzira sto ljudi nemaje kulturu jedenja-:rtfm:to ne znaci da mozes da im serviras na tanjir bilo sta i da to prodje.Znaci,ako hrana koju ti spremas nije dobra,ne svidja se ljudima-ti gubis posao ma koliko jaka bila veza koja te zaposlila.A koliko sam ja upoznata,vi u skoli imate praksu na kojoj ucite kako se sta sprema i SIGURNO naucite vise nego neko ko je zavrsio kurs ili ucio gledajuci tv emisije.Kuvari na tv-u ne odaju bas sve tajne i sastojke jela koje spremaju.
I jos nesto.Da bi jelo bilo ukusno,mora se spremati sa ljubavlju.A ti,ako volis ono sto radis,sta god da radis,ako radis sa elanom,pa nikakva veza ti nije potrebna da bi postao uspesan u svojoj oblasti
i jos nesto.Od ove ili sledece godine,prednost ce imati kuvari koji su uclanjeni u asocijaciju kuvara za koju je opet neophodna diploma skole a ne kursa
 
Poslednja izmena:
:rtfm:mozda ti treba veza da bi se zaposlio,ali ta veza ti ne garantuje da ces zadrzati posao i ako ga ne radis kako treba.Da bi restoran dobro poslovao potrebno je da hrana bude ukusna,bez obzira sto ljudi nemaje kulturu jedenja-:rtfm:to ne znaci da mozes da im serviras na tanjir bilo sta i da to prodje.Znaci,ako hrana koju ti spremas nije dobra,ne svidja se ljudima-ti gubis posao ma koliko jaka bila veza koja te zaposlila.A koliko sam ja upoznata,vi u skoli imate praksu na kojoj ucite kako se sta sprema i SIGURNO naucite vise nego neko ko je zavrsio kurs ili ucio gledajuci tv emisije.Kuvari na tv-u ne odaju bas sve tajne i sastojke jela koje spremaju.
I jos nesto.Da bi jelo bilo ukusno,mora se spremati sa ljubavlju.A ti,ako volis ono sto radis,sta god da radis,ako radis sa elanom,pa nikakva veza ti nije potrebna da bi postao uspesan u svojoj oblasti
i jos nesto.Od ove ili sledece godine,prednost ce imati kuvari koji su uclanjeni u asocijaciju kuvara za koju je opet neophodna diploma skole a ne kursa

Ma po meni nema veze dal je neko zavrsio skolu ili kurs nego sam samo pitao zbog zaposljavanja .
Pa imas ljude koje su zavrsili potpuno neku levu skolu a rade kao kuvari i dobro rade jer vole da kuvaju dzaba nekom diploma a ne voli ....
A naravno nista ne fali posle skole sa diplomom otici na par kurseva kod nekih poznatih kuvara znanja nikad dosta (znanje imanje :D )
 
evo i ja malo da se ubacim .....zadnju praksu ovde sam odradila u hotelu od 4 zvezdice _normalne _+3 zvezdice u knjigi miselin_najveci rang gastronomije u svetu_tu sam provela 4 nedelje na praksi iz oblasti poslasticarstva....pa sam mogla da vidim i rad kuhara ovde...._sve mladi ljudi ne vise od 25 god ....svi imaju skole _ ne kurseve_neki se jos skoluju i dolaze na praksu_ kao i ja _rade po 10 sati dnevno a plata mala za ove uslove 1200 eura net_minimalac_ali ostaju posto je hotel luks klase i te zadnje 3 zvezde u knjigi mislan ih vode dalje _hocu reci posle u svom cv napisu da su bili na praksi i radili u tako renome hotel....mala greska nekog nosi i posledice za celu ekipu....sef riba sve _od onog cikice sto pere sudje do poslasticara _---- nije lako biti ovde kuhar....ljubac
 
ja perem sudove u restoranu na senjaku.
pazar restorana je u proseku oko 800.000 - 1.000.000 dinara dnevno.
radi se 8 sati u kontinuitetu,
znaci NON STOP, bez zaustavljanja 8 sati, nema se vremena za cigaretu niti da se sedne ,
znaci pauza ne postoji.
ako je neko prao sudove duzhe od pola sata dobro poznaje bol u ledjima,
ali 8 sati je nesto sasvim drugo.
u svakom slucaju zaje%$#@ je!
o plati necu da diskutujem! :mrgreen:

inace radio sam u jedno 15 restorana za sada.
krivo mi je sto nisam u vishe,
prolazim kroz restorane radi sakupljanja iskustava,
radio sam i kao glavni kuvar, sef kuhinje, pomocni kuvar, pizza majstor, na pripremi, leteci,
kineski kuvar.

moj ti je moto, kad se zasitish , iskuliraj , pa "pojedi" nesto novo
meni zhivot nije rad, zhivot je ucenje.
u principu mrzim da radim,
i "radim" samo kad nemam para...
kad imam ne radim
 
Poslednja izmena:
Posao kuvara u Srbiji je slabo ili nikako plaćen plata u Novom Sadu je od 35000 do45000 top.
To je podcenjivanje jednostavno se ne isplati .Dobar kuvar je dobro plaćen ,znači i drugi vrednuju njegov rad .
Sa druge strane mi nemamo kulturu da bi išli u restorane tako da isti rade osrednje ili loše .
U Novom Sadu Mišković plaća oko 30000 dinara radnika koji puni police .Bolje i to nego da bacaš bisere pred svinje
 

Back
Top