Mitridat Eupator VI

Preporucujem ti da procitas knjigu Poslednji kralj od Majkl Kertis Ford-a. Tu ti je detaljno opisan zivot Mitridata VI Eupatora Pontskog iz ugla njegovog vanbracnog sina Farnaka. U ovoj knjizi je on predstavljen kao najveci neprijatelj Rima svih vremena. Ja se licno ne bih slozio sa tim, jer on zaista nikada nije bio neka veca pretnja Rimu i Pompej ga je 66. god p.n.e. veoma lako pobedio. Ali ostaje cinjenica da je on zaista bio veliki vladar i da je od pontskog kraljevstva napravio najjacu silu u danasnjoj Maloj Aziji. Samo njegovo ime Mitridat na persijskom znaci dar od MItre (boga svetlosti, rata...). Rodjen je 134 pne, a vladao je od 119. do 63 god p.n.e. Upravo u cinjenici da je vladao 56 god i da je nadziveo vecinu svojih rimskih neprijatelja-vojskovodja poput Gaja Marija, Lukula, Lucija Kornelija Sule(koji su ga uzgred svi porazili), ja vidim razlog da ga svrstavaju medju najvece neprijatelje Rima. Za njega bi se moglo reci da je vise puta porazavan, ali da nikada nije pobedjen Njegova velicina je sto se posle svakog poraza od strane Rimljana, vracao sa jos jacom armijom, ali je takodje i cinjenica da nikada nije predstavljao vecu pretnju po sam Rim.Imao je i veoma mnogo srece, jer svaki put kada bi bio porazen od strane rimljana, u Rimu bi izbio neki gradjanski sukob i Mitridat je to vesto koristio da se oporavi.
Da ne duzim vise, ako te jos nesto zanima u vezi ovog kralja, pitaj slobodno.
Evo ti slika Pontskog kraljevstva http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/PonticKingdom.png
 
Jel zna neko nesto vise u vezi ovog genijalnog coveka

Google internet pretraživač može da posluži u ovakvim situacijama, pogotovo ako znaš engleski. Recimo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mithridates_VI_of_Pontus

Od literature, preporučio bih ti da odeš u biblioteku i potražiš neku dobru istoriju Rima, recimo oksfordsku ili neku drugu, mada je veliki problem ako ti je znanje ograničeno isključivo na naš jezik, jer u tom slučaju nećeš moći štošta naći - il' da budem precizniji, gotovo ništa, izvan naravno ovlaš činjenica što se uče o mitridatskim ratovima u školskim udžbenicima.

Što se tiče izvora, mogao bi pretražiti nešto od Kasija Diona, ali mislim da ni njegovo djelo još nije prevedeno na naš jezik.
 
Poslednja izmena:
200px-Mithridates_VI_of_Pontus.jpg


Evo i slika, na srebrnoj kovanici.
 
Imaš Kasija Diona na engleskom jeziku, od Vilijam Hajmana. Apijan ti je 1991. i Stefanovićeva i Papazoglu su ga preveli na srpskohrvatski jezik, trebalo bi da je prilično dostupna ako si u Beogradu; tu ćeš isto naći nešto o Mitridatu.

Od Grifina i Bordmana imaš Oksfordsku istoriju rimskog sveta, Tanasijevićeva ju je prevela, mada ako me sjećanje služi, Mitridat se jedva pominje.

Keri i Skalard sigurno imaju dosta o Mitridatu, nesumnjivo - međutim, on nažalost još nije preveden i teško da ćeš nabaviti njihovu rimsku istoriju...
 

Back
Top