zamena kulera na laptopu

NenadKG

Početnik
Poruka
32
Pozdrav svima,

Imam Asus F5R laptop sa intel dual core procesorom, ati radeon X1100 cipsetom, star 2 i po godine, radi na Win 7 Ultimate...
Zanima me da li je moguca zamena kulera na ovom laptopu posto se u zadnje vreme laptop mnogo
zagreva a kuler je vec neko vreme suvise bucan. Zapravo, toliko bucan za jedan laptop da me ponekad
izludjuje... Otvarao sam ga da ga ocistim, medjutim ne izgleda prljavo, a kuler je u nekoj metalnoj kutijici
koju ja ne umem da skinem pa ga bas i nisam nesto preterano ocistio...
Drugar koji ima isti model laptopa ali sa obicnim intel procesorom nema problem ni sa zagrevanjem ni sa
bukom sto me malo cudi, moram priznati. Neverovatno mi je da se jedan laptop greje i da je bucan a drugi
gotovo identican se i ne greje i ne cuje kada radi. Ajde, preko zagrevanja mogu da predjem posto ga bas
silim, ohladi se posle nekog vremena, ali me ovaj kuler nervira.
Inace, laptop koristim za rad u autocadu, malo i u 3dmaxu i mogu vam reci da je za jedan laptop ovih
karakteristika dobar...

Hvala svima na odgovorima!

P.S. Kontaktirao sam zastupnika za asus, mislim da je KimTec ili tako nesto, u vezi nadogradnje rama
ali mi nikada nisu odgovorili tako da ih ovog puta nisam kontaktirao poucen prethodnim iskustvom...

edit: da dodam samo da sam sa speedfan 4.40 izmerio temperaturu procesora 80 stepeni, hard diska 56, temp 1 je 99 stepeni.
Ne znam da li ovo ima neke veze sa radom kulera posto ne znam kolike su uobicajne vrednosti kod laptopova...
 
Poslednja izmena:
Zamenu kulera nije teško uraditi, ali veliki problem je nabaviti ga. Menja se kompletan sistem sa cevima a to je taj i nijedan drugi ne može da se uklopi. Koliko sam na mom MSI laptopu video skoro da ne može da se uradi ništa u domaćoj radinosti. Još jedan podatak ISTI taj lap top sam juče uspeo da razdužim dobio sam lovu nazad. Servis nije mogao da ga nabavi više od 47 dana.
Ako ništa drugo pogledaj da napraviš ili kupiš postolje sa ventilatorima za hladjenje. Možda te to spase.
 
OK! Hvala! Moj odavno nije pod garancijom, tako da od povracaja novca ili zamne nema nista. Mislio sam da je moguce ugraditi drugi kuler (drugarica je nedavno zamenila na svom MSI laptopu) ili makar kuler iz nekog drugog modela istog proizvodjaca.
Razmisljao sam o ovom postolju i to je ok kad sam kod kuce ali je zamorno nositi i njega svuda sa laptopom...
 
Treba samo da se lepo očiste kuleri, upravo u metalnoj kutijici koju spominješ se sakupi fini sloj prašine koji onemogućava protok vazduha i u glavnom je to razlog tvog problema. Ventilator je čist ali početak rebara samog hladnjaka se zaprlja, to se ne vidi zato što je pokriven usmerivačem vazduha (nazvao si ga limena kutijica).
Pozdrav.
 
Treba samo da se lepo očiste kuleri, upravo u metalnoj kutijici koju spominješ se sakupi fini sloj prašine koji onemogućava protok vazduha i u glavnom je to razlog tvog problema. Ventilator je čist ali početak rebara samog hladnjaka se zaprlja, to se ne vidi zato što je pokriven usmerivačem vazduha (nazvao si ga limena kutijica).
Pozdrav.

Upravo zbog kulera, su mi zamenili laptop u garanciji, ovlašćeni MSI servis ga nije mogao očistiti ili nabaviti drugi za 47 dana. Izgleda da to nije baš lak posao ni očistiti ni nabaviti nov.
 
Da li jeste ili nije ne znam. Prvi put je crko načisto. popravka trajala 32 ili 33 dana. danas preuzet a sutradan vraćen ponovo sa konstatacijom pregreva procesor i gasi mašinu. Od tog dana zadržaše ga ponovo opet oko 30 dana, navodno promenili ploču i grafiku i dadoše mi ga pokrenusmo opet test procesora i opet se greje.Nisam ga podigao ali oni rekoše da sa tudjim kulerom radi odlično. Posle ukupno preko 80 dana sam ih zamolio da se izjasne ili da se pogledamo u oči:rtfm:. Vratiše novac mom trgovcu na račun i ja uzeh tošibu sa 2 godine garancije. Novo je novo. ima i nov kuler priznajem:D
 

Back
Top