Zasto je Bozic 25.decembra a ne 1. januara?

JasamJa

Obećava
Poruka
65
Ako se vreme racuna od godine rodjenja Hrista (od tada se vreme racuna na godine pre Hrista i godine posle Hrista), ZASTO sam datum njegovog rodjenja nije 1. januar nego 25. decembar bilo gregorijanske ili julijanske godine i kalendara?????????
Molim razumno objasnjenje ako moze kompetentne osobe , a ne da mi kopira i objasnjava razna "internet" objasnjenja koja je moguce naci na raznim kvazi religijskim objasnjenjima. Prevashodno me interesuju "pravoslavna " objasnjenja a nije na odmet i oslaih crkvi da vidimo kako ko to tumaci.
MOLIM vas bez banalizacije i provakativnih odgovora.
Hvala
 
I oces mi reci da tih 6. dana bas tako veliku razliku prave. Pa ako se nezna tacan datum (jedno od "internt" tumacenja), zasto nije uzet 1. januar??? Neznam da lli shvatas pitanje?

Kojih šest dana? Razumem ja pitanje. 25. decembar je uzet zbog datuma največeg paganskog praznika koji nije bilo moguće iskoreniti, pa je hristaijanizovan, kao što i sveci vode poreklo od paganskih bogova. 1. januar nije značio apsolutno ništa.
Nepoznavanje tačnog datuma nije internet tumačenje, tačan datum zaista nije poznat. Ako ga ti poznaješ, prosvetli nas.
 
Ako se vreme racuna od godine rodjenja Hrista (od tada se vreme racuna na godine pre Hrista i godine posle Hrista), ZASTO sam datum njegovog rodjenja nije 1. januar nego 25. decembar bilo gregorijanske ili julijanske godine i kalendara?????????
Molim razumno objasnjenje ako moze kompetentne osobe , a ne da mi kopira i objasnjava razna "internet" objasnjenja koja je moguce naci na raznim kvazi religijskim objasnjenjima. Prevashodno me interesuju "pravoslavna " objasnjenja a nije na odmet i oslaih crkvi da vidimo kako ko to tumaci.
MOLIM vas bez banalizacije i provakativnih odgovora.
Hvala
Bile su vec teme koje su se bavile time...
Ali posto Isus ne moze biti rodjen ni 1 januara ni 25 decembra ne razumem pitanje...

Zna se kada je Isus pogubljen, na prolece u vreme Pashe 33. ne, 14 nisana, sto pada kraj marta pocetak aprila prema Jevrejskom kalendaru ...
i Ako se zna da je Isus pogubljen sa 33 i po gidina , racunajuci unazad dolazimo do pocetka oktobra, kada a je najverovatnijej da se Isus rodio, neki smatraju 2 neki 8 okrobra... ali nebitno, ionako nam nije dato da znamo vreme njegovog rodjenja... jer ga se ne treba ni obelezavati prema izvornom hriscanstvu :zpozdrav:

To sto se pogresno slavi zimi je preuzet paganski praznik...
 
Ako se vreme racuna od godine rodjenja Hrista (od tada se vreme racuna na godine pre Hrista i godine posle Hrista), ZASTO sam datum njegovog rodjenja nije 1. januar nego 25. decembar bilo gregorijanske ili julijanske godine i kalendara?????????
Molim razumno objasnjenje ako moze kompetentne osobe , a ne da mi kopira i objasnjava razna "internet" objasnjenja koja je moguce naci na raznim kvazi religijskim objasnjenjima. Prevashodno me interesuju "pravoslavna " objasnjenja a nije na odmet i oslaih crkvi da vidimo kako ko to tumaci.
MOLIM vas bez banalizacije i provakativnih odgovora.
Hvala

Bozic je proslava Rodjenja Hristovog a ne Njegov rodjendan, bas kao i vecina praznika nije vezan za istorijski datum vec je Crkva odredila taj datum za obelezavanje i praznovanje odredjenog dogadjaja. naravno ima i praznika koji se slave na dan prenosa mostiju nekih Svetaca i sl.,,uglavnom su u pitanju noviji Sveci...
koji su konkretni razlozi i zasto je Crkva odredila da Rodjenje Isusovo slavimo bas na taj datum na znam ali sigurno se ne smatra rodjendanom:)
 
Bozic je proslava Rodjenja Hristovog a ne Njegov rodjendan, bas kao i vecina praznika nije vezan za istorijski datum vec je Crkva odredila taj datum za obelezavanje i praznovanje odredjenog dogadjaja. naravno ima i praznika koji se slave na dan prenosa mostiju nekih Svetaca i sl.,,uglavnom su u pitanju noviji Sveci...
koji su konkretni razlozi i zasto je Crkva odredila da Rodjenje Isusovo slavimo bas na taj datum na znam ali sigurno se ne smatra rodjendanom:)

:ok:.
 
Bozic je proslava Rodjenja Hristovog a ne Njegov rodjendan, bas kao i vecina praznika nije vezan za istorijski datum vec je Crkva odredila taj datum za obelezavanje i praznovanje odredjenog dogadjaja. naravno ima i praznika koji se slave na dan prenosa mostiju nekih Svetaca i sl.,,uglavnom su u pitanju noviji Sveci...
koji su konkretni razlozi i zasto je Crkva odredila da Rodjenje Isusovo slavimo bas na taj datum na znam ali sigurno se ne smatra rodjendanom:)

To je jedno te isto :)))

A zasto ? da bi se slavilo Rimsko Bozanstvo... jedan od mnogih kompromisa crkve....

Nije hriscanski slaviti rodjendan Hristov...
 

Back
Top