Preventiva

Poruka
22.606
Pošto je na temi o abortusu rečeno kako je kod nas abortus ‚‚vid kontracepcije‚‚ hajde da vidimo kako bi prodiskutovali o preventivi da do toga ne dođe ili da dolazi u krajnjoj nuždi, kad svi mogući vidovi kontracepcije zakažu.

Za žene: kako se štitite od neželjene trudnoće.

Za muškarce: da li uvek koristite prezervativ ili ste od onih kojima on stvara prepreke u seksuanom uživanju?



Tema je sigurno bila ali je u nekom od kutaka zaborava, pa rekoh ajd da odvorim novu za mlade naraštaje koji tek počinju.;):)
 
Zvocalo, mislim da ti je dobra ideja otvaranje ove teme iako se secam da je bila, ali takodje koliko se secam, nije narocito ozbiljno shvacena.

Ja jos nisam stupila u te odnose, ali mislim da je najbolja i najsigurnija kombinacija zastita, kao npr. sledece:
devojka pije pilule i vodi racuna o plodnim/neplodnim danima, a decko koristi prezervativ i skloni se sa nje pre vrhunca. Mozda zvuci malo komplikovano, ali zapravo nije. Tako nema glavobolje.
U mom drustvu su cure uglavnom odgovorne i koriste zastitu, ali i ona kojoj je dug rok trajanja, zvucnog imena (konkretno "Durex") i kupljena u apoteci ponekad pukne, pa bude problema. Ne bih bila opustena samo sa prezervativom.
 
Takodje, stvar je vaspitanja, a kamoli odovornosti, da se redovno ide kod ginekologa i da on razresi sve nedoumice. Pilule su stetne ako se uzimaju na svoju ruku, ali kad se da krv na analize i utvrdi sta osobi odgovara, prepisu se one koje su najbezbednije, mada mislim da koje god bile, ne mogu biti stoprocentno sigurne da nece izazvati kontraindikacije.

Moj organizam je jako nezan i osetljiv i bojim se, ali zato sam resila da cujem misljenja vise strucnjaka koji su pravi profesionalci u svojoj struci, pa ako je vecina za, poslusacu brojnije :)
 
kondom
antibebi pilule
ovo su najzastupljeniji vidovi zastite od trudnoce

antibebipilule vas nece zastiti od seksualno prenosivih bolesti

ni jedan oblik kontracepcije nije pouzdan 100 posto
kondom puca
antibebipilule imaju otprilike 1procenat sanse da zakazu, tj ne deluju onako kako bi trebalo pa moze doci do zaceca

antibebi pilule deluju tako sto sprecavaju ovulaciju, tj sprecavaju sazrevanje jajne celije i njeno oslobadjanje iz folikula, uz pomoc zenskih polnih hormona (estrogena i progesterona)

koga zanima vise neka gugla :lol:
 
Jos samo da dodam (jesam li ja jedina koja ovde pise? :) ) da nije losa ideja uvek imati postinor2 pri ruci ALI NE KORISTITI GA KAO KONTRACEPCIJU, vec ga nabaviti samo za svaki slucaj i dobro se raspitati o njemu. Naime, ne sme se koristiti vise od dva puta godisnje, a ni to nije preporucljivo.
 
Takodje, stvar je vaspitanja, a kamoli odovornosti, da se redovno ide kod ginekologa i da on razresi sve nedoumice. Pilule su stetne ako se uzimaju na svoju ruku, ali kad se da krv na analize i utvrdi sta osobi odgovara, prepisu se one koje su najbezbednije, mada mislim da koje god bile, ne mogu biti stoprocentno sigurne da nece izazvati kontraindikacije.

Moj organizam je jako nezan i osetljiv i bojim se, ali zato sam resila da cujem misljenja vise strucnjaka koji su pravi profesionalci u svojoj struci, pa ako je vecina za, poslusacu brojnije :)

pa ne preporucuju se bas za devojcice manje od 16, 18 godina...kod njih je organizam u razvoju i ne bi trebalo da dovode organizam u stanje hormonalnog dizbalansa pijuci kontraceptivne pilule

a sad malo realnosti...kazes najbolje je da pijes pilule i plus kondom...ovo je super...u teoriji i drago mi je da tako razmisljas...mislim imas dobar start...ali ovo u praksi retko kad da se desava...zasto?...pa zato sto ce ti se mnogo puta u zivotu desiti da dozivis, ja to zovem, spontani seksualni odnos...onako prostije receno povatete se brate pa ni ne mislite...to nije znak neodgovornosti il sta vec vec je to prirodno jer u tim trenucima hormoni su ti koji upravljalju tvojim mozgom, animlano postaje dominantno nad racionalnim ...u prevodu desavace ti se da imas nezasticen sexualni odnos...bez kondoma ...iz tog razloga najbolje je piti pilule pa si onda mirna...ako se tebi koristi i kondom pride ok imas prava da zahtevas to od decka...to je stvar dogovora izmedju vas dvoje
druga stvar, kondom pravi neku vrstu barijejere izmedju vas dvoje...kako da se irazim da bih bila jasnija sta hocu da kazem...prvo kvari spontanost...taman kad krene akcija mora da se zaustavljate i on da ga navlaci i tako to jelte... to ponekad ume da frustrira...dalje...zavisno od toga u kakvoj si vezi ume malo i na emotivnom nivou da smeta...prosto coveku prodje kroz glavu pa majku mu ocu da osetim tebe a ne gumu...i to je normalno i to je prirodno....
 
prekinut odnos nije vid kontracepcije...iako mnogi podlegnu pod ovaj izazov jer zele ljudi malo prirodno treba biti svestan posledica koje ovakav sexualni odnos moze da donese
od polno prenosivih bolesti pa do trudnoce
izbor je naravno uvek na vama
ono sto mene jedino nervira je sto masovno devojke ovako konstantno spavajau sa momcima, bila to stalna veza ili ne...pod izgovorom ma vadi ga on ma male su sanse ( za trudnocu) ...ne ovakvo razmisljanje je pogresno...male jesu ali sanse ima...ima mnogo slucajeva da su devojke ovako zatrudnele...dakle ok ako je to izbor neka imaju takav odnos sta cu ima ja ne mogu da bijem...uostalom i meni se par puta desilo da imam ovakav odnos...ali nikada nisam rekla pa sta male su sanse...ne itekako sam bila svesna da mogu da nadrljam...al osvestis se kasno...tj posle:lol: to je ono sto kazem kad se zivotinja probudi u nama....hocu samo da kazem da iako vam se nekada desi ovakav odnos onda barem budite svesni da ste uradili nesto rizicno pa onda budite spremni i na posledice
 
E pa zato ja kazem, obozavateljko Garfilda, da je najbolje imati oba... ;)

jeste najbolje...al je zamarajuce :lol:
videces vremenom
to ces sa deckom da utanacis kada budes spremna na to...bitno je da se slozite

a sad jedno malo upozorenje...koliko god da ga volis nemoj da podlezes pod njegov uticaj...naslusala sam se takvih devojaka kojima je momak ispredao price da zeli da ebe njih a ne gumu, da zeli da oseti vlaznost njihove vagine a ne kondom, pa onda i patetika bla bla... poenta te price je da prvo mrzi ga da stavlja svaki put jeste smarajuce drugo jeste njima gore jer manje oseca trenje pa tako i manje uziva...i to je tacno i naravno da nije prijatno i razumljivo je, pa svako zeli da uziva maximalno....ali to je tvoje telo i ti njime komandujes dakle ako ti zelis kondom a on izricito odbija onda te on ne ceni dovoljno, ozbiljna sam, jer nece on posle na operacioni sto za abortus vec TI...dakle ako ne budes pila pilule a krenes u sexualne odnoso onda obavezno kondom...sto cesce!
 
jeste najbolje...al je zamarajuce :lol:
videces vremenom
to ces sa deckom da utanacis kada budes spremna na to...bitno je da se slozite

a sad jedno malo upozorenje...koliko god da ga volis nemoj da podlezes pod njegov uticaj...naslusala sam se takvih devojaka kojima je momak ispredao price da zeli da ebe njih a ne gumu, da zeli da oseti vlaznost njihove vagine a ne kondom, pa onda i patetika bla bla... poenta te price je da prvo mrzi ga da stavlja svaki put jeste smarajuce drugo jeste njima gore jer manje oseca trenje pa tako i manje uziva...i to je tacno i naravno da nije prijatno i razumljivo je, pa svako zeli da uziva maximalno....ali to je tvoje telo i ti njime komandujes dakle ako ti zelis kondom a on izricito odbija onda te on ne ceni dovoljno, ozbiljna sam, jer nece on posle na operacioni sto za abortus vec TI...dakle ako ne budes pila pilule a krenes u sexualne odnoso onda obavezno kondom...sto cesce!

Sto se toga tice, kao sto ni ja ne planiram da forsiram decka da se slozi sa mnom, tako nista na svetu (tvrdoglava sam za medalju) ne bi moglo da me natera na svestan rizik da ugrozim nasu buducnost.
 
Evo ja da se složim sa Metlom....najbolja je kombinacija pilule+kondom...Pilule u slučaju da kondom pukne ili da ga zaboravite, kondom kao zaštita od polnih bolesti....
E sad, problem sa pilulama je što mnogo devojaka/žena koristi ovaj vid kontracepcije na svoju ruku. Tipa "moja drugarica koristi Jasmine (ili neke tog tipa), pa ću i ja"...To je glupost. Prvo lepo kod ginekologa, pa te on pošalje da uradiš krvnu sliku, test na trudnoću, uzme u obzir tvoju kilažu, da li si pušač, koliko piješ, da li imaš migrene (jako bitna stavka, pošto su se meni migrene drastično pogoršale usled korišćenja neadekvatnih pilula) i slično....
I još nešto....moja filozofija (ne mora da bude i vaša) je.....za odlazak kod zubara i ginekologa ne žalim novac i uvek imam vremena....Jako je bitno naći dobrog ginekologa koji će vam odgovoriti na sva pitanja, posavetovati vas, upozoriti vas na određene "pojave" o kojima ne piše u uputstvu za upotrebu pilula. Recimo pošto pilule funkcionišu po principu "dobiješ na tačno 28" dana...može se dogoditi da prokrvariš i ranije. To znači da pilule nisu dovoljno "jake" za tebe i da moraš preći na jaču dozu hormona. Takođe meni se dešavalo da nakon uzimanja pilule osetim jaku mučninu (toliku da jedva stojim) i vrtoglavicu.....što je isto znak preosetljivosti na tu vrstu pilula....
 
Poslednja izmena:
Evo ja da se složim sa Metlom....najbolja je kombinacija pilule+kondom...Pilule u slučaju da kondom pukne ili da ga zaboravite, kondom kao zaštita od polnih bolesti....
E sad, problem sa pilulama je što mnogo devojaka/žena koristi ovaj vid kontracepcije na svoju ruku. Tipa "moja drugarica koristi Jasmine (ili neke tog tipa), pa ću i ja"...To je glupost. Prvo lepo kod ginekologa, pa te on pošalje da uradiš krvnu sliku, test na trudnoću, uzme u obzir tvoju kilažu, da li si pušač, koliko piješ, da li imaš migrene (jako bitna stavka, pošto su se meni migrene drastično pogoršale usled korišćenja neadekvatnih pilula) i slično....
I još nešto....moja filozofija (ne mora da bude i vaša) je.....za odlazak kod zubara i ginekologa ne žalim novac i uvek imam vremena....Jako je bitno naći dobrog ginekologa koji će vam odgovoriti na sva pitanja, posavetovati vas, upozoriti vas na određene "pojave" o kojima ne piše u uputstvu za upotrebu pilula. Recimo pošto pilule funkcionišu po principu "dobiješ na tačno 28" dana...može se dogoditi da prokrvariš i ranije. To znači da pilule nisu dovoljno "jake" za tebe i da moraš preći na jaču dozu hormona. Takođe meni se dešavalo da nakon uzimanja pilule osetim jaku mučninu (toliku da jedva stojim) i vrtoglavicu.....što je isto znak preosetljivosti na tu vrstu pilula....

Takodje. To je, kao sto sam vec rekla, stvar vapitanja i samodiscipline. Navika koja dobro dodje.
 
ne volim kondom i sva sreca sto nisam promiskuitetna i sto nisam do sad nista zakacila....bas bih naebala.....koristim kontracepciju i nista vise...imala sam samo jednu i to zeljenu trudnocu.....eto, znam da nije dovoljno ali tako je.....redovno dajem krv, idem kod ginekologa....
 
Evo ja da se složim sa Metlom....najbolja je kombinacija pilule+kondom...Pilule u slučaju da kondom pukne ili da ga zaboravite, kondom kao zaštita od polnih bolesti....
E sad, problem sa pilulama je što mnogo devojaka/žena koristi ovaj vid kontracepcije na svoju ruku. Tipa "moja drugarica koristi Jasmine (ili neke tog tipa), pa ću i ja"...To je glupost. Prvo lepo kod ginekologa, pa te on pošalje da uradiš krvnu sliku, test na trudnoću, uzme u obzir tvoju kilažu, da li si pušač, koliko piješ, da li imaš migrene (jako bitna stavka, pošto su se meni migrene drastično pogoršale usled korišćenja neadekvatnih pilula) i slično....
I još nešto....moja filozofija (ne mora da bude i vaša) je.....za odlazak kod zubara i ginekologa ne žalim novac i uvek imam vremena....Jako je bitno naći dobrog ginekologa koji će vam odgovoriti na sva pitanja, posavetovati vas, upozoriti vas na određene "pojave" o kojima ne piše u upudstvu za upotrebu pilula. Recimo pošto pilule funkcionišu po principu "dobiješ na tačno 28" dana...može se dogoditi da prokrvariš i ranije. To znači da pilule nisu dovoljno "jake" za tebe i da moraš preći na jaču dozu hormona. Takođe meni se dešavalo da nakon uzimanja pilule osetim jaku mučninu (toliku da jedva stojim) i vrtoglavicu.....što je isto znak preosetljivosti na tu vrstu pilula....

moja drugarica koja inace studira farmaciju je bila kod gin koja je samo odradila papu i kolposkopiju, jer joj je to bila prva poseta, i ova je rekla ocu pilule ova dr je rekla vazi evi ti te i te i pustila je...toliko o savesnim lekarima i genijalnim studentima buducim takodje zdravstvenim radnicima :dash:

obavezno krvna slika
papa
kolposkopija
pregled dojki
ultrazvuk abdomena i dojki
nabrojati rizicne faktore (da li je u porodici bilo nekih oboljenja izmedju ostalog i karcinom grlica materice i dojke, dijabetesa, hipertenzije, hiperglikemije i dr) ovo bi trebalo doktor da se seti svih bolesti koje treba da pita, da li pusite i td...

zato?
pa zato sto ako imate bilo kakve promene na dojkama (tj u njima u vidu cisti, karcinoma i dr), bilo kakve promene na jajnicima i grlicu materice
ako imate dijabetes, hiperglikemiju, hipertenziju, poremecaj u radu srca, poremecaje rada disajnih organa (astme i sl)
ima ja mislim jos mozda sam nesto propustila
NE SMETE DA PIJETE ANTIBEBI PILULE

a sve to ce gin utvrditi uz pomoc gorepomenutih nacina dijagnostikovanja
 
Poslednja izmena:
moja drugarica koja inace studira farmaciju je bila kod gin koja je samo odradila papu i kolposkopiju, jer joj je to bila prva poseta, i ova je rekla ocu pilulueova dr je rekla vazi evi ti te i te i pustila je...toliko o savesnim lekarima i genijalnim studentima buducim takodje zdravstvenim radnicima :dash:

obavezno krvna slika
papa
kolposkopija
pregled dojki
ultrazvuk abdome i dojki
nabrojati rizicne faktore (da li je u porodici bilo nekih oboljenja izmedju ostalog i karcinom grlica materice i dojke, dijabetesa, hipertenzije, hiperglikemije i dr) ovo bi trebalo doktor da se seti svih bolesti koje treba da pita, da li pusite i td...

zato?
pa zato sto ako imate bilo kakve promene na dojkama (tj u njima u vidu cisti, karcinoma i dr), bilo kakve promene na jajnicima i grlicu materice
ako imate dijabetes, hiperglikemiju, hipertenziju, poremecaj u radu srca, poremecaje rada disajnih organa (astme i sl)
ima ja mislim jos mozda sam nesto propustila
NE SMETE DA PIJETE ANTIBEBI PILULE

Da podvučemo....
 
antibitotici uticu na delovanje antibebi pilule, tj smanjuju njihovo delovanje...ako dok pijete antibebi pilule dobijete terapiju antibioticima ne prekidajte uzmanje tableta jer je naglo prekidanje vrlo zeznuta stvar za organizam (pogotovo ovo mislim ako nije zavsena kutija tj ispijena 21 tableta)...nastavite sa pilulama ali OBAVEZNO KONDOM
mislim nije obavezno ne mora, kako vam drago, al nemojte da se zanesete pa da imate odnos po navici ko da pilule deluju, tj ne sme da svrsava u vama
 
sta je s ostalim oblicima zastite?
zenski kondom po meni je komplikovana stvar
dijafragma se ne preporucuje zenama koje nisu radjale, a i mogu da nastanu komplikacije ipak je to strano telo u organizmu...licno uopste nisam za to

ima jos ne mogu da se setim
 

Back
Top