KOMUNIKACIJA

DiVljA

Elita
Poruka
15.398
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?
 
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?

Slusham ljude s kojima komuniciram...rekla bih ovo pod 4...
Ja kad se ispovijedam nekome,meni je vazno da cujem savjet kakav ja hocu...ako kaze neshto shto mi ne odgovara,to zanemarim...ali to je moja greshka...
 
Ako se vec ispovedam, zelim da cujem i savet.
Komuniciram kako sa kim, tj zavisi od nivoa zaintersovanosti.
Pojedine ne slusam ni malo, neke sa onoliko paznje koliko treba, a kad hocu slusam svim culima i razumem i ono sto nije receno. Cak i ovde, kad je samo napisano.
I stvarno verujem da se donekle vestina komunikacije moze nauciti, a posle te granice ne vredi vise nikakva vezba ako nemas prirodni dar.
A to peto jeste tesko, jer ga je nemoguce nauciti.
Savete inace delim kod dobar dan.
Bilo bi pozeljno da ovo procitate jos jednom.
:hahaha:
 
to bi svi..svaki kupac je potpuno zadovoljan ako samo podrzavate njegovo misljenja ma kakvo ono realno bilo :lol:

al' ako nishta,svjesna sam toga...a i ostali...pa su postali prave diplomate..."Max,shta god da uradish mi te podrzavamo"
kakav je to odgovor :mrgreen: reci fino...udri mladja dok si sladja...i to je to :mrgreen:

a savjete dajem,kad ih neko trazi...ali trudim se da posmatram shto realnije i sa strane...da ne favorizujem nekoga zato shto mi je drug...

Zato sam uvijek bila "Draga Savjeta"
 
dobar sam slusalac i savetodavac,bar mi tako kazu...sa druge strane u suprotnom smeru,kad ja trba nesto da kazem i da se ispovedim sam totalno mutava i nekako ne volim da se otvaram,volim svoje muke da zadrzavam za sebe.i onda se ljudi ljute :)
 
Jedno vreme sam ozbiljno razmisljao da si kupim ono shareno sto popovi prebace preko mantije kad chinodejstvuju zbog ogromnog broja nicim izazvanih ispovjedi od strane kolega i prijatelja.
Al bese me blam..
 
Uh pod 3 4 i 5 zavisno s kim pricam a obicno prepricavam situacije i probleme iz dosade i kao mozda da izbacim iz sebe..trazio bih savet ako bih znao da ga mogu dobiti sto nije cest slucaj pa ne trazim
 
kad se ispovedam
najvise volim da ja slusam sebe
i govorim onako direkt' iz glave
i bas umem da se iznenadim...
tako mo.no.lo.gu.ju.ci
savet primim, retko trazim
a posle preradjujem

druge il' slusam 0 il' 90%
za 100% ne bih se kladila
mnogo vise slusam neg' sto pricam

a sta je bilo pitanje? :D
 
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?

Mene zanima da li postoji mogucnost da razmisljamo brze od nervnog impulsa?odnosno da psotanemo svesni tog trenutka?:think:
 
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?

A ako traje kratko i meni interesantno onda slusam, ali ako neko krene dugo pricati, onda razmisljam o drugim stvarima, ali svima deluje kao da ih slusam bog zna kako. I nikad niko me nije provalio da ga ne slusam. Pogotovo zene kad krenu sa svojim dugometraznim pricama, one me nikako ne mogu provaliti da ih ne slusam.:)
 
empatija - suosjecanje ! Danas je rijetko vidis u kvalitetnom izdanju .. !
Al da se vratimo na temu : uvik kad nekog saslusam , pokusavam to sto sam cula projecirat u vise uglova tj . kuteva gledanja!
 
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?

Ja sam s godinama uspio da sklizam sa 5+ na negdje 3,5 :confused:
Dijelom zato sto to 5+ nemozes koristiti za puno u zivotu, dijelom zato sto ljudi izgleda imaju neku podsvijesnu sposobnost da prepoznaju takve osobe, pa sam godinama glumio psihologa raznim manijacima :D
Mislim zanimljivo je slusati raznorazne price i dozivljaje koji balansiraju izmedju "zone sumraka" i "vjerovali ili ne" - ali i to s godinama dosadi.

I ako opet...sve zavisi od situacije i osobe.
 
Poslednja izmena:
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?
dobra tema...i ja sam dosta ucio o komunikaciji iz predmeta koji su dosta vezani za medjuljudske odnose...mislim da se na mene najvise odnosi dvojka...selektivno slusam ljude...mislim,nisam prepotentan,pa da se pravim pametan i da nekog necu da saslusam,al u principu me slabo zanimaju pojedinosti iz necijeg zivota...nemam potrebu da sedim,obicno na faksu,na kafi i da slusam kako je nekom lose/dobro u zivotu...svako svoje breme nosi i svakom je njegov problem najgori...tako da i nema svrhe iznositi svoje probleme,nego nastojati da se rese...uostalom,sto manje ljudi znaju o tebi,to je manja verovatnoca da nesto iskoriste protiv tebe...bas zbog toga sto ne zelim nekog da saslusam,bas zbog toga ljudi imaju potrebu da mi sto vise pricaju...mislim,nikog ja neodjebem,nego skontaju da mi se ne slusa jer na sve odgovorim mhm,da,ne,ne znam...jeebi ga,mozda je to i lose,al stvarno ne volim da ulazim u tudje stvari...ja vise volim da se zajjebavam,pa mi je glupo da slusam nekog,pa da posle ne smem sa tom osobom da se salim na odredjene teme...ja sam izgradio svoj stav oko nekih stvari tako da me zabole tuki sta neko misli o tim stvarima...zato i nemam potrebu da nekom iskazujem svoje misljenje i da cekam slaganje/neslaganje...par stvari koje me u zivotu zanimaju me bas bas zanimaju tako da mi je svejedno sta ko misli o tim stvarima...
 
sektivno..
i sto vreme vise prolazi, sve sam selektivnija..

samo one koji zaista zasluzuuju..
empatija mi je do skoro bila srednje ime..
a onda sam shvatila da je po mene ubistvena..
na moje - ``saosecam sa tvojim stanjem..da vidimo kako da ti pomognem da resis problem``ljudi su mahom razumevali kao``evo ti sav moj problem, kad ga resis,javi``
sad vise nisam toliko empaticna ..za svakoga...
 
ja volim, umem i želim da slušam sagovornika i uvek se potrudim da dam savet ili mišljenje.

nedavno mi se desilo da mi se jedna sestra žali na neke ljubavne probleme i traži savet, podarim joj iskren i realan savet, a ona se bori sa mnom i sa sobom i bori se i trudi se da argumentuje kako taj savet nije dobar i vraća se na ono staro od čega želi da pobegne... ti je zaustaviš pa iz početka..stani, pa čekaj, pa slušaj, pa moraš to ovako zbog toga i toga, da ne bi bilo ono, da se ne bi desilo ovo... Ne! ona ne, ne i ne.. minirala me je i iscrpela, kao da pričam sa betonskim stubom...morala sam da je batalim.

dakle saslušaću i daći savet ukoliko ti mene želiš da saslušaš. ukoliko mi se opireš i batrgaš i koristiš me da bi u stvari vodio dialoge sa samim sobom (ne monologe, dialoge... žučne rasprave sa samim sobom) da ja tu budem samo kao neki vodič koji pokazuje u kom pravcu će taj dialog da ide..
ne merem to... idi brate kod psihologa.

inače, saslušam uvek i smatram da sam dobar sagovornik i uvek sve znam unapred beš mu mater.
 
Nesto sam juce ucila o komunikaciji. Kaze, vazno je da ti prvo razumes drugog, pa onda da ti budes shvacen, sto je ok. I sad, ima 5 nivoa komunikacije tj. slusanja:
1. najnizi- ne slusas uopste sta ti drugi prica
2. pravis se da slusas drugog
3. slusas selektivno
4. slusas 100%
5. slusas empatijom- sto je u stvari "prevodjenje" tudjih emocija, a ne- zauzimanje stava, deljenje saveta, teorija i slicno, jer onda progovaramo iz sopstvenog iskustva, sto nije empatija!

Ovo peto je mnooogo tesko!

Sad pitanje glasi, da li kad se ispovedamo, pricamo nekom nesto sto nam je jako vazno- da li nam je samo potrebno da nas shvate ili zelimo da cujemo i neki savet? Zasto neki ljudi ne vole savete?
Na kom je stupnju vasa komunikacija sa drugima u globalu, ne zanima me pojedinacno? Koliko zaista slusate druge i tu iskljucivo mislim na RL?
slusam vrlo selektivno-pravim izbor u glavi koliko cu koga i do koje mere da "slusam" i da reagujem na ono sto mi prica
mene slusaju na isti nacin-neko me slusa "do koske", a neko tako sto se pravi da me slusa
ne mogu se svi ljudi iz naseg okruzenja svrstati u istu kategoriju "slusaca", cak ni svi nasi prijatelji...sa nekime mozes samo da se "slusas", a ne mozes na primer nesto drugo-da izlazis, da se napijes, da odes na letovanje...
nekada je potrebno da neko samo bude tu dok ti pricas, ne mora ni da te saslusa tako sto ce da razume, prosto ti treba ljudsko bice koje sedi preko puta tebe, da bi neke svoje misli oformio u recenice i izgovorio ih, jer cim ih izgovoris, lakse ti je i nazires resenje za svoj problem...barem meni
a, slusanje, razumevanje slusanog i uzvracanje na pravi nacin su stvari koje najjace vezuju ljude, sto u ljubavi, sto u prijateljstvu
 

Back
Top