Sekta ili mala verska zajednica?

Poruka
23.163
Sekta ili mala verska zajednica?

Šta je sekta, a šta mala verska zajednica? Predstavnici civilnog sektora u Srbiji ukazuju da aktuelni Zakon o crkvama to ne definiše na odgovarajući način. A to za posledicu ima – diskriminaciju malih verskih zajednica.

Centar za razvoj civilnog društva (CRCD) iz Zrenjanina na adrese nadležnih institucija uputio je zahtev da reaguju na govor mržnje u tekstu koji je objavljen u tabloidu „Kurir“, pod naslovom „U sektama 200.000 Srba!“.

U tom članku, sektama se označavaju uglavnom male verske zajednice koje su priznate svuda u svetu, a ide se i korak dalje pa im se pripisuju i pojedini zločini. Snežana Ilić, programska koordinatorka CRCD-a, za Dojče vele kaže da je ovakvo stalno anatemisanje malih verskih zajednica zapravo posledica lošeg Zakona o crkvama, koji favorizuje takozvane tradicionalne crkve, a diskriminiše male verske zajednice:

„Postoji još jedan problem, a to je da se Ustavni sud nikako ne oglašava, iako postoje veoma brojni podnesci za ocenu ustavnosti ovog zakona. A takve inicijative podnele su i verske zajednice, i crkve, i nevladine organizacije, i pravnici.”

Snežana Ilić ocenjuje da se kroz anatemisanje malih verskih zajednica u medijima održava monopol onih „velikih“:

„Održava se monopol, naravno! Ako će država dati znatan manevarski prostor crkvi, znatne privilegije, ona će to svakako želeti da zadrži. Po tome nema specifičnosti ni kod Srpske pravoslavne crkve.”

Šta je maligno u sektama?

Stručnjak za religije Miroslav Keveždi za naš program kaže da mediji o malim verskim zajednicama često izveštavaju suprotno demokratskom principu o pluralizmu ideja:

„Postoji jedno izveštavanje o verskim zajednicama koje ih ’stereotipizira’, koje na neki način ‘targetira’ one grupe na kojima je potrebno iskaliti da li negativnu energiju, da li nakupljenu frustraciju…”

Keveždi objašnjava koje organizacije zapravo treba smatrati sektama u negativnom značenju te reči:

„Sekta ne mora da bude maligna, ali ono što je maligno – to se označava kao kult. Kao što udruženja građana ponekad mogu da pod tim imenom sakriju nešto što je loše, može se desiti da neko pod imenom verske zajednice pokušava da takođe prošvercuje nešto što je loše.”

„Satanisti“ postoje većinom samo u novinskim člancima?

A o „satanistima“, o kojima tabloidi u Srbiji često pišu, Keveždi kaže da, bez obzira što se o njima mnogo govori, vrlo retko se pojavi neki zaista validan podatak – da je neko zaista „satanista“, i da je zaista učestvovao u „crnoj misi“ ili nečem sličnom

„To onda otvara prostor da se zapitamo da li oni kod nas zaista postoje ili postoje samo, recimo, u nekim novinskim člancima.”

Inače, Zakon o crkvama i verskim zajednicama, koji je donet pre četiri godine, kao loš su već tada ocenili i Venecijanska komisija i Evropska komisija, ali, uprkos tome, domaće vlasti nisu ništa učinile da bi se taj zakon u međuvremenu izmenio na bolje.

Autor: Dinko Gruhonjić, Novi Sad

Odgovorni urednik: Ivan Đerković

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5176349,00.html
 
pa i Hriscanstvo je isto bila sekta i to prilicno cudnih obreda u pocetku , jaka stvar

Овде је нешто друго у питању,а то је да се НВО отворено залажу за развој и заштиту секташтва ! Па што не изволе учланити у секте своју децу када већ тврде да нису штетне.
 
Поново НВО сектор испољава агресију на СПЦ и отворено се залаже за развој секташтва !
Па још и жели да нас убеди како сатанистичке секте и не постоје !?
Који је највећи успех нечастивог?
Мада је ово превише отворено, можда је стрпљењу крај...
 
Овде је нешто друго у питању,а то је да се НВО отворено залажу за развој и заштиту секташтва ! Па што не изволе учланити у секте своју децу када већ тврде да нису штетне.

Ja sam tekst shvatio ne kao zalaganje za razvoj sektaštva, već za bližu definiciju tog pojma.
U tom smislu se slažem sa napisanim.

Međutim, sve ove NVO pokušavaju da upere prstom na SPC, a to i meni smeta.
 
Mogu da se kladim da nema bas ni jedne stetocinske sekte na koju bi nasi dusebriznici i ljudskopravasi ikad uperili prstom i rekli 'evo, ovo je sekta!'

Imali bi oni puno opravdanja i za Aum Sinrikjo i za Narodni Hram i za Solarni Hram, i priljezno ih branili od mrske SPC i kletih klerofasista. Tu nema nikakve dileme. U sustini, nista u Srbiji nije sekta protiv koje se treba boriti osim SPC, jel' tako.

Glodari.
 
Ja sam tekst shvatio ne kao zalaganje za razvoj sektaštva, već za bližu definiciju tog pojma.
U tom smislu se slažem sa napisanim.

Međutim, sve ove NVO pokušavaju da upere prstom na SPC, a to i meni smeta.

Текст је очигледно написан у пропагандне сврхе који за циљ има да нас убеди како секте у ствари и нису штетне.
Самим тим су дали ветар у леђа већ постојећим сектама да наставе са својим деловањем
 
Mogu da se kladim da nema bas ni jedne stetocinske sekte na koju bi nasi dusebriznici i ljudskopravasi ikad uperili prstom i rekli 'evo, ovo je sekta!'

Imali bi oni puno opravdanja i za Aum Sinrikjo i za Narodni Hram i za Solarni Hram, i priljezno ih branili od mrske SPC i kletih klerofasista. Tu nema nikakve dileme. U sustini, nista u Srbiji nije sekta protiv koje se treba boriti osim SPC, jel' tako.

Glodari.

Видиш и сам да желе да нас убеде како сатанистичке секте у ствари и не постоје !
Значи све оно што смо до сада прочитали и чули и видели о њима била је лаж !?
 
Видиш и сам да желе да нас убеде како сатанистичке секте у ствари и не постоје !
Значи све оно што смо до сада прочитали и чули и видели о њима била је лаж !?

Evo, ja bih voleo da cujem od ovog apostrofiranog nesrecnika u originalnom tekstu ime bar jednog nestasnog 'kulta' (a ne sekte) koji je danas aktivan u Srbiji. Znas kad bi rekao ista i protiv najgorih ludaka, eksploatatora i perverznjaka kao sto su Scijentolozi? Pa radje bi sebi oko iskopao.

Male verske zajednice, haha.
 
Pacovi tadići i dinkići odlučili da malo sektaše,
pa skupili malu družinu lopova,
za pljačku spremnu uvek,
glavna molitva im
desna ruka levi džep,
A vrhovno božanstvo $
i šćiptare miškovići.

Pa govori šćiptarski pacovčiću tadići
svojoj vernoj ljubu dinkićiju,
moja verna ljubo dinkići
moji golemi džepovi su sasvim bušni
u njima nema ništa
do možda par milijardi ojrića
a treba mi još bar 50 milijardi,
jer ja oću biti najveći
milijarder na zemlji okruglog.

A govori njemu verna ljuba dinkići,
moj gospodaru pa izađi među narod,
al' pazi poved 300.000
ljutuh gusara NATO-vaca
da te čuvaju inače će te Srbi na kolac nabiju,
pa ti svakom srbinu koga sretneš
otmi sve što ima
pa mu otmi ženu i decu
te od njega traži otkup za njih
i sve tako dok ne napuniš suvim zlatom
sve svoje bele dvore.

To uradi šćiptare tadićiju,
i sada od malog pacova
posta najveći
pa i to mu malo beše,
jer mu srce ište da bude
i najveći diktatorski demokrata,
i sada da eno gde deli
kobasice i sardine,
svojoj vernoj plaćenoj ergeli,
svojim vernim DS-ovcima,
i mlađanim svojim junkersima,
da glasaju za njega,

mala sekta,
mala ali odabrana....
 
Poslednja izmena:
Evo, ja bih voleo da cujem od ovog apostrofiranog nesrecnika u originalnom tekstu ime bar jednog nestasnog 'kulta' (a ne sekte) koji je danas aktivan u Srbiji. Znas kad bi rekao ista i protiv najgorih ludaka, eksploatatora i perverznjaka kao sto su Scijentolozi? Pa radje bi sebi oko iskopao.

Male verske zajednice, haha.

Упаво то !
И зашто своју децу не учлањују у секте ако већ нису штетне ?
 
Видиш и сам да желе да нас убеде како сатанистичке секте у ствари и не постоје !
Значи све оно што смо до сада прочитали и чули и видели о њима била је лаж !?

Veći je problem u tome što se sve vreme skreće pažnja na te ''satanističke sekte'' kao da je neophodno klanjanje Belzebubu da bi neka ''mala verska zajednica'' bila loša i štetna. Tako sam naprimer pre par godina gledao neku emisiju o sektama sa nekim stručnjacima ili ''stručnjacima'' kao gostima, i gotovo sve vreme novinarka je potencirala pitanje satanista, crnih misa, i qurčeva.

Recimo, Aum Šinrikjo koju je kolega pomenuo koliko znam nema ni najmanje veze sa obožavanjem đavola pa opet njeni pripadnici pobiše one silne ljude u tokijskoj podzemnoj železnici.

Ovde još ispade da je svaka ''vera'' OK sve dok joj se pripadnici ne oblače u crno i ne crtaju pentagrame. Tek u pomenutom slučaju treba na nju obratiti pažnju.
 
Poslednja izmena:
To sa satanizmom je neznanje i senzacionalizam.

Sekte su cesto ozbiljan biznis, nisu tu zezanja radi. Treba izrabljivati budale, finansijski kao scijentolozi, seksualno kao onaj mesija iz Vakoa koji je napravio valjda sezdesetoro dece svojim vernicama, kako bilo. Teze to ide sa djavolom osim ako si napaljeni petnaestogodisnjak sa tri CD-a norveskog death metala, lakse je da se prica o slozi, ljubavi, miru, napretku, itd.

Kakva stetocina covek mora da bude pa da brani te ljude, neverovatno.
 
A šta reći o mormonima?

Sećaš se one vesti od pre par godina o nekoj mormonskoj selendri ili gradiću u valjda Juti gde su likovi od 40, 50 godina pravili decu trinaestogodišnjakinjama i četrnaestogodišnjakinjama? Bilo je još naopakih detalja, al' samo taj sam zapamtio.

Kako treba te ljude pobacati niz stepenice, bruka jedna.
 
To sa satanizmom je neznanje i senzacionalizam.

Sekte su cesto ozbiljan biznis, nisu tu zezanja radi. Treba izrabljivati budale, finansijski kao scijentolozi, seksualno kao onaj mesija iz Vakoa koji je napravio valjda sezdesetoro dece svojim vernicama, kako bilo. Teze to ide sa djavolom osim ako si napaljeni petnaestogodisnjak sa tri CD-a norveskog death metala, lakse je da se prica o slozi, ljubavi, miru, napretku, itd.

Kakva stetocina covek mora da bude pa da brani te ljude, neverovatno.

Ти што их бране,то вероватно раде за новац ! Не верујем да би они некога бранили а да од тога немају неки интерес.
 
Mormoni su posebno smesna prica. Taj njihov osnivac, Smit, je najuspaljeniji prorok jos od Muhameda [s.a.v.s.] i imao je masu tih nekih epifanija u kojima je "Bog" naredjivao "mome slugi Dzozefu" da poyebe pa onda i ozeni svaku zenu koja mu se svidela, bilo da je vec udata za nekog clana sekte ili nije.

Haha, zamisli samo tu scenu kad sektaske rogonje cuju vesti. Dzozef: "Bog mi je rekao da ti ***** zenu, brate." Mormon: "A!? To... to je rek'o? Uff... pa... dobro." Poligamija verovatno nije bila preterano popularna kod nizih mormonskih staleza, ali je bila strasno popularna kod Smitove orne brace "patrijarha", koji su volju boziju sprovodili sa svim zenama koje bi navatali, pa cak nisu prezali ni od napada na karavane koji su prolazili za Kaliforniju, itd.

Ima tu jedan divan citat jednog od njihovih patrijarha koji opominje 'misionare' da ne smeju da odmah 'ozene' sve lepe zene, nego moraju i njima neke da ostave... pazi ovo

Brethren, I want you to understand that it is not to be as it has been heretofore. The brother missionaries have been in the habit of picking out the prettiest women for themselves before they get here, and bringing on the ugly ones for us; hereafter you have to bring them all here before taking any of them, and let us all have a fair shake!

Tako su se verno drzali te bozije zapovesti da karaju sve zene koje vide da su se odupirali vlastima decenijama, i tek posustali kad je Vasington zapretio da ce da im posalje vojsku tamo dole i zapleni svu imovinu. E, onda su "Sveci" (kako sebe Mormoni, jelte, zovu) promenili misljenje, i to na tipicno smesan, debilan nacin: cica koji im je tad bio poglavica u Solt Lejk Sitiju je odjednom imao otkrovenje da, gle, Bog kaze "poligamija? sta... sta si rek'o, poligamija!?? ne, to niposto!"

Prirodno, ovo je izazvalo sizmu medju pomamljenijim mormonskih patrijarsima, koji su onda lepo zbrisali u zabacenije delove pustinje Jute da bi mogli da na miru zene sve trinaestogodisnje sestricine, necake i bratanice koje im je Bog zapovedio. Povremeno ih samo izvuku za usi odatle, zajedno sa uplakanih sedamnaest zena od dvanaest do sezdeset godina, pa se americka stampa malo zabavlja pisuci o svemu.

Eh, te "male verske zajednice poznate svuda u svetu".
 
У времену суровог материјализма и заговарања светског глобалног села, секте су врло плодан ђавољи савезник, а добровољни глобални сељаци његове несвесне слуге.
 
Ja njega više doživljavam kao političku figuru nego kao versku.

Njemu je Isus bio Amerikanac, a i sami belci su autohtona populacija Amerike, i ona pripada njima, pošto su prvi Amerikanci zapravo bili Adam i Eva koji su se nakon proterivanja iz Raja naselili u tamo nekom selu u Misuriju. Čovek je modifikovao Hrišćanstvo po meri svakog tipičnog američkog konzervativca i nacionaliste. Uz sve to i poligamija. Moguće da je baš i igrao na tu kartu, i da je računao da će cela Amerika prihvatiti njegovu tu i takvu religiju, i još ga proglasiti za proroka i cara.

Da je Hitler rođen u SAD, bio bi mormon, tu nema dileme. Možda ne iskreni mormon, ali bi propagirao mormonizam.

Meni samo nije jasno kako ta religija nije tamo daleko popularnija, barem među redneksima.
 

Back
Top