Prosvetljenje

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.845
probuđenje, ohristovljenje ili već neka reč koja vam se više sviđa... sve jedno..

Šta za vas predstavlja?
Kakva bi prosvetljena osoba trebala biti?
Na osnovu kojih osobina bi procenili je li posvetljena, blizu prosvetljenja ili miljama daleko...

Možete naravno da pišete i o putu koji do ''tamo'' vodi.


Samo nemojte oči da si povadite
. :lol:
 
To je osoba koja je shvatila ono što je zanima. U skladu sa tim došla do mira u vezi sa time. Nema sumnji u to što je shvatila. A put je valjda različit. Ja sam shvatila ono što me zanima razmišljanjem, čitanjem, razmišljanjem, posmatranjem i sada sam spokojna po tom pitanju (a u vezi sa religijom) i nemam sumnji. Ne znam kada mi se desilo prosvetljenje, nije bilo odjednom, već postepeno. Jednostavno sam postala svesna da nemam više šta da istražujem, sve mi je jasno.
 
Reč "Probuđenje" je paradox.

Što je više psihotična, to je bliže Ohristovljenju... ili kako god... :roll:

Samo jedan put vodi do tamo... i obično je popločan dobrim namerama. :roll:

Kuckamo se kasnije... kada dođu ovi prema kojima ćeš biti fina.
 
To je osoba koja je shvatila ono što je zanima. U skladu sa tim došla do mira u vezi sa time. Nema sumnji u to što je shvatila. A put je valjda različit. Ja sam shvatila ono što me zanima razmišljanjem, čitanjem, razmišljanjem, posmatranjem i sada sam spokojna po tom pitanju (a u vezi sa religijom) i nemam sumnji. Ne znam kada mi se desilo prosvetljenje, nije bilo odjednom, već postepeno. Jednostavno sam postala svesna da nemam više šta da istražujem, sve mi je jasno.

Zasto prosvetljenje treba da ima veze iskljucivo sa religijom?Meni se cini da bi trebalo da budes sigurna u sve aspekte zivota da bi mogla da kazes da si prosvetljena...ovako tesko,,,,mada,ako jesi,javi onim budistima kako si to izvela,neki se muce decenijama.... :manikir:
 
Zasto prosvetljenje treba da ima veze iskljucivo sa religijom?Meni se cini da bi trebalo da budes sigurna u sve aspekte zivota da bi mogla da kazes da si prosvetljena...ovako tesko,,,,mada,ako jesi,javi onim budistima kako si to izvela,neki se muce decenijama.... :manikir:

provali ovo i ti ćeš biti prosvetljena:
"Da li pas ima Budinu prirodu?"
"Ne." :bob:
 
Zasto prosvetljenje treba da ima veze iskljucivo sa religijom?Meni se cini da bi trebalo da budes sigurna u sve aspekte zivota da bi mogla da kazes da si prosvetljena...ovako tesko,,,,mada,ako jesi,javi onim budistima kako si to izvela,neki se muce decenijama.... :manikir:

Nisam ni rekla da ima veze sa religijom samo. A niko ne može da očekuje da odjednom može da sagleda sve što čini život. Kako može kada ni ne znamo šta sve čini život? Ovde sam se osvrnula na religiju, gde sam sebi pojasnila sve što me zanima, a tako sam i napisala.
 
De pojasni malo... :roll:

Sva duhovna učenja teže Samospoznaji jer ona raspršuje iluziju dvojnosti i osvetljava u svemu samo Jedno. u Samospoznaji se u Jedno pretapaju saznavalac, saznajni objekat i proces saznanja.
U Jogi se koristi izraz samadi, pri čemu se razlikuje više takvih stanja, zavisno od njihove dubine i sveobuhvatnosti. U Zenu je to kenšo (trenutno stanje) i satori (trajno). U hrišćanskom misticizmu koristi se izraz otkrovenje ili mistični spoj. Budizam koristi izraz nirvana. Abraham Maslov i sledbenici humanističke i transpersonalne psihologije koristili su neko vreme izraz "Mistično iskustvo", da bi ga zamenili psihološki prihvatljijim terminom "Vrhunsko iskustvo". U Gnostičkim krugovima na našim prostorima ustalili su se termini lumejo (trenutna Gnoza) i Meuna (trajno ili stabilno stanje).:D
 
Poenta čitave priče je da nateraš mozak da se bavi nekom stvari (besmislenom) do usijanja, onda se on pregrije i kvrc...ili si prosvetljen ili lud. Trećeg nema. :bye:
moras priznati da je rizik malcice prevelik....no,slazemo se...meni nikad ne bi pao na pamet zakon o gravitaciji dok sedim pod drvetom...niti bi se prosvetlila ko ovaj monah...za to su potrebne godine i godine......a meni je sve to nekako predugo...pa se mislim,mozda je bolje da ostanem u mraku...:think:
 
To je osoba koja je shvatila ono što je zanima. U skladu sa tim došla do mira u vezi sa time. Nema sumnji u to što je shvatila. A put je valjda različit. Ja sam shvatila ono što me zanima razmišljanjem, čitanjem, razmišljanjem, posmatranjem i sada sam spokojna po tom pitanju (a u vezi sa religijom) i nemam sumnji. Ne znam kada mi se desilo prosvetljenje, nije bilo odjednom, već postepeno. Jednostavno sam postala svesna da nemam više šta da istražujem, sve mi je jasno.

Blago tebi ..... ;););)
 
moras priznati da je rizik malcice prevelik....no,slazemo se...meni nikad ne bi pao na pamet zakon o gravitaciji dok sedim pod drvetom...niti bi se prosvetlila ko ovaj monah...za to su potrebne godine i godine......a meni je sve to nekako predugo...pa se mislim,mozda je bolje da ostanem u mraku...:think:

Pa ako ne budeš u ovom životu, moraćeš u nekom drugom. ;)
 

Back
Top