Дагње на бузару ?

Софија

Legenda
Poruka
52.862
Не знам ни да ли сам добро написала назив јела.:D
Мислим, дагње јесу, али овај други део ми је сумњив.

Елем, јела сам им пре пар дана на некој вечери. Спремио их је пријатељ, приморац.
Знам, то је њихов специјалитет, приморски и питала сам га за рецепт, али нисам могла да га запишем, нисам имала с чим, па се бојим да ћу неки део заборавити да убацим кад их будем спремала.

Дакле, је л' има неко рецепт?

Дагње су биле у сосу од белов вина, црног и белог лука, парадајз, презле и вода.
Али пошто нисам вична са спремањем шкољки јер сам у једном периоду била преосетљива (имала алергијице) на њих, било би ми драго да ми неко мало појасни како се оне спремају.

Хвала.:)
 
POTREBNO JE
2 kg dagnji, 100 g margari, glavica crnog luka, 6 če belog luka, 3 dl belog vi, 3 paradajza, 100 g prezli, so, biber, 2 veze peršu

PRIPREMA
Dagnje dobro iščetkajte pod hladnom vodom. U većoj šerpi rastopite margarin, propržite iseckan crni luk, dodajte i prelijte belim vinom. Šerpu poklopite i ostavite nekoliko minuta dok se ne otvore. Dodajte oljušten i isečen paradajz, sitno iseckan beli luk, peršun, so i biber, pa ostavite da se još malo krčka. Ako je potrebno, dolijte vodu, a kraju pospite prezlama i sve promešajte.
 
ja ih spremam na maslinovom ulju..
dobro ih pod mlazom vode operem,ocetkam i poskidam bradice..i baci obavezno one koje su otvorene..
zbog peska koji zna da se uvuce, dagnje ubacim u suvu vrelu serpu i poklopim..sacekam par min da se otvore i puste vodicu..
vodicu koju su dagnje pustile procedim kroz gustu cediljku u koju stavim tanku salvetu..
ne volim da mi pesak rska pod zubima..;)

dagnje koje se nisu otvorile baci obavezno, takodje..


u drugoj serpi izdinstam crni luk na maslinovom ulju..
kad postane staklast, dodam zgnjecenih nekoliko cenova belog luka i odmah ubacim i dagnje (sa sve skoljkama), dodam seckani paradajz, 1dl belog vina i onu procedjenu vodicu iz dagnji..posto je vodica slana, ne treba ti nikakav suvi zacin ni so..
to treba da se krcka jedva 15ak min..na kraju ako zelis dodas prezle..ja ne volim..bolja mi je buzara bez njih..
 
Poslednja izmena:
U mojoj familiji se dagnje prave skoro svakog leta ( na moru u CG) ja ranije nisam htela da ih jedem nisu mi se svidjale ali zadnjih 2-3 godine mi bas lepo.
Ali nisam ni=kada ja pravila, samo sam ucestvovala u ciscenju koje je mucno ali posto nas ima mnogo i to radimo u dvoristu nije strasan problem.
Ali sigurna sam da ide i ruzmarin!!!! A kod nas se beli luk ne stalvja jer ga moja tetka i ja ne podnosimo, tako da moze i bez tog :)
 
dagnje dobro oribaj chetkicom .
jedno 1-1.5kg
uzmi 10 cesnjeva belog luka i izlupaj ih, ne seci ih.
isprzi beli luk na maslinovom ulju par minuta, oko 1 dl,
dodaj dagnje i poklopi.
kuvaj 10-15 minuta uz mesanje.
zalij sa dve cashe belog vina, seckanim pershunom, kashikom bio zacina(vegete ako hoces)
smanji "vatru".
kuvaj jos desetak minuta, kad se dagnje otvore gotove se.

serviraj uz kuvan pirinac sa blitvom.

to ti je za dve osobe dovoljno
 
POTREBNO JE
2 kg dagnji, 100 g margari, glavica crnog luka, 6 če belog luka, 3 dl belog vi, 3 paradajza, 100 g prezli, so, biber, 2 veze peršu

PRIPREMA
Dagnje dobro iščetkajte pod hladnom vodom. U većoj šerpi rastopite margarin, propržite iseckan crni luk, dodajte i prelijte belim vinom. Šerpu poklopite i ostavite nekoliko minuta dok se ne otvore. Dodajte oljušten i isečen paradajz, sitno iseckan beli luk, peršun, so i biber, pa ostavite da se još malo krčka. Ako je potrebno, dolijte vodu, a kraju pospite prezlama i sve promešajte.

Bez ljutnje. Ovo je skoro OK, ali mora da se modifikuje i to:
Umesto margarina - maslinovo ulje,
umesto svežeg parajza - 1 - 1, 5 kašika paradajz koncentrata koncentrata i to na suvo, pre vina i propržiti malo da pusti miris
peršuna da (i to cela veza na 1 kg dagnj)
dodati 1- 2 kašike prezle, pa dagnje na suvo uz mešanje da se otvore na toploti, pa na kraju vino
Nikako vodu dagnje će je pustiti.

PS neperite dagnje previše, samo skidajte krečnjak. U slatkoj vodi gube ukus.
 
Poslednja izmena:
Bez ljutnje. Ovo je skoro OK, ali mora da se modifikuje i to:
Umesto margarina - maslinovo ulje,
umesto svežeg parajza - 1 - 1, 5 kašika paradajz koncentrata koncentrata i to na suvo, pre vina i propržiti malo da pusti miris
peršuna da (i to cela veza na 1 kg dagnj)
dodati 1- 2 kašike prezle, pa dagnje na suvo uz mešanje da se otvore na toploti, pa na kraju vino
Nikako vodu dagnje će je pustiti.

PS neperite dagnje previše, samo skidajte krečnjak. U slatkoj vodi gube ukus.

recept je sa interneta, tako sam ja pravila , naravno da nema ljutnje
 
Varijanta sa ronjenja:
kad se povade, operu se i iscetkaju . Stave u izdubljenu rupu u zemlji i prekriju grancicama cetinara. Gomilica se zapali i kad dogori , a to bude brzo, dagnje su se vec otvorile i imaju neprevazidjenu aromu.
Ovo se nikako ne preporucuje pocetnicima :))) do not do this at home!
 
recept je sa interneta, tako sam ja pravila , naravno da nema ljutnje

Ja to za svaki slučaj. 100 ljudi 100 ćudi ali bogami i 1000 recepata. Moj i tvoj recept su samo varijente istog. Inače ovo je recept dobijen davnih 70- tih iz jednog poznatog opatijskog restorana po imenu 'Zelengaj' u kome su se isključivo spremali morski specijaliteti. Nadam se da restoran još uvek postoji.
 
A kako početnici da probaju????:think:

:zcepanje::zcepanje::zcepanje: KUvaj na sepru i batali paljenje jelki na moru :rotf::rotf:
Romanticna varjanta: Vidi nekog starijeg ronioca (po cinovima ne po godinama), pa se polako prisljamci uz njega, sigurno zna za ovo "paljenje sume" a o brodetu da ne govorim.
To prosto moras dugo da gledas da bi skontala.
Ono kao za gurabije: ako nisi gledala babu kako ti pravi, dzabe ti svi recepti sveta.

Slatko si me nasmejala, ispala sam totalno neupotrebljiva :rotf::heart:
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje: KUvaj na sepru i batali paljenje jelki na moru :rotf::rotf:
Romanticna varjanta: Vidi nekog starijeg ronioca (po cinovima ne po godinama), pa se polako prisljamci uz njega, sigurno zna za ovo "paljenje sume" a o brodetu da ne govorim.
To prosto moras dugo da gledas da bi skontala.
Ono kao za gurabije: ako nisi gledala babu kako ti pravi, dzabe ti svi recepti sveta.

Slatko si me nasmejala, ispala sam totalno neupotrebljiva :rotf::heart:

Ne vredi ti ni ovo uputstvo. Ako izaberem mlađeg ronioca i to onog što zna 'paljenje', dzaba ti dagnje, ima samo u njega da gledam:zcepanje::hahaha:
 
Varijanta sa ronjenja:
kad se povade, operu se i iscetkaju . Stave u izdubljenu rupu u zemlji i prekriju grancicama cetinara. Gomilica se zapali i kad dogori , a to bude brzo, dagnje su se vec otvorile i imaju neprevazidjenu aromu.
Ovo se nikako ne preporucuje pocetnicima :))) do not do this at home!


Ili to ili "običan" žar od sagorelog drveta na koji pobacaš dagnje i sa čašom vina u ruci čekaš :)

Kakve prezle,kakvi bakrači ovo je ubedljivo najbolja varijanta
 
Varijanta sa ronjenja:
kad se povade, operu se i iscetkaju . Stave u izdubljenu rupu u zemlji i prekriju grancicama cetinara. Gomilica se zapali i kad dogori , a to bude brzo, dagnje su se vec otvorile i imaju neprevazidjenu aromu.
Ovo se nikako ne preporucuje pocetnicima :))) do not do this at home!
Isprobano puno puta i super je! Samo što onda nisu na buzaru, što je tema. A buzar, tj. ona lepa čorbica već više puta opisana, je nezamislivi deo priče. Ne sećam se da sam video u prethodnim receptima, ali ja obavezno ubacim i list- dva lovora. I sve obavezno mora da se jede prstima tako što se hleb umače u buzar. U Italiji je pravilo ovakvo. Jede se iz velike zajedničke posude, a svako otvorene školjke slaže ispred sebe. Ispred koga najveća gomila rasklanja sto i pere sve! :hahaha:
 
Ili to ili "običan" žar od sagorelog drveta na koji pobacaš dagnje i sa čašom vina u ruci čekaš :)

Kakve prezle,kakvi bakrači ovo je ubedljivo najbolja varijanta


А у стану, где да заложим?
На паркету?:D

Људи, лепо је све то, море, сунце, песак, четинари.....али 'ајмо мало реалности.;)

Претпостављам да већину људи занимају рецепти који могу да се изведу у стану или кући, далеко од мора и четинара.;)
 
Isprobano puno puta i super je! Samo što onda nisu na buzaru, što je tema. A buzar, tj. ona lepa čorbica već više puta opisana, je nezamislivi deo priče. Ne sećam se da sam video u prethodnim receptima, ali ja obavezno ubacim i list- dva lovora. I sve obavezno mora da se jede prstima tako što se hleb umače u buzar. U Italiji je pravilo ovakvo. Jede se iz velike zajedničke posude, a svako otvorene školjke slaže ispred sebe. Ispred koga najveća gomila rasklanja sto i pere sve! :hahaha:

:klap::klap::klap:Vidi se da poznajes problematiku.:ok:
 
Dagnje mogu da se jedu na stotine načna, ali tema je na BUZARU, što podrazumeva
čorbicu u kojoj plivaju!
Ono jes',tema se zove tako.
Jela sam ih samo na tri najpoznatija dalmatinska načina: il sirove,da ne kažem žive, na žaru il kuvane u šerpi mora.
А у стану, где да заложим?
На паркету?:D


Људи, лепо је све то, море, сунце, песак, четинари.....али 'ајмо мало реалности.;)

Претпостављам да већину људи занимају рецепти који могу да се изведу у стану или кући, далеко од мора и четинара.;)

Nemoj, molim te...:lol:
 

Back
Top