Vodonik gorivo buducnosti

Vodonik

  • mislim da je gorivo buducnosti

  • mislim da nije gorivo buducnosti


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Bexo

Zainteresovan član
Poruka
433
Sobzirom da se u svetu energnti smanjuju sve vise i da je njihov uticaj ubitacan na ekologiju pogotovo kad su u pitanju fosilna goriva ,sta mislite da li je vodonik energent buducnosti gde ce se koristiti za pogon vozila za svrhe grejanja i uopste svi drugi potrebstina gde se trenutno upotrebljavaju fosilna goriva? A poznata je i cinjenica da se vec proizvode generatori za proizvodnju vodonika koji se upotrebljavaju za svrhe varenja ,topljenja metala i grejanja.
 
Mislim da jeste, ali je naftna industrija isuvise jaka jos uvek u svetu, a i ko ce prebaciti sve postojece automobile na vodonik. :PPPP


Potpuno se slazem da je jaka ali uprkos tome to je ipak energent koji je potrosiv koji nije ne ogranicen .Zdruge strane ni najsavremeni katalizatori nisu najefikasni u preciscavanju prilikom sagorevanja fosilni goriva.Smanje znatno stetne emisije ali opet ih ima.
 
Нисам сигуран да ће овај систем (са водоником) одмаћи даље од експерименталног. Незнам колики су трошкови комерцијалне производње водоника да ,,нахрани'' све аутомобиле света.
Ако се ништа не уради са електро-аутомобилима, остаје нам да се патимо са високим ценама нафте и деривата. Прочитао сам пре 20-так година да је Џенерал моторс (GMC) купио (откупио или отео) лиценцно право на електро-аутомобиле и све то, са тадашњим пројектима, стрпао у фијоку. Каже се, да је још тада било решено питање батерија (акумулатора) које су биле велики проблем због брзог пражњења. Највероватније су то откупили и склонили (уз сагласност државе) да не ометају трговину нафте где су имали посебан интерес.
 
Нисам сигуран да ће овај систем (са водоником) одмаћи даље од експерименталног. Незнам колики су трошкови комерцијалне производње водоника да ,,нахрани'' све аутомобиле света.
Ако се ништа не уради са електро-аутомобилима, остаје нам да се патимо са високим ценама нафте и деривата. Прочитао сам пре 20-так година да је Џенерал моторс (GMC) купио (откупио или отео) лиценцно право на електро-аутомобиле и све то, са тадашњим пројектима, стрпао у фијоку. Каже се, да је још тада било решено питање батерија (акумулатора) које су биле велики проблем због брзог пражњења. Највероватније су то откупили и склонили (уз сагласност државе) да не ометају трговину нафте где су имали посебан интерес.


Nije vise u fazi eksperimentisanja,kazem imaju u proizvodnji vec gotovi sitemi stim sto nema u srbiji .Pravo da kazem bez lazne skromnosti golicaju mi malo mastu,mozda bi mogao da se napravi dobar biznis sa istim.
Nije da nesto propagiram i pravim marketinsku pompu nego cisto da se nesto konverzira .
Misljenja,predlozi i td. sve sto ide uz to.
 
Na kraju uvek njime možeš da pokrećeš dizel agregat za proizvodnju HHO.

Eto nama zajedničke koristi.:super:

Mada, dao si me u razmišljanje .
Parna mašina u koju ložiš direktno biomasu je još jeftinija i efikasnija za generator električne energije i proizvodnju HHO.

Pozdrav i jedno razmišljanje.
Laik sam al mi padaju razne ideje na pamet jer sam jedan dokon deda.

Živimo u svetu koji obiluje energijom .
Istovremeno konstantno nas plaše nekakvim krizama jer smo zahvaljujući svojoj inertnosti i neinventivnosti sami sebe osudili na robovanje nafti.

Kao što Sunce greje i stvara ugljovodonike kroz fotosintezu ,navodi na mogućnost upotrebe nekog hemijskog procesa , u ovom slučaju elektrolize vode koje ima u izobilju, da se ogromna energija koja stiže na planetu pretvori u vodonik bez skupih bušotina i rafinerija koje zagađuju.

Ono što me sad zanima a odgovor očekujem od nekog ko se u hemiju razume, je koliko je stabilna ta smeša HHO i koliko ju je lako skladištiti i transportovati?
Hvala unapred sagovornicima koji budu mogli da mi ovo pojasne.
 
Ne znam tacno pojedinosti ali sto se tice vodonika nije bas zahvalan kad je u pitanju skladistenje i transport istog . Mada u supstini i nije jaka potreba za tim jer se jako lako dobija elektolizom tako da sve sto se dobije moze odma i da sagori gde se eliminise potreba za skladistenjem i transportom.
 
Mislio sam na globalno rešenje koje bi Saharu pretvorilo u "Pluća Planete"

Vodonik u cisterne a kiseonik u atmosveru.
A sve džabe jer sunce sija besplatno.

Padale su meni i luđe stvari na pamet.
Nekakve lebdeće "Cepelin solarne elektrane " koje bi atmosversku vodu kondenzovale pa razlagale i vodonik besplatno gravitacijom slale nama dole a kiseonik jonizatorima pretvarale u Ozon i krpile one čuvene "rupe".
Drago mi je da sam pronašao sagovornika kome ovo o čemu ponekad bistrim , neće biti ludo ili smešno.
 
Od cepelina bi mislili da je neki NLO pa bi PVO opalio po njemu :mrgreen: .
Ideja je vrh samo sto bi je bilo zeznuto realizovati . Zar nije lakse zabiti u vodu anodu i katodu i dobiti cudesne mehurice vodonika . Nisam te obavestio da energetska vrednost vodonika iznosi 120 Mj/kg( 1 kg =10 kubika gasa) tri puta vise nego benzin .

Mislim bicemo opasni sagovornici,na kraju cemo doci do nuklearne termoelektrane.

pozz
 
Moze te li malo detaljnije opisati kako mislite da izdvajate vodonik iz vode i sta se desava sa ostatkom vode tj. kiseonikom?
Proces elektrolize vode naravno zahteva oksidaciju i redukciju vode na grafitnim ili celicnim anodama-oxidacija i katodama-redukcija.
Proces redukcije:
A(+): 2H2O + 2e --------- H2 + 2OH-
Proces oksidacije tece prema jednacini:
K(-): 2H20 - 4e ---------- O2 + 4H+
Nastali H+ i OH- joni se medjusobno neutralizuju.
Dobijeni O2 se moze otpustiti u atmosferu bez posledica.
Naravno da je pozeljno da u rastvoru bude i neki elektrolit (npr.K2SO4) jer je voda inace slab elektrolit a njena provodnost zavisi od koncentracije prisutnih elektrolita.
Pozdrav
 
Proces elektrolize vode naravno zahteva oksidaciju i redukciju vode na grafitnim ili celicnim anodama-oxidacija i katodama-redukcija.
Proces redukcije:
A(+): 2H2O + 2e --------- H2 + 2OH-
Proces oksidacije tece prema jednacini:
K(-): 2H20 - 4e ---------- O2 + 4H+
Nastali H+ i OH- joni se medjusobno neutralizuju.
Dobijeni O2 se moze otpustiti u atmosferu bez posledica.
Naravno da je pozeljno da u rastvoru bude i neki elektrolit (npr.K2SO4) jer je voda inace slab elektrolit a njena provodnost zavisi od koncentracije prisutnih elektrolita.
Pozdrav

Kakav je energetski bilans postupka t.j. ako za elektrolizu vode utrošimo n.p.r. 1 kWh el. energije kolika je toplinska energija vodionika koji smo proizveli i koliki mehanički rad (kWh) u najboljem slučaju možemo očekivati na osovini motora, stroja ili drugog uređaja, kad smo utrošili taj vodionik.
 
Kakav je energetski bilans postupka t.j. ako za elektrolizu vode utrošimo n.p.r. 1 kWh el. energije kolika je toplinska energija vodionika koji smo proizveli i koliki mehanički rad (kWh) u najboljem slučaju možemo očekivati na osovini motora, stroja ili drugog uređaja, kad smo utrošili taj vodionik.

И ја сам знатижељан да неко изведе енергетски биланс производње водоника простом електролизом. У биланс треба укључити све трошкове: ел. енергија, вода (и она се плаћа макар кроз таксу водопривреди), амортизацију постројења, плате радника и остале режијске трошкове. Нисам баш сигуран (одокативна процена) да би тај биланс био позитиван.
 
И ја сам знатижељан да неко изведе енергетски биланс производње водоника простом електролизом. У биланс треба укључити све трошкове: ел. енергија, вода (и она се плаћа макар кроз таксу водопривреди), амортизацију постројења, плате радника и остале режијске трошкове. Нисам баш сигуран (одокативна процена) да би тај биланс био позитиван.

Prema zakonima fizike bilans nikako ne može biti pozitivan, ali je pitanje koliko je negativan, da bi mogao biti prihvatljiv za određenu primenu.
 
Prema zakonima fizike bilans nikako ne može biti pozitivan, ali je pitanje koliko je negativan, da bi mogao biti prihvatljiv za određenu primenu.

Добро, то је одокативна (паушална) процена која се и мени чини да је тако. Али,стварно бих волео да неко то неком рачуницом поткрепи укључујући и емпиријска сазнања јер сам сигуран да за све фазе производње не постоје егзатне рачунице - формуле.Нема везе што су резултати сада негативни. Али ако у скоријој будућности то буде исплатљивије од фосилних горива, бар да знамо да имамо замену, па колико кошта нека кошта.
 
Solarna energija je fraj.
Svaki bilans sa jednim fraj činiocem je pozitivan

Silne su i ogromne, površine pogodne za postavljanje solarnih pogona za proizvodnju vodonika.

Zamislite koliko bi Afrika i Australija, Okeanija i Južna Amerika,vodonika mogle da isporuče hladnijim predelima.

Pa još plus ogromne količine kiseonika koji bi mogao da se pušta u atmosveru .
Zamislite kolike bi dobrobiti donela ova nova pluća planete.
 
Povecanje koncentracije kiseonika ne bi nam nikakvo dobro donelo. Sagoreli bi. ;)
Ako se kiseonik ne bi pustao u atmosferu nego skladistio i koristio u motorima uz vodonik, to bi bilo ok.
Koliko rude treba skupom energijom preraditi da bi dobili (veoma opasne) materijale za izradu solarnih generatora kojima bi "prekrili afriku"? Koliko bi ekosistema nestalo?
Koliko ce ratova poceti kada se izracuna planirani profit?

Ima resenja: Pamet u glavu kad glasate. Pamet a ne srce.
 
Ljudsko neznanje obično navede na to da u svakoj novosti prvo predpostavimo najcrnju moguću varijantu.

Kiseonika nikad dosta ,naročito u svetlu fakta da će ovako ili onako biti utrošen prilikom sagorevanja vodonika u nekakvoj budućoj upotrebi.

Ekosistemi koji bi nestali u pustinjama ?
Možda manje štetno od ekosistema koji nestaju kao posledica upotrebe nafte i ostalih fosilnih goriva.
Ratovi oko svega toga .....možda da proračunamo u poređenju sa ratovima oko nafte.

Materijali za izradu i održavanje solarnih energana za proizvodnju struje za elektrolizu su višestruko jeftiniji i dostupniji u odnosu na materijale i samu efikasnost termoelektrana na fosilna goriva.

Ratovi za sunčevu energiju ....
Sve vreme se i vode i ovako i onako a to pitanje svakako prevazilazi okvire ove teme.

Za ovo ; "pamet u glavu", se slažem sa sagovornikom hakim bej
 
Sunčana energija nije besplatna. U EU sunčane elektra nađu zainteresirane investitore time da se energija iz sunčanih elektrana plati cca 0,35 Eur/kWh, time da je cena el energije za domaćinstvo cca 0,10 Eur/kWh i da je prosečna proizvodna cena termo,hidro, nuklearnih izvora manja od 0,05 Eur/kWh.
Negde sam pročitao da u EU več postoji neki konzorcij koji radi na projektu izgradnje sunčanih elektrana u Libijskoj pustinji. A za transport energije do Europe puno je ekonomičnije upotreba dalekovoda jer omogučuju prenos na relaciji od 2500 km sa gubitkom manjim od 15%. Za potpuno snabdevanje 1 miljun stanovnika el. energijom potrebno je cca 40 kvadratnih kilometara ali je problem u tome što je moguča prizvodnja samo preko dana, zato je racionalna upotreba samo cca 20 kvadr.km.; za snabdevanje Europe bio bi potreban samo vrlo mali dio Libijske pustinje. Uz sve to mislim da je još racionalnije koristiti za sunčane elektrane postoječi krovovi i površine koje nisu upotrebljive za poljoprivredu.
Osim za specialne primene, uz postoječe tehnološke mogučnosti, mislim da primena vodionika nije racionalna.
 
Sunčeva energija jeste besplatna.

Да, али само за сунчање.
За ширу употребу те енергије ништа више није бесплатно. Сунчани панели, акумулатори за скупљење те енергије, претварачи и дизање напона на употребни (стандардни за све апарате у домаћинствима и индустрији), панели за загревање воде,пумпе, вода,.... и на крају, одржавање свих тих инсталација током употребе, никако није бесплатно.Па и вода је бесплатна а струја из хидроелектрана итекако је скупа као енергија. Трошкови постоје али си највероватније мањи од ових који су данас у употреби
 
Cena energije iz sunčanih elektrana u EU iznosi prosečno 0,35 Eur/kWh i to se može proveriti. Investitorima ove godine nude se ugovori kojima se garantuje otkup energije po toj ceni idućih 10 godina.
Tražeći podatke oko energetskog bilansa proizvodnje vodionika naša sam samo podatak, da se za potrebe industrije vodionik ne proizvodi elektrolizom vode jer je taj postupak zbog utroška energije previše skup, pa se zato vodionik proizvodi iz ugljičnih hidrata (naftnih derivata). Usput, i taj postupak troši energiju, a pored vodioniko produkt je i CO ili CO2.
 

Back
Top