Mučan izbor žena: posao ili beba?

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Мучан избор жена: посао или беба

Недозвољено питање „планирате ли породицу” – непролазна препрека приликом запошљавања. – Жене се устручавају да пријаве дискриминацију


„Да ли намеравате да се ускоро удате и рађате децу”, било је последње питање које је менаџер за људске ресурсе поставио младој правници која је конкурисала за посао у једној реномираној ревизорској фирми. „Да, наравно”, одговорила је двадесетпетогодишња кандидаткиња за радно место. „Не зовите Ви нас, јавићемо се ми Вама”, биле су последње речи овог послодавца. Телефон никад није зазвонио, а неколико недеља касније на адресу ове правнице стигло је обавештење дотичне фирме да је на радно место за које је она конкурисала примљен мушкарац.

„Ниједан послодавац нема права да поставља питања која задиру у приватну сферу живота – од оних која се тичу емотивног, брачног и породичног статуса и планова у вези са будућношћу, преко питања која се тичу сексуалне, политичке и религијске оријентације, до оних типа – чиме вам се баве родитељи, за који фудбалски клуб навијате, да ли имате профил на друштвеној мрежи „Фејсбук” или „Мај спејс”… Особа којој потенцијални послодавац постави оваква питања и која сматра да је због „погрешних” одговора била дискриминисана приликом пријема на посао има право да се жали инспекцији рада, а ако процени да је ова служба несензибилна или не жели да реагује на њене притужбе, може да потражи помоћ заштитника грађана”, истиче Зорица Мршевић, помоћник заштитника грађана за родну равноправност.

Наша саговорница, међутим, додаје да до сада ниједна жена није затражила правну помоћ заштитника грађана због полне дискриминације и наглашава да менаџмент сваког предузећа има право да бира свој тим, а доказивање полне дискриминације је веома клизав терен на коме се дискриминација „лако камуфлира и тешко препознаје”. Она додаје да се заштитнику грађана за родну равноправност до сада јавило неколико жена којима због благословеног стања није био продужаван уговор о раду – што такође представља један облик дискриминације који је законски санкционисан.

Радован Ристановић, директор инспекције рада, каже да се у току године на прсте једне руке могу пребројати жене које поднесу пријаву против свог потенцијалног послодавца због полне дискриминације.

„Сви ми, укључујући и запослене у инспекцији рада, знамо да многи послодавци приликом интервјуа за посао постављају питања о браку, трудноћи и породичним плановима кандидаткиње за посао, али ови разговори се обично воде у четири ока и жена најчешће нема никакав доказ да посао није добила зато што је свог потенцијалног послодавца обавестила да планира брак и породицу, па због тога не може да против њега поведе судски спор. Закон предвиђа новчану санкцију за дискриминацију на основу пола и она за правно лице износи између 800.000 и милион динара, али мора се имати на уму да велики број жена уопште није информисан о својим радним правима и нема поверење у институције система да ће „истерати правду” у спору против послодавца. Мотивисане жељом да што пре нађу посао и у недостатку конкретних доказа којима би доказале полну дискриминацију, жене најчешће одустају од идеје да подносе тужбу против послодавца”, констатује наш саговорник.

Према истраживању о дискриминацији на територији АП Војводине, које је својевремено спровео покрајински омбудсман, питања о брачном статусу приликом запошљавања женама се постављају у 42,3 одсто, а мушкарцима у 21,7 одсто случајева, а питања о породичном стању – броју деце и планирању породице мушкарцима се постављају у 16 одсто, а женама у 40 одсто случајева. Наташа Перишић-Павловић, председница невладине организације „Хора” за еманципацију жена и ауторка приручника „Дискриминација жена на радном месту”, каже да различита социолошка истраживања сведоче да се жене у знатном проценту суочавају са различитим облицима посредне и непосредне дискриминације на радном месту – не само да дуже чекају запослење и да се добијање посла неретко „условљава” одрицањем од материнства, већ спорије напредују у служби, имају мању плату у односу на колеге и чешће су изложене различитим облицима мобинга.

Катарина Ђорђевић

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Muchan-izbor-zena-posao-ili-beba.sr.html
.............................................................................

Kada će se malo više pažnje obratiti edukaciji žena? Srbija, koja pati od bele kuge, ne bi nipošto smela da dopusti da se postavljaju ovakve dileme. Država isto tako treba da garantuje poslodavcima da će u slučaju trudnoće snositi delove troškova na ime plata trudnica koje ne mogu da rade.
Do kada će inače ovo društvo da naše majke, sestre i kćerke da šuta na ovakav način?
 
Trazili ste - gledajte!

Htele su da budu RAVNOPRAVANE sa muskarcima...

Za saku seksualnih sloboda su PRIGRLILE EMANCIPACIJU...

Neka sada cute i trpe....

Ma šta to ti pričaš?

Muškarci ni na osnovu čega ne bi trebali da imaju povlašćen položaj u društvu. Žena je ta koja više radi i koja drži porodicu na okupu.
To zna svako ko je imao jaku, sposobnu i brižnu majku.

Stoga nemoj da se praviš tamo neki mangup, pa da prosipaš fore tipa "tražile ste, evo vam", jer žene ne duguju ništa društvu, već društvo duguje njima.
 
.............................................................................

Kada će se malo više pažnje obratiti edukaciji žena? Srbija, koja pati od bele kuge, ne bi nipošto smela da dopusti da se postavljaju ovakve dileme. Država isto tako treba da garantuje poslodavcima da će u slučaju trudnoće snositi delove troškova na ime plata trudnica koje ne mogu da rade.
Do kada će inače ovo društvo da naše majke, sestre i kćerke da šuta na ovakav način?

Sta da ih edukuju???? Ja i ovako od tih zena slusam da su maximalno edukovane,emancipovane i jaci pol od muskaraca tako da tu ne vidim problem.

A to da drzava snosi DEO troskova??? Pa ti izgleda ne poznajes nase poslodavce.
Jedino u slucaju da taj poslodavac moze da zaradi na trudnici e tada to moze da funkcionise. Znaci ako trudnica poslodavca kosta recimo 10000 din e da mu drzava daje za nju 20000 din e onda moze.Takodje vecini zena i ovako ne pada na pamet da radjaju decu posto bi to ugrozilo njihovu liniju , opusten zivot , provod ..itd...
 
Ma šta to ti pričaš?

Muškarci ni na osnovu čega ne bi trebali da imaju povlašćen položaj u društvu. Žena je ta koja više radi i koja drži porodicu na okupu.
To zna svako ko je imao jaku, sposobnu i brižnu majku.

Stoga nemoj da se praviš tamo neki mangup, pa da prosipaš fore tipa "tražile ste, evo vam", jer žene ne duguju ništa društvu, već društvo duguje njima.

Muskarci su BIOLOSKI u povlascenom polozaju jer nemaju menstruaciju i ne radjaju decu, a iz cega proizilaze druge privilegije.

(Nisam ja to tako odredio, to je Bozija volja).
 
Sta da ih edukuju???? Ja i ovako od tih zena slusam da su maximalno edukovane,emancipovane i jaci pol od muskaraca tako da tu ne vidim problem.

A to da drzava snosi DEO troskova??? Pa ti izgleda ne poznajes nase poslodavce.
Jedino u slucaju da taj poslodavac moze da zaradi na trudnici e tada to moze da funkcionise. Znaci ako trudnica poslodavca kosta recimo 10000 din e da mu drzava daje za nju 20000 din e onda moze.Takodje vecini zena i ovako ne pada na pamet da radjaju decu posto bi to ugrozilo njihovu liniju , opusten zivot , provod ..itd...
Neke žene su obrazovane i emancipovane do te mere da se izdižu za ono što smatraju svojim pravima. Neke su u tome i poprilično iritantne. Međutim, to je minorno mali broj.

Ne znam kako je tu gde ti živiš, ali većina devojaka i žena koje ja znam se ne uklapaju u taj model koji si opisao. Sve devojke iz mog okruženja žele decu i porodicu.
Pa to je demokratija. Zar u Srbiji nije demokratija?
Šta je demokratija u ovom slučaju? To da poslodavac sme da radi šta hoće?
To nije demokratija nego neoliberalistička anarho imperija.
Muskarci su BIOLOSKI u povlascenom polozaju jer nemaju menstruaciju i ne radjaju decu, a iz cega proizilaze druge privilegije.

(Nisam ja to tako odredio, to je Bozija volja).

Pa smo mi muškarci onda skontali da ćemo ih uz to i dodatno da ugnjetavamo?
Jer, to je Božija volja :roll:

Pričaš o ženi kao neprijatelju, kao o nekoj drugoj strani, zaboravljajući koliko su žene bitne i nama kao ličnostima i društvu kao celini.
 
Мучан избор жена: посао или беба

Недозвољено питање „планирате ли породицу” – непролазна препрека приликом запошљавања. – Жене се устручавају да пријаве дискриминацију


„Да ли намеравате да се ускоро удате и рађате децу”, било је последње питање које је менаџер за људске ресурсе поставио младој правници која је конкурисала за посао у једној реномираној ревизорској фирми. „Да, наравно”, одговорила је двадесетпетогодишња кандидаткиња за радно место. „Не зовите Ви нас, јавићемо се ми Вама”, биле су последње речи овог послодавца. Телефон никад није зазвонио, а неколико недеља касније на адресу ове правнице стигло је обавештење дотичне фирме да је на радно место за које је она конкурисала примљен мушкарац.

„Ниједан послодавац нема права да поставља питања која задиру у приватну сферу живота – од оних која се тичу емотивног, брачног и породичног статуса и планова у вези са будућношћу, преко питања која се тичу сексуалне, политичке и религијске оријентације, до оних типа – чиме вам се баве родитељи, за који фудбалски клуб навијате, да ли имате профил на друштвеној мрежи „Фејсбук” или „Мај спејс”… Особа којој потенцијални послодавац постави оваква питања и која сматра да је због „погрешних” одговора била дискриминисана приликом пријема на посао има право да се жали инспекцији рада, а ако процени да је ова служба несензибилна или не жели да реагује на њене притужбе, може да потражи помоћ заштитника грађана”, истиче Зорица Мршевић, помоћник заштитника грађана за родну равноправност.

Наша саговорница, међутим, додаје да до сада ниједна жена није затражила правну помоћ заштитника грађана због полне дискриминације и наглашава да менаџмент сваког предузећа има право да бира свој тим, а доказивање полне дискриминације је веома клизав терен на коме се дискриминација „лако камуфлира и тешко препознаје”. Она додаје да се заштитнику грађана за родну равноправност до сада јавило неколико жена којима због благословеног стања није био продужаван уговор о раду – што такође представља један облик дискриминације који је законски санкционисан.

Радован Ристановић, директор инспекције рада, каже да се у току године на прсте једне руке могу пребројати жене које поднесу пријаву против свог потенцијалног послодавца због полне дискриминације.

„Сви ми, укључујући и запослене у инспекцији рада, знамо да многи послодавци приликом интервјуа за посао постављају питања о браку, трудноћи и породичним плановима кандидаткиње за посао, али ови разговори се обично воде у четири ока и жена најчешће нема никакав доказ да посао није добила зато што је свог потенцијалног послодавца обавестила да планира брак и породицу, па због тога не може да против њега поведе судски спор. Закон предвиђа новчану санкцију за дискриминацију на основу пола и она за правно лице износи између 800.000 и милион динара, али мора се имати на уму да велики број жена уопште није информисан о својим радним правима и нема поверење у институције система да ће „истерати правду” у спору против послодавца. Мотивисане жељом да што пре нађу посао и у недостатку конкретних доказа којима би доказале полну дискриминацију, жене најчешће одустају од идеје да подносе тужбу против послодавца”, констатује наш саговорник.

Према истраживању о дискриминацији на територији АП Војводине, које је својевремено спровео покрајински омбудсман, питања о брачном статусу приликом запошљавања женама се постављају у 42,3 одсто, а мушкарцима у 21,7 одсто случајева, а питања о породичном стању – броју деце и планирању породице мушкарцима се постављају у 16 одсто, а женама у 40 одсто случајева. Наташа Перишић-Павловић, председница невладине организације „Хора” за еманципацију жена и ауторка приручника „Дискриминација жена на радном месту”, каже да различита социолошка истраживања сведоче да се жене у знатном проценту суочавају са различитим облицима посредне и непосредне дискриминације на радном месту – не само да дуже чекају запослење и да се добијање посла неретко „условљава” одрицањем од материнства, већ спорије напредују у служби, имају мању плату у односу на колеге и чешће су изложене различитим облицима мобинга.

Катарина Ђорђевић

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Muchan-izbor-zena-posao-ili-beba.sr.html
.............................................................................

Kada će se malo više pažnje obratiti edukaciji žena? Srbija, koja pati od bele kuge, ne bi nipošto smela da dopusti da se postavljaju ovakve dileme. Država isto tako treba da garantuje poslodavcima da će u slučaju trudnoće snositi delove troškova na ime plata trudnica koje ne mogu da rade.
Do kada će inače ovo društvo da naše majke, sestre i kćerke da šuta na ovakav način?


Овде није реч о дискриминацији жена,већ о томе што се послодавцу не исплати да прима у радни однос будућу мајку која би врло брзо могла да затражи трудничко боловање чије трошкове он мора да сноси,па још и да обезбеди адекватну замену коју такође мора да плаћа (капитализам у пракси)
Сличан ј је и случај са преамбициозним кандидатима за које се процењује да би ускоро могли постати конкуренција постојећим структурама у фирми у којој конкуришу па се и они одбијају као неподобни (нико не воли конкуренцију)
Проблем је у оба случаја (и уопште) што послодавац није дужан да образлаже разлоге одбијања кандидата,једноставно каже примили смо онога за кога смо проценили да би нам одговарао.
 
Tako i treba da bude Pevacice...

Muskarac je LOVAC koji donosi kuci plen (novac), a ZENINA JE ULOGA da CUVA DOM I ODGAJA DECU (ne da ih odgajaju babe ili ulica zato sto zena ima "nezavisnost" i platu)

Е сада је дошло време кад велики број жена немају пуно времена за децу,већ сво време посвећују јурењу каријере,све то у жељи да би се осетиле равноправним са мушкарцима.
Наравно у свему томе утицај серија типа "Секс и Град"не треба занемарити
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje: svasta od vas zaista...on mene pita ja njemu ovako jel emancipovana prstic na :rtfm:...sta vam uopste znaci to emancpovana? kakva bleskasta rec...

...na to pitanje vec imam spreman odgovor, NARAVNO DA NEMAM U PLANU...pozadi prekrsteni prstici...zasto da ih ne slazem pa pricekam dve godine i zatrudnim...


Hocete da vam ja kazem u cemu je problem u tome sto su zene lenje i hoce da ne rade 7 meseci pre porodjaja i dve godine posle...kome si ti potrebna nakon 2,5 godine lezanja, van svih tokova, moraju da otpuste coveka koji je bio na tvom radnom mestu a on se vise razume u posao nego ti...moj plan je troje dece sa svakim do 9. meseca bih radila i vracala bih se kroz tri meseca na posao, sve zajedno nema ni 4 meseca odsustva...ako je trudnoca ok a sto ne bi bila? Verovatno ce biti...ja ne umem da lezim i ne radim nista...istina je drugari uvekl na sredini
 
Pa smo mi muškarci onda skontali da ćemo ih uz to i dodatno da ugnjetavamo?
Jer, to je Božija volja :roll:

Pričaš o ženi kao neprijatelju, kao o nekoj drugoj strani, zaboravljajući koliko su žene bitne i nama kao ličnostima i društvu kao celini.

Naravno da zene ne treba ugnjetavati, ali one SAME SEBE zele da ugnjetavaju!

Sta su one dobile sa emancipacijom?

Nista, a mnogo su izgubile samo sirote to ne shvataju.

Umesto jednog - dobile su DVA posla: i kuci i na radnom mestu.

Umesto jednog - dobije su dva sefa: i muza i onog na radnom mestu

Umesto porodicnog mira - trzavice u kuci i na radnom mestu...

A sta su dobile u ZAMENU za to?

Sad mogu da kazu da su "nezavisne od svojih muzeva" (istovremeno zaboravljaju da su sad zavisne od sefa na radnom mestu koji MOZE da ih izbaci sa posla).

Ta situacija je izrodila mnogo razvoda brakova ciji broj je u izvanradnoj korelaciji sa stpnjem emancipacije zene.

I sta biva na kraju?

Od sve te " velike slobode" zena zavrsava sama, sa tabletama za smirenje zivaca ili alkoholom..

A deca...Bolje da to ni ne pricamo....
 
Poslednja izmena:
Eh sada...

...imam gadnog muza od koga zavisim - nema mi izlaza

imam gadnog sefa - promenim posao

imam posao u kuci - ima ga i muz, da nece mozda da lezi i ne radi nista

imam trzavice na poslu - imale su ih i nase bake u kuci, na njivi, sa muzem...trzavice su normalan deo zivota

PORODICAN MIR NE ZAVISI OD POSLA ZENE VEC OD PARTNERA i njihove zelje da im brak uspe...

A o ustajanju ujutru pa sminkanju i oblacenju za posao pa o lepo uradjenom poslu i zadovoljstvu zbog toga necu ni da pricam ZENE SU SOCIJALNA BICA nisu kucici pa da ih vezete za radijator...pih
 
Е сада је дошло време кад велики број жена немају пуно времена за децу,већ сво време посвећују јурењу каријере,све то у жељи да би се осетиле равноправним са мушкарцима.
Наравно утицај серија типа "Секс и Град"не треба занемарити

Ljudi, spustite se na zemlju, govorim o pravim ženama, a ne o nekim feministkinjama koje samo vidimo na TV-u.
Govorim, recimo, o mojoj samohranoj majci koja je uspela da napravi karijeru, odgoji dvoje dece, pruži im ljubav i pažnju. Govorim o ženama koje su nam odgojile naciju nakon demografskih katastrofa u ratovima.
Ko ima pravo da kaže srpskoj ženi da je biološki manje vredna ili potčinjena nekome? Koliko bi muškaraca uspelo da uradi tako nešto?
Ko opravdava ovakvo šutanje žena?
 

Back
Top